Определение по дело №834/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 924
Дата: 4 декември 2019 г.
Съдия: Калоян Венциславов Гергов
Дело: 20194400200834
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 5 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

                                                                                             

04.12.2019 година                                                                град ПЛЕВЕН

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                              наказателен състав

На четвърти декември две хиляди и деветнадесета година, в публично заседание в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАЛОЯН ГЕРГОВ

            СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: Т.С.Д.С.Ж.М.

СЕКРЕТАР: ДАФИНКА БОРИСОВА

ПРОКУРОР: НИКОЛАЙ ПАЧЕВСКИ

Сложи за разглеждане докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НОХД  № 834 по описа за 2019 година

 

На именното повикване в 10:00 часа се явиха:

ПОДСЪДИМИЯТ И.Х.Х., редовно призован, се явява лично и с адвокат Г.С. от САК с пълномощно от досъдебното производството.

ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – град Плевен се представлява от наблюдаващия прокурор НИКОЛАЙ ПАЧЕВСКИ.

ПОСТРАДАЛИЯТ К.К.К., редовно призован, се лично и с адвокат П.П. от Адвокатска колегия – гр. Плевен с пълномощно от днес.

Съдът ДОКЛАДВА постъпила молба от подсъдимия И.Х.Х., с която е взето отношение по въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК.

ПРОКУРОРЪТ: Запознат съм с молбата.

АДВ. П.: Запознати сме с молбата.

Съдът намира, че с оглед обстоятелството, че с Разпореждане №816/11.11.2019г. е разпоредено призоваване на пострадалото лице К.К.К. за днешното съдебно заседание с оглед обсъждане на въпросите по чл.248, ал.1 от НПК, е необходимо да отбележи следното:

Видно от материалите от досъдебно производство № С-187/2018г. по описа на Окръжна прокуратура – гр. Плевен, органите на досъдебното производство не са приели, че във връзка с повдигнатото обвинение  съществува фигурата на пострадало лице. Принципно разбирането на съдебната практика и на доктрината е, че престъпленията по чл. 301 и следващите от НК касаят безкористното функциониране на държавния апарат и в тези случаи не се наблюдава пострадало лице.

Съдът намира обаче, при съобразяване на обвинението, за което е предаден на съд И.Х.Х., а именно по чл. 302, т. 1 и т. 2 във  връзка с чл. 301, ал. 1 от НК, че е налице една особена хипотеза, която допуска участието на пострадал в процеса. Няма съмнение, че пострадало лице съгласно разпоредбите на НПК е това, което е претърпяло имуществени и неимуществени вреди от  престъплението.

ВКС е имал възможност да формира становище, че изнуденият да даде подкуп има качеството на пострадал при престъплението по чл.302, т. 2 от НК, тъй като търпи вреди, които засягат неговата  имуществена и/или неимуществена сфера. В тези случаи е възможно имуществените вреди да съвпаднат и с дара при подкупа. В този смисъл е например Решение №680/22.11.2004г. по наказателно дело № 295/2004г., I-во наказателно отделение на ВКС.

Ето защо, с оглед гарантиране правата на пострадалия, съдът намира, че следва да бъде разяснено на пострадалия К.К.К. правото да се конституира като граждански ищец и/или частен обвинител в наказателния процес, с оглед  евентуално претърпени от него вреди от деянието, за което е предаден на съд подсъдимият И.Х., с оглед съблюдаване и гарантиране на предоставените му от закона права. В този ред на мисли следва да му бъде разяснено това право, както и да бъде дадена възможност на страните да изразят становище по евентуално искане от страна на пострадалия и неговия повереник в тази насока.

АДВ. П.: Представям писмена молба, с която правим искане за конституиране като граждански ищец и частен обвинител в процеса.

ПРЕПИС ОТ МОЛБАТА СЕ ВРЪЧВА НА СТРАНИТЕ.

Съдът ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на Окръжна прокуратура – гр. Плевен, подсъдимия и защитника му да се запознаят с депозираната молба и да изразят становище.

АДВ. П.: Поддържам молбата.

ПРОКУРОРЪТ: Да се приеме молбата.

АДВ. С.: Да се приеме молбата.

ПОДСЪДИМИЯТ И.Х.: Да се приеме молбата.

Съдът, след като изслуша становището на страните намира, че е сезиран с искане от пострадалия  К. за конституиране като граждански ищец и частен обвинител в наказателния процес по повод обвинението, за което е предаден на съд И.Х.Х.. Видно от характеристиките на обвинението, К.К.К. се явява пострадало лице и няма пречка същият да бъде конституиран като частен обвинител в наказателния процес на основание чл. 76 от НПК, както и да бъде приет за съвместно разглеждане предявеният от него граждански иск за сумата от 1000 лева, представляваща претендирано обезщетение за причинените от деянието неимуществени вреди, както и да бъде конституиран като граждански ищец.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

КОНСТИТУИРА на основание чл. 76 от НПК като частен обвинител в наказателния процес К.К.К..

КОНСТИТУИРА на основание чл. 84 от НПК като граждански ищец в наказателния процес К.К.К. и ПРИЕМА за съвместно разглеждане предявения от него граждански иск за сумата от 1000 лева, представляваща претендирано обезщетение за причинените от деянието неимуществени вреди, изразяващи се в безпокойство, стрес и притеснение.

Гражданският ищец и частен обвинител К.К.К. се явява с повереника си адв. П.П. от Адвокатска колегия – гр. Плевен с пълномощно от днес.

ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

АДВ. П.: Да се даде ход на делото.

ЧАСТНИЯТ ОБВИНИТЕЛ К.К.: Да се даде ход на делото.

АДВ.  С.: Да се даде ход на делото.

ПОДСЪДИМИЯТ И.Х.: Да се даде ход на делото.

Съдът намира, че няма процесуални пречки за даване ход на делото в днешното съдебно заседание с оглед обсъждане на въпросите по чл. 248 от НПК, поради което

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

ОТКРИВА разпоредително заседание за обсъждане на въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК.  

ПРОКУРОРЪТ: Уважаеми г-н Председател, уважаеми съдебни заседатели, по т. 1 - обвинението е подсъдно на Окръжен съд – гр. Плевен, местно и функционално. По т. 2 - няма основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. По т. 3 - допуснато ли е съществено процесуално нарушение.Действително К.К.К. има качеството на пострадал. В тази връзка на него не са му предявени материалите, не са му разяснявани правата в досъдебното производство. Въпреки това нарушение от моя страна, К.К. е положил повече от дължимата грижа, конституирал се е днес в днешното съдебно заседание и се е подготвил, като си е упълномощил защитник. Така че считам, че не е налице съществено, макар и отстранимо процесуално нарушение, което да обуславя връщане на делото.

Налице е друго процесуално нарушение. В обвинителния акт, при изписването на правната квалификация е пропусната разпоредбата на б. „а“ от чл. 302 от НК. Тази разпоредба определя в нашия случай, в конкретно обвинение, наказуемостта на деянието. По същия начин е направено и в досъдебното производство. Трябвало е да бъде посочена, въпреки това обаче обвинението е ясно и е очевидно какво е предвиденото наказание и с това не са нарушени правата на обвиняемия да разбере за какво престъпление, с какво предвидено наказание е предаден на съд. Поради това считам, че и това нарушение не е основание за връщане на делото. По т. 4 - делото трябва да бъде разгледано по общия ред предвид изразеното писмено становище на подсъдимия и защитника му. По т. 5 - не се налага разглеждане на делото при закрити врати, както и привличане на резервни съдебни заседатели, защитници, преводачи и тълковници. По т. 6 - предлагам да потвърдите мерките за процесуална принуда. По т. 7 - нямам  искания за доказателства. По т. 8 - предлагам да призовете лицата по обвинителния акт с изключение на едно от тях, макар и посочен - Н.М.А. от с. ***. Разпитът му с нищо не допринася и предлагам да не го призовавате.

АДВ. П.: Поддържаме изцяло становището на Окръжна прокуратура – гр. Плевен по т. 1 – 8 на чл. 248 от НПК и  не излагаме други съображения, различни от съображенията на прокурора.

ЧАСТНИЯТ ОБВИНИТЕЛ К.К.: Поддържам становището на адвоката си. Нямам различно от неговото становище.

АДВ. С.: Уважаеми г-н Председател, уважаеми съдебни заседатели, по точките от разпоредителното заседание, поддържаме изцяло становището, което И.Х. е дал с молбата, която е пред Вас. По т. 3, за това процесуално нарушение, което прокурорът посочва, изцяло предоставям на съда да прецени доколко делото подлежи на разглеждане. По т. 8 искаме да посочим един свидетел - Г.А.. От материалите от досъдебното производство, с които сме се запознали, не виждам в неговите показания нищо, свързано с деянието, което е обект на настоящия процес. Така че по отношение на него сме против да бъде призоваван. Всичко друго е както сме го посочили в молбата.

ПОДСЪДИМИЯТ И.Х.: Поддържам становището на адвоката си.

Съдът ИЗИСКВА становище от подсъдимия и защитника му във връзка с посочените за призоваване лица в молбата от 26.11.2019г. и основанието,поради което се иска тяхното участие в процеса.

АДВ. С.: Първите двама свидетели - А.Г. и М.Г. са близки на И.Х., на които са им известни факти, свързани с предходни събития, които навеждат на тезата, че пострадалият и подсъдимият са се познавали преди събитията, които са обект на делото. И. Д. е работодател на пострадалия, по чиято жалба подзащитният ми е работил като разследващ полицай и от която жалба тръгват събитията, които са обект на настоящото дело. Четвъртото лице М.Х. е бил посочен от жалбоподателя от това досъдебно производство, по което е работил Х., като съучастник на пострадалия К.К. и той не е разпитван в досъдебното производство по нашия случай. Затова считаме, че е необходимо същият да бъде призован и разпитан, тъй като са били в еднакво процесуално качество с пострадалия.

ПРОКУРОРЪТ: По поисканите от тях свидетели, не възразявам да бъдат допуснати и разпитани.

ЧАСТНИЯТ ОБВИНИТЕЛ К.К.: Това е бившият ми работодател. Аз имам собствена фирма. Към момента нямаме отношения. М.Х. е работил при мен в моята фирма. Другите лица не ги познавам.

АДВ. П.: Нямам възражения посочените лица да бъдат допуснати до разпит като свидетели.

Съдът намира, че няма пречка същият да постави за обсъждане от страните и на други въпроси, от значение за преценка на обстоятелствата по чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК, доколкото е налице действащо служебно начало. Съдът следва да осигури  разглеждане на делото без процесуални нарушения, които да засягат възможността както настоящата, така и горните инстанции да се произнесат по съществото на делото. Видно от внесения обвинителен акт, И.Х. е обвинен за престъпление по чл. 302, т. 1 и т. 2, във връзка с чл. 301, ал. 1 от НК за това, че в качеството на разследващ полицай при Отдел „Разследване“ на ОД на МВР е поискал и съответно е получил дар, който не му се следва, за да извърши действия по служба, а именно да привлече К. в качеството му на обвиняем по досъдебно производство №1238/2018г. по описа на Районна прокуратура – гр. Плевен. Видно от обстоятелствената част на акта в същия не са описани правомощията на подсъдимия И.Х. както по длъжностна характеристика, така и по закон във връзка с неговите действия по служба и служебната му компетентност, което е необходимо условие за изследване на функционалната връзка между действията на лицето и заявения дар, който е поискал и е следвало да получи според внесеното обвинение. Ето защо, съдът намира за необходимо да постави този въпрос за обсъждане от страните,които следва да  ангажират своето становище и с оглед на това дали е налице съществено нарушение,  което да засяга правата на подсъдимия И.Х..

ПРОКУРОРЪТ: Уважаеми Съдии, правомощията на разследващия полицай са разписани изрично в закона и те са известни на всички. Длъжностната характеристика не се отклонява от тези известни на всички конкретни правомощия. Като орган на власт, разследващият полицай е с изрично разписана компетентност, т.е. той може да върши и дължи да извърши само нещата, което са му разписани в закона. В случая обвинението е формулирано като злоупотреба със служебно положение именно поради обстоятелството, че използвайки своята юридическа възможност да привлече в качеството на обвиняем К.К., той е поискал подкуп, заявявайки му че ще стори това и е злоупотреба поради обстоятелството, че в момента, в който се развиват събитията, т.е. началото на месец септември, по делото, и това е отбелязано в обвинителния акт, не са били изискуеми по чл. 219 от НПК предпоставки за привличане на обвиняем по делото, още по-малко по отношение на К.К.. Така че считам, че е ясно отразено /стр. 2/. Това е факт, който обуславя неправомерността на поведението на И.Х., искайки подкуп за да не го привлече в качеството на обвиняем.

АДВ. П.: Поддържам становището на прокурора.

ЧАСТНИЯТ ОБВИНИТЕЛ К.К.: Поддържам становището на адвоката.

АДВ. С.: Считаме, че има пропуск, но доколко той е съществен и би повлиял на бъдещия процес, оставяме на съда да прецени.

ПОДСЪДИМИЯТ И.Х.: Поддържам становището на адвоката.

Съдът се оттегля на съвещание.

Съдът, след съвещание намира, че НОХД №834/2019г. по описа на Окръжен съд – гр. Плевен е родово и местно подсъдно нему. Не са налице основания, които да обуславят прекратяване или спиране на наказателното производство.

Съдът намира, че в хода на досъдебното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което е ограничило процесуалните права на пострадалия К.К.К. и в частност правото му да се запознае с материалите по делото, да бъде уведомен за правата си в това му качество, да бъде информиран за хода на наказателното производство, както и да му бъде предявено разследването съгласно разпоредбата на чл. 227 от НПК в случай, че същият е заявил искане в тази насока и т.н. Това нарушение е провокирано от разбирането на разследващия орган и прокурора, че по делото не е налице пострадало лице, което обаче с оглед специфичната хипотеза по чл. 302, т. 2 от НПК, за която е предаден на съд обвиняемият И.Х.Х., не може да бъде споделено.

Съдът, с разпореждането си от 13.11.2019г., лист 17 и следващите от делото, е разпоредил да бъде призован пострадалият К.К., който да бъде уведомен за въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК, които следва да бъдат обсъдени в разпоредително заседание, както и за останалите му права, включая да упълномощи повереник, да направи съответни искания и изложи становище по въпросите, предмет на обсъждане в разпоредителното заседание, както и да направи искане за конституиране в качеството на граждански ищец и частен обвинител. Пострадалият К. е упражнил в пълен обем правата, предоставени от закона, като е упълномощил повереник в лицето на адв. П. от АК  - гр. Плевен и с нарочна молба е отправил искане към съда за конституиране като граждански ищец и частен обвинител. В този ред на мисли съдът намира, че допуснатото нарушение, свързано с неуведомяването на К. като пострадало лице за предоставените му от закона права и неосигуряването на възможност да упражнява правата си в досъдебното производство, макар и съществено, се явява отстранено от съда, поради което същото не следва да се третира като съществено нарушение, обуславящо прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на ОП – гр. Плевен на това основание.

Съдът намира, че липсата на посочване в обвинителния акт на разпоредбата на б. „а“ на чл. 302 от НК, свързана с предвидената от закона наказуемост на деянието, за което е предаден на съд И.Х., представлява пропуск на прокурора, но той не се явява съществен такъв, а още по-малко обуславящ прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на ОП - Плевен за неговото отстраняване. В  обвинителния акт ясно е изписана квалификацията, за която е обвинен подсъдимият и в този смисъл предвидената от закона санкционност е изводима без особено затруднение.

Съдът намира обаче, че при изготвянето на обвинителния акт е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което налага прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на ОП – гр. Плевен за неговото отстраняване.

Съгласно Тълкувателно решение №2/2002г. на ОСНК на ВКС, в обвинителния акт следва да бъде извършено пълно формулиране на обвинението от фактическа и правна страна, така щото от една страна обвиняемият да може да организира своята защита, научавайки в какво престъпление е обвинен, а от друга страна, да бъдат поставени рамките, в които следва да протече съдебния процес. Видно от внесения обвинителен акт, И.Х. е обвинен за това, че е поискал и получил дар, който не му се следва, за да не извърши действия по служба – привличане на К.К. в качеството на обвиняем по ДП №Д-1238/2018г. по описа на РП – Плевен. Горното налага правомощията на подсъдимия И.Х. като разследващ полицай да бъдат детайлно посочени, като се съобрази техният източник. Видно от обстоятелствената част на акта, прокурорът не е посочил какви са правомощията на И.Х. в качеството му на разследващ полицай съгласно установената по отношение на него длъжностна характеристика, какви са тези съгласно процесуалния регламент на НПК, даващ рамката, в която разследващите органи осъществяват своята дейност, респективно дали правомощията, които подсъдимия е имал произтичат и от някакъв трети акт, различен от  посочените по-горе. Доколкото подкупът съгласно теорията и константната съдебна практика следва да е поискан/получен във връзка със служебна компетентност на съответното лице, следва да има ясно и точно описание с какви действия, включени в реда на служебната си компетентност, подсъдимият е засегнал реда за водене на службата, така щото да е действал в разрез с нормативно предписаното му поведение. Обстоятелството, че подсъдимия И.Х. е лице с висше юридическо образование и би следвало да е запознат с правата и задълженията си като разследващ орган, а от друга страна, че последните са уредени в съответните актове с нормативен характер, не обосновава формулиране на обвинението по начин, съобразно стандарта, уреден в чл. 246 от НПК, тъй като това би означавало да се формира предположение относно знанието за обстоятелства, които дефинитивно би следвало да бъдат отразени в обвинителния акт, а това несъмнено е в ущърб на предаденото на съд лице и неговия защитник, които не могат да упражнят адекватно предоставените им от закона права. От друга страна те засягат и съдебния процес, доколкото доказателствената дейност на съда е заключена в рамките, поставени от обвинителния акт и по този начин съществува опасност по недопустим начин да бъде разширена както тази процесуална дейност, така и повдигнатото спрямо подсъдимия обвинение. Правните познания, които имат част от участниците в процеса, в този смисъл не могат да компенсират съществуващата опасност така, както съдът я е възприел и описал по-горе в мотивите си.

Ето защо съдът намира, че е налице допуснато нарушение при изготвянето на обвинителния акт, което е съществено и отстранимо от прокурора при връщане на делото на същия, поради което е налице хипотезата по чл. 248, ал.1, т. 3 от НПК, която обуславя прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на констатираните нарушения при изготвянето на обвинителния акт, посредством надлежно формулиране на служебните правомощия на И.Х. като разследващ полицай.

По изложените по-горе съображения, съдът намира, че не следва да се произнася по останалите въпроси по чл. 248, ал. 1, т. 4 – 8 от НПК.

По изложените по-горе съображения, съдът намира, че следва на основание чл. 249, ал. 1, във вр. с чл. 248, ал. 1, т.3 от НПК да прекрати съдебното производство по НОХД №834/2019г. по описа на ОС – Плевен и върне делото на прокурора за отстраняване на допуснатото съществено нарушение на процесуалните правила при изготвяне на обвинителния акт, посочени в мотивите на настоящото определение.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 249, ал.1, във вр. с чл. 248, ал.1, т. 3 от НПК съдебното производство по НОХД №834/2019г. по описа на ОС – Плевен и ВРЪЩА делото на ОП – Плевен за отстраняване на допуснатото съществено нарушение на процесуалните правила при изготвяне на обвинителния акт, посочени в мотивите на настоящото определение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на жалба и протест пред Апелативен съд – гр. Велико Търново по реда на Глава XXII от НПК в седемдневен срок от днес.

ПРОТОКОЛЪТ написан в съдебно заседание, което приключи в 11:50 часа.

 

 

 

СЕКРЕТАР:                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: