Решение по дело №175/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 ноември 2020 г.
Съдия: Стилиян Кирилов Манолов
Дело: 20207240700175
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 342

 

гр. Стара Загора, 13.11.2020 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание на четиринадесети октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                   Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

                                                 Членове: КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА     

                                                           СТИЛИЯН МАНОЛОВ

при секретаря: Пенка Маринова

и с участието на прокурора: Петя Драганова      

като разгледа докладваното от  съдия  Манолов КАН дело № 175 по описа за 2020г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на ОД на МВР Стара Загора против Решение №145 от 04.03.2020г., постановено по АНД №1825/2019г. на Районен съд Стара Загора, в частта, с която са отменени т.1, т.2 и т.3. от Наказателно постановление №19-1228-001368/17.06.2019г. на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Стара Загора. С жалбата се претендира, че решението на РС – Стара Загора в обжалваната част е неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на съдопроизводствените правила – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. По подробно изложени съображения в жалбата е направено искане за отмяна на решението в обжалваната част и постановяване на друго, с което наказателното постановление да бъде потвърдено в отменените от районния съд части.

 

Ответникът по касация Х.Т.К., редовно и своевременно призован, чрез процесуалния си представител адв.Т. в съдебно заседание оспорва жалбата и моли да бъде потвърдено решението  на първоинстанционния съд.

 

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата, като предлага обжалваното решение да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

 Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното  решение и след служебна проверка на същото за наличие на основанията по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество жалбата се явява основателна.

 

Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на Х.Т.К. ***, против Наказателно постановление №19-1228-001368/17.06.2019г., издадено от Началник група към ОД на МВР - Стара Загора, Сектор Пътна полиция, въз основа на АУАН №Д770094/07.06.2019г., с което на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП, чл.183, ал.1, т.1, пр.2, от ЗДвП, чл.183, ал.1, т.1, пр.1 от ЗДвП и чл.183, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП на К. са наложени административни наказания, както следва: „глоба“ в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, за извършено нарушение по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, „глоба“ в размер на 10лв., за извършено нарушение на чл.100, ал.1, т.1, от ЗДвП, „глоба“ в размер 10 лв. за извършено нарушение на чл.100,  ал.1, т.1 от ЗДвП и „глоба“ в размер на 10 лв., за извършено нарушение на чл.100, ал. 1, т.2 от ЗДвП.

 

От фактическа страна административното обвинение се основава на това, че на 07.06.2019г., около 02:25 часа, в гр.Стара Загора, по бул. Св. Патриарх Евтимий на кръстовището с ул.Промишлена, Х.К. управлява собствения си лек автомобил марка „Опел Вектра“, с рег. № ****, като водачът управлява МПС след употреба на алкохол. Изпробван с техническо средство Алкотест Дрегер 7510-ARDN 0019,  с проба №04447, взета в 02:28ч.. Отчетени са 0,85 промила алкохол в кръвта, измерена чрез издишания въздух. Издаден е талон за медицинско изследване №0010774 и са връчени 7бр. холограмни стикера. Водачът не е дал кръв за медицинско изследване. При проверката е установено, че същият не носи СУМПС и контролен талон към него, както и СРМПС – част II. С извършеното се сочат за нарушени разпоредбите на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, чл.100, ал.1, т.1, от ЗДвП и чл.100, ал. 1, т.2 от ЗДвП.

 

С обжалваното съдебно решение Районен съд – Стара Загора е отменил наказателното постановление, в частта, с която на нарушителя  са наложени следните наказания: 1. на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП; 2. на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 ЗДвП; 3. на основание по чл.183, ал.1, т.1, пр.1 ЗДвП. За да отмени наказателното постановление по първата от трите точки, съдът е приел, че при описване на нарушението актосъставителят и наказващият орган не са посочили всички релевантни факти, като по този начин са допуснали нарушение на чл.42, т.4 от ЗАНН и съответно на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Констатирано е, че не е съобразена разпоредбата на чл.781 от Наредба за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол. Обосновано е, че е допуснато ограничаване правото на защита на нарушителя след като в АУАН и наказателното постановление не е посочено дали е отразена максимално допустимата грешка, което според районния съд е основание за отмяна на санкционния акт в тази му част. По отношение на нарушенията описани в т.2 и т.3 съдът е приел, че е ограничено правото на защита на нарушителя, тъй като  първоначално с АУАН той е привлечен към административнонаказателна отговорност за едно нарушение, а впоследствие то е трансформирано от наказващият орган в две отделни нарушения. По тези съображения въззивният съд е отменил санкционния акт, в частта досежно нарушенията, описани в т.1, т.2 и т.3, като в останалата част санкционния акт е потвърден.

 

Решението на Районен съд Стара Загора не е обжалвано по отношение на потвърждаването на наказателното постановление, с което на ответника по касация на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП е наложена санкция – „глоба“ в размер на 10 лв., за извършено нарушение на чл.100, ал. 1, т.2 от ЗДвП (т.4) и в тази му част е влязло в законна сила, поради което не подлежи на касационен контрол.

 

 В обжалваната част решението на Районен съд Стара Загора е постановено при неправилно приложение на материалния закон.

 

Настоящия касационен състав не споделя доводите на районния съд за допуснати нарушения на чл.42, т.4 от ЗАНН и съответно на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН при описание на първото вменено деяние, тъй като и в констативния и в санкционния акт ясно и недвусмислено е описано извършеното нарушение и обстоятелствата, при които същото е осъществено. Не са налице предпоставки за приспадане на определена стойност от показанията на техническото средство след извършения тест с техническо средство, поради възможност за допустима грешка. Съгласно разпоредбата на чл.6, ал.9 от Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/или употреба на наркотични вещества или техни аналози, концентрацията на алкохол в кръвта се установява въз основа на показанията на техническото средство за установяване концентрацията на алкохол в кръвта в случаите на отказ на лицето да подпише или да получи талона за изследване, при неявяване в определения срок на посоченото място или при отказ за изследване с доказателствен анализатор и/или за даване на проби за изследване. При тази нормативна регламентация очевидно в случая ангажирането на отговорността по чл.174, ал.1 от ЗДвП на водача Х.К., управлявал пътно превозно средство под въздействие на алкохол и който не е изследван с доказателствен анализатор и не е дал кръв за медицинско изследване, е следвало да се извърши именно въз основа на резултата от направения на водача тест с техническо средство „Алкотест  Дрегер 7510“ № ARDN-0019. В този смисъл административнонаказващия орган няма задължение (а и право, по аргумент от чл.6, ал.9 от Наредба № 1 от 19.07.2017г.), да прилага разпоредбите от Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, касаещи максимално допустима грешка. При условие, че нито при извършената от контролните органи проверка, нито в хода на административнонаказателното производство, водачът на МПС е оспорил отчетения с техническото средство резултат за концентрация на алкохол в кръвта и при изричната правна регламентация по чл.6, ал.9 от Наредба № 1 от 19.07.2017г., абсолютно неоснователно да се извършва припадане на отчетената от техническото средство стойност на концентрацията на алкохол в издишвания въздух.

 

Във връзка с допустимите грешки на анализатори за алкохол в дъха за пълнота следва да бъде посочено и следното: възприетата в решението на районния съд възможност за допускане на грешка в показанията на анализатора за алкохол, с който е извършена проверката в разглеждания случай, не се отнася за сочените разпоредби от Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол. Съгласно чл.773, ал.1 от тази Наредба „анализаторът за алкохол в дъха трябва да показва резултата от измерването в mg/l, а според ал.2 на същия текст – „анализаторът за алкохол в дъха може да показва резултата от измерване в промили %., съгласно приложение №39“. В разпоредбата на чл.781 от Наредбата са предвидени максимално допустими грешки на анализатори за алкохол в дъха при последваща проверка, но за тези анализатори, които измерват в mg/l. Резултатът на Х.К. е отчетен в промили (%.), следователно максимално допустимите грешки на анализатори за алкохол в дъха при последваща проверка, предвидени в чл.781 от Наредбата не са приложими за настоящия случай, тъй като се касае за отчетен резултат в промили (%.), а не в mg/l.

Не се споделят доводите на районния съд за незаконосъобразност на наказателното постановление и по отношение на наложените с него наказания по т.2 и по т.3. Неправилно въззивният съд е приел, че с АУАН непредставянето от страна на К. на свидетелство за управление на МПС и контролния талон е квалифицирано като едно нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. Според този законов текст задължение на водача на МПС е да носи свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него, т.е. неизпълнението на задължението за носене на който и да е от двата документа представлява отделно нарушение, чиято правна квалификация е чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. В АУАН от фактическа страна е посочено, че се касае за непредставяне и на свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и на контролния талон към него, а от правна страна е посочен именно текста на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, като не е необходимо този законов текст да се изписва два пъти, за да стане ясно, че се касае за две отделни нарушения, при положение, че от фактическа страна е посочено, че К. не е представил нито един от двата документи, които водачите на МПС имат задължение да носят. В АУАН ясно е отразено, че се касае за две отделни нарушения, за които и водачът е санкциониран с две отделни наказания с наказателното постановление. В този смисъл не е налице соченото от районния съд привличане към административнонаказателна отговорност за едно нарушение, а санкциониране за две нарушения, с което е обосновано и ограничаването на правото на защита на К..  

 

Оплакването на касатора за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при постановяване на решението е неоснователно, тъй като такова не е конкретизирано в жалбата, а касационната инстанция няма задължение да проверява служебно съдебния акт в такава насока. Това изключва предпоставките за връщане на делото за ново разглеждане на районния съд и позволява на настоящата инстанция да реши делото по същество. По гореизложените съображения решението на Районен съд Стара Загора в обжалваната част следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено потвърждаване на наказателното постановление в частта, в която въззивният съд го е отменил.

 

В касационното производство искане за разноски от ответника по касация не е направено, поради което такива не следва да бъдат присъждани.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

  

Р Е Ш И:

  

ОТМЕНЯ Решение № 145/04.03.2020г., постановено по АНД №1825/2019г. по описа на Районен съд Стара Загора в частта, с която е отменено Наказателно постановление №19-1228-001368/17.06.2019г. на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Стара Загора, с което на Х.Т.К. са наложени следните административни наказания: на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП – „глоба“ в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП (т.1); на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 – „глоба“ в размер на 10лв., за извършено нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП (т.2) и на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1 от ЗДвП – „глоба“ в размер 10 лв. за извършено нарушение на чл.100,  ал.1, т.1 от ЗДвП (т.3), и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-1228-001368/17.06.2019г. на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Стара Загора, в частта, с която на Х.Т.К. са наложени следните административни наказания: на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП – „глоба“ в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП (т.1); на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 – „глоба“ в размер на 10лв., за извършено нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП (т.2) и на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1 от ЗДвП – „глоба“ в размер 10 лв. за извършено нарушение на чл.100,  ал.1, т.1 от ЗДвП (т.3)

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                              

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                                           2.