Решение по дело №258/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 210
Дата: 11 май 2022 г.
Съдия: Катя Веселинова Арабаджиева
Дело: 20227170700258
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

№ 210

гр.Плевен, 11.05.2022 год.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети април две хиляди двадесет и втора година в състав:                                                    Председател: Николай Господинов

                                                             Членове: Катя Арабаджиева

                                                                                     Недялко Иванов                  

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурор от Окръжна прокуратура-Плевен Иван Шарков, като разгледа докладваното от съдия Арабаджиева касационно административно-наказателно дело № 258  по описа на Административен съд - Плевен за 2022 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.63в ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение №404/16.08.2021 год. по анд №20214430201188/2021 год. Районен съд-Плевен  е отменил Наказателно постановление  №20-0938-002767/8.07.2020 год. на Началник сектор ПП при ОД на МВР-Плевен, с което на основание чл.178, ал.1, т.5, пр.4 от ЗДП на Х.Ц.Т. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 150 лева за нарушение на чл.37, ал.1 от ЗМВР.

Със същото решение, ОД на МВР-Плевен е осъдена да заплати на Х.Ц.Т.  сумата от 860 лева  разноски за адвокатско възнаграждение.

 С допълнително Решение №109/23.02.2022 год. въззивният съд е изменил горното постановено решение в частта за разноските, като е намалил същите от 860 лева на 300 лева.

            Против постановеното решение е постъпила касационна жалба от ОД на МВР-Плевен с искане за отмяна на постановеното решение и потвърждаване на НП. Сочи се в жалбата, че изводът на РС относно приложената санкционна разпоредба е неправилен, тъй като  за извършеното нарушение деецът е наказан на основание чл.179, ал.1, т.5, предл. четвърто от ЗДП, а не както неправилно е приел РС-на основание чл.178, ал.1, т.5, предл.четвърто от ЗДП.Претендира разноски. Прави възражение за прекомерност на претендираното от насрещната страна възнаграждение за един адвокат.

В съдебно заседание касаторът не се представлява и не взема становище по съществото на спора.

В съдебно заседание ответникът Х.Ц.Т. се представлява от адв.Т. с пълномощно на л.10 от делото, който счита постановеното решение за правилно и моли съда да го остави в сила. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Плевен дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна и е допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна.

С оспореното решение съдът е приел за установено, че НП е издадено въз основа на АУАН серия GA № 249967 от 17.06.2020 г., съставен от мл. Автоконтрольор затова, че на 17.06.2021 г. в 10:37 часа в гр. Плевен на кръстовището на ул. Димитър Константинов“ и ул „Кирил и Методий“ с посока на движение към бул. „“Х. Ботев“, като водач и управлява собствения си лек автомобил „Фолксваген Пасат“, с рег. № *** извършва следното: навлиза в горепосоченото кръстовище по ул. „Димитър Константинов“ на разрешаващ зелен светофар в завой, не пропуска насрещно движещият се автомобил, след което продължава движението си по ул. „Кирил и Методий“. Водачът заявява, че е помислил, че насрещният автомобил се е забавил Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 37, ал. 1 от ЗДвП – не пропуска насрещно движещото се ППС при завиване наляво за навлизане в друг път. Актът за установяване на административно нарушение е съставен в  присъствието на жалбоподателя, предявен му е по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН за запознаване със съдържанието му и подписване. Спазено е и изискването на чл. 43, ал. 5 от ЗАНН за връчване на препис от акта на жалбоподателя. При проверка на законосъобразността на наказателното постановление по отношение на правното основание и наложеното въз основа на него административно наказание съдът констатирал, че с Наказателно постановление № 20-0938-002767/08.07.2020 г.на Началник сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – гр. Плевен е наложено на Х.Т. административно наказание „глоба“ в размер на 150/сто и петдесет/ лева, на основание чл.178, ал. 1, т. 5, пр. 4 от ЗДвП за нарушение на чл.37, ал. 1 от ЗДвП. Съдът изложил мотиви, че макар и към момента на проверката да е констатирано административно нарушение от страна на санкционираното лице, описано както в АУАН, така и в атакуваното НП, относимата нормативна уредба е претърпяла изменения, като санкционната норма на чл.178, ал. 1, т. 5, пр. 4 от ЗДвП е била отменена - (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., отм., бр. 54 от 2010 г.). Позовавайки се на легалната дефиниция за административно нарушение, регламентирана в чл.6 от ЗАНН, съдът приел, че констатираният порок-налагане на наказание по отменена санкционна разпоредба, съставлява съществено   нарушение на процесуалните правила, тъй като засяга задължителните реквизити на НП, поради което и пряко рефлектира върху правото на защита на жалбоподателя да разбере в какво точно нарушение е обвинен и съответно да организира и реализира защитата си в пълен обем. Единствено на това основание отменил оспореното пред него НП.

Според касационната инстанция оспореното решение е неправилно. Видно е от текста на оспореното пред въззивния съд наказателно постановление, че преди диспозитива „постановявам“ е описано като  правно основание чл.53 от ЗАНН и по чл.178/9, ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП“. Т.е. не е ясно четливо дали третата поредна цифра  в члена на санкционната разпоредба е 8 или 9, като по-скоро се разчита като 8. Като вероятно нечетливото изписване се дължи на факта на отпечатване на НП на матричен принтер, на тънка хартия и при използване на мастило, което не отпечатва ясно и недвусмислено нито буквите, нито цифрите. След диспозитива „постановявам“ обаче, са описани трите имена и индивидуализиращите данни на наказаното лице, и веднага след тях - текстът от закона, въз основа на който е наложена санкцията, а именно- чл.179, ал.1, т.5, предл. четвърто от ЗДП. Според касационната инстанция цифрата „9“ от приложимия текст на чл.179 е ясно, четливо и недвусмислено посочен на това място от НП и не поражда съмнения относно това на основание коя санкционна норма се налага санкцията. Поради което дори и да се пораждат съмнения относно факта дали цифрата 8 или цифрата 9 е изписана непосредствено преди диспозитива на НП, коректното посочване на правилната санкционна норма непосредствено след индивидуализиращите данни на наказаното лице и непосредствено преди изписване размера на наложената санкция, е достатъчно, за да се счете , че лицето е наказано по правилния , съответния законов текст. Следва да се има предвид, че самото нарушение е описано изключително подробно, ясно и коректно словесно, по начин, небудещ съмнение какво нарушение се вменява на Т., поради което не може да се счете, че е нарушено по някакъв начин правото му да разбере какво деяние му се вменява, за да може да представя доказателства в своя защита срещу повдигнатото обвинение. Нарушението е описано в обстоятелствената част  на НП, чрез ясен и недвусмислен текст. А и според повелята на чл.57, ал.1 от ЗАНН, посочването на санкционната норма, за разлика от нарушената такава, не е сред задължителните реквизити на НП. Ето защо изводите на въззивния съд, че е посочена неприложима санкционна разпоредба, която е отменена впоследствие, са неправилни и не почиват на доказателствата по делото.

Ето защо оспореното  решение следва да се отмени и делото- да се върне на друг състав на същия съд за ново разглеждане. При новото разглеждане съставът следва да се произнесе по съществото на правния спор-относно това има ли извършено нарушение на разпоредбата на чл.37, ал.1 от ЗДП, извършено ли е от лицето, посочено като нарушител, извършено ли е виновно, в т.ч. да се произнесе по възраженията на Томово относно съставомерността на вмененото нарушение, вкл. от гл. точка наличието или липсата на създадена непосредствена опасност за движението.

Воден от горното  съдът

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ  Решение №404/16.08.2021 год. по анд №20214430201188/2021 год. на Районен съд-Плевен.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на РС-Плевен  при съобразяване с мотивите на постановеното решение.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ:  1.                        2.