Определение по дело №2132/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1316
Дата: 30 август 2022 г.
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20227180702132
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1316/30.8.2022г.

гр. Пловдив, 30.08.2022 г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, І отделение, XV състав в закрито заседание в състав :                    

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:МАРИЯ НИКОЛОВА                                

като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 2132 по описа за 2022 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по горното дело е образувано по жалба на С.Н.Б., ЕГН ********** и Ц.Ц.Б., ЕГН ********** и двамата с постоянен адрес:***, чрез адв.И.Р.,***, против писмо изх.№ 94Ц-32-6 от 29.07.2022г. на кмета на община Раковски, с което на основание чл.196, ал.7 от ЗУТ на Ц.Ц.Б. е наредено в срок до 3 дни от получаване на писмото да осигури достъп през собствения си имот на Е.П.П. да постави улуци по собствената си сграда, като изрично е посочено, че в противен случай ще бъде потърсено съдействие от полицията и ще бъде наложена административна глоба.

С жалбата е направено искане за спиране изпълнението на оспорваното писмо. С оглед указания, дадени от съда с разпореждане от 10.08.2022г., с постъпила по делото молба, жалбоподателите посочват, че предварителното изпълнение на атакувания акт ще причини значителна и/или трудно поправима вреда. Твърди се, че покривите на постройките за които се разпорежда поставянето на улуци навлизат в имота им с 49 см. по дължината на почти цялата граница, като поставянето на улуците ще увеличи допълнително това навлизане с широчината на улуците (около 10-20 см.). Според жалбоподателите вредата се изразява в недопустимо противоправно и трайно навлизане в чужд имот и погазване правото на собственост.

 

След преценка на наведените с жалбата доводи и на доказателствата по делото, съдът счита искането за спиране за ДОПУСТИМО, предвид наличието на подадена жалба срещу акта по същество. Макар и да не е наименован заповед, в случая според посоченото правно основание се касае за акт по чл.196, ал.7 от ЗУТ. Жалбата е подадена в срок и от лица с правен интерес, което се установява от приложения по делото НА №116, том 4, рег.№ 6218, дело № 709/2020г.

Искането за спиране е ОСНОВАТЕЛНО, по следните аргументи:

Оспореното писмо е издадено на основание чл.196, ал.7 от ЗУТ, поради което и на основание  чл.217, ал.1, т.9 от ЗУТ обжалването не спира изпълнението, освен ако съдът разпореди друго.

Условията за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на административния акт са предвидени в чл.166, ал.2 във вр. с ал.4 АПК, ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда.

С атакуваният административен акт е НАРЕДЕНО осигуряване на достъп чрез собствения на жалбоподателите имот във връзка с поставяне на улуци по собствената на Е.П.П. сграда. Изрично в писмото е указано, че в противен случай ще бъде потърсено съдействие от полицията и ще бъде наложена административна глоба.

Разпоредбата на чл.60, ал.1 от АПК регламентира възможност за включване в административния акт на разпореждане за предварителното му изпълнение, ако това се налага, за да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, както и при опасност, че може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта, а също и, ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда.

В случаите когато законодателят разпорежда предварително изпълнение на определена категория административни актове, каквато е и разпоредбата на чл.217, ал.1, т.9 от ЗУТ, той презумира наличието на една, няколко или на всички предпоставки по чл.60, ал.1 от АПК.

Предпоставка за спиране от съда на предварителното изпълнение на заповед по чл.196 от ЗУТ е да е налице противопоставим друг интерес, който по степен на важност е от категорията на изброените в чл.60 от АПК. Тъй като презумпцията по закон е, че предварителното изпълнение на заповедта е в полза на нейния адресат, то в тежест на жалбоподателя е да посочи и установи наличието на обстоятелства, поради които спирането на нейното изпълнение е основателно.

В настоящия случай, съдът приема, че от предварителното изпълнение на оспорения административен акт за жалбоподателите -  собственици на имот № 502.231, за който е образуван УПИ VI в квартал № 15 на гр.Раковски могат да настъпят значителни по своя вид имуществени вреди, най-малко защото не е уточнен начина на поставяне на улуците, техният размер, колко лица и за колко време ще ги поставят, коя част от имота следва да се осигури и като как ще се гарантира на самите собственици на служещия имот тяхната възможност да го ползват.

Съдът намира, че от предварителното изпълнение на административния акт за жалбоподателите могат да настъпят непоправими вреди и последици, които ще засегнат чувствително техните законни права и интереси.

Още повече, в случая презумираната нужда за предварително изпълнение по никакъв начин не се свързва с осигуряване живота или здравето на гражданите или със защита на особено важни държавни или обществени интереси. Няма и данни да се затрудни изпълнението на акта или да се причинят вреди, които са трудно поправими след окончателното приключване на съдебното производство.

Така мотивиран, Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

СПИРА ИЗПЪЛНЕНИЕТО на писмо изх.№ 94Ц-32-6 от 29.07.2022г. на кмета на община Раковски, с което на основание чл.196, ал.7 от ЗУТ на Ц.Ц.Б. е наредено в срок до 3 дни от получаване на писмото да осигури достъп през собствения си имот на Е.П.П. да постави улуци по собствената си сграда.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от получаване на съобщението от страните.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: