Решение по дело №1114/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1292
Дата: 5 юли 2023 г. (в сила от 5 юли 2023 г.)
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20237180701114
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 май 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1292

гр. Пловдив, 05.07.2023 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХ състав, в открито заседание на седми юни през две хиляди двадесет и трета година в състав:                      

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                                   ЧЛЕНОВЕ: ХРСИТИНА ЮРУКОВА

                                                                                МАРИЯ НИКОЛОВА

 

при секретаря С. С. и участието на прокурора К. Д., като разгледа докладваното от съдия Николова КАНД № 1114 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от Г.Н.Г., с ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв.П., против Решение № 546/28.03.2023г., постановено по АНД № 6781/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд, с което е потвърден Електронен фиш серия К № 5499351 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОД на МВР – Пловдив, с който на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на Г.Н.Г. е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 100 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Твърди се неправилност на оспореното решение на РС – Пловдив. Изложени са доводи, че при попълване на протокола по чл.10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. е допусната грешка, като в него няма контролиран пътен участък, нито номер на служебен автомобил, нито номера на първо и последно статичното изображение. Отделно от това се твърди, че на представената снимка на МПС няма номер на статично изображение. Твърди се неспазване на изискването на чл.6 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. Иска се отмяна на решението, алтернативно връщане на делото за ново разглеждане на друг състав на РС – Пловдив. Претендират се разноски.

Ответникът по касационната жалба ОД на МВР - Пловдив, чрез писмено становище на процесуален представител – ст. юриск. Б.оспорва жалбата като неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, моли съда да потвърди решението на РС - Пловдив.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното Решение № 546 от 28.03.2023 г., постановено по АНД № 6781/2022г., Пловдивският районен съд е потвърдил електронен фиш серия К № 5499351 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОД на МВР – Пловдив, с който на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на Г.Н.Г. е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 100 лева за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

За да постанови този резултат, Районен съд - Пловдив е приел за установено, че на датата отразена в електронния фиш, описаният в него лек автомобил е извършвал движение с превишена скорост в населено място, като това обстоятелство е било установено и надлежно заснето със съответно техническо средство преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип CORDON – M 2 MD 1196. В мотивите на съдебния акт е коментирано приложеното по преписката удостоверение за одобрен тип средство за измерване при БИМ и изрично е посочено, че е валидно към датата на нарушението. Коментирано е и отразеното в снимката на МПС, че на 15.12.2021 г. около 14: 50 часа в гр. Пловдив, бул. "Кукленско шосе" срещу номер 3, посока ул.“Скопие“ е заснето извършено нарушение с лек автомобил "Тойота ЦХР" с рег. № РВ4147ТТ, с установена скорост на движение от 72 км/ч при въведено ограничение на скоростта в населено място от 50 км/ч, което е квалифицирано като нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП. Според районен съд, установеното разминаване между отразената скорост в снимковия материал и т. нар. наказуема скорост, която именно е посочена във фиша, както и изчисленото на тази база превишение е съобразено с предвидените грешки при измерване на скорост при АТСС от 3 км/ч. В мотивите на оспорения съдебен акт е посочено, че обжалваният електронен фиш е издаден на собственика на процесното МПС, като същият не се е възползвал и от възможността предвидена в чл.189, ал.5 от ЗДвП и не е предоставил в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за друго лице, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство.

Решението е правилно.

В решението са изложени мотиви относно законосъобразността на електронния фиш. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота събраните по делото доказателства.

От приложените по делото доказателства (снимка на разположението на уред, Протокол от проверка № 4 С-ИСИС от 12.02.2021 г. на Български институт по метрология, Справка за вписан тип средство за измерване с дата на вписване – 06.07.2018г. и Протокол за използване на АТСС) е видно, че процесното нарушение е установено с преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип Cordon M2. Ноторно известно е, че тази система представлява преместваемо устройство, което се разполага от контролния орган върху т. нар. "триножник", което не е трайно "прикрепено" към земята, а има характер на временно разположено на участък от пътя ("мобилно" по своя характер). През 2015 г. е приет ЗИД на ЗДвП (ДВ, бр. 19/13.03.2015 г.), с който е изменен ЗДвП, като е въведено определение на понятието "автоматизирани технически средства и системи" (АТСС) и са определени и отделните видове такива - стационарни и мобилни (§ 6, т. 65 от ДР на ЗДвП). От своя страна мобилните АТСС биха могли да бъдат разположени както временно на самия участък от пътя, така и в превозно средство. Със същото изменение на закона е изменена и нормата на чл. 189, ал. 4 ЗДвП, като е предвидено, че електронен фиш се издава при нарушение, установено и заснето именно с АТСС, без да се разграничава с кой от двата вида, определени в § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП, следва да стане това. Поради изложеното правилно в Протокола за използване на АТСС не е посочен номер на служебен автомобил. Използваното в случая АТСС е било разположено на самия участък на пътя, а не в превозно средство.

Неоснователно е възражението на касационния жалбоподател, че е налице процесуално нарушение изразяващо се в това, че протоколът по чл. 1 от  Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. не е попълнен в цялост. Противно на посоченото в касационната жалба, в протокола по чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. е посочен контролиран пътен участък, а именно: бул. “Кукленско шосе“ срещу номер 3. Отделно от това касационният жалбоподател не сочи и не представи доказателства, че на същия ден и час е бил на друго различно място със собствения си автомобил.

В приложения по делото протокол за използване на АТСС е посочена дата на използване на техническото средство, именно 15.12.2021г. (която е и датата на извършване на нарушението, видно от приложената снимка) и в него са надлежно попълнени: вида устройство, с което е установено процесното нарушение, начало и край на работа, като часа на заснемане на нарушението (14:50 ч.) е в рамките на отразения в протокола режим на работа на АТСС (от 12:00 ч. до 17:00 ч.). Нещо повече в приложената по делото снимка на статично изображение е посочена измерената скорост, ограничението на скоростта, датата и часа на установяване, радарът, с който е установено нарушението, както GPS координати и локацията, която е идентична с тази посочена в протокола. В този смисъл непосочването в протокола на номер на първо и последно статично изображение не е съществено нарушение.

Съгласно чл.6, ал.1 от Наредба 8121з-532 от 12.05.2015 г., АТСС се използват съгласно инструкцията на производителя и изискванията, посочени в удостоверението за одобрен тип. В тази връзка по преписката са представени Протокол от проверка № 4 С-ИСИС от 12.02.2021 г. на Български институт по метрология за последваща проверка на видео-радарна система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения с вградено разпознаване на регистрационни номера и комуникации тип Cordon M2 MD 1196 и Справка за вписан тип средство за измерване с дата на вписване – 06.07.2018г. и с валидност до 13.06.2027г., от които е видно, че е спазено посоченото изискване.

Обжалваното пред касационната инстанция решение на районен съд е валидно, допустимо и правилно, и като такова следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на спора и на основание  чл.63д, ал.4 от ЗАНН, вр. с чл.27е от Наредба за правната помощ, в полза на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА Решение № 546 от 28.03.2023г., постановено по АНД № 6781/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив.

ОСЪЖДА Г.Н.Г., с ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на Областна дирекция на МВР - град Пловдив сумата от 80.00 /осемдесет/ лева разноски за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: