Решение по дело №3008/2017 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1609
Дата: 15 декември 2017 г. (в сила от 15 декември 2017 г.)
Съдия: Полина Петрова Бешкова
Дело: 20175300503008
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    1609

 

гр. Пловдив, 15.12.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

           

   

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, VІ гр. състав, в закрито съдебно заседание на 15.12.2017г., в състав:

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА ПИСОВА

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ

                                                                                                                 ПОЛИНА БЕШКОВА

 

 

разгледа докладваното от съдията  Бешкова ч. гр. д. № 3008 по описа на съда за 2017 г. и взе предвид следното:

 

 

 

Производство по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Постъпила е жалба Вх. № 37231/07.12.2017г от Я.С.П. ЕГН **********– длъжник по изп. д. № 20147590400104 по описа на ЧСИ Никола Видев рег. № 759 при ОС – Пловдив, против постановление от 25.10.2017г за поправка на постановление за възлагане на недвижим имот от 06.07.2016г

        В жалбата се твърди, че постановлението за поправка е неправилно и незаконосъобразно, тъй като не са налице предпоставките на чл. 247 ГПК. Претендират се разноски.

Останалите страни – М.М.М. /взискател/, М.А.Г. и Б.С.Л. /длъжници/, както и Гранд Агро ООД /купувач на имота/ не изразяват становище.

        В  писмените  си  мотиви  по  чл. 436, ал. 3 ГПК  съдебният  изпълнител  изразява становище за недопустимост, евентуално - неоснователност на жалбата.

Пловдивски окръжен съд, като взе предвид доводите в жалбата и данните по делото, намира следното:

Жалбата е подадена от легитимирано лице /длъжник в изпълнителното производство/, в срока по чл. 436, ал. 1 ГПК срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител по смисъла на чл. 435, ал. 3 ГПК /постановление за поправка на обжалваем акт - постановление за възлагане/. Не може да се приеме възражението на ЧСИ за недопустимост на жалбата, тъй като длъжникът нямал правен интерес от обжалване на акта за поправка, доколкото взискателят бил удовлетворен, а изпълнителното производство – обявено за свършено. В случая постановлението за поправка засяга предмета и цената на проведената публична продан, респ. получената сума, която служи за удовлетворяване на кредиторите, поради което не може да се изключи правния интерес на длъжника като страна в изпълнителното производство да оспорва тези въпроси.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна:

Действително стриктно погледнато не са били налице законовите предпоставки на чл. 247 ГПК за поправка на очевидна фактическа грешка, тъй като не е налице разминаване между формираната от ЧСИ воля и външното й изразяване, доколкото на всички етапи от проданта неин предмет е била цялата нива, а не собствената на длъжниците ½ ид.ч.

Същевременно обаче няма спор, че длъжниците са притежавали ½ ид.ч. от имота, като другата ½ ид.ч. е собственост на трето за спора и изпълнението лице – А. А.Г., като съответно при публичната продан са прехвърлени вещни права в обема, отговарящ на правото на собственост на длъжниците. Засегнат от поправката би могъл да бъде преди всичко купувачът, тъй като се оказва, че същият получава не индивидуална собственост, а определен обем права в имуществена общност, което е напълно възможно да не отговаря на волята му. Такъв проблем обаче в случая няма, тъй като купувачът с протокол/спогодба от 23.10.2017г изразява съгласието си с констатациите в обжалваното постановление за поправка, че предмет на проданта е само ½ ид.ч. от имота, в резултат на което е редуцирана наполовина и продажната цена, като надвнесената сума е върната. Същевременно с редуцирането на продажната цена правата и законните интереси на длъжниците и взискателя също не са засегнати, тъй като и при тази ситуация изпълнителното производство е обявено за свършено поради удовлетворяване на взискателя. Едновременно с това с постановената поправка обемът на притежаваните от длъжниците права не е променен – ясно е и по този въпрос няма спор, че те са притежавали половината от имота и само тази половина е могла да бъде предмет на проданта, респ. на постановлението за възлагане и именно това фактическо и правно положение е скрепено с постановлението за поправка, с което наред с това се постига и процесуална икономия и се спестяват съдебно – деловодни разноски, като се избягва необходимостта от предявяване на иск за собственост от третото лице за установяване на неговото право на собственост, което никой не оспорва.

        Предвид изложеното обжалваното постановление е правилно, а жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

По изложените съображения съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба Вх. № 37231/07.12.2017г от Я.С.П. ЕГН **********– длъжник по изп. д. № 20147590400104 по описа на ЧСИ Никола Видев рег. № 759 при ОС – Пловдив, против постановление от 25.10.2017г за поправка на постановление за възлагане на недвижим имот от 06.07.2016г

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.    

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: