Решение по дело №5022/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260129
Дата: 29 януари 2021 г. (в сила от 13 март 2021 г.)
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20203110205022
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

260129/29.1.2021г.

 

В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

         ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XIII състав, в открито съдебно заседание на 27.01.2021 година, в състав:

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: Сияна Генадиева

 

при секретаря Цветанка Кънева, като разгледа докладваното от районния  съдия НАХД № 5022 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на А. Валентинов Л., против Наказателно постановление № 460а-403 от 02.12.2020г. на Началника на 5 РУ-Варна, с което за нарушение на чл. 49 ал.3 от Закон за българските лични документи /ЗБЛД/ му е било наложено адм. наказание глоба в размер на 20лв. на основание чл. 81 ал.1, т.6 от същия закон.         

         С жалбата се моли да бъде отменено наказателното постановление като незаконосъобразно и издадено в противоречие с материалния и процесуалния закон. По същество в жалбата се оспорва извършеното нарушение.

           В съдебно заседание, въззивникът не се представлява, но е депозирано становище от процесуален представител, който поддържа жалбата и моли да бъде отменено НП, като отново изразява становище, че конкретното деяние е маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

         Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание не изпраща представител, но е депозирала писмени бележки.

         С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

          Спрямо въззивника бил съставен АУАН след като в паспортна служба при 5 РПУ Варна било установено, че като родител на малолетната Каролина А. Линкова  с издаден паспорт № ********* валиден до 25.06.2020г. не го е върнал до 20.10.2020г. на органа, който го е издал в тримесечен срок след изтичане на валидността му. Въз основа на така съставения АУАН било издадено обжалваното НП, с което въззивника е бил санкционирана за извършено нарушение на чл. 49, ал. 3 ЗБЛД с глоба в размер на 20.00 лева.

          Като свидетел по делото е бил разпитан актосъставителят, който е потвърдил отразените от него фактически констатации в АУАН. Съдът кредитира неговите показания, доколкото същите се явяват неопровергани от събрания по делото доказателствен материал.

          Жалбата е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата се явява ОСНОВАТЕЛНА. Съображенията за това са следните:

          За да презизвикат целените с издаването им правни последици, АУАН и НП, следва да съдържат отнапред определена в закона минимален обем информация. Данните, фактите и обстоятелствата, които безусловно следва да обхваща АУАН и НП, са посочени в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Тези от тях, посочени в 42, т. 3 и 4  и чл. 57, ал. 1 т. 5 и т. 6 ЗАНН, а именно - описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават, както и законните разпоредби, които са били нарушени виновно, съставляват мотивите – фактическите и правни основания, от които следва постановения от административнонаказващия орган резултат.

          В конкретния случай отговорността на въззивника е била ангажирана за извършено нарушение на чл. 49, ал. 3 ЗБЛД. Съгласно посочената разпоредба, лицата са длъжни да върнат паспортите си и заместващите ги документи на органа, който ги е издал, в тримесечен срок след изтичане на тяхната валидност или отпадане на основанието за тяхното издаване или ползване. Последното от своя страна предполага установяването от една страна на паспорт с изтекъл срок на валидност и от друга - невръщането му на органа, който го е издал в тримесечен срок от изтичане на неговата валидност.

          При издаване на АУАН и процесното НП не е била взета предвид нормата на § 10 ал.2 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, съгласно който срока на валидност на издадените лични документи вкл.и паспорти, който изтича в периода от м.март 2020г. до 31.01.2021г. се удължава с 6 месеца. В този срок от 6 месеца документите са напълно валидни и не подлежат на връщане на органа, който ги е издал т.е. към посочената дата в НП 20.10.2020г. процесния паспорт е бил все още валиден и неподлежащ на връчване.

          Описаното в НП деяние е насъставомерно и лицето не следва да носи адм.отговорност затова, че не е върнало паспорта в указания срок. Деянието би било осъществено едва след като се съобрази разпоредбата на §10 на Закона за мерките действията по време на извънредното положение и е изтекъл 6-месечния срок с който се удължава валидността на документа.

          Предвид всичко гореизложено настоящият съдебен състав намира, че обжалваното Наказателно постановление, е постановено в нарушение на императивните изисквания на ЗАНН, поради което същото следва да бъде отменено.

Поради изложените съображения, съдът счита, че НП е незаконосъобразно и необосновано и като такова следва да бъде отменено. 

         Искане за присъждане на разноски  е било направено в жалбата и от процесуалния представител на въззивника, като са ангажирани и доказателства за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв..

      Искането за присъждане на разноски от страна на процесуалния представител на ОД на МВР – Варна е направено своевременно. Същото обаче предвид изхода на спора /НП следва да бъде отменен/, по арг. на противното на чл.78, ал. 8 от ГПК, вр. чл.144 от АПК, е неоснователно и се отхвърля от съда.

       От друга страна искането за присъждане на разноски от страна на процесуалния представител на жалбоподателя е направено своевременно, като последният има право на такива предвид изхода на спора – отмяна на обжалваното НП и с оглед разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, препращаща към чл. 143 от Административнопроцесуалния кодекс. От съдържанието на приложения по делото договор за правна защита и съдействие от 06.01.2021 г., че жалбоподателят е възложил на адвокат Красимира оказването на правна защита и съдействие, изразяващи се в процесуално представителство обжалване на процесното НП. Договореното адвокатско възнаграждение е в размер на 360 лева и е заплатено в брой при подписване на договора, т.е. разходът е направен съгласно т.1 от Тълкувателно решение № 6 от 06.11.2013 г. по дело № 6/2012 г. на ОСГТК на Върховния касационен съд. От друга страна съгласно чл.78, ал.5 от ГПК, приложим на основание чл.144 от АПК, ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно, съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл.36 от Закона за адвокатурата. В случая възражение за прекомерност е направено от процесуалния представител на ОД на МВР-Варна в депозираните писмени бележки по делото и съдът дължи произнасяне по него. Минималните размерите на адвокатските възнаграждения са уредени в Раздел IV от Наредба № 1 от 7.09.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Съдебната практика е утвърдила разбирането, че прекомерно е възнаграждението, което не съответства на фактическата и правна сложност на делото. Съгласно Наредбата, в редакцията й от 31.07.2020г., когато административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението за адвокатско възнаграждение се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението. Съгласно чл.7, ал.2, т.1 от Наредбата (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2014 г., отм. относно изменението с бр. 28 от 2014 г. с Решение № 13062 от 03.10.2019 г. и Решение № 5419 от 08.05.2020 на ВАС - ДВ, бр. 45 от 2020 г., в сила от 15.05.2020 г.) за защита по дела с определен интерес възнаграждението при интерес до 1000 лв. е 300 лв. В случая е наложено административно наказание „глоба“  в размер на 20 лв. и минималното адвокатско възнаграждение, съобразно горепосочения текст от наредбата е 300 лв. Съдът намира, че именно посоченият минимален размер от 300 лева следва да бъде присъден в полза на въззивницата, тъй като делото не се откроява с никаква фактическа и правна сложност. Нещо повече процесуалното представителство в лицето на адв. се е ограничило до изготвяне на жалба. Поради това  и ОД на МВР-Варна следва да заплати на въззивника разноски по делото в размер на 300 лева.

           Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                              Р  Е  Ш  И :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 460а-403 от 02.12.2020г. на Началника на 5 РУ-Варна, с което на А. Валентинов Л., ЕГН ********** за нарушение на чл.49, ал.3 от Закон за българските лични документи /ЗБЛД/ му е било наложено адм. наказание глоба в размер на 20лв. на основание чл.81, ал.1, т.6 от ЗБЛД.

 

          ОСЪЖДА ОД на МВР-Варна да заплати на А. Валентинов Л., ЕГН ********** сумата от 300 лв, представляващи сторени по делото разноски.

 

          Решението  подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административен съд- Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че решението и мотивите са изготвени.

 

 

                                                                        СЪДИЯ при РС- Варна: