Решение по дело №64/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 октомври 2020 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20207090700064
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

78

гр. Габрово, 16.10.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд Габрово в открито съдебно заседание от тридесети септември, две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:      ГАЛИН КОСЕВ

СЪСТАВ:      ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                        ДАНИЕЛА  ГИШИНА                   

и секретар: Радина Церовска, с участието на прокурор от Окръжна прокуратура Габрово Желева, постави за разглеждане докладваното от съдия Кирова-Тодорова к. адм. н. д. № 64 на Административен съд Габрово по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /АСГ/ Касационна жалба с вх. № СДА-01-1328 от 17.07.2020 г., подадена от Н.С.Г. ***, с ЕГН: **********, против съдебно решение № 51 от 18.02.2020 г. по описа на Районен съд Габрово /РСГ/, постановено по н. а. х. д. № 1144 от 2019 г. по описа на същия съд, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 19-0892-000051 от 20.02.2020 г. на началник сектор „Пътна полиция“ /ПП/ към ОД на МВР - Габрово, с което на касатора е наложена глоба, всяка в размер на 250.00 лв. за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането /КЗ/ и на основание чл. 638, ал. 1,т. 1, във вр. с чл. 461, т. 1 от същия нормативен акт. Касаторът иска отмяна на първоинстанционният съдебен акт в едно с отмяна на потвърденото с него НП.

Нарушението, за което от Г. е потърсена административно-наказателна отговорност, се изразява в следното:

На 15.01.2019 г., около 19.13 ч., в гр. Габрово, по точно посочен маршрут, лек автомобил Хюндай Аксент с рег. № ЕВ 5010 АС, собственост на касаторката, е управляван от неустановен водач и след настъпило ПТП на посочено кръстовище, като при направена проверка се установява, че като собственик на същото МПС не е сключила договор за задължителна застраховка ГО на автомобилистите и няма валидна такава към момента на ПТП. Приема се, че същата е физическо лице, което притежава МПС, регистрирано на територията на Република България, неспряно от движение, като не е сключила договор за застраховка ГО на автомобилистите. Деянието е квалифицирано по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ и санкцията – глоба в размер на 250.00 лв., е наложена на основание чл. 638, ал. 1,т. 1, във вр. с чл. 461, т. 1 от КЗ.

В подадената против това НП жалба до РСГ Г. оспорва установеността на деянието и дееца. АУАН не бил връчен на адресата. Налице било разминаване между нарушението и цитираната в НП правни норми. Не била посочена дата, на която следвало да има сключен договор за застраховка ГО. Били отнети точки за водача на МПС, а не било доказано, че процесното такова било управлявано именно от Г..

За да постанови съдебния си акт РСГ е счел, че жалбоподателката действително е реализирана състава на процесното нарушение и законосъобразно е била потърсена административно наказателна-отговорност, като санкцията е също законосъобразно наложена.

В законния срок привлеченото към административно-наказателна отговорност лице е подало касационна жалба с горепосочените искания. Застъпва защитната теза и излага отново възраженията си, представени в жалбата до РСГ.

В проведеното по делото открито съдебно заседание жалбоподателката, редовно призована, се представлява от С.Г., нейна дъщеря, която поддържа касационната жалба.

Ответната страна, също редовно призована, не се явява и не се представлява.

Представителят на ОП – Габрово счита, че жалбата следва да се остави без уважение като неоснователна. Всички възражения, направени пред касационната инстанция, са били вече обсъдени от първоинстанционния съд и изводите му са правилни и обосновани.

Съдът извърши служебна проверка както по отношение на изтъкнатите в жалбата съображения за незаконосъобразност, така и за наличието на всички основания за оспорване на процесния съдебен акт.

АУАН и НП са издадени от правоимащи компетентни органи.

Издадени са при спазване на процесуалните изисквания и съдържат необходимите и предвидени по закон реквизити.

В съставения АУАН противоправното деяние е описано по аналогичен на описанието, съдържащо се в НП, начин. Актът е съставен в присъствието на адресата си, но той е отказал да го подпише, което е удостоверено по предвидения в ЗАНН начин и ред. Това, че самата Г. е отказала да подпише и да получи екземпляр от АУАН, съставен срещу нея, е въпрос на неин личен избор и не съставлява накърняване на правата й като страна в процеса, т. к. то е породено от нейно поведение. Нарушението е достатъчно ясно описано и не се нуждае от допълнително пояснение, нито от такова по отношение на фактическата обстановка. Административно наказателната преписка съдържа необходими и относителни доказателства, които, наред с доказателствата, събрани допълнително в съдебно заседание, установяват извършването на деянието и неговия извършител.

По делото е безспорно установено, че процесното МПС е собственост на касаторката. Приложена е застраховка ГО от 9.02.2019 г., като за датата на нарушението – 15.01.2019 г., такава не е представена. Не е нужно да се сочи в НП от коя дата е следвало да се сключи такава застраховка, по този въпрос законодателят е ясен – по всяко време за едно намиращо се в движение МПС собственикът му следва да има такава. Всеки един ден, в който застраховка липсва, собственикът на МПС е в нарушение на закона. Така в случая към процесната дата Г. е била в такова нарушение. От свидетелските показания е видно, че на тази дата процесното МПС се е движило и е участвало в ПТП. В рамките на настоящия спор е без значение вината за това ПТП – този факт е несъставомерен за процесното нарушение.

Съгласно сочената като нарушена нормативна разпоредба на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, като това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор. В случая е налице тази хипотеза – касаторката е собственик на автомобил, който не е спрян от движение и за който към посочената в НП дата не е била налице такава застраховка. Законодателят дори не изисква за МПС да се установи реално движение по пътищата, достатъчно е то да не е спряно от движение, за да възникне за собственика му това задължение, т. к. същото може във всеки един момент да бъде въведено в движение, без нужната застраховка. Дали конкретно на тази дата автомобилът се е движил, дали е причинил ПТП – това е без значение за преценката за налично административно нарушение от процесния вид. Евентуално тези обстоятелства биха могли да се преценяват като утежняващи вината и биха били от значение за индивидуализация на санкцията, в случай, че АНО има право на оперативна самостоятелност, изразяваща се в избор на вид и размер на тази санкция. По този повод следва да се отбележи, че санкцията е фиксирана и АО няма такава компетентност, поради което той правилно и законосъобразно е наложил единствената предоставена му от закона като възможност санкция – глоба в размер на 250.00 лв.

Настоящата съдебна инстанция споделя становището на първоинстанционния съд, че в случая деянието е установено по безспорен начин от обективна и субективна страна и за него следва да се носи административно-наказателна отговорност. Правната квалификация е правилно определена. В случая не следва да се прилага разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, т. к. нарушението е типично за вида си, забавата в сключването на договора е налице и нарушението е отстранено половин месец след установяването му. Санкцията е законосъобразно индивидуализирана, за този вид нарушение тя е фиксирана по вид и размер и е наложена най-леката такава, като АНО е отчел, че за всяко отделно нарушение следва и отделна санкция.

Отнемането на точки не е санкция, която се налага с процесното НП, нито ПАМ, наложена с него. То е последица от влязло в сила НП за конкретен тип нарушение и не подлежи на самостоятелен съдебен контрол.

В заключение настоящият съдебен състав намира, че като е потвърдил НП, първоинстанционният съд се е произнесъл с едно мотивирано и законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила.

 

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във вр. с чл. 63 от ЗАНН Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Съдебно решение № 51 от 18.02.2020 г. на Районен съд Габрово, постановено по н.а.х.д. № 1144 от 2019 г. по описа на същия съд, с което е потвърдено НП № 19-0892-000051 от 20.02.2020 г. на началник сектор „Пътна полиция“ /ПП/ към ОД на МВР - Габрово, с което на касатора Н.С.Г. ***, ЕГН: **********, е наложена глоба, всяка в размер на 250.00 лв. за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането /КЗ/ и на основание чл. 638, ал. 1, т. 1, във вр. с чл. 461, т. 1 от същия нормативен акт, като мотивирано и законосъобразно.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

Препис от съдебното решение да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

                                                                                                             2.