Решение по дело №1399/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 732
Дата: 20 април 2022 г.
Съдия: Георги Христов Пасков
Дело: 20217180701399
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ПЛОВДИВ

 

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

                                               № 732

 

град Пловдив, 20.04.2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, XIII състав, в открито заседание на тринадесети юли през две хиляди двадесет и първата година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПАСКОВ

 

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и прокурора КАЛОЯН ДИМИТРОВ, като разгледа докладваното от председателя адм. дело № 1399 по описа на съда за 2021 г. взе предвид следното:

Производство по реда на чл. 203 и сл. от АПК, във вр. с чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Делото е образувано по искова молба от М.С.Б., ЕГН **********,***, против ОД МВР - Пловдив с правно основание чл. 1 от ЗОДОВ. Претендира се обезщетение в размер на 600лв. неимуществени вреди настъпили в следствие на отменена като незаконосъобразна Заповед за задържане на лице рег. № 273зз115/20.08.2020г., издадена от А. И. Н. „полицейски инспектор" в РУ на МВР гр. Хисаря при ОД на МВР - Пловдив. Претендират се сторените по делото разноски

Ответникът по жалбата ОД на МВР, чрез процесуалния си представител юрк. П. намира исковата молба за неоснователна, а алтернативно завишена по размер. Твърди се и, че претендираното възнаграждение за адвокат е прекомерно.

Според прокурора исковата молба е недоказана и неоснователна.

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

Със Заповед за задържане на лице рег. № 273зз115/20.08.2020г., издадена от А. И. Н. „полицейски инспектор" в РУ на МВР гр. Хисаря    при   ОД  на  МВР - Пловдив, на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от

ЗМВР жалбоподателят е бил задържан за срок от 24 часа в помещение за временно задържане в РУ на МВР гр. Хисаря.

Жалбоподателят е обжалвал заповедта за задържане пред Районен съд - Пловдив. С Решение № 3011 от 27.11.2020г„ постановено по гр.д. № 10573/2020г. по описа на Районен съд - гр. Пловдив, VI граждански състав, е отхвърлил жалбата като неоснователна. Решението на районния е обжалвано пред Административен съд - Пловдив.

С Решение № 1034 от 20.05.2021г., постановено по касационно административно дело № 461/2021г. по описа на Административен съд -гр. Пловдив е отменено Решение № 3011 от 27.11.2020 г. постановено по гр. д. № 10573 по описа на Районен съд Пловдив за 2020 г., като вместо него е отменена процесната заповед, като незаконосъобразна.

В съдебно заседание бяха разпитани свидетелите Д.А.Б.и С. А. Б..

Свидетелката Б.заяви, че след като са пуснали ищеца от помещението за временно задържане той бил доста променен и психически първоначално, после и от здравословна гледна точка. Спрял е да се храни, спрял е да контактува с хората. Той е подготвял дипломна работа, която е прекъснал временно. Тъй като те живеят в малък град, то съгражданите са му лепнали клеймото „наркоман", което е било кошмарно. В интернет са се появили публикации в тази връзка, като това се е отразило много зле психически.

Свидетелката Б.заяви, че през месец август ищецът е бил спрян от служители на РУ Хисаря, като са му направили тест за наркотици. След това той е бил задържан в районното управление. След като е бил пуснат ищецът се е затворил в себе си и е спрял да комуникира с приятелите си. В това време ищецът е имал магистратура в София и е трябвало да подготви дипломна работа, но е спрял да учи, спрял да се подготвя и като цяло не се е чувствал добре. Повечето им приятели са звъняли всеки ден да излизат но той не е искал, тъй като се е срамувал от това, че са го задържали.

От правна страна съдът намира за установено следното:

Искът е подаден от надлежна страна срещу пасивно легитимиран ответник по смисъла на чл.205 от АПК - ОД МВР Пловдив, поради което е процесуално допустим.

Разпоредбата на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ предвижда, че държавата и общините отговарят за вреди причинени от незаконни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. В конкретният случай е налице отменена по съдебен ред заповед, издадена на основание чл.72, ал.1, т.1 от ЗМВР, с която е заповядано задържането за срок до 24 часа на ищеца. Отмяната е настъпила с влязло в сила съдебно решение, поради което е налице една от предпоставките, визирани в чл.204, ал. 1 от АПК - наличие на административен акт отменен по съответния ред като незаконосъобразен.

За да бъде уважена исковата претенция ищецът следва да докаже кумулативното наличие на следните предпоставки: че е претърпял описаните в исковата молба неимуществени вреди и, че те пряко произтичат от административният акт, отменен по надлежен съдебен ред.

Непозволеното увреждане включва следните елементи: деяние, противоправност на деянието и вреда, причинна връзка между деянието и вредата. В случая деянието и неговата противоправност се изразяват в отмяната на посочения по-горе административен акт. Отговорността на държавата и общините е обективна и вина не се изследва.

Ищецът претендира обезщетение за нанесени неимуществени вреди, изразяващи се в тревожност, нервност и безпокойство за относително дълъг период от време.

По делото са събрани гласни и писмени доказателства, от които се установява, че ищецът е преживял претендираните вреди. Вярно е, че свидетелите са майка и приятелка на ищеца и техните показания следва да се анализират предвид това обективно обстоятелство, но същевременно влошеното емоционално състояние, в което е изпаднал ищеца, може да бъде удостоверено най-вече от много близки хора, които често са близки роднини или съпруга, т.е. все лица, чиито показания могат да бъдат възприети като обусловени от близката връзка с ищеца.

При тази съпоставка съдът счита, че следва да се направи извод, че ищецът действително е преживял емоционална травма, за която твърди, изразяваща се в обида, неприятни емоционални преживявания от злепоставянето му пред приятели и роднини.

Разгледан в съвкупност искът е доказан по основание, и размер основателен от гледна точка на неговия размер.

Доколкото в чл.4 от ЗОДОВ не са установени критериите за определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди, а съгласно §1 от ДР на ЗОДОВ за неуредените въпроси се прилагат разпоредбите на гражданските и трудовите закони, приложение в случая намира разпоредбата на чл.52 от Закона за задълженията и договорите. Според същата разпоредба обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Изискването за справедливо определяне на обезщетението за неимуществени вреди е свързано с преценката на конкретни обективно настъпили обстоятелства, включително доказания интензитет на негативните емоции.

В конкретният случай, предвид обстоятелството, че претърпяното увреждане - обида и срам е довело до допълнителен стрес за негонедългият


период от време, през който е продължило обективно понасянето на вредите - 1-2 месеца според показанията на свидетелите съдът счита, че претендираното от ищеца обезщетение е справедливо.

Разноски следва да се присъдят в полза на ищеца, като такива са претендирани с исковата молба и се дължат от ответника в размер на 10 лв. - платена държавна такса.

     Предвид горното Пловдивският административен съд, XIII състав

 

РЕШИ:

 

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР Пловдив да заплати на М.С.Б., ЕГН **********,***, обезщетение в размер на 600 (шестстотин) лева за претърпени неимуществени вреди причинени вследствие на Заповед за задържане на лице рег. № 273зз115/20.08.2020г., издадена от А. И. Н. „полицейски инспектор" в РУ на МВР гр. Хисаря при ОД на МВР - Пловдив, отменена по надлежен съдебен ред като незаконосъобразна.

 

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР Пловдив да заплати на М.С.Б., ЕГН **********,*** направените по делото разноски в размер на 10 (десет) лева.

 

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.


 


Текстово поле: АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД