Решение по дело №27/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260005
Дата: 18 април 2023 г. (в сила от 11 април 2024 г.)
Съдия: Татяна Христова Костадинова
Дело: 20191500900027
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                  

    Р       Е        Ш       Е       Н       И       Е

                                гр. Кюстендил, 18.04.2023 г.

 

Кюстендилският окръжен съд, търговска колегия, в закрито заседание на осемнадесети април през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

 

                            ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Костадинова т.д. № 27/2019  по описа на КнОС и за да се произнесе взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл.632, ал.4 от ТЗ.

С решение от 19.04.2019 г., постановено по настоящото дело е обявена неплатежоспособността на „*************************” ООД, с ЕИК ******,  със седалище и адрес на управление: *******************************и е определена началната й дата- 12.03.2019 г.; открито е производство по несъстоятелност на “*************************”ООД, наложени са общи възбрана и запор върху имуществото на дружеството и е назначен временен синдик.

С решение от 17.07.2020 г., постановено по настоящото дело е обявена несъстоятелността на „*************************” ООД, прекратена е дейността на предприятието на дружеството, постановена е обща възбрана и запор върху имуществото на „*************************”ООД, прекратени са правомощията на органите на дружеството, длъжникът е лишен от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото включено в масата на несъстоятелността и е предоставено това право на синдика на дружеството, постановено е започване на осребряване на имуществото включено в масата на несъстоятелността и разпределение на осребреното имущество на “*************************” ООД .

С решение от 30.03.2022 г., постановено по настоящото дело е спряно производството по несъстоятелност, указано е на кредиторите и на несъстоятелния длъжник, че на основание чл.632, ал.2 от ТЗ спряното производство може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на настоящото решение в търговския регистър, по молба на кредитор или длъжника, при условие че бъде удостоверено наличие на достатъчно имущество на длъжника или при представяне по делото на доказателства за внасяне по сметка на ОС- Кюстендил на сумата от 8 000 лева, необходима за покриване на разноски в производството по несъстоятелност, както са указани и последствията от непоискването в срок на възобновяването, а именно че производството по несъстоятелност ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

Решението е обявено в Търговския регистър по партидата на дружеството на 30.03.2022 г.

По делото е постъпила молба  с вх. № 260438/10.04.2023 г., подадена от „Николет-  К“ ЕООД, гр. София с приложено платежно нареждане за предплатени разноски в размер на 8 000 лв. Видно от приложеното клеймо върху пощенския плик молбата е изпратена на 07.04.2023 г.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

За да бъде възобновено спряното производство по несъстоятелност по реда на чл.632, ал.2 от ТЗ, следва да са налице следните кумулативни предпоставки: да бъде подадена молба от длъжника или кредитор с искане  за възобновяване на производството; да е подадена в преклузивния едногодишен срок, считано от вписване на решението в търговския регистър; да бъде удостоверено наличие на достатъчно имущество на длъжника или да бъдат представени доказателства за предплащане на определената от съда сума, необходима за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност.

В разглеждания случай тези предпоставки не са налице. По делото е постъпила молба от кредитор на несъстоятелния длъжник с приложено платежно нареждане за предплатени разноски в размер на 8 000 лв., но в същата няма искане за възобновяване на производството по несъстоятелността. Отделно от това молбата  е подадена след изтичането на  преклузивния едногодишен срок по чл. 632, ал.2 от ТЗ. Решението, с което е спряно производството по несъстоятелност е обявено в Търговския регистър по партидата на дружеството на 30.03.2022 г., а молбата е подадена на 07.04.2023 г. Следователно същата е просрочена.

Предвид на изложеното, съдът приема, че до изтичането на законоустановения преклузивен срок не е депозирано надлежно искане за възобновяване на производството по несъстоятелност.

По изложените по-горе съображения съдът намира, че са налице предпоставките на чл.632, ал.4 от ТЗ, поради което следва да бъде постановено прекратяване на производството по несъстоятелност и заличаване на дружеството от Търговския регистър.

Водим от изложеното и на основание, съдът

 

 

                                               

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА на основание  чл. 632, ал. 4 от ТЗ производството по несъстоятелност на „*************************“ ЕООД, ЕИК ******3, със седалище и адрес на управление: област Кюстендил, община Кюстендил, град Кюстендил ул. „Цар Борис I“ № 62.

ПОСТАНОВЯВА ЗАЛИЧАВАНЕ от Търговския регистър на „*************************“ ЕООД,  ЕИК ******3, със седалище и адрес на управление: област Кюстендил, община Кюстендил, град Кюстендил ул. „Цар Борис I“ № 62.

Решението подлежи на вписване в нарочната книга по чл. 634в от ТЗ съответния регистър при ОС - Кюстендил.

Решението подлежи на вписване в Търговския регистър съгласно чл. 622 от ТЗ.

На основание чл. 634в ал. 2 от ТЗ за решението да се изпратят съобщения на заинтересованите страни.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър.

 

 

                                     

                                                          ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: