Решение по дело №379/2019 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 13
Дата: 4 март 2020 г. (в сила от 24 март 2020 г.)
Съдия: Цветанчо Димитров Трифонов
Дело: 20191440200379
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № …

гр.Козлодуй, 04 март 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Козлодуйският районен съд, първи състав в открито съдебно заседание на 26.02.2020 г. /двадесет и шести февруари, две хиляди и двадесета година/ в  състав

 

                                                                Районен съдия: Цветанчо Трифонов

 

при секретаря Стела Димитрова, като разгледа докладваното от съдията Цв.Трифонов административно наказателно дело № 379 по описа за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното.

 

Д.С.Й. *** е обжалвал Наказателно постановление № 19-5735-000135/27.08.2019 г. на Началника на РУ МВР „АЕЦ Козлодуй“, с което за нарушение на чл. 140а, ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл.175, ал.3, т.1 от ЗДвП, с което  му е наложено наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за шест месеца и е поискал неговата отмяна като незаконосъобразно.

Ответникът по жалбата не е изразил становище по нея. По делото са събрани писмени доказателства, разпитани са свидетели.

Адмнистративно-наказателното производство е започнало на основание акт за установяване на административно нарушение №15201 от 27.07.2019 г. Актът бил съставен от полицейските служители, свидетелите Д.Г. и Н.К.. В него били направени констатации, че на 27.07.2019 год. в общ. Козлодуй по път II-11 в района на разклона за НХ „Радиана“ Д.С.Й. управлявал собствения си лек автомобил „Мерцедес“ с рег. № ВР 9030 ВХ, след като моторното превозно средство е било със служебно прекратена регистрация по реда на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП-моторното превозно средство не било регистрирано по надлежния ред. С това си действие виновно бил нарушил чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

По този АУАН в РП Козлодуй била образувана преписка с вх.№ 820/2019 г. с оглед данни за извършено престъпление по смисъла на чл. 345, ал. 2 от НК. В хода на преписката прокурорът установил, че управляваното от Й. МПС е регистрирано по надлежния ред, но било със служебно прекратена регистрация, за което  собственикът не бил уведомен, поради което служебното прекратяване на регистрацията не може да се приравни на нерегистриране на МПС по надлежния ред, т.е. на липсваща първоначална регистрация. За да стигне до този извод прокурорът е приел, че служебно прекратената регистрация се възстановява отново служебно, след като отпаднат причините за прекратяването, като автомобилът вече бива регистриран със същия си регистрационен номер. При проверката било установено, че за служебно прекратената регистрация Й. не е знаел, тъй като не бил уведомяван,т.е. липсва умисъл за извършване на престъплението, което го прави несъставомерно. Ето защо прокурорът отказал да образува досъдебно наказателно производство.

Съдът споделя изцяло изводите на прокурора.

Въз основа на това постановление и приемайки, че се касае за административно на нарушение, административно-наказващият орган образувал пред себе си административно наказателно производство и издал атакуваното наказателно постановление.

Съгласно чл. 6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

В чл. 7, ал. 1 от ЗАНН е посочено, че деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо.

По въпросите за вината чл. 11 от ЗАНН препраща към Наказателния кодекс, в случая към чл.11 от НК и неговите алинеи втора и трета:

(2) деянието е умишлено, когато деецът е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал или допускал настъпването на тези последици;

(3) деянието е непредпазливо, когато деецът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди, или когато е предвиждал настъпването на тези последици, но е мислил да ги предотврати.

Както вече беше установено, жалбоподателят не е бил уведомен за служебно прекратената му регистрация, не е имал знанието за този факт, поради което макар от обективна страна да е осъществил признаците на нарушението, от субективна страна липсва умисълът.

Ето защо съдът счита, че деянието му не представлява  административно нарушение, поради което наказателното постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Разноски по делото не се претендират.

    Водим от горното съдът

 

Р Е Ш И:

 

  Отменя като незаконосъобразно Наказателно постановление № 19-5735-000135/27.08.2019 г. на Началника на РУ МВР „АЕЦ Козлодуй“, с което за нарушение на чл. 140а, ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл.175, ал.3, т.1 от ЗДвП на Д.С.Й. ***   е наложено наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за шест месеца.

Решението може да се обжалва в 14 дневен срок от съобщението до страните пред Административен съд гр. Враца.

Да се публикува съгласно ВППСА в КРС.

 

 

                                                                      Районен съдия: