Решение по дело №11724/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263959
Дата: 16 юни 2021 г. (в сила от 19 юли 2021 г.)
Съдия: Невена Борисова Чеуз
Дело: 20201100111724
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 16.06.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 19 състав в публично заседание на двадесет и девети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

                             Съдия: Невена Чеуз

при секретаря Радослава Манолова като разгледа докладваното от съдия Чеуз гражданско дело № 11 724 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Предявен иск с правно основание чл. 405 ал.1 от КЗ за сумата 30 098 лв.

            Производството е образувано по искова молба на И. С.Г., чрез процесуалния му представител адв. Д.М. срещу „ДЗИ – О.З.“ ЕАД. В същата се твърди, че е сключил на 21.09.2017 г. договор за застраховка с покритие „пълно каско“ за срок от 1 година и с предмет – лек автомобил „Ауди Q7” при застрахователна стойност от 45 700 лв. Твърди, че на 12.05.2018 г. е осъществено застрахователно събитие, за което ищецът уведомил своевременно ответното дружество. Ответникът отказал изплащане на застрахователно обезщетение.

            Предвид тези изложени твърдения ищецът обосновава правен интерес от водене на настоящия иск и иска от съда да осъди ответникът да му заплати сумата от 30 098 лв. – представляваща дължащото му се застрахователно обезщетение. Претендира се законна лихва върху сумата, както и сторените по делото разноски.

            Ответникът „ДЗИ – О.З.” ЕАД оспорва предявеният иск. Подробни съображения са изложени в депозиран писмен отговор, които се поддържат в съдебно заседание. Претендират се разноски.

            По делото като трето лице помагач на страната на ответника е конституирано дружество „Д.З.“ АД, което оспорва заявения иск в депозирано писмено становище.

            Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, с оглед разпоредбата на чл. 235, ал. 2 и ал. 3 от ГПК и съобразно приетият по делото доклад, приема за установено от ФАКТИЧЕСКА и ПРАВНА СТРАНА следното:

Договорът за застраховка “Автокаско на МПС” е вид имуществена застраховка, по силата на който застрахователят се задължава да заплати на застрахования обезщетение за имуществени вреди, настъпили в резултат на настъпване на застрахователно събитие. От събраните по делото доказателства се установява, че между ответното застрахователно дружество и ищеца е бил сключен застрахователен договор с покрит риск „пълно каско“, със срок на действие от 21.09.2017 г. – 20.09.2018 г. срещу заплащане на застрахователна премия от 2 691, 73 лв., платима на четири равни вноски по отношение на лек автомобил „Ауди Q7“ с рег. № ******.

Съгласно чл. 405, ал. 1 от Кодекса за застраховането при настъпване на застрахователно събитие застрахователят е длъжен да плати застрахователно обезщетение в уговорения срок, като срокът не може да бъде по – дълъг от срокът, посочен в чл. 108 ал.1-3 и 5 от КЗ - 15 дни от датата, на която застрахованият е представил на застрахователя всички необходими документи, посочени в нормата на чл. 106 от КЗ. Според чл. 386, ал.2 от КЗ  при настъпване на застрахователно събитие застрахователят е длъжен да плати застрахователно обезщетение, което е равно на действително претърпените вреди към деня на настъпване на събитието, освен в случаите на подзастраховане и застраховане по договорена застрахователна стойност.

Видно от представения по делото протокол за ПТП № 1703900 на СДВР, на 12.05.2018 г. в гр. София, бул. „Ал. Малинов“ и ул. „Околовръстен път“ е настъпило ПТП между лек автомобил „Фолксваген Туарег“ с рег. № ******, управлявано от Н.В.Т.и лек автомобил „Ауди Q7“ с рег. № ******, управлявано от И.С.Г. като вследствие на пътния инцидент върху лек автомобил „Ауди“ са установени вреди, описани в протокола. Осъщественото ПТП е в срока на действие на договора за застраховка, сключен между страните и се явява покрит риск по него.

От заключението на вещото лице по допуснатата съдебно автотехническа експертиза /основно и допълнително заключение/, изготвени от инж. Й.Д.Й., които съдът кредитира като обективни и компетентно изготвени, се установява, че констатираните увреждания по лек автомобил „Ауди“ се намират в пряка причинно-следствена връзка с настъпилото ПТП на 12.05.2018 г. Вещото лице е посочило, че стойността, необходима за възстановяване на лекия автомобил възлиза на сума в размер на 32 418, 80 лв., а стойността на обезщетението, при условията на тотална щета и след приспадане на запазените части възлиза на 30 098 лв. Посочено е и, че действителната стойност на процесния автомобил към датата на сключване на договора за застраховка възлиза на сумата от 45 945 лв.

При проведено насрещно доказване ответникът е противопоставил възражение, че не се следва изплащане на застрахователно обезщетение поради обстоятелството, че застрахования не е предоставил вярна и точна информация за обстоятелствата, при които е настъпило застрахователното събитие, вида и размера на вредите. Налице е и възражение, че отказът за изплащане на обезщетение е с оглед т.9.3.1 от ОУ към договора. Застрахователят по риска „каско“, настоящ ответник, е бил уведомен за настъпилото застрахователно събитие в деня на неговото осъществяване, видно от приложеното уведомление. Наред с уведомлението на застрахователя е предоставен и съставения от СДВР протокол за ПТП. В деня на ПТП-то, по отношение на имуществото, предмет на застраховката, е извършен оглед от страна на експерт при ответника, при който е съставен опис – заключение на увредените детайли от същия експерт. Поради което, тези възражения на ответника, при ангажираните по делото доказателства, не могат да бъдат споделени от настоящия съдебен състав. На следващо място, в т.9.3.1 от ОУ към договора за застраховка е предоставено право на застрахователя да откаже изплащане на застрахователно обезщетение ако застрахования, лично или чрез свой представител, декларира пред застрахователя и/или пред компетентните органи, обстоятелства за събитието, вида и размера на вредите, несъответстващи на действителните, както и в случаите, в които представи неистински документи или документи с невярно съдържание. По делото не се установява нито една от сочените фактически предпоставки, даващи основание на застрахователя да упражни правото си за отказ на изплащане на застрахователно обезщетение. Застрахованият не е декларирал никакви вреди по вид и размер, а същите са установени от експерт при ответника. Представеният от него протокол за ПТП няма данни по делото да е неистински такъв или да е с невярно съдържание, а и констациите в същия са съдебно потвърдени и от изслушаната по делото САТЕ.

При тези ангажирани от страните доказателства съдът намира, че искът е основателен и доказан изцяло за претендирания по делото размер.

При този изход на спора съдът намира, че на ищеца се следват разноски в размер на 3 003, 92 лв., съобразно списъка по чл. 80 от ГПК.

Воден от горното, СГС, І-19 състав

Р Е Ш И:

            ОСЪЖДА „ДЗИ – О.З.”ЕАД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:*** да заплати на правно основание чл. 405, ал. 1 от КЗ на И. С.Г., ЕГН **********,*** – адв. Д.М. сумата от 30 098 /тридесет хиляди и деветдесет и осем лева/ лв., представляващи обезщетение за имуществени вреди, причинени на притежаван от ищеца лек автомобил „Ауди Q7” с рег. № ******, причинени в резултат на ПТП, осъществено на 12.05.2018 г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 16.12.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, както и на основание чл. 78 ал.1 от ГПК сумата от 3 003, 92 лв.  - разноски.

            РЕШЕНИЕТО е постановено при участие на трето лице помагач на страната на ответника – „Д.З.“ АД.

             Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщението до страните пред САС.

                                                           СЪДИЯ: