Решение по дело №3520/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 774
Дата: 5 февруари 2018 г. (в сила от 9 август 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100103520
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 март 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

05.02.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги И.

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 11.01.18г. /с участието на секретаря А. Тодорова/ гражданско дело № 3520/16г. и констатира следното:

Предявен е частичен иск от П. С. против З. „Б.В.И.Г.” АД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумата 26 000 лева /част от цяла претенция в размер на общо 300 000 лева: обезщетение за неимуществени вреди – ексцес, следствие от ПТП/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочената сума, считано от 09.09.15г.

Конкретизацията на главният иск по размер е направена от председателя на състава в съответствие с допълнително депозираната молба на ищеца, находяща се на лист 135 от делото /постъпила по факс в съдебното заседание на 12.01.17г., с която предходната молба от 24.11.16г. по чл. 214 от ГПК се оттегля/. Оригиналът на тази молба /с дата 12.01.17г./ е пришит накрая на съдебната папка.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 21.06.13г. е настъпило ПТП-е в резултат на което са били причинени физически увреждания /травми/ на ищеца. Произшествието е причинено от С. Х.. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността му, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата и вината на С. Х./ са удостоверени със събраният по делото писмен и експертен доказателствен материал /преценен в съвкупност/, съответно – не са и спорни /ответникът вече е изплатил на ищеца извън-съдебно обезщетение в размер на 85 000 лева/. Към датата на ПТП-е – С. Х. е имал действаща застраховка „Гражданска отговорност” при ответника.

В настоящата хипотеза се претендира обезщетение за ексцес в здравословното състояние на ищеца /установен към 09.09.15г./, следствие от процесния инцидент. С оглед това:

Възражението на ответника за допустимост на процеса /обосновано с правилото на чл. 233, изр. 2-ро от ГПК/ е неоснователно – предметът на предходното дело /приключило с отказ от иска/ е бил различен от предмета на настоящото дело /в предходния процес е била заявена претенция за обезщетяване на неимуществените вреди, следствие от самия инцидент, а в настоящия процес е заявено обезщетение за вреди, следствие от ексцес – т.е за друг вид, допълнително настъпили, нови вреди/. Предвид това /предвид различното естество на вредите – първоначално настъпили и настъпили допълнително/ извън-съдебното плащане от страна на застрахователя /във връзка със сключено споразумение/ също не може да обоснове недопустимост на настоящата претенция /това плащане е обезщетило първоначалните вреди, но не и евентуално настъпилите допълнителни такива, заявени по настоящото дело/.

Искът е частично основателен – до размера на сумата 15 000 лева:

По делото са приети медицински експертизи, които удостоверяват естеството и вида на конкретно претърпените от пострадалия физически увреждания /вещите лица установяват подробно здравословното /физическо и психическо/ състояние на ищеца след настъпването на ПТП-е. Действително -  експертите не констатират пряко наличие на ексцес /настъпил към 09.09.15г., когато ищецът е бил преосвидетелстван/. Председателят на състава обаче намира, че наличието на такъв може косвено /е житейски обосновано/ да се презумира в процесната хипотеза предвид:

Конкретното изключително тежко здравословно състояние на пострадалия към момента на инцидента /удостоверено детайлно от приетите експертизи/ и предприетото лечение за възстановяването на ищеца, както и предвид:

Преживеният в момента на инцидента /а и по време на предприетото лечение/ психически стрес /което обстоятелство също следва да се презумира в хипотези на претърпяно ПТП-е и физически увреждания/.

Няма как при претърпени физически увреждания от такова изключително тежко естество – да се изключи изцяло /принципно/ възможността за настъпване на ексцес в здравословното състояние на пострадалия.

Всички изброени по-горе обстоятелства се съобразяват /преди всичко/ и в контекста на възрастта на ищеца. На последно място – председателят на състава съобразява и възражението на ответника по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД, което се явява основателно /това възражение може да бъде съобразено и в хипотезата на заявена претенция за ексцес/. В тази връзка:

Инцидентът е настъпил в момент, когато ищецът се е возил върху натоварена с дърва каруца, без да е обезопасен, като ППС-во се е движило по главен път. Тези обстоятелства, преценени в контекста на конкретният механизъм на инцидента /очертан подробно от приетата по делото техническа експертиза/ – следва да се окачествят като допринасящи за настъпване на процесния вредоносен резултат.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищеца следва да бъде присъдена и законната лихва върху горната главница за периода след 09.09.15г. /датата на ексцеса/ доколкото застрахователят покрива изцяло отговорността на делинквента, а последният дължи лихва при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА З. „Б.В.И.Г.” АД да плати на П.С.С. ЕГН ********** сумата 15 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – ексцес, следствие от ПТП / - на основание чл. 226 от КЗ и законната лихва върху тази сума от 09.09.15г. до цялостното й изплащане.

ОТХВЪРЛЯ главният иск за сумата над 15 000 лева.

ОСЪЖДА П.С.С. да плати на З. „Б.В.И.Г.” АД 100 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

ОСЪЖДА З. „Б.В.И.Г.” АД да плати на адвокат Р. – 980 лева адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА З. „Б.В.И.Г.” АД да плати на СГС 600 лева - държавна такса и 423 лева – съдебни разноски на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: