Определение по дело №45/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 72
Дата: 23 март 2020 г. (в сила от 28 май 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20207120700045
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Кърджали, 23.03.2020 г.

 

Административен съд – Кърджали, в  публично съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари две хиляди и двадесета година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Павлина Петрова и в присъствието на Димитрина Делчева – заместник-окръжен прокурор в ОП – Кърджали

Като разгледа докладваното от съдия Божкова

Административно дело 45/ 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

          Делото е образувано по искова молба на Т.Д.Ф. от ***, подадена чрез пълномощник. Искът е насочен срещу ОДМВР – Кърджали, като се претендират имуществени вреди в размер на 300. 00 лв., представляващи заплатено адвокатско възнаграждение по а.н.д. № 98/ 2019 г. на РС – Крумовград, в което е отменен ЕФ, серия *** № ***, издаден от ОДМВР – Кърджали.

Ответникът по иска – ОДМВР – Кърджали, в молба на упълномощен от директора, процесуален представител изразява становище за недопустимост на ИМ поради разпоредбата на чл.63, ал.3 от ЗАНН, предвиждаща възможността за присъждане на разноски в съдебните административнонаказателни производства. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ОП – Кърджали дава заключение за доказаност и основателност на ИМ.

Съдът, с оглед задължението за извършване на проверка по чл. 130 от ГПК, приложима съгласно § 1 от ЗР на ЗОДОВ намира, че исковата претенция е недопустима.

Видно от разпоредбата на  чл. 8, ал. 3 от ЗОДОВ, когато в закон или указ е предвиден специален начин на обезщетение, този закон не се прилага. Тълкуването на посочената разпоредба налага извода, че отговорността по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ може да се реализира само, когато за ищеца няма друг ред за обезщетяване.

В конкретния случай, от приложеното към настоящото дело а.н.д. № 98/19 г. на РС - Крумовград, се установява, че съдебното заседание, в което е приключено съдебното следствие и е даден ход на съдебните прения е проведено на 06.12.2019 г. Към тази дата вече е била в сила новата разпоредба на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, обн. ДВ, бр. 94/2019 г., която предвижда възможност за присъждане на разноски на страните в производството по оспорване на наказателни постановления с решението, постановено от съда по оспорването. Искането за разноски е допустимо до приключване на съдебното следствие пред съответната съдебна инстанция. Такова искане обаче не е направено пред РС - Крумовград и е пропусната възможността да се реализира предвиденото в новата норма на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН право да бъдат присъдени сторените в производството разноски.

Нормата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, обнародвана на 9.11.2019 г. е влязла в сила на 03.12.2019 г. След тази дата, ако страната, участваща в производството по оспорване на наказателно постановление по реда на ЗАНН не е реализирала правото си да поиска присъждане на разноски, същата не разполага с възможност да търси същите по реда на ЗОДОВ, предвид наличието на друг ред за това. Доколкото Тълкувателно решение № 1 по т. д. № 2/2016 Г. на ВАС на РБ предвижда допустимост на иска по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, с оглед липсата на друг предвиден законов ред за овъзмездяване на разходите за заплатен адвокатски хонорар в производството по оспорване на наказателно постановление, то с приемането на нормата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, предвиждаща специален ред, се дерогира задължителната сила на даденото тълкувание в тази насока.

Ето защо иск по чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за обезщетение за вреди във връзка с обжалване на наказателно постановление е недопустим съгласно посоченото в  чл. 8, ал. 3 от ЗОДОВ, щом страната е имала възможност да поиска тези разноски в производството по оспорване на съответното наказателно постановление, какъвто е и настоящият случай.

При този изход на спора съдът намира за основателно направеното искане за присъждане на разноски от страна на процесуалния представител на ответника. Съгласно чл. 78, ал. 4 ГПК, вр. чл. 144 АПК при прекратяване на делото ответникът има право на разноски. Съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. с чл. 37 от ЗПП, вр. с чл 25, ал. 1 от Наредбата за заплащане на правната помощ на ответника следва да се присъди минимално юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева.

Поради изложеното, АС – Кърджали:

 

О П Р Е Д Е Л И:

Отменя протоколно определение от 24.02.2020 г., с което е даден ход на делото по същество.

Оставя без разглеждане и връща исковата молба на Т.Д.Ф. от ***.

Прекратява производството по адм.д. № 45/ 2020 г. по описа на АС – Кърджали.

Осъжда Т.Д.Ф. с ЕГН ********** и адрес: ***, *** да заплати на ОДМВР – Кърджали юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв. (сто лева).

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му.

            

 

Съдия: