Определение по дело №251/2019 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 116
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 29 октомври 2019 г.)
Съдия: Галин Христов Георгиев
Дело: 20193210200251
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№…………

 

 

2019 г.                                                          Гр.Балчик

Балчишкият районен съд                                  Наказателен състав

На четиринадесети октомври                               Две хиляди и  деветнадесета година

В закрито заседание в следния състав:

Председател: ГАЛИН ГЕОРГИЕВ

 

Секретар: ДЕСИСЛАВА ДИМИТРОВА

като разгледа докладваното от съдия Галин Георгиев ЧН дело №251 по описа за 2019 година,за да се произнесе взе в предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.243 от НПК и е образувано по жалба от М.В.А. ***,адвокат В.И.И.от ДАК,срещу Постановление от 25.07.2019год.на  Красимир Димитров-прокурор при Районна прокуратура-Балчик,за прекратяване наказателното производство по Досъдебно производство№7/2019– по описа на РУ на МВР-Балчик,на основание чл.243 ал.1т.2 от НПК.

Жалбата е получена директно в Районен съд-Балчик и е заведена в регистратурата с Рег.№3714 от 17.09.2019год.Образувано е ЧНД№251/2019 по описа на Районен съд-Балчик.

            Същата жалба,от същата жалбоподателка,по повод на същото постановление за прекратяване на досъдебно производство е подадена до Районен съд-Балчик,чрез Районна прокуратура-Балчик.Тази жалба,ведно със досъдебното производство са изпратени на Районен съд-Балчик и са получени с Рег.№3720 на 17.09.2019год.,като е образувано ЧНД№252/2019 по описа на БРС.С Разпореждане№402 от 18.09.2019год.на съдия Даниела Игнатова,производството по ЧНД№252/2019по описа на БРС е прекратено и е постановено присъединяване на материалите по това дело към ЧНД№251/2019 по описа на БРС.

                        С жалбата си, М.А. се иска от съда да отмени постановлението за прекратяване на наказателното производство по Досъдебно производство №7/2019по описа на РУ на МВР -Балчик от 25.07.2019г..на  Красимир Димитров-прокурор от Районна прокуратура-Балчик,постановено на основание чл.243 ал.1т.2 от НПК като делото бъде върнато за допълнително разследване на прокуратурата,със задължителни указания,които следва да се изпълнят.

Препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство е получен от М.А.,чрез адвокат И.,видно от разписката на 10.09.2019год.

            Съдът преценява ,че жалбата е подадена в законоустановения седемдневен срок.

            В жалбата си,М.А. твърди,че постановлението за прекратяване на досъдебното производство е незаконосъобразно,необосновано.Твърди,че е извършено непълно разследване.

Жалбоподателят моли съда да отмени процесното постановление на Районна прокуратура-Балчик от 25.07.2019год.за прекратяване на ДП№7/2019 по описа на РУ на МВР-Балчик,като незаконосъобразно.

Съдът,след като се запозна с изложеното и твърдяното в жалбата и материалите по ДП№7/2019по описа на РУ на МВР-Балчик, установи от фактическа страна следното:

            Досъдебно производство№7/2019 по описа на РУ на МВР-Балчик е образувано на

11.01.2019год., за престъпление по чл.290 ал.1 от НК.

В последствие,на 25.06.2019г. като обвиняема е привлечена М.Г.А.ЕГН********** ***,за това,че на 26.10.2018год.в гр.Балчик,пред състав на Районен съд-Балчик-съдия Цонко Иванов,по гражданско дело№223/2018 по описа на Районен съд-Балчик,като свидетел,устно,съзнателно е потвърдила неистина,че в края на месец февруари 2018год.,при пътуване от Италия за България,паспорт с №ххххххххх на името на А.С.А.ЕГН********** и паспорт с №ххххххххх на името на Г.С.А.ЕГН********** са били в нея-престъпление по чл.290 ал.1 от НК.

В хода на разследването се установява от разследващите следната фактическа обстановка:

Гражданско дело№223/2018по описа на БРС е образувано по искова молба от С.А.С.от с.О.,с ответник М.В.А. ***,с предмет на иска упражняване на родителски права по отношение на децата А. и Г. и заплащане на месечна издръжка в полза на децата.

            В съдебно заседание,проведено на 26.10.2018год.по Гр.Д№223/2018 по описа на БРС,в качеството на свидетел е разпитана М.Г.А.,майка на ищеца С.С..В показанията си,като свидетел А.твърди,че в края на месец февруари 2018год.,пътувала със сина си С.С. и внуците А.и Г.от Италия в посока към България,с лек автомобил,като ползвали и ферибот.В същите показания М.А.твърди,че внуците й пътували с личните си задгранични паспорти.Освен това,А. заявява,че при влизането си в България и спирането в гр.Кресна за почивка,паспортите на внуците били откраднати.В същата посока са и показанията на сина й С.С.,дадени  при разследването по настоящото досъдебно производство.

В съдебно заседание,процесуалният представител на ответната страна-адв.В.И.е направил искане протокола от същото да бъде изпратен на Районна прокуратура-Балчик,с оглед преценка за извършено престъпление по чл.290 ал.1 от НК. от А,досежно твърденията й ,че внуците й са пътували със задграничните си паспорти и същите са били предмет на кражба в гр.Кресна.

            Разпитана в качеството си свидетел,М.А. заявява,че към момента на пътуването на обвиняемата,С. и децата,задграничните паспорти на децата са били в нея,от момента на отпътуването им от Италия до настоящия момент.

Налице са противоположни твърдения от страна на А. от една страна и на М.А.и С.С. от друга.

            По делото е установено ,че към момента на провеждане на съдебното заседание по гражданското дело–26.10.2018год.и провеждането на разследването на настоящото досъдебно производство,задграничните паспорти са се намирали в А. и нейният процесуален представител-адв.И.

При анализа на събраните в хода на досъдебното производство доказателства,наблюдаващия прокурор е преценил,чене са налице събрани и убедителни доказателства,в подкрепа на обвинението.С оглед на това наблюдавищия прокурор е изготвил Постановление от 25.10.2019год.по ДП№7/2019 по описа на РУ на МВР-Балчик за прекратяване на наказателното производство поради недоказаност на обвинението,на основание чл.243 ал.1т.2 от НПК.

            При така установеното,съдът приема от правна страна следното :

Жалбата е процесуално недопустима, тъй като е подадена от ненадлежно лице, което не попада в кръга на визираните в чл.243, ал.3 от НПК лица, тъй като той няма нито качеството на обвиняем по смисъла на чл.54 във връзка с чл.219 и сл. от НПК, нито качеството на пострадал от престъпление по чл.290 ал.1 от НК по смисъла на чл.74, ал.1 от НПК. По силата на чл.74, ал.1 и 2 от НПК качеството на пострадал по смисъла на наказателното право има лице, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от конкретно престъпление, а при смърт това право преминава върху неговите наследници. Независимо от подаденото съобщение до органите на досъдебното производство, конституционно право на прокурора е да образува или да откаже образуването на досъдебно производство, да прекрати образуваното такова или да внесе обвинителен акт срещу дадено лице за конкретно престъпление.

Обект на  престъплението по чл.290 ал.1 от НК са обществените отношения свързани с  функционирането на правосъдието. Лъжесвидетелстването по чл.290 ал.1 от НК е насочено против правилното управление на правосъдната дейност и е включено в раздел III на глава VIII от НК. Лъжесвидетелстването е възможно само когато е извършено пред орган, на който са възложени правораздавателни функции и във връзка с осъществяване на тези функции е овластен да разпита свидетели. Престъплението по чл.290 ал.1 от НК е формално престъпление и не съдържа в обективната страна на състава конкретни вредни последици, относими към определено лице. Както бе посочено по – горе, по силата на чл.74 от НПК пострадал е лице, което е претърпяло вреди от престъплението.

 Тези лица съгласно чл.84 от НПК могат да предявят за обезщетяването им граждански иск в наказателното производство и да се установят като граждански ищци, т.е. нормата сочи кои пострадали могат да участват в процесуалното качество на граждански ищец. Императивно изискване на закона за това е реално настъпилите вредни последици за тези лица.

            Имайки предвид обекта на цитираното престъпление, както и конструкцията на състава на чл.290 ал.1 от НК съдът приема, че това престъпление принадлежи към престъпления, от които е невъзможно да настъпят имуществени или неимуществени вреди, претърпени пряко и непосредствено от извършването на това престъпление. Това води и до следващия извод, че при това престъпление не съществува фигурата на пострадалия. При осъществяване на състава на престъпление по чл.290 ал.1 от НК не съществува фигурата на пострадалия, тъй като от тях не настъпват имуществени или неимуществени вреди за лицата, причинени пряко и непосредствено от осъществяването на състава на престъплението.

В този смисъл подадената жалба се явява процесуално недопустима, поради което и производството по настоящото дело следва да се прекрати.

 В тази насока е и практиката на ВКС – Р 301/20.05.2003 година на първо н.о. - книжка № 3/2003 година от Бюлетин на ВКС; Определение на Окръжен съд Стара Загора по вчнд № 419/2009 г.; ВНЧД № 62/2012 г. на Окръжен съд Плевен; ВНЧД № 169/2012 г. на Окръжен съд Габрово и други.

Следва да се има предвид, че поради специфичния обект на престъплението въпросът за това дали има настъпили някакви конкретни вредни последици не е елемент от състава на тези престъпления. Ето защо не може да има пострадало физическо или ощетено юридическо лице по смисъла на чл.84 НПК с претърпени преки и непосредствени вреди от такова престъпление.

Поради това, съдът приема, че жалбоподателката не е правно легитимирана съгласно разпоредбата на чл.243 ал.3 НПК да атакува горепосоченото постановление на прокурора и че подадената от същия жалба е процесуално недопустима.

            С оглед пълнотата на мотивите си,съдът счита,че следва да се отбележи наличието на предвидената в чл.46 ал.3 от НПК процедура.С нормата на чл.46 ал.3 от НПК,законодателят е уредил контролните функции на по-горе стоящия прокурор спрямо действията на подчинените прокурори,като регламентира неговите права при реализация на посочения контрол.В този смисъл М.А. разполага с възможността да сезира по реда на йерархическия контрол по-горе стоящата прокуратура,относно действията на наблюдаващия прокурор в Районна прокуратура-Балчик.

Процедурата по чл.243 от НПК обезпечава само интересите на лице-пострадал или обвиняем,които качества М.А. няма.

В този смисъл,съдът счита,че процесната жалба,подадена от М.В.А. се явява недопустима,и като такава следва да бъде оставена без разглеждане,а производството по ЧНД№251/2019 по описа на БРС следва да бъде прекратено.

            Водим от гореизложеното,съдът

 

 

 

                                               О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М.В.А. ***,адвокат В.И.И.от ДАК, срещу Постановление от 25.07.2019год.на Красимир Димитров-прокурор при Районна прокуратура-Балчик за прекратяване на производството по Досъдебно производство№7/2019 по описа на РУ на МВР-Балчик,водено срещу М.Г.А.ЕГН********** ***, за престъпление по чл.290 ал.1 от НК,като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД№251/2019 по описа на Районен съд-Балчик

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протест пред Добричкия окръжен съд,в седемдневен срок от съобщението му до Районна прокуратура-Балчик,М.В.А. и обвиняемата М.Г.А.

 

                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ   :