Решение по дело №21150/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261047
Дата: 27 октомври 2020 г. (в сила от 19 ноември 2020 г.)
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20195330121150
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 261047

 

27.10.2020 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на девети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 21150/2019 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

     Производството е по реда на чл. 235 от ГПК решение по исков спор.

     Искова молба на Ц.М.В., ЕГН **********, депозирана срещу „АПС Бета България“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София , бул. България № 81 В  ап. 3,  с искане да се признае за установено по отношение на ответника, че поради изтекла в негова  полза погасителна давност, не дължи суми по договор с „Ти Би Ай Кредит „ ЕАД ы ЕИК *********, на което вземане на последното дружество ответника е цедент.

   Ответникът не се ангажира с участие в производството, въпреки редовното си уведомяване .

   Установителен иск с правно основание в чл. 439 от ГПК.

    Искът е допустим, при очевиден интерес от исканото установяване.

     По възникването на вземането и това , че кредиторът е снабден с изпълнителен лист за него  не се спори. Тук съдът следва да отбележи , че предпоставките на иска по чл. 255 ГПК (отм.) , респ, чл. 439 от ГПК, са изпълнителната сила, с която вземането е снабдено, и промените, които са изменили или погасили това вземане като притезание ( срв., решение № 101 от 1.XII.1972 г. по гр. д. № 95/72 г., ОСГК). Тъй като диспозитивното начало в процеса задължава съда да разгледа иска на релевираните от ищеца факти, а факти, които не са заявени от ищеца като основание на предявения иск, не подлежат на разглеждане, тъй като те не са включени в неговия предмет (Решение № 484 от 25.06.2009 г. на ВКС по гр. д. № 518/2008 г., III г. о., ГК), то съдът приема, че вземането е възникнало валидно , а единствения новонастъпил по смисъла на чл. 439 от ГПК юридически факт от характер да погаси вземането, е изтичането на срока , представляващ давностен такъв за изпълнение.

    Сама по себе си, давността е период на бездействие на кредитора по правоотношението да потърси дължимата престация. Като такъв, тя съставлява отрицателен за длъжника юридически факт, за доказването на който, той не разполага с процесуален инструментариум. Затова давност винаги тече, освен ако не е спряна или прекъсната, нещо, което кредитора като ответник по делото следва да докаже.

   Давността е изтекла.

  Достатъчно е да се каже в тази връзка, че в периода от 2012 г до 2019г., по изпълнителното дело № *** няма нито едно поискано или проведено изпълнително действие; такива факти не са и наведени от ответника. За същия период не се констатира и друго основание за прекъсване и/ или спиране на давността, при което съдът приема ,че тя е изтекла. 

   Няма законова пречка да бъде прекъсната или спряна вече изтекла давност, на която обаче длъжникът още не се е позовал, но това също не е направено – в хода на новообразуваното съобразно същия изпълнителен лист ново изпълнително производство под № *** няма извършени изпълнителни действия; насрочен е бил опис на движими вещи в дома на длъжника, който не е бил обаче извършен, макар по делото да има данни за актуален настоящ адрес на В. в С. На  този адрес съобщение не са изпращани ,няма и искане изпълнителното дело да  си изпрати по компетентност на съдебен изпълнител в района ***. В тази връзка , съдът следва да отбележи също така, че по изпълнителното дело № *** не се откри молба, с която взискателят да е искал насочване на изпълнението срещу движими вещи в жилището на длъжника, нито каквото и да било овластяване на частния съдебен изпълнител по смисъла на чл. 18 от Закона за ЧСИ. Непоисканото и непроведено изпълнение  не може да  прекъсне давността; към датата на съставяне на протокола за непроведения опис , *** ищецът се е позовал на вече изтеклата погасителна давност, предявявайки настоящия иск.

  Затова същия следва да бъде  уважен и да се присъдят на ищеца сторените по делото разноски.

  Воден от изложеното и на основание чл. 235   от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

        Признава за установено по отношение на АПС Бета България“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София , бул. България № 81 В  ап. 3,  че в отношенията между страните ,  Ц.М.В. , ЕГН **********, не дължи на ответника плащане на следните суми по договор за целево финансиране № ***  с „Ти Би Ай Кредит „ ЕАД, ЕИК *********:

  1128.20 лева- главница, ведно със законната лихва върху тази сума от дата 08.09.2010г до окончателното изплащане на вземането ;

  220.62 лева – обезщетение за забава за периода от 15.07.2008г. до  09.07.2010г ,

 126.98 лева – разноски по частното дело 13289 /2010 , ПРС.

  за събирането на които е издаден изпълнителен лист по частното гражданско дело 13289/10, ПРС  и е  образувано изпълнителното дело ***, поради погасяването на притезанието по давност.

 

   Осъжда „АПС Бета България“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София , бул. България № 81 В  ап. 3,  да заплати на Ц.М.В. , ЕГН **********,  сумата от 426.20   лева разноски  по делото.

 

   Решението се обжалва пред състав на ОС Пловдив, в срок от две седмици от датата на   връчването му на страните.                                                                                

 

                                                                                  

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

Вярно с оригинала.

ПМ