Решение по дело №9201/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260584
Дата: 27 януари 2021 г. (в сила от 27 януари 2021 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20201100509201
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                              27.01.2021 година                        гр.София

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд , Гражданско отделение , II “Б” състав , в публично заседание на двадесет и пети януари две хиляди двадесет и първа година , в следния състав :

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                           

ЧЛЕНОВЕ:  КАЛИНА АНАСТАСОВА

 

                      Мл.съдия ЕВЕЛИНА МАРИНОВА  

 

при секретар Д.Шулева

като разгледа докладваното от съдия Василев въззивно гражданско дело №9201 по описа на 2020 година,

за да се произнесе взе предвид следното :   

 

Производството е по чл.258 –чл.273 ГПК /въззивно обжалване/.

В. гр.д. №9201/2020 г по описа на СГС е образувано по въззивна жалба на Агенция П.и. гр.София срещу решение76974 от 27.04.2020 г по гр.д.№42378/2018 г на СРС , 90 състав , с което въззивникът е осъден да заплати на “ДЗИ – Общо застраховане” АД ЕИК *******гр.София на основание чл.410 ал.1 т.2 КЗ сумата от 13 994,88 леварегресно вземане във връзка със заплатено застрахователно обезщетение по „Каско“ и ликвидационни разноски за вреди върху л.а.Порше с рег.№СВ 7141 КХ от ПТП на 12.09.2017 г на АМ „Хемус“ в посока гр.Варна на 65-ти км от необезопасена гума от ТИР на пътното платно ; ведно със законната лихва от 27.06.2018 г до окончателното заплащане на главницата ; и сумата от 342,78 лева лихви за забава върху посочената главница за периода 31.03.2018 г – 26.06.2018 г ; както и е отхвърлен обратният иск на въззивника с правно основание чл.79 ал.1 пр.3 ЗЗД срещу „А.“ ЕАД *** за посочената сума от 13 994,88 лева , поради неизпълнение на задължения по договор за обществена поръчка №РД-33-4 от 29.05.2015 г за пътно поддържане на АМ „Хемус“ в участъка на ПТП .

Въззивникът излага доводи за неправилност на решението на СРС , тъй като протоколът за ПТП противоречи на чл.179 ал.2 ГПК във вр.чл.183 ГПК като е непълен , неясен и противоречив  . Не е описан механизмът на ПТП и мястото на ПТП , както и не са посочени преки свидетели на ПТП и такива не са служителите на МВР . Полицейските служители не са изготвили снимков материал , а приложените снимки не са надлежни доказателства . Не се установява водачът на МПС да е управлявал същото със съобразена скорост и не е ясно какво му е попречило да избегне ПТП / препятствието на пътя / . В уведомлението до застрахователя не са описани подробно обстоятелствата на ПТП и не става ясно какво е било препятствието на пътя . СТЕ не е убедително доказателство за механизма на ПТП , особено при процесния сложен механизъм на ПТП . Има данни , че водачът на МПС е съпричинил ПТП като се е движел несъобразена скорост и същият не е бил тестван за алкохол . Неправилно не е уважен обратният иск , защото третото лице е било длъжно да поддържа АМ „Хемус“ в изправно състояние и без конкретни задания .

Въззиваемата страна е подала писмен отговор , в който оспорва въззивната жалба. Доказани са всички предпоставки за уважаване на иска . Съставен е протокол за ПТП , а като собственик на пътя ответникът е трябвало да го поддържа непрекъснато в безопасно състояние /чл.31 ЗП , чл.167 ал.1 ЗДвП. Голямата гума върху пътното платно не е била сигнализирана и от това е произтекло ПТП  . Механизмът на ПТП е доказан освен с протокола за ПТП и със свидетелските показания и САТЕ . Протоколът за ПТП е съставен след посещение на място от служителите на МВР . Не е доказано от ответника съпричиняване от страна на водача на МПС – не е доказана употреба на алкохол , несъобразена скорост или друго нарушение на ЗДвП .   

Третото лице помагач и ответник по обратния иск „А. “ ЕАД не е подало отговор на въззивната жалба .

Въззивната жалба е допустима. Решението е връчено на въззивника на 11.05.2020 г и е обжалвано в срок на 26.05.2020 г .

  Налице е правен интерес на въззивника за обжалване на решението на СРС.

След преценка на доводите в жалбата и доказателствата по делото, въззивният съд приема за установено следното от фактическа и правна страна: 

В мотивите на СРС е възпроизведена фактическата обстановка . Във връзка с чл.269 ГПК настоящият съд извършва служебна проверка за нищожност и недопустимост на съдебното решение , като такива основания не се констатират . Относно доводите за неправилност съдът е ограничен до изложените във въззивната жалба изрични доводи , като може да приложи и императивна норма в хипотезата на т.1 от Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г по тълк.дело №1/2013 г на ОСГТК на ВКС .

За да уважи главният иск със законните последици първоинстанционният съд е приел следното . Ищецът е застраховател по „Пълно Каско“ за увредения автомобил , като по време на действието на имуществената застраховка е настъпило процесното ПТП и ищецът е заплатил застрахователно обезщетение . На датата на ПТП , в 1,30 ч –непосредствено след ПТП - е съставен протокол за ПТП от служител на СДВР . На следващия ден – 13.09.2017 г – пострадалият е подал уведомление до застрахователя за ПТП и за изплащане на обезщетение по „Пълно Каско“ . Щетите са отстранени от доверен сервиз , като на последния са заплатени 13 979,88 лева за ремонтните работи .Следователно , доказан е фактическия състав на чл.410 ал.1 т.2 КЗ , защото има надлежно сключен застрахователен договор по „Каско“ , настъпил е покрит риск , има плащане по полицата и ответникът носи деликтна /гаранционна/ отговорност защото не е спазил чл.19 ал.1 т.1 ЗП ,чл.30 ал.1 ЗП и § 1 т.14 от ДР на ЗП  да поддържа пътя в безопасно състояние . Не е доказано съпричиняване от водача на МПС , защото препятствието на пътя не е било надлежно обозначено , независимо , че опасната зона е била 122 м , а видимостта е била 170 м .Размерът на щетите е 13 979,88 лева с включени ликвидационни разноски , като същият е определен от СРС по реда на чл.162 ГПК . От основателността на главния иск следва основателност и на евентуалния иск . Обратният иск е неоснователен , защото няма данни на третото лице да е възложено задание за премахване на процесното препятствие върху пътя .

Решението на СРС е правилно , при следните уточнения . Доказателствената стойност на протоколите за ПТП е посочена в решение №15 от 25.07.2014 г по т.д. № 1506/2013 г, ТК, І ТО на ВКС  - протоколът за ПТП , съставен от длъжностно лице в кръга на служебните му задължения, съставлява официален документ по смисъла на чл. 179 ГПК, който се ползва не само с обвързваща съда формална доказателствена сила относно авторството на материализираното в него изявление на съставителя, но и с материална доказателствена сила относно самото удостоверено волеизявление - решение № 85/28.05.2009 г. по т. д. № 768/2008 г. на ВКС, II ТО, решение № 24/10.03.2011 г. по т. д. № 444/2010 г. съставът на ВКС, I ТО, решение № 73/22.06.2012 г. по т. д. № 423/2011 г. на ВКС, I ТО и решение № 98/25.06.2012 г. по т. дело № 750/2011 г. на ВКС, II ТО. Ако протоколът на ПТП е съставен след посещение на място отстоянието във времево отношение на огледа и съставянето въз основа на него на протокола спрямо момента на настъпване на произшествието, рефлектира и върху обема на релевантните за механизма на ПТП факти, които ще намерят отражение в протокола за ПТП. Вписаните в протокола за ПТП обстоятелства може да не са достатъчни за установяването на пълния механизъм на ПТП , при което ищецът би следвало да ангажира и други доказателства - разпит на свидетели и експертизи .

В процесният случай протоколът за ПТП е съставен непосредствено след ПТП и удостоверява по убедителен начин същественото в механизма на ПТП – удар в необезопасен предмет на пътя през нощта . Отделно е налице описание на механизма на ПТП в декларацията на водача на МПС до застрахователя , според която щетите са настъпили поради удар на автомобила в изпаднала на магистралата гума от ТИР . САТЕ потвърждава този механизъм на ПТП и същият трябва да се приеме за доказан , макар и с косвени доказателства . Няма данни за други преки свидетели на ПТП освен водача на автомобила , но същият не е бил редовно призован , за да бъде разпитан .

В протокола за ПТП е описано , че същото е настъпило по тъмно , през нощта . Не може да имат решаващо значение евентуални непълноти в описанието на ПТП в протокола за ПТП и в декларацията до застрахователя , както и това , че не е изготвен снимков материал на място  . Твърденията на въззивника за вероятна несъобразена скорост , за употреба на алкохол или други нарушения на ЗДвП от страна на водача на МПС не са доказани с никакви доказателства и са чисто спекулативни . Следователно , не са доказани възраженията за съпричиняване от страна на ответника , още по-малко твърденията , че ПТП е настъпило при съвсем различни обстоятелства и/или е причинено умишлено от водача на автомобила .

Правилно СРС не е кредитирал хипотетичното заключение на САТЕ , че при скорост от 100 км/ч опасната зона е 122 м и при видимост от 170 метра ПТП е можело да се избегне . Съгласно чл.21 ЗДвП максимално разрешената скорост по магистрали е 140 км/ч , а не 100 км/ч . Освен това на място според вещото лице има завой и недостатъчна видимост . Не може да се счете за доказано от ответника , че препятствието е било извън опасната зона за спиране , особено през нощта /при липса на осветление на магистралата / и при наличие на несигнализирано от ответника препятствие .

Доказани са всички предпоставки на процесната регресна отговорност , включително предпоставките на гаранционната деликтна отговорност на ответника като лице , което трябва да поддържа АМ “Хемус“ в безопасно състояние - чл.19 ал.1 т.1 ЗП ,чл.30 ал.1 ЗП и § 1 т.14 от ДР на ЗП .   

 Правилно СРС е отхвърлил и обратния иск . Съгласно чл.5 от договор за обществена поръчка №РД-33-4 от 29.05.2015 г дейностите по поддържане на пътя се извършват след изрично възлагане с месечни , допълнителни и извънредни задания . Няма данни на третото лице да са възлагани дейности по премахване на процесното препятствие от пътя . Напълно произволни са тълкуванията от страна на въззивника на чл.12 ал.5 и ал.7 от посочения договор , като и в тях е посочено , че задълженията се изпълняват съобразно останалите клаузи на договора т.е. след съответната заявка .

Налага се изводът , че решението на СРС трябва да бъде потвърдено. С оглед изхода на делото в тежест на въззивника са разноските на въззиваемата страна пред СГС .

На основание чл.280 ал.3 т.1 ГПК , с оглед материален интерес по всеки от исковете под 20 000 лева по търговско дело настоящото решение не подлежи на касационно обжалване.

 

По изложените съображения , СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение 76974 от 27.04.2020 г по гр.д.№42378/2018 г на СРС , 90 състав  .

 

ОСЪЖДА Агенция П.и. гр.София да заплати на “ДЗИ – Общо застраховане” АД ЕИК *******гр.София сумата от 360 лева разноски пред СГС .

 

Решението е постановено при участието на „А. “ ЕАД *** като трето лице помагач на Агенция П.и. гр.София .

 

Решението не подлежи на обжалване .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                       2.