Решение по дело №6004/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1823
Дата: 29 октомври 2018 г. (в сила от 14 февруари 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20185330206004
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 1823

гр. Пловдив, 29.10.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 25.10.2018г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря КАТЯ ЧОКОЕВСКА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6004/2018г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

         Обжалвано е Наказателно постановление № 16-002075, издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“-Пловдив, с което на ИСА 2000 ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 4000 лева за нарушение на чл. 275 КТ

          Жалбоподателят ИСА 2000 ЕООД, обжалва цитираното НП, като сочи конкретни пороци на същото- липса на съставомерност на деянието описано в НП и неправилна установеност на фактическата обстановка.

          Въззиваемата страна оспорва така депозираната жалба и моли същата да бъде оставена без уважение.

          Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

          Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество. 

           Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

          В НП е приета за установена следната фактическа обстановка: Във връзка със станала на 19.07.2018г. на строителен обект „Път II-86 Пловдив - Асеновград от км 14 + 860 до км 25+ 150 с обща дължина 10,290 км“ трудова злополука с В. А. Н., ЕГН **********, на длъжност „***“ „Иса 2000“ ЕООД, на същата дата е извършена проверка на строителния обект, при която е установено, че на 19.07.2018г. работещите са монтирали в изкоп тръба от колектор с размери на тръбата - дължина 6 метра и диаметър 1000 мм. до „КЦМ" АД, на колелото /кръговото/ за гр. Куклен.

При проверката на 19.07.2018г. е установено, че от страна на дружеството - работодател „Иса 2000“ ЕООД на 19.07.2018г. на строителния обект не са осигурени здравословни и безопасни условия на труд като е допуснато земната маса от изкопа да се разполага на разстояние по-малко от 10 метра от горния ръб на изкопа, при което земната маса пада в изкопа и затрупва пострадалия В. А. Н.до таза. Изкопът не е бил укрепен и в този случай не се допуска  разполагането на земна маса в зоната на естественото срутване на откосите на изкопа.

Посочено е, че с тази си деятелност жалбоподателят е допуснал нарушение чл.275, ал.1 от Кодекса на труда, във връзка с т. 1.24 от Приложение № 1 към чл.2, ал.2 от Наредба №2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (ДВ. Бр.77/2004г.).

Съдът намира, че деянието, така както е описано е НП е несъставомерно. Видно от текста на сочената като нарушена разпоредба нарушение е допуснато, ако изкопаната земна  маса се разполага на разстояние по-малко от 1 метър от изкопа, докато в НП е посочено, че разстоянието е по-малко от 1 метър.

Действително в приложения като доказателство по делото констативен протокол е посочено, че изкопната маса е разположена на разстояние по-малко от 1 метър. В производството по чл. 59 ЗАНН обаче на контрол за законосъобразност подлежи НП, а на преценка за съставомерност деянието , така както е описано в НП, а не деянието така както е описано в част от доказателствата по делото. Това е така, защото на основание чл. 52 от ЗАНН административно наказващия орган се произнася след провеждане на всестранно и пълно разследване и преценка на всички събрани по делото доказателства. Въз основа на цялата събрана по преписката доказателствена съвкупност,  АНО формира суверенно становище за установената по делото фактическа обстановка и въз основа на това си становище решава дали да издаде наказателно постановление или да прекрати производството поради липса на извършено нарушение. В процесния случай АНО е приел, че от фактическа страна изкопния насип е бил разположен на по-малко от 10 метра от ръба на изкопа, но неправилно е счел, че така описаното деяние е съставомерно по т. 1.24 от Приложение № 1 към чл.2, ал.2 от Наредба №2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Само за пълнота на изложението следва да се посочи, че начина на графическо изписване на нарушението в АУАН не позволява да се разбере какво точно е посоченото отстояние на изкопаната земна  маса до дупката ръба- 1, 0 м или 10 метра. Тоест налице е неяснота относно фактическите параметри на основния съставомерен белег на деянието. Възможно е на тази неяснота да се дължи и разминаването между разстоянието посочено в НП и в констативния протокол. Тази възможност обаче, не означава че жалбоподателят може да бъде законосъобразно наказан, доколкото е азбучно правило, че административно наказателната отговорност  не може да почива на предположения.

Посочената неяснота в АУАН затруднява правото на защита на жалбоподателя, доколкото същият се поставя в невъзможност да разбере какви са фактическите параметри на нарушението срещу което трябва да се брани. Това особено ясно пролича в съдебно заседание, в което доведеният от жалбоподателя свидетел К. говореше, че е изсипвал земната маса ту на отстояние 1,50 м, ту на 10 м. Действително  от тези показания е виден от една страна стремежа му да обслужи защитната версия на жалбоподателя, но също така е видна и несигурността у жалбоподателя какви точно са фактите срещу които следва да се защитава.

По изложените съображения, предвид констатираната несъставомерност на деянието , описано в НП и предвид нарушеното право на защита на жалбоподателя с оглед неясния начин на описание на нарушението в АУАН НП следва да бъде отменено.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 16-002075, издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“-Пловдив, с което на ИСА 2000 ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 4000 лева за нарушение на чл. 275 КТ

 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

Мотивиран от горното Пловдивският районен съд, І н. с.,

 

 

 

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С. Д.