Решение по дело №120/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 147
Дата: 10 май 2021 г. (в сила от 10 май 2021 г.)
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20217100700120
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№147/ 10.05.2021 г.,  град Добрич

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

   ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, кас. състав в открито съдебно заседание на двадесети април през две хиляди  двадесет и първа година в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                          НЕЛИ КАМЕНСКА

 

              При участието на прокурора от ДОП РУМЯНА ЖЕЛЕВА и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от съдия МИЛЕВА к. адм. д. № 120/2021 г. по описа на ДАС и за да се произнесе, взе предвид следното:

             Делото е образувано по жалба с правно основание чл. 63, ал. 1, изр. ІІ - ро от ЗАНН, подадена от М.В. ***, чрез адв. Кр. С. - ДАК против решение №260015/19.02.2020 г. по АНД №83/2020 г. по описа на Районен съд - Балчик, с което е потвърдено НП №20 - 0240 - 000014 от 22.01.2020 г. на Началник РУ  към ОДМВР – Добрич, РУ Балчик, с което на касатора за нарушения на чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания – глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.

           В жалбата се релевират доводи, че решението е неправилно, необосновано и незаконосъобразно. Посочва се, че отговорността на лицата се ангажира само за извършени от тях безсъмнено установени административни нарушения, какъвто не е настоящият случай.  Твърди се и, че са допуснати съществени процесуални нарушения в административнонаказателното производство. Моли, да се отмени решението на въззивния съд и потвърденото с него наказателно постановление.

           В с.з., процесуалния представител на касатора, адв. С., поддържа подадената жалба, като излага и допълнителни доводи в подкрепа на твърденията в жалбата. Претендират се сторените по делото разноски.

Ответника не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - гр. Добрич дава заключение, че жалбата е неоснователна, а решението на БРС е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок от процесуално легитимирано лице - страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството пред ДРС е образувано по подадена жалба от М.В.В. *** - 0240 - 000014 от 22.01.2020 г. на Началник РУ  към ОДМВР – Добрич, РУ Балчик, с което на същия за нарушаване на чл.174, ал.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание за нарушения на чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/  – глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.  Фактическата обстановка, описана в НП е следната: На 17.01.2020 г. в 18 часа в гр. Балчик на Алея „Възкресия Деветакова“ на паркинг „Тихия кът“ управлява лек автомобил „Фолксваген“ с рег. №***, като при извършена проверка водача отказва да му бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества и техните аналози с техническо средство, както и отказва кръвна проба за химичен анализ с протокол за това. Издаден е талон за медицинско изследване №00033391.

Въззивният съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила. Въз основа на събраните по делото и обсъдени в решението писмени и гласни доказателства, приетата за установена фактическа обстановка, съотнесена към приложимата нормативна регламентация, съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е установено и доказано извършването на съставомерно от обективна и субективна страна деяние, правилно квалифицирано като административно нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, за което на жалбоподателя са наложени предвидените в закона по вид и размер административни наказания.

 Решението на въззивния съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона. Изложените подробни мотиви напълно се споделят от настоящият съдебен състав. Районният съд е отговорил на всяко едно от твърденията, изложени пред него от жалбоподателя.

Административнонаказателната отговорност на касационния жалбоподател е ангажирана на основание чл.174, ал.3 от ЗДвП, съгласно която разпоредба водач на моторно превозно средство, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 2 години и глоба 2000лв. От посочената нормативна регламентация следва извода, че законът предвижда в условията на алтернативност две форми на изпълнителното деяние, с които се осъществява състава на административното нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП "отказ за установяване употребата на упойващи вещества от водачите на моторни превозни средства", а именно 1. отказ на водача на МПС да му бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози и 2. неизпълнение на предписанието за  химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. Видно от съдържанието на съставения акт за установяване на административно нарушение и на издаденото въз основа на него наказателно постановление, при фактическото описание на нарушението са изложени обстоятелства, сочещи осъществяване и на двете форми на изпълнително деяние, регламентирани в чл.174, ал.3 от ЗДвП.

При установената фактическа, правна и доказателствена обоснованост на административнонаказателното обвинение за извършено от М.В.В. нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, правилно въззивния  съд е потвърдил наказателното постановление.  Не са налице твърдяните касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд гр. Добрич,  кас. състав

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260015 от 19.02.2021 г., постановено по АНД №83/2020 г. по описа на Районен съд гр. Балчик.

Решението не подлежи на обжалване и/или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: