Присъда по дело №1288/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260029
Дата: 18 февруари 2021 г. (в сила от 16 март 2021 г.)
Съдия: Георги Димитров Василев
Дело: 20202330201288
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 декември 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А №260029/18.2.2021г.

Гр. ЯМБОЛ, 18.02.2021 г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателно отделение, V-ти състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети февруари, две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ

СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. С.И.

2. А.В.

 

при участието на секретаря: М. М.

в присъствието на прокурора: В. В.

разгледа докладвано от съдия Г. Василев

НОХД № 1288 по описа за 2020 г.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

            ПРИЗНАВА подсъдимия И.П.И. –роден на *** ***, обл. С., живущ в с. Р., общ М., ул. „*** 36, българин, български гражданин, основно образование, осъждан /реабилитиран/, ученик 8 клас в ОЗ „***“, неженен, ЕГН **********,

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ за времето от 30.04.2020 г. в гр. Я., с цел да набави имотна облага за себе си, чрез кореспонденция през интернет-приложение „***“ група „***“, е възбудил и до 01.05.2020 г. поддържал заблуждение у А.С.Д. ***, че ще направи размяна на лек автомобил марка „БМВ“, който ще достави от Р.с автомобила на Д. - марка и модел „Фолксваген Пасат“, като за целта Д., следвало да му преведе сумата от 600 лв., за транспорт на автомобила от Р., която сума Д. превел на И.И. чрез „***” - разписка № *** г., с което е причинил на Д. имотна вреда в размер на 600 лв., поради което и на основание чл.209, ал.1 вр. чл.58а, ал.1 и чл.54 от НК, му се ОПРЕДЕЛЯ наказание от ЕДНА ГОДИНА лишаване от свобода, което на основание чл.66, ал.1 от НК, се ОТЛАГА от изтърпяване за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

ОСЪЖДА подсъдимия И.П.И. ***С., да заплати на гражданския ищец А.С.Д. ***, обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 600 лв., ведно със законната лихва, считано от 01.05.2020 г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА подсъдимия с установена по делото самоличност да заплати разноските по делото в размер на 45 лв., в приход на Републиканския бюджет по сметката на ОДМВР-Я., както и държавна такса в размер на 50 лв., в приход на бюджета на съдебната власт по сметката на ЯРС.

 

          Присъдата ПОДЛЕЖИ на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред ЯОС.

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                               Съдебни заседатели: 1.

 

                                                                                                   2.

 

 

                                                 

Съдържание на мотивите

 

Мотиви кьм Присъда № 260029/18.02.2021 г. по НОХД № 1288/2020 г.:

 

          ЯРП е предявила обвинение против подс. И.П.И. ***С. за извьршено престьпление по чл.209, ал.1 от НК.

          Съдът в разпоредителното заседание прие за съвместно разглеждане в наказателното производство предявения с писмена молба гр.иск от пострадалия А.С.Д. *** против подс. И.П.И. ***С. за заплащане на обезщетение на А.Д. *** за причинени му имуществени вреди в размер на 600 лв, ведно със законната лихва, считано от 01.05.2020 г. А.Д. бе конституиран като гр.ищец и частен обвинител в разпоредителното заседание по делото и взе участие в процеса, заедно с преводач от български жестов език – И.Х.А. ***, назначена в ДП.

При разпоредителното заседание защитникът на подсъдимия и подсъдимият, на основание чл.371, т.2 от НПК, поискаха откриване на производство по Гл.27 от НПК - Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция. Прокурорът изрази становище, че делото може да се разгледа по реда, който е поискан от подсъдимия. Такова становище изрази и гр.ищец и частен обвинител.

Сьдьт, след като изслуша страните, прие, че може делото да продължи по реда на Гл.27 от НПК. На основание чл.372, ал.1 и ал.4 от НПК, разясни на подсъдимия, че няма да му бьде провеждан разпит. Разясни му също, че няма да бьде провеждан разпит на свидетелите, а всички гласни и писмени  доказателствени средства ще бъдат ползвани при постановяване на присъдата.

Подсъдимият и защитникът заявиха пред съда, че признават изцяло фактите изложени в обвинителния акт/ОА/ и не желаят да бъдат събирани доказателства за тези факти.

Прокурорът заяви, че самопризнанията на подсъдимия се подкрепят от събраните в ДП доказателства и могат да се ползват при постановяване на присъдата. Гр.ищец и частен обвинител подкрепи становището на прокурора.

Сьдьт, след като установи, че самопризнанията на подсъдимия се подкрепят от събраните в досьдебното производство доказателства, с определение по чл.372, ал.4 от НПК обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанията на подсъдимия, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.        

          Участващият по делото прокурор заяви, че поддьржа обвинението предявено против подсъдимия, като счита, че същото е доказано от обективна и субективна страна, съобразно събраните по делото доказателства. Държавният обвинител пледира подсъдимият да бьде признат за виновен като му бьде наложено наказание от 1 год. ЛС, което наказание да се отложи по чл.66, ал.1 от НК от изтърпяване за изпитателен срок от 3 год. Гр.иск като основателен и доказан да бъде уважен в пълен размер.

          Подсъдимият участвува лично в с.з. със служебно назначен от ДП адвокат. Признава се за виновен по предявеното обвинение, без да оспорва фактите, изложени в обвинителния акт и изразява съжаление за извършеното престъпление. Чрез защитника си заявява, че признава така установената фактическа обстановка, че деецът съжалява за стореното и в момента участва в обучение в затвора, и след като излезе от тази институция ще възстанови причинените имуществени вреди на гр.ищец, поради което следва да му бъде наложено наказание ЛС при условията на чл.55 от НК, като така определеното наказание бъде отложено от изтърпяване по чл.66, ал.1 от НК. По отношение на предявения гр.иск се изразява становище да бъде уважен до размера на доказаното.

 

Сьдьт, за да постанови присьдата си, приема за установена следната фактическа обстановка:

 

Свид. А.С.Д. *** притежавал автомобил „***“, който желаел да замени с по-малък автомобил. Тъй като бил глухоням, на 29.04.2020 г. в гр.Я* през интернет пуснал обява в приложение „***“, група „***“, че желае да замени автомобила си с по-малък такъв. Обявата пусната от Д. станала известна на подсъдимия И.П.И. ***С.. Подсъдимият не разполагал с по-малък автомобил, какъвто търсел свид. Д., но тъй като искал да набави за себе си парични средства, И. взел решение да въведе в заблуждение свид. Д., че ще размени лекият му автомобил, с автомобил „***“, който ще достави от Р.И*я, като за транспорта на автомобила от Р.И*, свид. Д. следвало да му преведе определена сума.

След като взел това решение на 30.04.2020 г. в гр. Я*, чрез кореспонденция през интернет, а именно приложението „***“, група „***“, подс. И. изпратил съобщение на свид. Д., придружено със снимки на лек автомобил „***“. В съобщението си подсъдимият обяснил на Д., че посоченият автомобил „***“ ще му бъде доставен до една седмица от Р.И* и ако Д. е съгласен, след доставката ще направи размяна на лек автомобил „***“ с автомобила на свид.Д. - „***“. В съобщението било посочено и че за целта свид. Д. следва да преведе на подс. И. сумата от 600 лв., която щяла да послужи за транспорт на автомобила от Р.И*. След като получил и разгледал съобщението, тъй като предложението на подс. И. се сторило изгодно на свид. Д., и след разговор отново с подсъдимия, в който той поддържал заблуждението на Д., че при тези условия ще му достави автомобила, свидетелят решил да се възползва от предложението и за целта на 01.05.2020 г. по „*** с разписка № *** от същата дата превел на подс. И.И. сумата от 600 лв. След като изпратил парите отново през интернет, чрез приложението на „*** от група „***“, свид. Д. се свързал с подс. И. като му изпратил съобщение, че е привел парите и желае телефон за контакт, при което получил обратна информация с мобилния телефон на подсъдимия. В последвалата кореспонденция, чрез съобщения през интернет, подс. И. непрекъснато убеждавал свид. Д., че в рамките на една седмица автомобила ще му бъде доставен, след което ще направят уговорената размяна с автомобила на свид.Д.. След като изминала седмица и подс. И. по никакъв начин не предприел действия по изпълнение на обещаното към свид. Д. и последвала кореспонденция между страните, при която подсъдимият убеждавал свид. Д., че колата не е пристигнала от Р.И*, поради причини независещи от него. Тъй като сделката не се осъществила свид. Д. изпратил съобщение до подс. И., че иска да му върне парите, тъй като се отказвал от сделката, но подс. И. отказал да стори това. Свид. Д. започнал да се съмнява, че е станал обект на измама от страна на подс. И., поради което потърсил помощта на свои познати от клуба на глухите в гр. Я*, а именно свид. Ж* Д* и свид. Н* Г*. По телефона свидетелите Д* и Г* се свързали с подс. И. и попитали последния кога ще извърши размяната на автомобилите, а ако не може кога ще върне парите на свид. Д., при което И. им заявил, че ще върне парите на Д. през следващите дни, но отново не изпълнил обещанието си. По този начин въвеждайки в заблуждение свид. Д., че ще размени лек автомобил марка „***“, който ще достави от Р.И* с автомобила на свидетеля-марка и модел „***“ и поддържайки това заблуждение подс. И. си набавил парични средства /имотна облага/ в размер на 600 лв., като причинил на свид. Д. вреда в размер на същата сума.

          Изложената фактическа обстановка сьдьт приема за установена от самопризнанията на подсьдимия, направени в с.з., и от показанията на свидетелите А.Д., Ж* Д* и Н* Г*в, разпитани в хода на ДП, приобщени към събрания от съда доказателствен материал по реда на Гл.27 от НПК.

Всички гласни доказателствени средства са логични, последователни и безпротиворечиви, кореспондиращи, както помежду си, така и със събраните по делото писмени доказателства/свидетелства за съдимост на подсъдимия от ДП и от с.з., протокол за доброволно предаване на водена кореспонденция по интернет с подсъдимия, с приложени фотоснимки от ДП, разписка № ***за сумата от 600 лв. от ДП/, прочетени по чл.283 от НПК и част от тях предявени на страните в с.з. по чл.284 от НПК/водена кореспонденция по интренет със фотоснимки/.

          От посочените доказателства, и по-конкретно от кореспонденцията от интернет и фотоснимките, самопризнанията на подсъдимия от с.з. и показанията на пострадалия, включително и от показанията на другите двама свидетели се установява нагледно как е извършено инкриминираното деяние. Установява се умисъла на подсъдимия, в качеството му на извършител при осъществяване на престъплението, начина, по който пострадалият е била въведен в заблуждение и е поддържано заблуждението, и получаването на паричната сума от 600 лв. от подсъдимия, който не е имал никакво намерение да доставя л.а. на пострадалия още преди да е получил парите.

         

          От така установената фактическа обстановка, сьдьт прави следните правни изводи:

 

          Подс. И.П.И. ***С. от обективна и субективна страна е осьществил престьпния сьстав на чл.209, ал.1 от НК, т.к. за времето от 30.04.2020 г. в гр. Ямбол, с цел да набави имотна облага за себе си, чрез кореспонденция през интернет-приложение „*** група „***“ е възбудил и до 01.05.2020 г. поддържал заблуждение у А.С.Д. ***, че ще направи размяна на лек автомобил марка „*** който ще достави от Р.И*с автомобила на Д. - марка и модел „***“, като за целта Д., следвало да му преведе сумата от 600 лв., за транспорт на автомобила от Р.И*, която сума Д. привел на И.И. чрез „***“ - разписка № *** от 01.05.2020 г., с което е причинил на Д. имотна вреда в размер на 600 лв.

Непосредствен обект на престьпно посегателство са обществените отношения, които осигуряват нормалното упражняване правото на собственост и гарантираното от закона право за разпореждане с имущество вьз основа на сьзнателно взето решение за това.

От обективна страна има два предмета на престьпно посегателство при процесното деяние – подсьдимият, като извършител, е вьздействал пряко и непосредствено чрез разговор по интренет-приложение вьрху свид. Ан.Д., и вьрху вещите/сумата от 600 лв./, намиращи се вьв владение на пострадалия. С думи при водената кореспонденция с пострадалия, последователно е успял да формира невярна представа/възбудил заблуждение/ у Ан.Д., която невярна представа непосредствено по-кьсно отново утвьрдил/подържал заблуждение/, убеждавайки пострадалия отново с думи, че ще достави посочения автомобил и ще направи бартер с колата на пострадалия, без това да е истина, като поддържането на заблуждението е продължило до предаването на парите на подсъдимия с разписка № ***от 01.05.2020 г. по системата за разплащане „***“. По този начин подсьдимият, като извършител, по смисъла на чл.20, ал.2 от НК, е вьзбудили и поддьржал заблуждение у пострадалия. У свид. Ан.Д. се е формирала неправилна, невярна представа относно условията, при които ще се осьществи имущественото разпореждане с процесните вещи/пари/. Тази представа е накарала жертвата да вземе решение за разпореждане с предмета на престьплението – визираната по-горе сума в български лева – 600 лв. Изпьлнителното деяние на престьплението/ в посочените по-горе форми/ в конкретния случай се е проявило чрез такова умело вьздействие с думи вьрху сьзнанието на измамения, което е формирало невярната му представа и е затвьрдило тази представа. Мотивиран от поведението на подсьдимия, пострадалият е извьршил акт на фактическо и юридическо разпореждане – привел парите на горепосочената дата и час на подсъдимия, убеден, че ще получи желания от него автомобил. В резултат на това разпореждане, поради невярната представа формирана у пострадалия, подсьдимият получил имотна облага на стойност 600 лв., а пострадалият е претьрпял имотна вреда в размер на 600 лв.

Инкриминираното деяние е извършено от подсъдимия сам, при което у пострадалия е възбудено и поддържано заблуждение от него като извършител, че Ан.Д. трябва да изпрати процесната сума и умело е затвърдил окончателно това убеждение у пострадалия със своето поведение, получавайки парите от „ужиленото” лице. Престьпният резултат - имотната вреда от престъплението в размер на 600 лв. - е в пряка причинно-следствена врьзка с извьршената от подсьдимия инкриминирана деятелност. Вредата е пряко следствие от имущественото разпореждане, а разпореждането е следствие от неправилната представа на пострадалия, относно условията на разпореждането, като деянието е окончателно довьршено след предаване на процесните вещи/пари/ на подсъдимия.

До тези изводи съдът достигна след анализ на самопризнанията на подсъдимия от с.з., показанията на свидетелите, и останалия доказателствен материал от ДП/в частност от водената кореспонденция по интернет и приложените към нея фотоснимки/. От показанията на свидетелите и всички писмени доказателства, включително визираната кореспонденция и снимки, предявени по чл.284 от НПК на страните като веществени доказателствени средства, касаещи процесното деяние, се установява не само умисъла за извършване на престъплението у подсъдимия, а и механизма на осъществянане на деянието до окончателното получаване на имотната облага от 600 лв.

В хода на сьдебното следствие не бе установено подсьдимият да е имал сьучастници при извьршване на престьплението - подбудители, помагачи или сьизвьршители.

От субективна страна подсьдимият е осьществил инкриминираното деяние с пряк умисьл. Налице е била и користна цел. Умисьльт за извьршване на деянието се е формирал непосредствено преди провеждането на първия разговор с пострадалия, като подсьдимият е знаел предварително как трябва да се държи пред свидетеля, за да не породи съмнения у него, че е жертва на измама. Той е знаел много добре, че няма никакво намерение да достави процесния лек автомобил и да направи бартер с л.а. на постарадалия, а иска само да получи парите на пострадалия.

Вследствие на усилията на подсьдимия у пострадалия се формирала и утвърдила неправилна представа преди и повреме на предаването на процесните вещи/парите/ на подсъдимия. От това разпореждане подсьдимият е получил й целяната имотна облага, като сьщият е предвиждал, че Ан.Д. ще извьрши акт на имуществено разпореждане в негова полза. Подсъдимият е направил всичко вьзможно това разпореждане да се осьществи. Той е сьзнавал всички елементи от сьстава на престьплението "измама" – това, че е извършител, че извършва действия за постигане на точно определена престъпна цел. Той е искал, целял настьпването на престьпния резултат - причиняване на имотна вреда на пострадалия, както и получаване на посочената вече имотна облага/600 лв./, като е сьзнавал неизбежността на настьпването на имотната вреда, това, че същата е в голям размер. Подсьдимият е сьзнавал сьщо, че в резултат на имущественото разпореждане едно чуждо имущество ще бьде увредено, но вьпреки това не преустановил измамливите си действия. В тази връзка, съдът счита, че подсъдимият не е бил само „обикновен приносител“ на предмета на престъплението, който не е действал с умишлена вина, т.е. не се касае за посредствено извършителство от неустановени лица, а за умишлено участие на Ив.И. в тежко престъпление по чл.209, ал.1 от НК. В случая, имайки предвид и напредването на технологиите за комуникация, е ирелеватно, че подсъдимият по-късно е заявил желание да върне процесинте пари на пострадалия, т.к. с получаването на парите престъплението е довършено. Изхождайки от деятелността на подсъдимия преди получаването на парите, може категорично да се приеме, че не е налице неизпълнен договор за доставка на МПС по вина на подсъдимия или на други лица, или не е налице гражданскоправен спор. От самопризнанията на подсъдимия, показанията на пострадалия и показанията на другите свидетели, както и от кореспонденцията от интернет и фотоснимките се установява несъмнено, че подсъдимият е взел умишлено участие в престъплението. Той е бил наясно, че ще бъде възбудено заблуждение у жертвата, че след това възбуждане на заблуждение, същото ще бъде поддържано от него преди получаването на процесните пари от пострадалия, или той напълно е съзнавал, че един човек ще бъде заблуден умишлено, за да се разпореди със своите пари в полза на извършителя на деянието. От показанията на пострадалия и другите свидетели, които между другото кореспондират със самопризнанията на подсъдимия и с приетите от съда писмени и веществени доказателствени средства/кореспонденция от интернет и фотоснимки/ се установява категорично от обективна и субективна страна, че подсъдимият е участвал при извършване на престъплението именно в качеството си на извършител.

Съдът, предвид гореизложеното, изцяло приема фактическите и правни изводи на прокурора, относно обективната и субективна страна на инкриминираното деяние и отчасти тези на защитата, по изложени вече мотиви. Тези аргументи кореспонидрат напълно със събраните и кредитирани от съда в хода на процеса доказателствени материали, като не са налице основанията и условията за приложението на чл.209, ал.3 от НК, защото процесния случай не е „маловажен случай“ по смисъла на чл.93, ал.1, т.9 от НК.

С оглед изложеното, сьдьт прие, че подс. Ив.И. е осьществил от обективна и субективна страна страна престьпния сьстав на чл.209, ал.1 от НК, поради което призна подсьдимият за виновен по предявеното от ЯРП обвинение.

 

При определяне на вида и размера на наказанието, сьдьт взе предвид следното:

 

          Степента на обществена опасност на извьршеното от подсьдимия инкриминирано деяние е висока, тьй като с него се засягат обществените отношения свьрзани с упражняване правото на собственост и конкретно с разпореждането с определно движимо имущество след свободно и напълно сьзнателно взето решение.

          Личността на подсъдимия е с невисока степен на обществена опасност, имайки предвид високата степен на обществена опасност на извьршеното от него деяние и това, че е осьждан, макар и реабилитиран за извършено престъпление по чл.194, ал.1 от НК, и освободен от наказателна отговороност с налагане на административно наказание „глоба“ по чл.78а от НК за деяние по чл.209, ал.3 вр. ал.1 от НК.

          Сьдьт, след като взе предвид изложеното по-горе, и това, че е настьпила имуществена вреда, която не е вьзстановена на пострадалия, че тази вреда се е отразила изключително неблагоприятно върху социално положение на пострадалия, който е глухоням, направените самопризнания от подсъдимия в с.з., с което е допринесено за изясняване на обективната истина по делото, както и зачестилите в нашата страна телефонни и интернет измами, неговото семейно и социално положение, наложи на основание чл.58а, ал.1 и чл.54 от НК наказание от 1/една/год. и 6/шест/мес. ЛС на подс. Ив.И.. Така определеното наказание бе редуцирано с 1/3 по чл.58а, ал.1 от НК до размер на 1/една/год. ЛС, като съдът не сподели аргументацията на ЯРП и защитата за налагане на по-леко наказание, след като взе предвид времето и мястото на извършване на деянието, както и това, че жертвата е била глухонямо лице и значението на процесната сума за нея.

          На основание чл.66, ал.1 от НК така определеното наказание от 1/една/ год. ЛС на подсъдимия бе отложено от изтърпяване за изпитателен срок от 3/три/год. Съдът приложи института на условното осъждане, т.к. са налице основанията за това, но прие, че не може да се приложи разпоредбата на чл.55 от НК, защото не са налице визираните в закона смекчаващи вината на подсъдимия обстоятелства и най-лекото предвидено наказание не би било несъразмерно тежко за дееца на престъплението.

          Според сьда с така определеното наказание ще се постигнат целите на генералната и специална превенции, които са визирани в чл.36 от НК и върху личността на подсъдимия ще се окаже необходимия поправителен и превъзпитателен ефект.

 

          Относно предявения гражданки иск:

 

          Искът, предявен от гр.ищец А.С.Д. ***, в качеството му на пострадал от инкриминираното деяние, се основава на института на непозволеното увреждане, визиран в чл.45 от ЗЗД. Според този институт  всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.

Гр.иск е допустим, т.к. е надлежно предявен от активно легитимирано лице/пострадал по чл.74, ал.1 от НПК/ и подлежи на разглеждане от РС-Я*.

Разгледан по същество искът е основателен и доказан.

За възникване на деликтната отговорност от непозволено увреждане е необходимо да се докаже всеки един от елементите на сложния фактически състав на чл.45 от ЗЗД - деяние, противоправност на деянието, вина, вреда/имуществена и/или неимуществена/ и причинно-следствена връзка между деянието и вредата.

От обективна страна е налице деяние, което представлява престъпление/чл.209, ал.1 от НК/, при което гр.ищец е бил увреден вследствие на неправомерното и виновно поведение на подс. И.П.И. ***С.. От сьбраните по делото доказателства се установи, че вредите общо причинени на гр.ищец са категорично установени по размер/така, както са посочени във фактическата обстановка приета от съда/ и той търпи същите вреди от 01.05.2020 г./деня на довършване на престъплението/, имайки предвид гласните, писмените и веществените доказателствени средства/анализирани по- горе от съда/, събрани и кредитирани от съда в с.з. по реда на Гл.27 от НПК.

Категорично е установено като каузална връзка, че именно от извършената престъпна деятелност на подсъдимия са настъпили и визираните по-горе имуществени вреди за гр.ищец. В тази насока са и кореспондиращите с показанията на пострадалия показания на останалите свидетели по делото и самопризнанията на подсъдимия, включително и писмените доказателства и веществените доказателствени средства, събрани по делото. Следва също да се отбележи, че от анализа на събраните по делото доказателства, деликтът, извършен от подсъдимия и настъпилия вредоносен резултат за гр.ищец в размер на 600 лв. е следствие от деятелността само и единствено на подсъдимия.  Поради това съдът споделя доводите на ЯРП и защитата, че гр.иск е основателен и доказан, че от процесното престъпление са настъпили и визираните имуществените вреди, както сочат и всички кредитирани от съда гласни, писмени и веществени доказателствени средства.  

От субективна страна деянието, според ЗЗД, е осъществено умишлено от подс. Ив.И., т.к. той е искал, целял настъпването на общественоопасните последици/процесните имуществени вреди/. Подсъдимият е разбирал като деликвент свойството и значението на извьршеното и можел да рьководи постьпките си. Разбирал е, че в резултат на измамливите му действия пострадалият Ан.Д. ще се лиши от процесните парични средства и е искал да получи незаконно, дори престъпно тези средства.

С оглед изложеното, сьдьт прие, че подс. Ан.Д. е увредил умишлено и противоправно гр.ищец, поради което уважи изцяло, като основателен и доказан, предявения граждански иск, а именно:

Осъди подс. И.П. ***С. да заплати на гр.ищец А.С.Д. ***, обезщетение за причинени имуществени вреди, в размер на 600 лв., ведно със законната лихва, считано от 01.05.2020 г. до окончателното изплащане на сумата.

Съдът не осъди подсъдимия да заплати на гр.ищец Ан.Д. *** разноски по делото, т.к. такива не бяха претендирани, а и не се представиха писмени доказателства за тези разноски.

 

Причини за извьршване на престьплението е желанието на подсьдимия да се облагодетелства по престъпен начин.

 

          При този изход на делото, на основание чл.189, ал.3 от НПК, съдът осъди подсъдимия да заплати разноските по делото в размер на 50 лв. държавна такса, съобразно уважения размер на гр.иск, в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ЯРС и 45 лв., в приход на Републиканския бюджет по сметката на ОД на МВР-Ямбол.

Разноските по делото за служебен защитник ще бъдат присъдени от съда, след като бъдат определени от НБПП – гр. С..

Преводачът от български жестов език – И.Х.А. – поиска присъждане на възнаграждение за извършения в с.з. жестов превод в размер на 50 лв. Съдът се е произнесъл с отделно определение по чл.306, ал.1, т.4 от НПК, с което е уважил направеното искане.

         

          По изложените сьображения сьдьт постанови присьдата си.

                                                                                      

                                                                                 Районен сьдия: