Решение по дело №4391/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1883
Дата: 17 октомври 2019 г. (в сила от 12 ноември 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330204391
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                   Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е  № 1883

        

                                      гр. Пловдив,17.10.2019г.

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

         Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на шестнадесети септември две хиляди и деветнадесета год. в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 4391/2019 год. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление  № 19-1030-004417 от 14.05.2019 год., издадено от Н. Г. към ОДМВР гр. Пловдив сектор „Пътна полиция” – Пловдив, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 год., с което на А.К.Д., ЕГН ********** ,е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на разпоредбите на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2 във вр. с чл. 179 ,ал. 1, т. 5 от ЗДвП, както и административно наказание – ГЛОБА в размер на 150 /сто и петдесет/ лева  и ЛИШАВАНЕ от право да управлява МПС за срок от 2 /два/ месеца за нарушение на разпоредбите на чл. 123, ал. 1, т.3, б. „в” от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

         Жалбоподателят, моли Съда да отмени процесното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно. В съдебно заседание, лично заявява и признава,че е усетил съприкосновение между двата автомобила, но не с такъв интензитет, с който да бъдат причинени вреди на потърпевшия.  Моли Съда да намали размера на глобата и да отпадне наказанието за лишаване от право на управление на МПС.     Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по делото.

         Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

Жалбата е частично основателна.

С акт за установяване на административно нарушение от 16.04.2019 год. от свид. К. П., на длъжност „**. *********” при сектор „Пътна полиция” - Пловдив е констатирано, че на 10.04.2019г. около 14:15ч. в гр.Пловдив на  ул. „Цар Симеон” № 78 /паркинг на магазин „Билдо”/ жалбоподателят А.К.Д., ЕГН **********, като водач на личния си лек автомобил „Рено Меган Сценик”, рег. №   ********, който при излизане от реда на на паркираните МПС, не спазва достатъчно разстояние до паркиран лек автомобил „Опел”, с рег. № ********, блъска го в задна част, като допуска ПТП с материални щети.

Като участник в ПТП, в което няма съгласие между водачите, не уведомява службите за контрол към МВР и напуска местопроизшествието. Нарушенията са установени от запис от охранителните камери на магазин „Билдо”.

Записано е от проверяващите, че по този начин са нарушени разпоредбите на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и на чл. 123, ал. 1, т.3, б. „а” и б. „в” от ЗДвП.

Жалбоподателят е подписал съставения АУАН, посочвайки,че не почувствал удара с такъв интензитет и поражение за потърпевшия.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е подвел нарушенията под разпоредбите на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и на чл. 123, ал. 1, т.3, б. „в” от ЗДвП и наложил съответно наказание глоба в размер на 200 лв. за първото нарушение и глоба в размер на 150 лв и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца. 

В съдебно заседание в качеството на свидетел, бе разпитан актосъставителя К.П.. От показанията му се установява,че не е присъствал на самото нарушение. Последното установил, след подаден сигнал от потърпевшия и камерите на магазин „Билдо”. От същите станало ясно, че жалбоподателят първо влиза в самия паркинг, паркира,влиза в магазина, при излизане и движение на заден ход, блъска паркирания автомобил, не спира и продължава движението си. Взети били обяснения от двамата участници в ПТП. Жалбодателят потвърдил,че е бил  по това време на процесното място.

Съдът кредитира показанията на свидетеля като достоверни, логични, последователни, но дотолкова, доколкото служат за установяване на обективната действителност.

При така установената фактическа обстановка, с оглед на целия доказателствен материал, Съдът намира за безспорно установено, че жалбоподателят Д. е извършил нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП, тъй като на 10.04.2019г. около 14:15ч. в гр.Пловдив на ул. „Цар Симеон” № 78 /паркинг на магазин „Билдо”/ управлявайки  личния си лек автомобил „Рено Меган Сценик”, рег. №   ********, който действително при излизане от реда на на паркираните МПС, не е спазил достатъчно разстояние до паркирания лек автомобил „Опел”, с рег. № ********, блъснал го в задната част, вследствие, на което допускал ПТП с материални щети.

Жалбоподателят не спори,че се е намирал по това време на процесното място. Същият в АУАН и лично в съдебно заседание признава,че е усетил съприкосновението между двата автомобила, но преценил,че не е с такъв интензитет, който да причини поражения.

Тук следва да се отбележи,че съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН аддминистративното нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред”.  В чл.7, ал. 1 от ЗАНН се сочи, че деянието, обявено за административно нарушение е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо. Т.е. обстоятелство, че жалбоподателят е счел,че ударът по невнимание, не е силен, до степен в която да бъдат причинени  вреди,  не означава, че не е действал виновно. И това е така, защото, в конкретния случай и с оглед опита си като шофьор, е  бил длъжен и е могъл да разбере, че е реализирано ПТП, вследствие на неспазените правила при движение на заден ход с управляваното от него МПС.

Правилна е дадената от актосъставителя и наказващия орган правна кваликация за коментираното нарушение. Правилно е наложено наказание по реда на чл.179 ал.2, вр. чл.179,ал.1,т.5 от ЗдвП – глоба във фиксирания от закона размер на 200 лева, който не подлежи на редуциране от страна на Съда. 

По отношение на второто констатирано нарушение по чл.123,ал.1,т.3, б. „в” от ЗДвП /пункт 2 от НП/, съдът намира,че процесното НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно, поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Нарушението в акта и постановлението е описано, че жалбоподателят, като участник в ПТП, в което няма съгласие между водачите, не уведомява службите за контрол към МВР и напуска местопроизшествието. На първо място, прави впечатление,че квалификацията, която е определил актосъставителят е по чл.123, ал.1, т.3 б.„а” и б.„в” /две отделни задължения/, а наказващият орган - единствено по чл.123, ал.1 ,т.3, б„в”. Отделно от това  в описанието на нарушението са отразени елементи като липса на съгласие между участниците, които по никакъв начин не отговарят на б.„а”от чл.123, ал.1, т.3 от ЗДвП. Коментираните противоречия са недопустими и пряко рефлектират върху правото на защита на жалбоподателя. Нещо повече, Съдът намира,че по делото не се установи разногласие между участниците в ПТП, относно обстоятелствата около възникването му, доколкото жалбподателят П. не е спрял и  продължил движението на процесния автомобил. Такива обстоятелства се сочат и от актосъставителя в показанията му в съдебно заседание – а именно,че при движение на заден ход с управлявания от жалбоподателя автомобил, блъска паркирания такъв, не спира и продължава движението си. Същият не сочи обстоятелства за разногласие с другия участник и дали последният е присъствал. В тази насока и при така установеното, поведението на водача П. би следвало да се квалифицира по чл.123, ал.1, т.3, б.“а“ от ЗДвП, като същият е следвало да окаже съдействие за установяване вредите от произшествието, както впрочем е частичната квалификация на поведението му по АУАН, неотговаряща на описанието и отсъстваща в НП.

Коментираните нарушения при съставянето на АУАН и НП, са съществени, тъй като са ограничили правото на защита на наказаното лице, поради което НП следва да се отмени в тази част.

По изложените съображения, обжалваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди в частта за нарушението в пункт 1, и като незаконосъобразно да бъде отменено в частта за нарушението в пункт 2.

 

 

                            Р        Е       Ш       И       :    

 

 

         ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление  № 19-1030-004417 от 14.05.2019 год., издадено от Началник Група към ОДМВР гр. Пловдив сектор „Пътна полиция” – Пловдив, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 год., В ЧАСТТА, с което на А.К.Д., ЕГН **********, е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на разпоредбите на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2 във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП,

ОТМЕНЯ наказателно постановление  № 19-1030-004417 от 14.05.2019 год., издадено от Н. Г. към ОДМВР гр. Пловдив сектор „Пътна полиция” – Пловдив, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018 год., В ЧАСТТА, с което на А.К.Д., ЕГН **********, е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 150 /сто и петдесет/ лева  и ЛИШАВАНЕ от право да управлява МПС за срок от 2 /два/ месеца за нарушение на разпоредбите на чл. 123, ал. 1, т.3, б. „в” от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

 

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                            /п/

Вярно с оригинала!

ВК