Решение по дело №12/2024 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: 935
Дата: 18 март 2024 г.
Съдия: Росен Петков Буюклиев
Дело: 20247060700012
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 януари 2024 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е
№ 935

гр. Велико Търново, 18.03.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА


Административен съд – Велико Търново, в съдебно заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди двадесет и четвърта година

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЙОРДАНКА МАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

МАРИЯ ДАНАИЛОВА

Р. БУЮКЛИЕВ

 

при секретар

М.Н.

И с участието

на прокурора

Весела Кърчева

изслуша докладваното

от съдия

БУЮКЛИЕВ

ecblank

по касационно наказателно-административен характер дело № 12 по описа на Административен съд – Велико Търново за 2024 г.

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН.

 

Касаторът  П.Д.П. ***, чрез ***Р.И. от ВТАК, е обжалвал решение №189 от 21.11.2023 година, постановено по АНД №302/23 година по описа на Горнооряховския районен съд.

В касационната жалба се поддържа неправилност на решението поради неправилно приложен закон – основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Касаторът намира, че след като нарушението било установено с техническо средство, то е следвало да се издаде електронен фиш, а ненаказателно постановление и потвърждението му от съда е израз на неправилно приложен закон.

Ответникът по касация, началник сектор в ОДМВР - Велико Търново, РУ – Горна Оряховица не взема становище по касационната жалба, прокурорът дава заключение за неоснователността й.

Административният съд – В. Търново, като прецени наведените в нея касационни основания, съгласно чл. 218 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима, а по същество е неоснователна.

С обжалваното решение въззивният съд е потвърдил като законосъобразно наказателно постановление №22-0268-000381 от 27.05.2023 година на ответника по касация, с което на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП на касатора са наложени две наказания, както следва: глоба от 800 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от три месеца.

За да постанови този резултат ВТРС е приел, че от доказателствата по делото се установява, че на 24.04.2022 година на път II -53, км.14+650 в град Лясковец, в посока към град Горна Оряховица, е поставено техническо средство АТСС ARH CAM S1 с идентификационен номер 120cd2d, което в 19,16 часа засякло движение на МПС със скорост от 117 км/ч, при максимално допустима за движение в населеното място от 50 км/ч. Извършено е заснемане на техническото средство, като разстоянието до движещото се МПС било 134 метра.

Изготвен е протокол за използването на въпросното техническо средство на процесната дата, като от него е било видно, че то е поставено на въпросната отсечка на пътя и контролира движението на МПС в посока от град Елена към град Горна Оряховица. Измерването на скоростта е ставало в стационарен режим, с посока на задействане приближаващ трафик, а същото е работило от 17 до 21 часа и съответно е констатирало и заснело 95 нарушения, сред които и процесното.  Установена е собствеността на автомобила, като собственикът е поканен да се яви в РУ – Г.Оряховица, където при явяването си подписал декларация, че автомобилът е управляван на прочесната дата от касатора. Последният е бил поканен да се уви в управлението, където попълнил декларация по чл.188 от ЗДвП, че той е управлявал автомобила.

Предвид удостоверението за одобрен тип средство за измерване, следвало да се отчете и грешка от +/- 3%, като наказуемата скорост е била отчетена като 113 км/.

Съответно, бил съставен АУАН в присъствие на свидетел, на 13.05.2022 година, описващ нарушението от обективна страна, като срещу него не е подадено възражение. Въз основа на въпросният АУАН е издадено и процесното пред районният съд наказателно постановление.

Съдът, на база на протокола за изпитване от 29.11.2021 година е приел, че техническото средство е било годно за експлоатация към момента на заснемането на обективните признаци на извършеното нарушение.

От правна страна съдът е приел, че съвкупната преценка на доказателствата води до извод, че настоящият касатор е извършил нарушение на чл.2, ал.1 от ЗДвП, като от изготвеното ВДС – снимка се установява засечената скорост, като наказуемата е формирана с оглед параметрите на техническото средство и така е описана в АУАН. Прието е, че при издаването на АУАН са спазени правилата на чл.40 и следващите от ЗАНН, обстоятелствата, при които е извършено нарушението са изчерпателно и точно описани в постановлението, а поведението на касатора се субсумира под приложената от АНО разпоредба на чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП.

Решението е правилно постановено, тъй като не е налице релевираното касационно основание.

Същото е постановено при спазени съдопроизводствени правила и при правилно приложен закон.

Според разпоредбата на чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, приложена от АНО и от съда „Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва: за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.“.

В случая е установено, включително и чрез ВДС по смисъла на чл.189, ал.15 от ЗДвП, че на 24.04.2022 година в 19,16:14,5 часа е направен запис с локация Горна Оряховица, с прецизни GPS координати от АТСС, поставено на път II-53, километър 14 +650. От протокола за използването му се установява, че АТСС е извършвало заснемане в стационарен режим, в посока на действие приближаване, поставено е в 17 часа и работата му е прекратена в 21 часа, като са установени автоматично 95 нарушения на общото ограничение на скоростта по чл.21, ал.1 от ЗДвП, касаещо населеното място. ВДС несъмнено идентифицира средството, с което е извършено процесното нарушение – „Сузуки Витара“ с номер  ***. Безспорно е установено, че въпросното МПС е собственост на В.А.К./видно от справката от системата на МВР/, като самият касатор е декларирал /лист16 от първоинстанционното дело/, че на въпросната дата именно той е управлявал това МПС.

Неоснователно е основното оплакване на касатора, което е в смисъл, че съдът неправилно е приел спазването на административно - наказателните правила при установяване на нарушението, след като в случая е следвало според касатора да не се издава АУАН, а електронен фиш.

Съгласно чл.189, ал.4, изречение първо от ЗДвП „При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.“. Видно е от самата норма, че изискването за издаване на електронен фиш в случаите, когато признаците на нарушението са установени посредством АТСС е налице тогава, когато нарушението не е наказуемо с наказание „лишаване от право да се управлява МПС“ или не е предвидена последицата отнемане на контролни точки. 

Съставът на чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП обаче предвижда наказуемост с наказанието „лишаване от право да се управлява МПС“, при което процедурата по установяване и налагане на нарушение с електронен фиш, предвидена в чл.189, ал.4 от ЗДвП е неприложима.

Правилно при това и АНО и съдът са приели, че липсва нарушаване на административно-наказателните правила при установяването на нарушението и при налагането на наказанието чрез процесното наказателно постановление.

Обратно на претенциите на касатора, съдът правилно е приел, че признаците на нарушението са установени чрез АТСС, което е одобрен тип средство за измерване с оглед  представеното писмено доказателство – листове 6-12 от първоинстанционното дело, като същото е било функционално пригодно да изготвя съответните ВДС с оглед представеният протокол за периодичната му проверка №101-СГ-ИСИС от 29.11.2021 година /лист 14 от първоинстанционното дело/.

 

Правилното решение следва да се остави в сила.

Разноски на ответника по касация не се следват, тъй като не са претендирани.

Водим от горното Административният съд – Велико Търново, първи касационен състав

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  решение №189 от 21.11.2023 година, постановено по АНД №302/23 година по описа на Горнооряховския районен съд.

 

РЕШЕНИЕТО  е окончателно.

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                     

         ЧЛЕНОВЕ :     1.

                                                                             

                                                                               2.