Решение по дело №286/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 206
Дата: 27 февруари 2023 г. (в сила от 17 март 2023 г.)
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20237040700286
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер    206                                  27.02.2023 г.                                град Бургас

 

Административен съд – Бургас, дванадесети състав, на двадесет и четвърти февруари две хиляди двадесет и трета година в публично заседание в следния състав:

 

            Председател: Диана Ганева

 

при секретаря Й. Б. и прокурор Андрей Червеняков като разгледа докладваното от съдия Ганева административно дело номер 286 по описа за 2023 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и следващите от Административно- процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.27, ал.6 от Закон за закрила на детето (ЗЗД).

Образувано е по жалба на Е.И.Ч. ***, к-с „Меден Рудник“, ул.“Капитан Петко войвода“ №50, с ЕГН **********, против Заповед № ЗД/Д-А-020/10.02.2023г., издадена от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Бургас, за временно настаняване на детето С.Т.Ч., роден на ***г., в Центъра за настаняване от семеен тип за деца без увреждания гр.Бургас, ул.“Дебелт“ №63 за срок до произнасяне на съда с решение. С жалбата се прави искане да се отмени заповедта, като незаконосъобразна.

Ответникът – Директор на Дирекция “Социално подпомагане” гр.Бургас, чрез процесуалния си представител –юрисконсулт Д., оспорва жалбата и прави искане да бъде оставена без уважение, а заповедта потвърдена, като правилна и законосъобразна.

Заинтересованата страна С.Т.Ч., редовно призован, се явява лично и с Й.Ц.– социален работник в отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ Бургас. Непълнолетното дете е представлявано от адв. Б.П. назначен на основание чл.26, ал.2 от ЗПП, който изразява становище за неоснователност на жалбата.

Непълнолетното дете С.Т.Ч. е изслушан на основание чл.15, ал.1 от ЗЗД в проведеното по делото съдебно заседание и изразява желание да живее със семейството си .

Заинтересованата страна Т.И.Ч., редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас изразява становище за неоснователност на жалбата.

Административен съд - Бургас, след като прецени твърденията на страните и събраните в хода на производството доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

С.Т.Ч., чието временно настаняване в Центъра за настаняване от семеен тип за деца без увреждания гр.Бургас, ул.“Дебелт“ №63, е разпоредено с оспорената заповед, е роден на ***г. Отглеждан е в семейна среда. Родителите на детето имат сключен граждански брак. С. има още две сестри, които са семейни. Бащата на С. от няколко години живее и работи в чужбина, а детето живее с майка си. По думи на С. майка му е заминала за чужбина и той е останал сам в дома си. Ученик е в осми клас в СУ „Константин Петканов“ Бургас и докато е бил сам не е посещавал училище. Проведен е телефонен разговор със заместник директора на училището, който е посочил, че детето редовно отсъства от училище и има вероятност да отпадне от образователната система.

От материалите, приложени по делото , е видно че майката на С. – Е.Ч. е подала жалба в ІV РУ на МВР Бургас за това, че синът й С.Ч. упражнява тормоз над нея. В хода на проверката по повод подадената от Е.Ч. жалба  е установено, че детето е оставено без родителски контрол, а майката е заминала за чужбина. Поради липсата на близки и роднини, които да полагат грижи за него в семейна среда, спрямо С. е приложена мярка за закрила –Полицейска закрила за срок от 48 часа и е приведен в ЦНСТДБУ Бургас, ул.“Дебелт“ №63.

Във връзка с така получения сигнал е извършено спешно социално проучване. Изготвен е доклад за оценка на случай и предпиремане на мярка за закрила спрямо дете, план за действие и индивидуална оценка на потребностите. Видно от изготвения доклад за оценка на случай и предпиремане на мярка за закрила спрямо дете, С. познава роднините си от разширения семеен кръг по майчини и бащина линия и поддържа добри взаимотношения с тях. При проведен телефонен разговор с вуйчото на С. - Христо Курназов е получена информация, че майката за пореден път е напуснала дома и е изоставила сина си, като вуйчото споделя, че няма възможност да поеме изцяло грижите за племеника си. В хода на проучването е установено, че родителите не полагат необходимите грижи за момчето. Бащата на момчето живее и работи в Германия, а майката е напуснала дома си, като е оставила непълнолетния С. без родителска грижа и надзор на възрастен.  Установено е, че родителите и обгрижващите С. не са в състояние да му оказват подкрепа, да се грижат за  него и да го стимулират.

До директора на ДСП Бургас е изготвен доклад за оценка на случай и предприемане на мярка за закрила спрямо дете (л. 29-30 от делото). В доклада е направено предложение детето да бъде настанен временно в ЦНСТДБУ Бургас.

Със Заповед № ЗД/Д-А-020/10.02.2023г., издадена от директора на ДСП Бургас (л.21 от делото), на основание чл.27 а от ЗЗД е наредено временното настаняване на детето в Центъра за настаняване от семеен тип за деца без увреждания гр.Бургас, ул.“Дебелт“ №63 за срок до произнасяне на съда с решение по чл.28 от ЗЗД.

Оспорената заповед  е получена от жалбоподателя  на 16.02.2023г., видно от отбелязването върху самата заповед (л.21 гръб) и е обжалвана с жалба вх.№1660/16.02.2023г., подадена в срока по чл.149, ал.1 от АПК.

 В проведеното по делото открито съдебно заседание на 24.02.2022г., на основание чл.15, ал.1 от ЗЗД по делото е изслушано детето С.Ч.. Заявява, че живее с майка си и тя се грижи за него. Баща му е в Германия от няколко години и през този период не са се виждали. Не помпи колко време майка му е била извън България, може би две седмици и когато е сам никой не се грижи за него. Детето уточнява, че има две по-големи сестри, но те имат семейства и не се грижат за него. На въпроси на социалния работник уточнява, че не ходи на училище от няколко месеца заради проблеми у дома.

Според Й.Ц. – социален работник в отдел „Закрила на детето“, детето е  в дома от 08.02.2023г., като няма информация майката да е идвала в дома и да търси детето. Майката Е.Ч. е подала сигнал в полицията, че е тормозена, което означава, че в семейството има проблеми.  Социалният работник заявява, че не са ясни обстоятелствата кога майката е заминала за Германия и защо е оставила сам С.. Детето има изключително много роднини, при които би могъл да бъде оставен, но това не се е случило.  Социалният работник сочи, че детето трябва да има контрол, а това в момента при липса на родител няма как да се случи. Заявява, че потвърждение за това е и факта, че в съдебно заседание майката не се явява.

Административен съд - Бургас, намира, че жалбата е процесуално допустима като подадена в срока по чл.149, ал.1 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Заповедта е издадена от компетентен орган, с оглед нормата на чл.27 ал.1 от ЗЗД, съгласно която настаняването на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство и в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа се извършва със заповед на директора на дирекция „Социално подпомагане“ по настоящия адрес на детето. Настоящият адрес на детето е в териториалния обхват на ДСП гр.Бургас, а заповедта е издадена от директора на дирекцията.

В хода на административното производство по издаване на заповедта не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са довели до нейната незаконосъобразност, като са спазени изискванията предвидени в глава трета на ППЗЗД. Административното производство е образувано законосъобразно и в съответствие с чл.9, ал.1 от ППЗЗД, по постъпил сигнал от Четвърто РУ на МВР гр.Бургас. Извършено е проучване и оценка на сигнала, като е събрана необходимата информация от детето, училището, в което е учило в съответствие с нормата на чл.14 от ППЗЗД. Съобразно изискванията на чл.15 от ППЗЗД, след извършеното проучване и оценка на сигнала и установен риск за детето. Изготвен е доклад по чл.16, ал.4 от ППЗЗД, като освен доклад за оценката на сигнала, са оценени индивидуалните потребности на детето, на родителския потенциал, на рисковете за детето и ресурсите за справяне. Изготвен е план за действие, в съответствие с нормата на чл.16а, ал.1 от ППЗЗД, а заповедта е издадена незабавно с оглед изискванията на чл.33, ал.1 и ал.2 от ППЗЗД.

При издаването на заповедта е спазена установената писмена форма. Тя е мотивирана, с оглед съдържащите се в нея фактически и правни основания за издаването и́. Мотивите се съдържат и в социалния доклад и в плана за действие, като изложените в тях съображения и доказателствата на които се позовават, са такива и на самия акт, предвид Тълкувателно решение № 16 от 31.03.1975 г. на ОСГК на ВС.

Заповедта е издавена в съответствие с материалноправните изисквания на закона.

Съгласно чл.25, ал.1 от ЗЗД, може да бъде настанено извън семейството дете: 1.чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени; 2.чиито родители, настойници или попечители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето; 3.чиито родители, настойници или попечители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат; 4. което е жертва на насилие в семейството и съществува сериозна опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие; 5.в случаите по чл.11 от Конвенцията от 1996г. и 6.чиито родители, настойници или попечители са се съгласили и отказват да прекратят участието му в предаване по смисъла на Закона за радиото и телевизията и с това се създава опасност за неговото физическо, психическо, нравствено и социално развитие, като в ал.2 е предвидено, че настаняването на детето извън семейството се налага като мярка за закрила след изчерпване на всички възможности за закрила в семейството освен в случаите, когато се налага спешното му извеждане.

Съгласно чл.33, ал.1 от ППЗЗД спешното настаняване извън семейството се предприема в случаите, когато има опасност за здравето и живота на детето. Видно от изложеното, правните основания за издаване на заповед за временно настаняване са предвидени в чл.25 от ЗЗД, като фактическите предпоставки за издаването на заповедта е необходимостта от спешни мерки за закрила на детето, обусловена от наличието на опасност за здравето, живота, психическото и емоционалното му развитие.

В настоящия случай по отношение на детето първо е наложена спешна мярка - полицейска закрила, която също е обоснована с наличието на опасност за емоционалното и физическото развитие на малолетното дете. След оказаната полицейска закрила, с процесната заповед детето е настанено временно в Центъра за настаняване от семеен тип за деца без увреждания гр.Бургас, ул.“Дебелт“ №63.

С. е дете в риск, по смисъла на т.11, б.”в” от ДР на ЗЗД, тъй като съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие. Поведението на майката, както и отсъствието и в съдебно заседание, е индиция за незаинтересованост за съдбата на детето, като детето не е оставено само за първи път. Към настоящия момент не са налице основанията за връщане на детето в семейна среда, тъй като бащата на детето е в чужбина от няколко години, майката го е изоставила, като у дома С. е оставен без контрол и няма кой да се грижи за него.

Така посочените основания са достатъчни, за да бъде издадена заповед по този ред, тъй като те обосновават наличието на риск за живота, здравето и правилното развитие на детето, което живее при неблагоприятни емоционални условия, отсъства от училище, като липсват адекватен родителски контрол и грижа. За да е законосъобразна заповедта е необходимо единствено да е налице риск за живота и здравето на детето, какъвто в случая има, като е без значение какви са причината за поведението на родителите. От значение е единствено запазването на здравето, живота и правилното развитие на детето. Издадената заповед защитава непълнолетното дете именно от неговите родители. По тази причина съдът приема, че законосъобразно административният орган е предприел, възможно най-бързо във времето, всички мерки за защита живота, здравето и правилното развитие на детето.

Обжалваната заповед е издадена и в съответствие с целта на закона. Съгласно чл.1, ал.1 от ЗЗД, този закон урежда правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяване на дейностите по закрила на детето. Според чл.1 ал.2 от ЗЗД, държавата защитава и гарантира основните права на детето във всички сфери на обществения живот за всички групи деца съобразно възрастта, социалния статус, физическото, здравословно и психическо състояние, като осигурява на всички подходяща икономическа, социална и културна среда, образование, свобода на възгледите и сигурност. Като орган по провеждането на държавната политика в областта на закрила на детето (чл.6 т.2 от ЗЗД), дирекция „Социално подпомагане“ гр.Бургас е била длъжна да осигури сигурността на детето, поради което с издаването на процесната заповед за прилагане на мярка за закрила тази цел на закона е реализирана. Друг е въпросът какви да бъдат последващите мерки с оглед необходимостта от бъдещото отглеждане на детето в семейна среда, която  принципно би била най-подходяща за нормалното му развитие. Тази необходимост, обаче, не може да промени факта, че към момента на издаването на процесната заповед е констатирана опасност за здравето, живота и правилното развитие на детето.

С оглед на изложеното жалбата на Е.И.Ч. се явява неоснователна и на основание чл.172, ал.2 от АПК следва да бъде отхвърлена.

Мотивиран от горното, Административен съд Бургас, дванадесети състав

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Е.И.Ч. ***, к-с „Меден Рудник“, ул.“Капитан Петко войвода“ №50, с ЕГН **********, против Заповед № ЗД/Д-А-020/10.02.2023г., издадена от директора на Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Бургас, за временно настаняване на детето С.Т.Ч., роден на ***г., в Центъра за настаняване от семеен тип за деца без увреждания гр.Бургас, ул.“Дебелт“ №63 за срок до произнасяне на съда с решение.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба в 14 -дневен срок, от съобщаването на страните пред Върховен административен съд.

 

 

СЪДИЯ: