Решение по дело №3647/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1462
Дата: 5 ноември 2018 г. (в сила от 6 декември 2018 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20182120203647
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2018 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

                                        номер  1462,   05.11.2018г., град Бургас

                                                        

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

     

     Бургаският районен съд,  наказателно отделение, осми състав,

на двадесет и трети октомври,   две хиляди и осемнадесета година,

в публичното заседание в следния състав :

                                                                                      Председател :    Петя   Георгиева

                                                                          

Секретар : Златка Калоянова 

Прокурор : ………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 3647 по описа на съда за 2018 година за да се произнесе  взе предвид следното :

 

        Производството по делото е образувано по повод жалбата на С.Л.Л. ЕГН ********** с адрес *** против наказателно постановление № 18-0769-002360/ 07.06.2018г., издадено от началник група към ОД на МВР- Бургас, Сектор „Пътна полиция”, с което за нарушение по чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП вр. с чл.150а, ал.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено наказание глоба в размер на 200 лева. Иска се отмяна на обжалваното постановление, поради незаконосъобразност.

    Жалбата е подадена в преклузивния срок за обжалване от надлежно легитимирана страна и е допустима.              

    Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното :    

   На 06.05.2018г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 06.05.2018г. около 13:00 часа в гр.Бургас, ж.к.“*“,  до бл.* в посока бл.*, като водач лишен от право да управлява моторно превозно средство е управлявал лек автомобил „**“ с рег.№ * , собственост на Л. Г.Л. ЕГН ********** в нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП. След като жалбоподателят е бил спрян за проверка е било установено, че същият не представя СУМПС и контролен талон към него. От направената справка с дежурния при Сектор „ПП“ при ОД на МВР-Бургас е било установено, че СУМПС е отнето на 08.09.2017г. на основание чл.171, т.1 , б.д от ЗДвП съгласно ЗППАМ № 17-0769-002636/08.09.2017г..

  Актът е съставен в присъствие на нарушителя  и  двама свидетели и от формална страна е в съответствие с разпоредбата на чл.42 от ЗАНН.  При съставянето на акта нарушителят не е дал обяснения и не е възразил. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не са депозирани писмени възражения по акта.

       

 

 

 

 

 

 

 

В хода на образуваното производството по ЗАНН е било издадено обжалваното наказателно постановление, с което за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП на  жалбоподателя е било наложено наказание глоба  в размер на 200 лева на основание на чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП.

      Разпоредбата на чл.150а, ал.1 от ЗДвП предвижда, че за да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него превозно средство. Следователно правоспособността за управление на моторно превозно средство се придобива със свидетелството за управление на моторно превозно средство от съответната категория. При отнемането му за определен срок водачът не се лишава от придобитата правоспособност, а само временно му се ограничава възможността да управлява моторно превозно средство. В разпоредбата на чл.177, ал.1 ЗДвП са предвидени отделни състави на нарушения, а именно: когато управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред /чл.177, ал.1, т.1 ЗДвП/; когато управлява моторното превозно средство без да притежава съответното свидетелство за управление /чл.177, ал.1, т.2 предл. първо ЗДвП/ и когато управлява моторно превозно средство, след като свидетелството за управление му е било отнето по реда на чл.171, т.1 или 4 /чл.177, ал.1, т.2 предл. второ ЗДвП/.  В конкретният случай жалбоподателят е управлявал процесното моторно превозно средство, след като свидетелството му е било отнето  по реда на чл.171, т.1 от ЗДвП, като се има предвид, че съгласно чл.172, ал. 6 ЗДвП заповедите за налагане на ПАМ подлежат на предварително изпълнение.

    Деянието не би могло да се квалифицира, като маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на такива нарушения.  Установените обстоятелства съответстват на действителното фактическо положение. Жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП във вр. с чл.150а, ал.1 от ЗДвП. Съгласно посочената разпоредба,  наказва се с глоба от 100 до 300 лева, който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, без да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е загубил правоспособност по реда на чл.157, ал. 4, или след като свидетелството му за управление на моторно превозно средство е временно отнето по реда на чл.171, т.1 или 4 или по реда на чл.69а от Наказателно-процесуалния кодекс, или е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено. Нарушението е безспорно установено, поради което наказателно постановление следва да бъде потвърдено, като законосъобразно и обосновано.

   Наложеното наказание е индивидуализирано в около средния размер предвиден в чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП и според съда съответства на обществената опасност на деянието и на нарушителя като личност. Последният е многократно наказван с влезли в сила наказателни постановления, което го определя като системен нарушител на ЗДвП, поради което наложеното наказание се явява достатъчно за постигане целите на административните наказания по чл.12 от ЗАНН. Наказателното постановление е законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

    Предвид гореизложеното на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Бургаският районен съд

                                                                    Р Е Ш И  :

    ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 18-0769-002360/ 07.06.2018г., издадено от началник  група към ОД на МВР- Бургас, Сектор „Пътна полиция”, с което за нарушение по чл.177, ал.1, т.2, от ЗДвП вр. с чл.150а, ал.1 от ЗДвП на С.Л.Л. ЕГН ********** с адрес *** е наложено наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева

 

          Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-Бургас  в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                         

                                                                                              Председател:/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.