Решение по дело №10291/2023 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 декември 2023 г.
Съдия: Мария Добрева Василева Данаилова
Дело: 20237060710291
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е
285

гр. Велико Търново, 01.12.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА



Административен съд – Велико Търново, първи касационен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти ноември две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЙОРДАНКА МАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ:          МАРИЯ ДАНАИЛОВА

                                                                                     РОСЕН БУЮКЛИЕВ

при секретаря М.Н.и с участието на прокурора Весела Кърчева, разгледа докладваното от съдия Данаилова касационно НАХД № 10291/2023 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

С Решение №32 от 01.08.2023 г. по  АНД №62/2022 г. по описа на Районен съд – Елена е потвърдено Наказателно постановление №21-0260-000***/16.09.2021 г., издадено от началника на РУ – Елена към ОД на МВР – Велико Търново, с което на М.И.П. с ЕГН ********** *** за извършено нарушение по чл. 6, т. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183, ал. 2, т. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба в размер на 20,00 лв.

В законния срок срещу решението е подадена касационна жалба от М.И.П., с която въззивното решение се обжалва по касационен ред като неправилно – постановено при нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Касаторът излага доводи, че неправилно съдът не е взел предвид липсващ задължителен реквизит в АУАН – точният адрес на свидетеля. По същество поддържа, че въззивният съд не е проучил в дълбочина казуса. Оспорва законността на поставения знак В27, като счита, че не е спазена процедурата за това. Поддържа, че несъобразяването с такава табела не следва да води до неблагоприятни последици за участниците в движението. По тези съображения моли решението да бъде отменено и да се постанови друго, с което НП да се отмени. Подробни съображения излага в писмено становище, с която заявява и претенция за присъждане на разноски.

 

Ответникът по касация – началникът на РУ – Елена към ОД на МВР – Велико Търново, не заема становище по касационната жалба.

 

Представителят на ВТОП дава становище за неоснователност на касационната жалба и предлага решението да бъде оставено в сила.

 

Настоящият касационен състав на Административен съд – Велико Търново, като взе предвид събраните по делото доказателства от РС – Елена и наведените от касатора възражения намира за установено от правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63в от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН проверка, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт.

 

Въззивният съд правилно е установил следната фактическата обстановка по делото:

На 28.08.2021 г. около 08:40 ч. в гр. ***М.П. като водач на лек автомобил „Нисан Кашкай“ с рег. №СВ8408НМ, собственост на „ОТП Лизинг“ ЕООД, престоява неправилно в зоната на действие на пътен знак В27, забраняващ престоя и паркирането на МПС. Горното е квалифицирано като нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, за което на водача е съставен АУАН №***/30.08.2021/бл. №***от 28.08.2021 г. и е иззет контролния му талон. П. е отразил като възражение, че табелата не е поставена от надлежен орган и не е в съответствие със ЗДвП. Въз основана на акта е съставено НП №21-0260-000***/16.09.2021 г. от началника на РУ – Елена към ОД на МВР – Велико Търново, с което на основание чл. 183, ал. 2, т. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20.00 лв. 

 

С обжалваното решение въззивният съд е потвърдил наказателното постановление, тъй като АУАН и НП са издадени от компетентен орган и не са допуснати нарушения в хода на производството, които да налагат отмяната на наказателното постановление. Съобразени са всички изискуеми от закона реквизити, установени в разпоредбите на чл. 42, съответно чл. 57 от ЗАНН. Прието е, че по несъмнен начин се установява извършването на нарушението. От обективна и субективна страна деянието осъществява фактическия състав на визираната в НП разпоредба на нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, което е основание за реализирането на административнонаказателната му отговорност. Извършена е преценка, че наказанието е законосъобразно определено както по вид, така и по размер, за което са съобразени правилата на чл. 12 и чл. 27 от ЗАНН и са отчетени особеностите на конкретния случай. Мотивирано са отхвърлени всички, заявени пред районния съд възражения, в това число за липса на вписване на точния адрес на свидетеля в АУАН, за нередовно връчване на НП и за незаконно поставяне на знак В27.

 

Настоящият състав намира решението за правилно по изложените в него мотиви, които се споделят в пълнота, поради което не следва да се преповтарят, а на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК да се препрати към тях. Касационната жалба, с оплакванията формулирани в нея, е неоснователна.

Преди всичко следва да се подчертае, че възраженията, поддържани с касационната жалба, по същество не съставляват отменителни касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1 от НПК, вр. чл. 63в от ЗАНН, а дословно преповтарят оплакванията, заявени пред районния съд срещу НП.

Решаващият състав на РС е формирал изводите си въз основа на изцяло изяснената от него фактическа обстановка, след като е обсъдил всички обстоятелства по делото, установяващи се от събраните писмени и гласни доказателства, както и наведените от страните доводи и възражения. При постановяване на обжалваното решение правилно е приложен материалния закон. Районният съд не е нарушил процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства и е попълнил делото с такива, установяващи наведените като спорни в производството пред него факти.

Административнонаказващият орган правилно е определил както нарушената материалноправна норма, така и приложимата санкционна разпоредба. Настоящият съдебен състав намира за неоснователно оплакването, че въззивният съд не е проучил в дълбочина казуса. В обжалваното решение е направен цялостен анализ на събраните гласни и писмени доказателства и съдът е изложил мотиви в достатъчен обем, от които е видно, че фактическата обстановка, описана в АУАН е достоверна. Настоящият съдебен състав е напълно съгласен с изложените мотиви.

Изтъкнатата от касатора липса на точен адрес на свидетеля на съставянето на АУАН не се потвърждава, доколкото в акта е изписан следния административен адрес: гр. Елена, ул. „Й. Миланов“. Наред с това свидетелят е индивидуализиран и с ЕГН, което в достатъчна степен изпълнява законовите изисквания и не води до формални пороци и противоречие с императивните изисквания на ЗАНН. Правилно е прието в мотивите на оспореното решение, че непосочването на конкретен номер в адреса на свидетеля, след вписване на наименование на населеното място и наименование на улицата, не може да се приравни на липса на реквизит по чл. 42, ал. 1, т. 7 от ЗАНН.

По отношение на възражението срещу законността на знак В27 следва да се подчертае, че на основание чл. 220 от АПК, вр. чл. 63 в от ЗАНН касационният съд преценява прилагането на материалния закон въз основа на фактите, установени от районния съд в обжалваното решение, т.е. в производства като настоящото има забрана за фактически установявания. С оглед изложеното и предвид правилно установените по въззивното дело факти това оплакване е неоснователно. Въз основа на събраните убедителни, подробно обсъдени доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото, правилно е установена фактическата обстановка и са формирани обосновани правни изводи за доказаност, че в гр. Елена, на улица „Иларион Макариополски“, пред сладкарница „Лилия“ е поставен знак В27 „Забранени са престоят и паркирането“ с прикрепена към него указателна табела „Не важи за МПС зареждащи обекта“, който забранителен знак има действие до кръстовището пред хотел „Перун“. Същият е част от постоянната организация на движението на републиканския път върху платното за движение и е съобразен с изискванията на Наредба №РД-02-20-2/20.12.2017 г. В този смисъл до премахването по надлежния ред на пътния знак В27 всички участници в движението са длъжни да съобразяват поведението си с него, тъй като видно от информацията на Областно пътно управление – Велико Търново знакът В27 е част от постоянната организация за движение на Републикански път III – 551 и Наредба № РД-02-20-2/20.12.2017г. не допуска места за паркиране на МПС върху платното за движение на Републиканските пътища. Докато не бъде обявено по съответния надлежен ред, че знакът е незаконно поставен, водачите следва да го съобразяват, като част от действаща на място организация на движението. При участието си в движението по пътищата касаторът е следвало да съобрази поведението си с поставените на място пътни знаци, тъй като обратното би довело до произвол, а не това е целта на закона.

 

Изводите на районния съд напълно кореспондират с установените факти, съобразени са с материалния закон и са в съответствие с неговата цел. Аргументите, обстоятелствата и претенциите на касатора, изразяват недоволството му от издаденото НП и настоящият касационен състав счита, че са израз на правото на защита. Наложеното наказание е в абсолютния размер, определен от закона, а нарушението е типично за вида си и не са налице основания за отмяна на решението и на НП.

 

При така изложеното настоящият състав намира, че обжалваното решение не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Велико Търново,

 

 

Р     Е     Ш     И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №32 от 01.08.2023 г. по  АНД №62/2022 г. по описа на Районен съд – Елена.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:            1.

 

 

 

 

2.