Решение по дело №3224/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7189
Дата: 27 октомври 2017 г. (в сила от 16 юни 2020 г.)
Съдия: Кристина Райкова Филипова
Дело: 20171100103224
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 март 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. София, 27.10.2017 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГК, І-18 състав, в публично заседание на двадесет и шести октомври през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

                                              

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРИСТИНА  ФИЛИПОВА

 

при секретаря И. Апостолова, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 3224 по описа за 2017 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Предявени са искове с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ (отм.).

Ищците Т.К.Й. (съпруг), К.Т.Й. и Н.Т.Й. (деца) твърдят, че тяхната блиЗ.а Р.Ц.Й. загинала при ПТП, настъпило на 15.01.2014 г. в гр. Копривщица, на бул. ************, пред имот № 112, по вина на С.П.С., водач на л.а. Опел Астра, рег. № ******, който нарушил правилата за движение (чл. 20, ал. 2, чл. 21, ал. 1, чл. 116 ЗДвП) и причинил смъртта на Й.. По случая била постановена влязла в сила присъда. Ищците сочат, че неочакваната загубата на тяхната блиЗ.а им причинила неимуществени вреди, тъй като били с нея в нормални човешки отношения. Претендират ответникът, при когото е налична валидна застраховка „Гражданска отговорност” относно виновния водач, да им изплати обезщетение в размер на по 100 000 лв. на всеки от тях, както и лихва от датата на ПТП и разноските по делото.

Ответникът ЗК „Л.И.” АД оспорва иска досежно механизма,  като поддържа, че е налице съпричиняване поради поведението на самата пострадал, която се движела в тъмната чат на денонощието по платното за движение на МПС. Оспорва отношенията на близост, както и наличието на силен стрес от загубата на родственицата на ищците. Твърди, че ищецът Т.Й. макар и да присъствал на инцидента не оказал помощ на пострадалата, а се прибрал в къщи и си легнал. Оспорва размера и поддържа, че е налице изтекла погасителна давност за лихвата. Възразява срещу разноските на ищците. 

Третото лице помагач на страната на ответника - С.П.С., оспорва иска, като подчертава, че е недоказан по отношение на търпените от ищците вреди, както и че е налице съпричиняване в много голяма степен.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Ищците Т.К.Й., К.Т.Й. и Н.Т.Й., съгласно удостоверение от 22.01.2014 г. за наследници, са съответно съпруг, син и дъщеря на Р.Ц.Й., която е починала на 15.01.2014 г. Видно от влязла в сила на 15.01.2015 г. присъда по НОХД № 681/15 г., СОС, виновен за смъртта на Й. е С.П.С., който при управление на МПС нарушил правилата за движение и така по непредпазливост извършил престъпление по ч. 343, ал. 3, пр. 3, б. „б“ НК. 

По делото е приета САТЕ.

            При така установената фактическа обстановка, се налагат следните правни изводи:

Съгласно чл. 300 ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд, е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. С оглед сочената норма и предвид влязлата в сила присъда следва да се приеме за установено, че водачът С.П.С. е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинила смъртта на родственицата на ищците – Р.Й..

Ищците, в качеството им на съпруг, син и дъщеря на пострадалата, са от категорията на материално-правно легитимираните лица да претендират и получат обезщетение за претърпените от тях неимуществени вреди. Последните обаче, следва да бъдат доказани по пътя на пълното и главно доказване, така както е указано в доклада на съда в първото по делото заседание. От ищцовата страна е било поискано и съдът е допуснал събиране на гласни доказателства в тази насока, но ищците не са проявили процесуално активно поведение и не са осигурили попълването на делото с посочения доказателствен материал. Липсва правна възможност съдът да основе решението си за присъждане на обезщетение на предположението, че само и едИ.твено поради наличието на родствената връзка между починалата и ищците, последните са претърпели болки и страдания от загубата й. Такова решение би могло да бъде постановено в хипотеза, в която ответникът не оспорва наличието на такива неимуществени вреди, но в настоящият случай аргументирано възражение в тази насока е направено както от застрахователя, така и от третото лице помагач. В тежест на ищците е било да установят пълният обем на търпените от тях негативни емоции като докажат наличието на добри отношения със загиналата, близост, разбирателство и пр., съвместно съжителство към датата на смъртта й, сегашното съС.ие на ищците след инцидента и т.н. Липсата на каквито и да е доказателства в подкрепа на твърденията в исковата молба, водят до извод, че предявените искове за обезщетяване на неимуществени вреди следва да бъдат отхвърлени. 

Предвид изхода на спора на ответната страна се следват разноски в размер на 400 лв. за САТЕ и 450 лв. за юрисконсултска защита.

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ исковете с правно основание чл. 226, ал. 1 КЗ (отм.), предявени от Т.К.Й., К.Т.Й. и Н.Т.Й. срещу ЗК „Л.И.“ АД, ЕИК *******, за присъждане на всеки от тях на сума в размер на по 100 000 лв., като обезщетение на неимуществени вреди от смъртта на Р.Ц.Й. като недоказани и неоснователни.

ОСЪЖДА Т.К.Й., ЕГН **********, К.Т.Й., ЕГН **********, и Н.Т.Й., ЕГН **********, да заплатят на ЗК „Л. И.“ АД сумата от 850 лв.  на основание чл. 78, ал. 3 и чл. 78, ал. 8 ГПК.

Решението е постановено при участие в производството на трето лице помагача на страната на ответника – С. П. С..

Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от получаване на съобщението. 

 

 

ГРАДСКИ  СЪДИЯ: