Решение по дело №1149/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260069
Дата: 9 юни 2021 г. (в сила от 29 юни 2021 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20205220201149
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Пазарджик, 09.06.2021 год.

В   И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, ХІV състав,  в публично  заседание на 10.05.2021 година, в състав:                                                                  

 

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР  БИШУРОВ

 

при секретаря Ива Ч., като разгледа докладваното от съдия  Бишуров АНД № 1149/2020 година по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 Производството  по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от „Е.” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в гр.Пловдив, представлявано от управителя О.Д.Т., ЕГН ********** против НП № 06 от 07.07.2020 г. на директора на РИОСв-Пазарджик, с което на основание чл.200 ал.1, т.6 във вр. с ал.4 от Закона за водите /ЗВ/ и за нарушение на чл.116 ал.1 във вр. с чл.124 ал.1 от ЗВ е наложена имуществена санкция в размер на 50 000 лв. /петдесет хиляди лева/.

Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на материална и процесуална незаконосъобразност, поради което се иска отмяна на НП.

В съдебно заседание за жалбоподателя се явява процесуален представител, който поддържа жалбата, ангажира доказателства и пледира за отмяна на НП. Иска и присъждане на разноски. 

Ответникът по жалбата – АНО, чрез процесуален представител, оспорва жалбата и иска НП да бъде потвърдено. В о.с.з. на 22.02.2021г., след приключване на съдебното следствие и даден ход по съществото на спора, излага подробни съображения за неоснователност на въззивната жалба. В последното по делото съдебно заседание, след възобновяване на съдебното следствие, не се явява представител на АНО и не се изразява становище по съществото на спора.

Съдът провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност, като прие за установено от фактическа страна следното:

С обжалваното НП дружеството жалбоподател е санкционирано при следната установена и възприета от АНО фактическа обстановка:

Във връзка с постъпил сигнал за замърсяване на водите на р.Марица при с. Огняново, обл. Пазарджик и наличие на мъртва риба, на 25.01.2020г. била направена проверка, при която било извършено пробонабиране от отпадъчните води на обект на „Е.” ЕООД – предприятие за преработка на отпадъци, находящ се в гр. Пазарджик, ***и по-специално от ревизионна шахта в ПИ № 55155.508.63.

В хода на проверката било констатирано, че отпадъчните води от двете инсталации за преработка на отпадъци от полиетилен не постъпват в новоизградената пречиствателна станция за отпадъчни води. Към момента на проверката тя не била въведана в експлоатация с акт, образец 16. Съставен бил КП № 04-03/25.01.2020г.

Пробата била взета от ревизионната шахта преди заустване в градски колектор по ул. „Заводска”, който не е включен в Градската пречиствателна станция за отпадъчни води на гр. Пазарджик. След излизане на физико-химичния анализ на пробата било видно, че има превишение на максимално допустимите концентрации (МДК) в отпадъчните води по показател „неразтворени вещества” - 3140мг/л при МДК - 200мг/л и „ХПК” /химична потребност от кислород/ - 2322мг/л при МДК — 700мг/л, съгласно Наредба № 7 за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места (обн. ДВ, бр. 98/2000г.) Резултатите от този анализ били отразени в Протокол от изпитване № 08-0006/26.01.2020г.

С оглед на това било прието, че дружеството не било опазило водите от замърсяване, като зауствало отпадъчни води без пречистване в канализационната система със съдържание над определените МДК по показатели „неразтворени вещества” и „ХПК”.

Всичко това съставлявало нарушение на чл.116 ал.1 във вр. с чл.124 ал.1 от ЗВ, поради което против дружеството бил съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 06 от 04.02.2020 година. Въз основа на установеното с акта административно нарушение било издадено обжалваното наказателно постановление. То било връчено на дружеството на 15.07.2020г., а жалбата против него била подадена чрез АНО на 20.07.2020г., т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, при което е процесуално допустима, като подадена в срок и от лице, активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на атакуваното НП.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните писмени доказателства, показанията на актосъставителя – св. Т.В. и тези на свидетелите З.Г., Г.Д. и С.В..

Настоящият съдебен състав намира, че при започване на АНП със съставянето на акта за установяване на административно нарушение, а след това и при неговото развитие, най-вече с издаването на НП, е било допуснато съществено процесуално нарушение /СПН/, драстично накърняващо правото на защита до степен на невъзможност за неговото адекватно упражняване. То се изразява в това, че с обжалваното НП на дружеството е вменено нарушение и е санкционирано по чл.200, ал.1, т.6 във вр. с ал.4 от ЗВ, т. е. за „повторно” извършване на нарушение по чл.200 ал.1 от ЗВ, изразяващо се в заустване на отпадъчни води без пречистване в канализационната система със съдържание над определените МДК по показатели „неразтворени вещества” и „ХПК”, което съответства на разписаното като административно нарушение по чл.200 ал.1, т.6 от ЗВ – „изхвърли отпадъчни води във водните обекти и канализационната система, като наруши емисионните норми и изисквания“.

В същото време обаче в обстоятелствената част на НП, освен цифровата правна квалификация на нарушението по чл.200 ал.4 във вр. с чл.200 ал.1, т.6 от ЗВ и във вр. с чл.116 ал.1 вр. с чл.124 ал.1 от ЗВ, по никакъв начин не е било описано, нито дори загатнато защо може да се приеме, че нарушението е било извършено „повторно“. Още по-малко пък е описано друго предходно нарушение от същия вид, респ. друго наказателно постановление, което е било издадено за предишното нарушение и което да обуславя по-тежката правна квалификация на деянието като „повторност“.

Според легалната дефиниция дадена с § 1, ал.1, т.22 от ДР на ЗВ "повторно" е нарушението, когато е извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид. Нищо такава не е било описано като обективен елемент на нарушението в НП, още по-малко да е посочено кое е другото предишно нарушение от същия вид, за което деецът да е бил наказан с конкретно НП, което да е влязло в сила една година преди настоящото нарушение. Всичко това е следвало да бъде описано, т.к. само така ще бъде дадена възможност на привлечения към административнонаказателна отговорност да се брани против наличието или не на този обективен и квалифициращ елемент на нарушението. Недопустимо е санкционирания субект, а и съдът, да бъдат поставяни в ситуация да гадаят кои конкретни обективни факти обуславят правната квалификация на нарушението. Още по-малко е допустимо такива факти да се изтъкват и доказателства за тях да се представят едва пред въззивната инстанция, както се случи по настоящото дело с представените от страна на процесуалния представител на АНО общо пет броя НП /л.25-29 от делото/, защото такъв подход поставя жалбоподателя в ситуация на процесуална изненада. Това е така, защото привлеченото към админисративнонаказателна отговорност лице започва да упражнява правото си на защита още в момента на започване на АНП, а когато се упражнява право на защита с подаването на жалба против НП, лицето следва да е всеобхватно информирано относно всички съставомерни обективни елементи на вмененото му нарушение.

Без всякакво значение е обстоятелството, че в АУАН е било посочено, че нарушението е повторно и е изписан номер и дата на издаване на НП, което обуславя тази повторност. Както е известно в теорията и практиката, в АНП съставения АУАН има статут като на обвинителен акт  в наказателното производство, а НП – като на присъда. Казано с други думи с АУАН се повдига едно административно обвинение, което ако се докаже, следва да се пренесе изцяло в наказателното постановление, освен ако наказващият орган реши да не намали обема на обвинението, респ. да накаже лицето за по по-леко административно нарушение, разбира се при същите фактически констатации, както са описани в акта. В настоящия казус наказващият орган не е свил обвинението, т.к. е наказал лицето за повторно нарушение, но не е посочил фактическите основания, обуславящи по-тежката правна квалификация на нарушението. С това освен, че накърнило правото на защита на санкционирания е довело и до това, че издаденото НП е било немотивирано, заради несъответствието, породено от непълнотата  между фактическите и правни основания за издаването на НП и налагането на санкцията. Отделен стои пък въпросът, че няма и никакви мотиви относно това защо е наложена санкцията в максималния размер.

Изтъкнатите до тук пороци не могат да бъдат санирани в производството пред въззивната инстанция, поради допуснатите СПН, то НП се явява незаконосъобразно и следва да се отмени. Настоящият съдебен състав намира, че е недопустимо да преквалифицира нарушението по по-леко наказуемия състав на чл.200 ал.1, т.6 от ЗВ, респ. да измени НП и да наложи санкцията, предвидена в тази разпоредба, издивидуализирайки я между  1000 и 5000 лева, т. к.  това ще означава да действа като административнонаказващ орган, което обаче е недопустимо за въззивната инстанция.

При този изход от делото искането на процесуалния представител на АНО за присъждане на разноски не може да бъде удовлетворено.

Относно искането за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя следва да се каже, че то бе направено своевременно – в съдебно заседание, от страна на пълномощника на дружеството жалбоподател, като последното има право на такива предвид изхода на делото – отмяна на обжалваното НП и с оглед разпоредбата на чл.63, ал.3 от ЗАНН, препращаща към чл.143 от АПК.

От съдържанието на представените по делото договор за правна защита и съдействие и платежно нареждане /лист 22-23/ се установява, че е било договорено и изплатено от жалбоподателя адвокатско възнаграждение в размер на 3310 лв. (три хиляди триста и десет лева).

При това положение РИОСВ-Пазарджик, което според чл.2, ал.2 от Правилника за устройството и дейността на регионалните инспекции по околната среда и водите е  юридическо лице на бюджетна издръжка към министъра на околната среда и водите, следва да бъде осъдена да заплати от бюджета си в полза на жалбоподателя посочените по-горе съдебни разноски. При липса на възражение за прекомерност съдът служебно не може да се занимава с този въпрос.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН Пазарджишкият районен съд,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ  НП06 от 07.07.2020 г. на директора на РИОСв-Пазарджик, с което на „Е.” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в гр.Пловдив, представлявано от управителя О.Д.Т., ЕГН **********, на основание чл.200 ал.1, т.6 във вр. с ал.4 от ЗВ и за нарушение на чл.116 ал.1 във вр. с чл.124 ал.1 от ЗВ е наложена имуществена санкция в размер на 50 000 лв. /петдесет хиляди лева/.

 

 

ОСЪЖДА РИОСВ-Пазарджик с административен адрес гр.Пазарджик, ***представлявана от директор ДА ЗАПЛАТИ на „Е.” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в гр.Пловдив, представлявано от управителя О.Д.Т., ЕГН ********** разноски в размер на 3310 лв. (три хиляди триста и десет лева) - адвокатско възнаграждение за един адвокат.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: