Определение по дело №185/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 234
Дата: 17 юни 2020 г. (в сила от 25 юни 2020 г.)
Съдия: Кристина Ламбрева Пунтева
Дело: 20205200200185
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 май 2020 г.

Съдържание на акта

 П Р О Т О К О Л

 

17.06.2020 г.                                                                   гр. ПАЗАРДЖИК

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  ОКРЪЖЕН  СЪД,                           НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА СЕДЕМНАДЕСЕТИ ЮНИ     ДВЕ ХИЛЯДИ И ДВАДЕСЕТА  ГОДИНА

В ПУБЛИЧНО ЗАСЕДАНИЕ В СЛЕДНИЯ  СЪСТАВ:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРИСТИНА ПУНТЕВА

                                      СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: С.И.

                                                                           Т.М.  

 

                                                                

Секретар  КАТЯ КЕНТОВА

Прокурор АНГЕЛ ПАНКОВ

Сложи за разглеждане докладваното от  СЪДИЯТА ПУНТЕВА  

ЧНД185 по описа за 2020 година                             

На именното повикване в 13:30 часа се явиха:

     За вносителя ПС - Пазарджик се явява председателя В.К.

     За ОП Пазарджик се явява прокурор Панков.

     Осъденият Е.Я.М., редовно призован, не се явява лично.

     Прокурор Панков: Моля да дадете ход на делото.

     Председател на ПС Коева: Да се даде ход на делото.

         Осъденият М.: Да се даде ход на делото.

     Съдът счита, че не са налице процесуални пречки по хода на делото, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО:

 

Сне се самоличността на осъдения:

Е.Я.М. - роден на *** ***, живущ ***, бълг. гр., неженен, осъждан, с начално образование, с ЕГН **********.

 

ДОКЛАДВА СЕ ДЕЛОТО от съдия Пунтева:

ПРОЧЕТЕ се предложението на председателя на ПС Пазарджик.

 

     Председателя на ПС Пазарджик: Поддържам предложението. Да се приемат постъпили по делото доказателства. Няма да соча други доказателства.

     Прокурор: Не оспорвам предложението. Да се приемат представени-те доказателства. Няма да соча доказателства.

     Осъденият М.: Няма да представям други доказателства.

     Съдът намира, че следва да се приемат приложените към предложението писмени доказателства, поради което

     О П Р Е Д Е Л И:

ПРИЕМА И ПРОЧИТА като доказателства по делото Протокол № 3/28.04.2020 г. от заседание на  ПС Пазарджик, всичко документи съдържащи се в досието № 108  на осъдения М.. 

Страните по отделно:  Да се приключи делото.

     Съдът намира, че делото е изяснено от фактическа страна, затова  

О П Р Е Д Е Л И :

     ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО ПО СЪЩЕСТВО:

     Председателя на ПС Коева: - Уважаема г-жо окр.съдия, ув. съд.зас., моля да уважите предложението. Янко е осъден за престъпление по чл. 194, ал. 4 от НК - на една година пробация със задължителни пробационни мерки, както и безвъзмезден труд в полза на обществото за 300 часа. При изпълнението на наказанието по чл. 43а, ал. 2, т. 1 и т. 2 и т. 6 от НК е с начало 22.10.2019 г. По отношение на мярката „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ същият е отработил 272 часа и 30 минути. Представи в ПС медицински протокол на ЛКК, издаден от „ВИВА“ – Пазарджик, от който е видно, че осъденото лице има увреждания и е неподходящ за физически труд. През м. януари 2020 г. М. е преглеждан от невролог с назначена терапия и временна нетрудоспособност. Въпреки проведеното лечение болките са му продължили. Медицинският документ и представеното предложение от комисията по обективни причини в настоящия момент на изпълнение на мярката „Безвъзмезден труд в полза на обществото“, не може да се изпълнява. На основание чл. 223, ал. 1 от ЗИНЗС предлагам пробационната мярка да бъде заменена с пробационната мярка „Включване в програми за обществена превенция“ за остатъка от наказанието на същия.

 

      Прокурор:  Ув. окр.съдии, внесеното предложение е основателно и моля да го уважите.  Видно е, че лицето е осъден на три пробационни мерки. Мярката „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ не може да бъде изпълнявана, тъй като са приложени медицински документи, че има известен медицински проблем, което прави невъзможност да се изпълнява тази мярка на осн. чл. 452, ал. 3 от НПК, като на основание чл. 223, т. 1 от ЗИНЗС и чл. 258 от ЗИНЗС, във вр. с чл. 42б, ал. 4, във вр. с чл. 42, т. 4 от НК, да замените порбационната мярка с друга такава, каквато е предложена от ПС Пазарджик, а именно: „Включване в програми за обществена превенция“.

 

Право на лична защита на осъдения: Съгласен съм  да се замени пробационната мярка.

 

Последна дума на осъдения: Няма какво друго да добавя.

 

 

Съдът се оттегли на съвещание за произнасяне на определението си, което бе обявено на страните, като им разясни правото на жалба и протест и сроковете за това.

 

Производството е по чл. 451 във връзка с чл. 452, ал. 3 във вр. с ал. 1 и ал. 2 от НПК.

 

Постъпило е предложение от председателя на Пробационен съвет -Пазарджик, с което  се иска замяна на пробационната мярка „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ в размер на 300 часа за една календарна година с остатък от 273 часа, наложена по отношение на осъдения М. по НОХД № 1824/2019 г. по описа на РС Пазарджик  с друга подходяща за неговото здравословно състояние мярка, а именно: с „Включване в програми за обществено въздействие“. 

Към предложението е представен Протокол № 3/28.04.2020 г.  от заседанието на Пробационния съвет - Пазарджик и досието на осъдения М..

Предложението се поддържа от председателя на Пробационния съвет Пазарджик в съдебно заседание.

Представителят на Пазарджишка окръжна прокуратура поддържа становище, че предложението е основателно и следва да бъде уважено.

Осъденото лице поддържа, че предложението е основателно.

Съдът, като съобрази внесеното предложение и представените с него доказателства намира, че същото е основателно.

Установява се от данните по делото, че осъденото лице Е.Я.М. изтърпява наказание, наложено му с одобрено от съда Споразумение по НОХД № 1824/2019 г. на РС Пазарджик, за това, че на 25.09.2019г в гр. Пазарджик е отнел чужда движима вещ – мобилен телефон марка „Самсунг Галакси ес 8“, ведно със СИМ карта на мобилен оператор“А1“ от владението на Г.З.З.от с. Д. без негово съгласие с намерение противозаконно да го присвои - престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК, поради което е осъден на наказание пробация, включващо следните пробационни мерки: Задължителна регистрация по настоящ адрес с честота на явяване два пъти седмично за срок от 1 година и 9 месеца; Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 1 година и 9 месеца, както и 300 часа безвъзмезден труд в полза на обществото в рамките на една година.

От представеното по делото досие на осъденото лице може да се установи, че изпълнението на пробационните мерки е започнало на 22.10.2020 г. Видно е също от приложеното по делото досие, че осъденият е изпълнявал съзнателно задълженията си във връзка с реализирането на пробационните мерки, включително като се е включвал  във водената корекционна работа.

Като цяло в поведението му се е наблюдавало постоянство и отговорност. Същевременно трудно е отработвал часовете безвъзмезден труд, тъй като от привеждане на мярката в изпълнение е имал здравословни проблеми, за удостоверяването на които е приложил своевременно нужната медицинска документация.

На 27.04.2020 г. е  представен медицински протокол на ЛКК № 75/ 24.04.2020г, издаден от МЦДП „ВИВА“ ЕООД – гр. Пазарджик с диагноза „увреждания на лумбо-сакралните коренчета, неквалифицирани другаде“. От цитирания медицински документ в графа “Мнение относно временната нетрудоспособнаст или трайно намалена работоспособност /вид и степен на увреждане на лицето/ се установява по отношение на осъдения М. е посочено „НЕПОДХОДЯЩ ЗА ФИЗИЧЕСКИ ТРУД ДОКАТО ПРОДЪЛЖАВАТ ОПЛАКВАНИЯТА ОТ БОЛКИ, СЛЕД КОЕТО ДА ИМА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ТЕЖЪК ФИЗИЧЕСКИ ТРУД И ПРОДЪЛЖИТЕЛНО СТОЕНЕ ПРАВ“.

В случая  от направеното предложение за замяна на мярката се установява, че изпълнението на пробационната мярка „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ с продължителност 300 часа в рамките на 1 година е започнало и към настоящия момент останалите за изпълнение часове безвъзмезден труд са общо 272 часа и 30 минути.

Установява се, че осъденото лице е запознато с правата и задълженията му по изпълнение на мярката безвъзмезден труд в полза на обществото и за това, че поради здравословното си състояние не може да изпълнява трудова дейност.

Следва преди всичко да се отбележи, че в разглеждания казус съдът е сезиран с предложение по реда на чл. 223, ал.1 ЗИНЗС във вр. с чл. 258, ал. 1 и ал. 2 от ППЗИНЗС и във вр. с чл. 452, ал. 3 НПК за замяна на една пробационна мярка с друга, която не е свързана с влошаване положението на осъдения. Разглежданата хипотеза не касае неизпълнение на наложена пробационна мярка без уважителни причини.

Нормата на чл. 452, ал. 3 от НПК предвижда, че разпоредбите, уреждащи реда за разглеждане на предложение за замяна на наказание пробация с наказание лишаване от свобода се прилагат и при налагане на друга пробационна мярка, както и при замяната на една пробационна мярка с друга. А съгласно разпоредбата на чл. 223, т. 1 от ЗИНЗС, когато осъденото лице не може да изпълнява задължението си по полагане на безвъзмезден труд, пробационният служител внася предложение пред Пробационния съвет за замяна на безвъзмездния труд с друга пробационна мярка, ако той не може да бъде положен по уважителни причини.

Такава е и настоящата хипотеза. Установява се, че съвсем своевременно и в съответствие с изискванията на чл. 258, ал. 1 от ППЗИНЗС, констатирайки наличието на посочените уважителни обективни причини в здравословното състояние на осъденото лице, удостоверени със съответните документи, пробационния служител е внесъл пред Пробационния съвет, предложение за замяна на пробационната мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото“ с друга „включване в програми за обществено въздействие“ за остатъка от наложеното наказание. В такъв смисъл и на основание чл. 258, ал. 2 от ППЗИНЗС пред сезирания съд е било депозирано и предложението на Председателя на ПС Пазарджик.

Очевидно е, че в случая са налице уважителни обективни причини, удостоверени със съответната медицинска документация, сочещи, че наложената пробационна мярка по чл. 42а, ал. 2, т. 6 от НК няма как да бъде изпълнявана. Осъденото лице е с обективно състояние „ригидност на паравертбалната мускулатура болезнени точки на вале в същата област по хода на десния седалищен нерв/+/ пол в дясно на 30гр хипестезия, хиперпатия и парастезии по дерматонен тип за ЛП - С1 в ляво. Радикулупатен с-м за Л5-С1 в дясно. Ограничени движения в поясно- кръстната област“. Безспорно при тези данни е установено, че здравословното му състояние затруднява изпълнението на мярката „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ и поради тази причина е невъзможно същата да бъде изпълнявана от осъдения.

С оглед на изложеното съдът намира, че следва да бъде уважено предложението на Председателя на ПС Пазарджик за замяна на наложената пробационна мярка „Безвъзмезден труд в полза на обществото" с продължителност 300 часа в рамките на 1 година с остатък от 272 часа и 30 минути по отношение на осъдения Е.Я.М. с друга пробационна мярка, а именно: с такава по чл. 42а, ал. 2, т. 4 от НК - „Включване в програми за обществено въздействие“, която се явява подходяща, тъй като също е насочена към трудова интеграция, изграждане на социални навици и умения за законосъобразно поведение на осъденото лице.

Ще следва заменената пробацонна мярка „Включване в програми за обществено въздействие“ да бъде определена за срок от 6 месеца, който е минималния предвиден срок за тази пробационна мярка, съгласно чл. 42а, ал. 3, т. 1 от НК във вр. с ал. 2, т. 4 от НК.

По изложените съображения Пазарджишкият окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 ЗАМЕНЯ  пробационната мярка 300 часа „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ в рамките на 1 година с остатък от 272 часа и 30 минути, наложена на осъдения Е.Я.М. - роден на *** ***, живущ ***, бълг.гр., неженен, осъждан, с начално образование, с ЕГН **********,  съгласно одобрено от съда Споразумение по НОХД №1824/2019г на РС Пазарджик, с друга пробационна мярка - „Включване в програми за обществено въздействие“ за срок от 6 /шест/ месеца.

Определението може да се обжалва и протестира в 7-дневен срок от днес пред Пловдивския апелативен съд по реда на Глава 22-ра от НПК.

Препис от определението след влизане в законна сила да се изпрати на Пазарджишка ОП за сведение и изпълнение,  на бюро съдимост при РС Пазарджик за отразяване на това обстоятелство в бюлетина за съдимост на осъдения, както и на Пробационен съвет - Пазарджик.

          

 

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                        СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                           2.

 

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 14:10 часа.

 

 

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                      СЕКРЕТАР: