Решение по дело №787/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 183
Дата: 24 юли 2019 г. (в сила от 9 август 2019 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20192330200787
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                        Р Е Ш Е Н И Е № 183/24.7.2019 г.

                                        Гр. Ямбол, 24.07.2019 година

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, VIII-ми наказателен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти юли, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИН РАДИЕВ

 

при секретаря Я. С.

и в присъствието на прокурора Н. Р.

като разгледа докладваното от съдия РАДИЕВ

АНД № 787 по описа за 2019 година 

 

                                              Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемият И.С.А. *** е роден на ***г***, българин, български гражданин, средно образование, вдовец, пенсионер, неосъждан, ЕГН **********.

ЗА ВИНОВЕН в това, че на 14.05.2018г., около 22:30 ч., на автомагистралаТракия“, в участъка между пътен възел Кабиле и пътен възел Зимница, обл. Ямбол, в платното за движение в посока към гр. Бургас, в участъка между километър 280+367,6 до километър 280+473,6, при управление на моторно превозно средство /МПС/ -лек автомобил маркаДжийп Либерти“ с peг. ***, собственост на Т.Д.А. от гр. Бургас, нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в разпоредбите на Закон за движение по пътищата /ЗДвП /, а именно:

чл.20, ал. 1 от ЗДвП и чл.20. ал. 2 от ЗДвП, като не е контролирал непрекъснато управлявания от него автомобил и допуснал същият да напусне платното за движение, както и не е съобразил скоростта на движение на автомобила с конкретната пътна обстановка и атмосферните условия, и отклонил рязко движението на автомобила надясно, предизвикал пътно-транспорно произшествие /ПТП/, при което по непредпазливост е причинил три средни телесни повреди на С. Д. А. ***, както следва:

Средна телесна повреда“, изразяваща се травматичен шок - състояние, което е довело доРазстройство на здравето временно опасло за живота“.

Средна телесна повреда“, изразяваща се в контузия на дясната половина на гръдния кош със счупване на VIII, IX и X ребра с леко изразена контузия на долния лоб на десния бял дроб, което е довело доТрайно затрудняване движенията на снагатаза срок от около 1,5-2 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

Средна телесна повреда“, изразяваща се в увреждания на тазовите кости, /раздалечаване на двете лонни кости и ставните повърхности в кръстно-хълбочинна става и непълното счупване на ацетабулума на дясната тазобедрена става /, довели доТрайно затрудняване движенията на десния долен крайникза срок не по-малък от 3-4 месеца при нормален ход на оздравителните процеси – престъпление по чл.343, ал.1, б. Б, ар.чл.342, ал.1 от НК, поради което на основани чл. 78А, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 лв.

 

ОСЪЖДА обвиняемия И.С.А. да заплати направените по делото разноски в размер на 2687 лв. в приход на Републиканския бюджет  по сметката на ОД на МВР.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране в  15-дневен срок от днес пред ЯОС.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

 

М О Т И В И :   Производството е образувано въз основа на постановление на  Я Р П  за освобождаване на обвиняемия И.С.А. *** от наказателна отговорност с налагане на същия на административно наказание за извършено престъпление по чл.343, ал.1, б.б, вр. чл.342, ал.1 от НК.

В съдебно заседание Я Р П, редовно уведомена, чрез представителя си подържа постановлението и пледира за налагане на административно наказание

Обвиняемият, редовно призован, участва лично в с.з. и с упълномощен защитник, чрез който пледира за налагане на административно наказание глоба в минимален размер.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства и на доказателствата, намиращи се по досъдебното производство приема за установено следното:

 

На 14.05.2018г., в тъмната част на денонощието, по автомагистрала "Тракия" обвиняемият И.С.А. *** управлявал лек автомобил марка Джийп Либерти" с per. № ***, собственост на Т. Д. А. от гр. Бургас. Пътник в автомобила бил С. Д. А. ***, който стоял на предна дясна седалка. Движението било реализирано в посока към гр. Бургас в нощни условия, мокър асфалт, нормално износен по прав участък от пътя. Около 22:30ч., на посочената дата, при скорост на движение от 123 km/h., по магистрала «Тракия», в участъка между пътен възел Кабиле и пътен възел Зимница, обл. Ямбол, между километър 280+367,6 до километър 280+473,6, обв.А. предприел маневра изпреварване, последователно на попътно движещите се неустановени по делото товарен автомобил и лек автомобил, както не съобразил скоростта на движение на автомобила с конкретната пътна обстановка и атмосферните условия. След приключване на маневрата автомобилът поднесъл наляво. Обвиняемият завил рязко волана на дясно, в резултат, на което изгубил контрол над управлението. Автомобилът се отправил косо към десния банкет, като колелата започнали да се плъзгат странично. Автомобилът напуснал банкета и прелетял през ската и отводнителния канал и паднал в крайпътната нива. При достигане на нивата автомобилът се преобърнал на лявата си страна като левите колела заорали в почвата и автомобилът продължил да се плъзга до крайното си положение, като се установил на четирите си колела. По време на преобръщането пътника в автомобила С. Д. А. *** изпаднал от купето и паднал на около 4м. от автомобила. Двете леви колела оставили следи от странично плъзгане върху двете ленти по платното за движение, преминаващи през аварийната лента и десния банкет. В резултат на произшествието на А. били причинени телесни повреди.

Видно от заключението на изготвената по делото автотехническа експертиза, мерки за недопускане на ПТП е следвало да се

предприемат от страна на обв. А., а именно: Техническа причина за настъпване на произшествието е загуба на контрол на управлението от водача, лекият автомобил изгубил напречната си устойчивост следствие на неадекватно завиване на волана от водача надясно и напускане платното за движение. Предвид мократа настилка и тъмната част на денонощието водачът е можел да предвиди поднасянето на управлявания от него автомобил и би следвало да намали режима на сторостта си и да не предприема изпреварване на други ППС, при което автомобилът се ускорява и вероятността за евентуално поднасяне на автомобила се увеличава. Обвиняемият е имал техническа възможност да предотврати ПТП, като контролира постоянно движението на автомобила си, запази управлението му и не напуска платното за движение.

При управление на горепосоченият автомобил, на посоченото време и място обв. А. е нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в Закона за движение по пътищата /ЗДвП/. както следва:

чл.20, ал. 1 от ЗДвП: "Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.";

чл.20, ал. 2 от ЗДвП: "Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението."

Видно от заключението на изготвената по делото съдебномедицинска експертиза № ***. на д-р Й. С., при описаното пътно транспортно произшествие на С. Д. А. *** е било причинено:

травматичен шок - състояние, което е довело до «разстройство на здравето временно опасно за живота».

контузия на дясната половина на гръдния кош със счупване на VIII, IX и X ребра с леко изразена контузия на долния лоб на десния бял дроб, което е довело до «трайно затрудняване движенията на снагата» за срок от около 1,5-2 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

увреждания на тазовите кости, /раздалечаване на двете лонни кости и ставните повърхности в кръстно-хълбочинна става и непълното счупване на ацетабулума на дясната тазобедрена става/, довели до «трайно затрудняване движенията на десния долен крайник» за срок не по-малък от 3-4 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

По своите медикобиологични характеристики причинените телесни увреждания на пострадалия се квалифицира, като „средна телесна повреда", по смисъла на Наказателния кодекс.


 

Изложената фактическа обстановка се установява от протокола за оглед на местопроизшествие, показанията на свидетелите, заключенията на експертизите, както и от приложените по делото писмени доказателства.

 

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 

С гореописаното деяние обвиняемият И.С.А. е осъществила от правна страна състава на престъплението по чл. 343, ал. 1,6. „Б", вр. чл. 342, ал. 1 от НК, тъй като на на 14.05.2018г., около 22:30 ч., на автомагистрала „Тракия“, в участъка между пътен възел Кабиле и пътен възел Зимница, обл. Ямбол, в платното за движение в посока към гр. Бургас, в участъка между километър 280+367,6 до километър 280+473,6, при управление на моторно превозно средство /МПС/ -лек автомобил марка „Джийп Либерти“ с peг. № ***, собственост на Т. Д.А. от гр. Бургас, нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в разпоредбите на Закон за движение по пътищата /ЗДвП /, а именно - чл.20, ал. 1и ал. 2 от ЗДвП, като не е контролирал непрекъснато управлявания от него автомобил и допуснал същият да напусне платното за движение, както и не е съобразил скоростта на движение на автомобила с конкретната пътна обстановка и атмосферните условия, и отклонил рязко движението на автомобила надясно, предизвикал пътно-транспорно произшествие /ПТП/, при което по непредпазливост е причинил три средни телесни повреди на С. Д. А. ***, както следва:

„Средна телесна повреда“, изразяваща се травматичен шок - състояние, което е довело до „Разстройство на здравето временно опасло за живота“.

„Средна телесна повреда“, изразяваща се в контузия на дясната половина на гръдния кош със счупване на VIII, IX и X ребра с леко изразена контузия на долния лоб на десния бял дроб, което е довело до „Трайно затрудняване движенията на снагата“ за срок от около 1,5-2 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

 

От обективна страна обвиняемият управлявала моторно превозно средство, като е боравил с уредите на автомобила, привел го е в движение и се е движел с него по пътното платно. При осъществяване на деянието обвиняемият А. виновно е нарушил правилата за движение, визирани в разпоредбата на чл.20, ал.1 и 2 от ЗДвП, като не е контролирал непрекъснато управлявания от него автомобил и допуснал същия да напусне платното за движение и не  е съобразил скоростта на движение на автомобила с конкретната пътна обстановка и атмосферните условия

Тези нарушения се намират в пряка причинна връзка с настъпилия общественоопасен резултат - предизвикване на ПТП, Автомобилът напуснал банкета и прелетял през ската и отводнителния канал и паднал в крайпътната нива. При достигане на нивата автомобилът се преобърнал на лявата си страна като левите колела заорали в почвата и автомобилът продължил да се плъзга до крайното си положение, като се установил на четирите си колела. По време на преобръщането пътника в автомобила С. Д. А. *** изпаднал от купето и паднал на около 4м. от автомобила. В резултат на произшествието на А. били причинени три средни телесни повреди:

 

- травматичен шок - състояние, което е довело до «разстройство на здравето временно опасно за живота».

- контузия на дясната половина на гръдния кош със счупване на VIII, IX и X ребра с леко изразена контузия на долния лоб на десния бял дроб, което е довело до «трайно затрудняване движенията на снагата» за срок от около 1,5-2 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

- увреждания на тазовите кости, /раздалечаване на двете лонни кости и ставните повърхности в кръстно-хълбочинна става и непълното счупване на ацетабулума на дясната тазобедрена става/, довели до «трайно затрудняване движенията на десния долен крайник» за срок не по-малък от 3-4 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

 

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемият при условията на несъзнавана непредпазливост/престъпна непрежност/, тъй като същият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен да ги предвиди, за което го е задължавала разпоредбата на чл. 20, ал.1 и 2 от ЗДвП. Безспорно обвиняемият е могъл и е бил в състояние да предвиди настъпването им, тъй като, ако бе спазил тези правила и се бе съобразил с тях, не би предизвикал настъпването на ПТП.

С оглед изложеното,съдът счита, че с действията си обв. А. е извършил престъпление по чл. чл.343, ал.1, б.б, вр. чл.342, ал.1 от НК  за което го призна за виновен.

Относно вида и размера на наложеното наказание, съдът взе предвид следното:

За извършеното от обвиняемия  престъпление законът предвижда наказание лишаване от свобода от една до три години или пробация. А. е с чисто съдебно минало     и  спрямо  него не е прилагана разпоредбата на чл.78а ал.1 от НК. Имуществени вреди  от деянието не са причинени. Предвид на това съдът намира, че в настоящият случай действително са налице всички законови предпоставки за освобождаване на обвиняемия  от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. При определяне на размера на последното, съдът взе предвид обществената опасност на деянието, напредналата му възраст,  съдействието му за разкриване на обективната истина     както и имотното му състояние - пенсионер и му наложи глоба в размер на 1000 лева. Съдът намира, че така наложеното административно наказание е необходимо  и  достатъчно за оказване на предупредително, превъзпитателно и възпиращо  въздействие както върху самия обвиняем, така и върху останалите членове на обществото.

При този изход на делото на основание чл.189, ал.3 от НПК съдът осъди обвиняемият И.А.  да заплати направените по делото разноски в размер на 2687  лв. в приход на Републиканския бюджет  по сметката на ОД на МВР- Ямбол.

 

 Съдът намира, че това наказание, ще мотивира обвиняемия в бъдеще да се отнася с по-високо чувство за отговорност и да не нарушава установения в страната правопорядък

Ръководен от гореизложеното,  съдът постанови решението си.

 

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: