Решение по дело №138/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 312
Дата: 30 октомври 2019 г.
Съдия: Красимир Костов Коларов
Дело: 20195001000138
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 8 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер   312       Дата   30.10.2019  година

 

 

Пловдивски апелативен съд,търговско отделение,трети  търговски състав       

                               

                                                        Председател:Красимир Коларов

                                                                  Членове:   Георги  Чамбов

                                                                                         Емил Митев

 Секретар: Златка Стойчева

открито съдебно заседание на   15.05.2019 г.

 разгледа докладваното от Емил Митев

 въззивно  търговско дело  № 138  по описа за 2019. година

 

 Производството е  въззивно по реда на чл. 258 и сл. ГПК. 

          Образувано е по въззивната жалба    на  Д. ф. „З.“,представлявана от  изпълнителния директор на фонда  Ж. Ж. против   Решение № 250   от 22.10.2018 г.,постановено от  Пазарджишкият окръжен съд   по  търг. дело № 149/2017 г. по описа на съда.

          Във въззивната  жалба  се поддържа оплакването за   недопустимост  на постановеното решение   в частта му относно предявеният от  Община – В.   против третото лице „ДФ „З.“ обратен иск.По силата на  обжалваното решение съдът  е уважил обратния  иск  като е осъдил ДФ „З.„ да заплати на  Община – град В. сумата от 78 139.30 лв с ДДС, представляваща „неизплатена част от главница, дължима  по договор № .. г, ведно със законната лихва върху присъдената сума, считано от 17.05.2017 г, на която дата е предявен обратния иск.

      Във въззивната жалба  се поддържа оплакването ,че компетентен да се произнесе по  дължимостта на  процесната сума,представляваща финансова корекция  съгласно   §10,ал.1 от Преходните и заключителни  разпоредби на ЗУСЕСИФ  е административният  съд.

       Това е така, тъй като исковото производство  не е заварено  към датата на влизането на новия  закон в  сила,т.е. към  25.12.2015 г.,а обратният иск против ДФ“З.“  С.е предявен след тази дата.

        Претендира се обжалваното решение да се обезсили като недопустимо, тъй като  спорът е от компетентността на административния съд ,а не  на гражданският съд , който е постановил  недопустимо решение.

      При условията на евентуалност –ако все пак въззивният съд приеме, че решението е допустимо, същото да се  отмени като незаконосъобразно, като постанови въззивно решение по същество, по силата на  което да   се отхвърли  предявеният обратен иск като неоснователен.

         Въззиваемата страна Община- град В.  поддържа писмен отговор, съгласно който  обжалваното решение е допустимо и компетентен да разгледа спора е гражданският съд.  Позовава се на Решение № 28  от 01.08.2018 г, постановено от ВКС по търг.дело № 2667/2016 г. по описа на съда.

        Претендира решението да се потвърди като законосъобразно.

        Въззиваемата  страна „Г.“АД ЕИК .. поддържа писмен отговор, съгласно който   решението е законосъобразно.

          Пловдивският апелативен съд  след проверка на изложените във въззивната жалба  оплаквания и доводи, приема за установено следното:

     Предявени са обективно  съединени искове – основен по чл.79 ЗЗД във връзка с чл.266 ЗЗД.

        Страни по този  иск са Община- град В. като възложител и „Г. „АД като изпълнител по договор №398 от 16.10.2012 г. По този   основен иск е постановено осъдително решение,по силата на което  О.В. е осъдена да заплати на „Г. „АД сумата 78 139.30 лева, дължима по договора за изработка.  В тази част решението е влязло в сила като необжалвано.

         Наред с основния иск за съвместно разглеждане е приет и обратен иск ,предявен от  ответника по  първоначалния иск Община-В. срещу третото лице-помагач Д. фонд „З.“.

 

        Обратният иск е  предявен при условията на евентуалност – ако  основния иск срещу  ответника по основния иск бъде уважен.

     Предмет на въззивно обжалване е  частта  от първоинстанционното решение, с която съдът е уважил  обратния иск.

        Основното възражение, поддържано във въззивната жалба е че обратният иск неправилно е приет за съвместно разглеждане,тъй като компетентен да се произнесе по този иск е   административният съд по правилата на АПК.

       По делото не се спори, че  правоотношението между Община- В. като бенефициент и ДФ“З.“ е възникнало по договор от 16.06.2011 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка 321 „Основни услуги за  населението  и икономиката в селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони.  По тази програма средства се отпускат от  Европейският земеделски фонд  за развитие на селските райони и следователно разпределението на тези средства  е в обхвата на разпоредбата на чл.1,ал.2 от Закона за управление на средствата от  структурните и  инвестиционни  фондове / ЗУСЕСИФ/.

       Във въззивната жалба жалбоподателят ДФ „З.“ обосновава становището си за некомпетентност на  гражданския съд с разпоредбата на § 10,ал.1 от ПЗР на  ЗУСЕСИФ. Съгласно цитираната разпоредба „Започналите и недовършени до влизането в сила на този  закон производства се довършват по досегашния ред.“,т.е. от гражданският съд по реда на ГПК.

      Следва да се отчете  факта ,че  ЗУСЕСИФ  е влезнъл  в сила на 25.12..2015 г.,а обратният иск срещу третото лице- помагач  ДФ „З..“ е предявен на 17.05.2017 г. .  Същият е предявен  от Община-В. в отговора на исковата молба / том първи -л.120 от делото/.

        Следователно  производството по обратния иск е започнало далеч след влизането в сила на ЗУСЕСИФ и разпоредбата на §10,ал.1 от ПЗР на ЗУСЕСИФ не може да намери приложение в случая.

          Не може да се извлече  аргумент и от разпоредбата на §10,ал.3 от ПЗР на същия закон- обн.ДВ, бр.74 от 2016 г, в сила от 25.12.2015 г.

 

 

        Последната се отнася до образуваните до влизането в сила на закона,т.е. до образуваните преди 25.12.2015 г. гражданскоправни производства по искови молби срещу изявления за финансови корекции.     Вече стана ясно ,че  обратният иск е предявен на 17.05.2017 г., т.е. при действието на новия закон   ЗУСЕСИФ.

        Следва да се  съобрази ,че §10 от ПЗР на ЗУСЕСИФ и в трите си алинеи урежда развитието на заварените / висящите/ производства - административни и съдебни  към датата 25.12.2015 г. ЗУСУСИФ  е процесуален закон и съдържащите се в него процесуални правни норми,които са императивни не могат да се тълкуват разширително.

      Това е тезата застъпена  и много добре  аргументирана в Решение № 14 от 21.02.2017 г на ВКС по гр.дело № 50320/2016 г на  първо г.отделение на  ГК, която ПАС  споделя.

      Посоченото от Община – град В..  в отговора на  въззивната жалба решение  на ВКС  е неотносимо към настоящия  случай, тъй като решението се отнася до  производства по искови молби ,предявени преди 25.12.2015 г.,т.е. заварени от ЗУСУСИФ.

      В този случай   обратният иск е предявен след влизането в сила на новия закон и не е заварен,т.е. висящ, поради което  следва тези производства  да  се разгледат от административният съд в  административното  производство по чл.27 от ЗУСЕСИФ.

      Община – В.. е предявила обратния иск за сумата от 78 139.30 лева, като е посочила , че тази сума представлява“ неоснователно наложена финансова корекция, за която  ДФ“З.. „е  отказал  плащане. Тази корекция  очевидно не е била  обжалвана от изпълнителя  по реда ,предвиден в специалния закон и сега се прави опит сумата да се присъди по общия  исков ред.  Това обаче е недопустимо , тъй като спорът за финансовата корекция направена от ДФ“З..“ е  подведомствен на  административният съд и следва да се разреши по реда на  АПК.

        Решението, с което съдът е уважил обратния иск на Община –В..е недопустимо ,тъй като ОС-град Пазарджик не е компетентният по правилата на подведомствеността съд за разгледа и разреши спора за финансовата корекция.

         Първоинстнанционният съд е постановил недопустимо решение, тъй като спорът не е от компетентността на гражданския съд  , а е подведомствен на административният съд. 

Решението в този случай е недопустимо - Тълкувателно постановление № 1  от 29.09.2016 г. на ВАС  и ОСС от ГК и ТК на ВКС.

       Решението по отношение на обратния иск следва да се обезсили като   недопустимо и да се прекрати производството в тази му част.

       В полза на жалбоподателя следва да  се заплати сумата 600 лева ,представляваща  възнаграждение за юрисконсулт.

         По тези  съображения  Пловдивският апелативен съд

 

                             Р     Е   Ш   И   :

 

        ОБЕЗСИЛВА като недопустимо  Решение № 250  от 22.10.2018г,постановено от Пазарджишият окръжен съд по търг.дело№ 149/2017 г. в частта му, с която Д. фонд“З.“*** е осъден да заплати на  Община-В.. Булстат .. сумата от 78 139.30 лева с ДДС, представляваща неизплатена част от  главница, дължима по Договор № … г.,ведно със  законната лихва върху тази сума, считано на  17.05.2017 г., на която дата е предявен обратният иск.

       ПРЕКРАТЯВА  производството по предявеният от  Община – град В.. Булстат ..    против  ДФ „З..“-С..  ЕИК..  обратен иск – за сумата  от 78 139.30 лева вкл.ДДС, представляваща  неизплатена част от главница, дължима по  договор № … г.,ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 17.05.2017 г, на която дата е предявен  обратният иск.

         ОСЪЖДА   Община – В.. Булстат … да заплати на ДФ“З..“ С..направените пред двете инстанции разноски в размер на 600 лева, представляващи  възнаграждение за юрисконсулт пред двете инстанции.

           В останалата  осъдителна част  решението е влязло в сила като необжалвано.

           Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок,считано от връчването му.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:           ЧЛЕНОВЕ:1.             2.