Решение по дело №9528/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3396
Дата: 8 юни 2020 г. (в сила от 23 юли 2020 г.)
Съдия: Цветомира Петкова Кордоловска Дачева
Дело: 20191100509528
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                            Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                     № ..................

 

              Гр.София, 08.06.2020 г.

 

                                    В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, IV “Д” въззивен състав, в публичното заседание на  двадесет и осми май през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА И.                                     ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТОМИРА КОРДОЛОВСКА

                                                             СВЕТОСЛАВ СПАСЕНОВ

 

при секретаря Екатерина Калоянова, като разгледа докладваното от съдия Кордоловска гр.дело 9528 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.258-273 от ГПК.

С решение № 2685 от 07.01.2019 г. по гр. дело № 41794/2014 г. на СРС, II ГО, 123 състав, са отхвърлени изцяло предявените от И.К.Х. с ЕГН ********** с адрес *** и от М.К.М. с ЕГН ********** с адрес ***, ж. к. *********срещу Й.М.Н. с ЕГН ********** с адрес гр. София, ж. к. *********искове с правно основание чл. 30, ал. 1 ЗН - за възстановяване на запазената им част от наследството на наследодателката Й. И.С., чрез намаляване на дарението на неурегулирано дворно място с площ 517 кв. м., съставляващо имот планоснимачен номер 82 от кадастралния лист Б-17-2-Г по кадастралния план на София, Нови Искър, Вилна зона „Леска”, заедно с дървена барака върху мястото, извършено от нея и от бащата на ищците К.М.С., починал на 09.04.2009 г., в полза на ответницата Й.М.Н. - във формата на нотариален акт № 89/1994 г. по нотар. дело № 17798/1994 г., до размер на запазената част от наследството на Й. И.С., която за всеки ищец е 1/3 от имуществото на наследодателката, ведно със законната лихва върху сумата, представляваща равностойността на запазената част до окончателното изплащане на сумата и направените по делото разноски, като неоснователни.

С решението ищцата И.К.Х. е осъдена да заплати на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК в полза на ответницата Й.М.Н. направени по делото разноски за възнаграждение на един адвокат в размер на 120.00 лв., както и ищецът М.К.М. в полза на ответницата Й.М.Н. направени по делото разноски за възнаграждение на един адвокат в размер на в размер на 120.00 лв.

Недоволен от постановеното решение са останали ищците И.К.Х. и М.К.М., които в срока по чл. 259 от ГПК, чрез пълномощника си адв.П. го обжалват  с оплаквания за недопустимост на решението. По-конкретно се поддържа, че неправилно СРС отхвърля предявения иск, доколкото в отговора на исковата молба ответницата е признала правото на ищците да бъдат възстановени 2/3 от ½ от процесния имот, поради което считат, че съдът няма основание да отхвърли така признатия иск. Считат че недопустимо първостепенния съд е отхвърлил иска поради факта, че по делото не е представен като писмено доказателство нотариалния акт обективиращ процесното дарение, трябвало е да приеме този факт за доказан и безспорен. Излагат и доводи, че от представената справка от АВ е уточнено формалното основание за прехвърляне на правото на собственост на процесния имот. В жалбата не се съдържат твърдения за допуснати от първостепенния съд нарушения на процесуалните искания и не се поддържа направеното с ИМ искане на основание чл.190, ал.1 от ГПК съдът да задължи ответната страна на представи нотариален акт за дарение т.89, № 104, нот.дело № 17798/1994 г., като такова искане се прави едва в първото по делото съдебно заседание пред въззивната инстанция от пълномощника на ищците, поради което с постановеното по делото на 28.05.2020 г. определение настоящият състав е оставил това доказателствено искане без уважение. Искането към въззивната инстанция е да отмени обжалваното решение и да постанови друго, с което искът по чл. 30 от ЗН бъде уважен.

Въззиваемата страна Й.М.Н. не представя писмен отговор в срока по чл.263, ал.1 от ГПК, не взема становище по въззивната жалба и не ангажира доказателства.

Съгласно чл. 269 от ГПК, въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението; по допустимостта му само в обжалваната част, а по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата. Както вече Върховният касационен съд многократно се е произнасял (решение № 176 от 08.06.2011 г. по гр. д. № 1281/2010 г. ІІІ г.о.; № 95 от 16.03.2011 г. по гр. д. № 331/10 г. на ІV г.о.; № 764 от 19.01.2011 г.по гр. д. № 1645/09 г. на ІV г.о.; № 702 от 5.01.2011 г.по гр. д. № 1036/09 г. на ІV г.о.; № 643 от 12.10.2010 г. по гр. д. № 1246/09 г.на ІV г.о) въззивният съд се произнася по правилността на фактическите и правни констатации само въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания; проверява законосъобразността само на посочените процесуални действия и обосноваността само на посочените фактически констатации на първоинстанционния съд; относно правилността на първоинстанционното решение той е обвързан от посочените в жалбата пороци, а надхвърлянето на правомощията по чл. 269 ГПК е основание за касиране на въззивното решение.

В случая, обжалваното решение е издадено от надлежен съдебен състав на Софийски районен съд, в рамките на предоставената му от закона правораздавателна власт и компетентност, поради което същото е валидно. Предвид изискванията на процесуалния закон за служебната проверка на постановеното решение в обжалваната му част, съдът счита, че не се установяват нарушения на съдопроизводствените правила във връзка със съществуване и упражняване правото на иск, поради което първоинстанционното съдебно решение е допустимо. Същото е и правилно, като въззивният състав споделя изцяло мотивите на обжалваното решение, поради което на основание чл. 272 ГПК не излага собствени мотиви, а препраща към мотивите на СРС.

Предявеният пред СРС иск е с правно основание чл. 30, ал. 1 от ЗН и с предмет - възстановяване на запазената част на ищците И.К.Х. и М.К.М. от наследството на наследодателката Й. И.С., чрез намаляване на дарението на неурегулирано дворно място с площ 517 кв. м., съставляващо имот планоснимачен номер 82 от кадастралния лист Б-17-2-Г по кадастралния план на София, Нови Искър, Вилна зона „Леска”, заедно с дървена барака върху мястото, извършено от нея и от бащата на ищците К.М.С., починал на 09.04.2009 г., в полза на ответницата Й.М.Н. - във формата на нотариален акт № 89/1994 г. по нотар. дело № 17798/1994 г., до размер на запазената част от наследството на Й. И.С., която за всеки ищец е 1/3 от имуществото на наследодателката.

От събраните по делото писмени доказателства се с Нотариален акт № 53, том VI, дело № 1887/1993 г. наследодателката на ищците Й. И.С. и К.М.С. са признати за собственици на следния недвижим имот: неурегулирано дворно място е площ 517 кв. м., съставляващо имот планоснимачен номер 82 от кадастрален лист Б-17-2-Г по неодобрения кадастралния план на София, Нови Искър, Вилна зона „Ласка”, при съседи С.А.и И.В., Г.П.и Т.Г., заедно е построената в това дворно място дървена барака с площ 4 кв. метра.

Видно от удостоверение за наследници от 13.05.2014 г. ( лист 5 от делото) е, че Й. И.С., вдовица, е починала на 09.04.2014 г. и е оставила наследници по закон двамата ищци - И.К.Х. - дъщеря и М.К.М. - син.

С исковата молба е ангажирана справка от Служба по вписванията - гр. София (лист 10 от делото) установяваща, че на името на Й.М.М. е вписано дарение - том 89, № 104, нот. дело 17798/1994 г.

Действително въззиваемата страна - ответницата Й.М.Н. с писмения отговор не оспорва твърдените в исковата молба обстоятелства и признава , чрез пълномощника си адв.С. правото на ищците да им бъдат възстановени2/3 част (общо за двамата) от ½ от процесния имот или общо да им бъде присъдена 1/3 от целия имот (по 1/6 от целия имот на наследник). Настоящият въззивен съд обаче споделя изводът на първостепенния съд, че договорът за дарение е формален договор и съобразно чл. 18 от ЗЗД трябва да бъде извършен във формата на нотариален акт. При договорите, които се отнасят до недвижими имоти, е необходима съгласно чл.18 от ЗЗД формата на нотариален акт както за действителността на сделката, така и за доказване на придобитото право на собственост. Никоя от страните по делото, вкл. пред настоящата инстанция не е ангажирала като писмено доказателство нотариален акт, установяващ твърдяното в исковата молба обстоятелство, че Й. И.С.  и К.М.С. са дарили на ответницата Й.М.Н. следния недвижим имот: неурегулирано дворно място с площ 517 кв. м., съставляващо имот планоснимачен номер 82 от кадастралния лист Б-17-2-Г по кадастралния план на София, Нови Искър, Вилна зона „Леска”, заедно с дървена барака върху мястото. В справката от Служба по вписванията - гр. София се сочи се том 89, № 104, както и, че Й.М.М. е дарена, без обаче да става ясно кой/кои са дарителите, нито става ясно какво е дареното имущество. Цитираната справка не е годно доказателство, установяващо право на собственост на Й.М.М. (Н.) върху точно определен недвижим имот, придобит чрез правна сделка - дарение; не е годно доказателство, установяващо, че именно наследодателите на ищците са прехвърлители по сочената в справката сделка - дарение.

Тъй като в процеса не са ангажирани годни доказателства, установяващи, че общата наследодателка на двамата ищци, Й. И.С. е прехвърлила на ответницата Й.М.Н., чрез дарение във формата на нотариален акт, съобразно чл. 18 ЗЗД, собствеността върху притежаваната от нея 1/2 идеална част от неурегулирано дворно място с площ 517 кв. м., съставляващо имот планоснимачен номер 82 от кадастралния лист Б-17-2-Г по кадастралния план на София, Нови Искър, Вилна зона „Леска”, заедно с дървена барака върху мястото, то настоящият съдебен състав намира за изводът на СРС, че искът при квалификацията на чл.30, ал.1 от ЗН е недоказан по основание за правилен. По тези съображения искът следва да бъде отхвърлен.

С оглед изхода на делото на въззивника не следва да бъдат присъдени сторените в настоящото производство съдебни разноски.

При тези мотиви, Софийски градски съд

 

                                                  Р    Е    Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 2685 от 07.01.2019 г. по гр. дело № 41794/2014 г. на СРС, II ГО, 123 състав, вкл.в частта за разноските.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в тридесет дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му с касационна жалба.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                    ЧЛЕНОВЕ : 1.               2.