Решение по дело №6/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 259
Дата: 18 февруари 2020 г.
Съдия: Ралица Добрева Андонова
Дело: 20207050700006
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер              /18.02.2020 год., град Варна

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Х касационен състав, в публичното заседание на двадесет и трети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА АНДОНОВА

НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

секретар: Анна Димитрова

прокурор при Варненска окръжна прокуратура: АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ

като разгледа докладваното от съдия Ралица Андонова

кАНД № 6 по описа на съда за 2020 година,

за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК вр.чл.63 ал.1 ЗАНН и е образувано по касационна  жалба от „КБ Инженеринг” ЕООД – Варна, представлявано от управителя Н.И.Т., ЕГН **********, чрез пълномощника му адв.Г.А. ***, против Решение № 2129/22.11.2019г по НАХД №3519/2019г по описа на ВРС, ХХХVІІ с-в, с което е потвърдено издаденото от директора на РИОСВ – Варна НП № 0...3637-31/10.05.2019г и наложената на дружеството Имуществена санкция в размер на 1 000лв. на осн.чл.34и ал.24 от Закона за чистотата на атмосферния въздух. Релевирано е основанието по чл.348 ал.1 т.1 от НПК, приложим по препращане от чл.63 от ЗАНН – неправилно приложение на материалния закон, като на първо място се твърди липса на доказателства дружеството-касатор да е адресат на задължението по чл.35 ал.1 и чл.36 от Наредба №1 за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (Наредата), респективно – и субект на административнонаказателната отговорност за неизпълнението му; на следващо място се сочи неотчетената от въззивния съдебен състав липса на индивидуализация на съоръженията/оборудването, за което се твърди, че съдържа над 3 кг. флуорсъдържащи парникови газове, от където произтича и недоказаността на обективната съставомерност на нарушението предвид невъзможността да бъде установено точното количество газове, съдържащи се в оборудването. С тези съображения се претендира отмяната на НП и на потвърждаващото го съдебно решение като незаконосъобразни. В съдебно заседание адв.А. поддържа изцяло жалбата на изложените в нея съображения, като претендира и присъждане на сторените в производството разноски.

Касационният ответник РИОСВ – Варна чрез директора си е депозирал писмено становище с.д.№1045/22.01.2020г, с което поддържа обективираните в НП съображения за наличие на всички основания за ангажиране отговорността на „КБ Инженеринг” ЕООД, оспорва касационната жалба и настоява за оставянето й без уважение.

Участващият в производството представител на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за основателност на касационната жалба.

 

Касационната инстанция счита жалбата за основателна.

 

Анализирайки събраните в хода на съдебното дирене пред него гласни и писмени доказателства, с проверяваното си решение въззивният съд е приел за установено от фактическа страна, че „КБ Инженеринг” ЕООД е оператор на стационарно климатично оборудване, съдържащо над 3 кг хладилен агент – флуорсъдържащи парникови газове, който не е изпълнило задължението си в срок до 15.02.2019г да представи в РИОСВ – Варна годишен отчет за 2018г  по чл.35 ал.1 вр.чл.36 от Наредбата за експлоатираното оборудване. Това обстоятелство било установено на 01.04.2019г при проверка, извършена от св.А.Д. – гл.инспектор в дирекция „Контрол на околната среда” в РИОСВ-Варна, която преценила, че бездействието на „КБ Инженеринг” ЕООД в срока по чл.36 от Наредбата, осъществява състав на административно нарушение по чл.34и ал.24 вр.чл.17 ал.2 от ЗЧАВ, и на 26.04.2019г съставила АУАН против дружеството. При връчването на акта и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не постъпили възражения против него. Въз основа на АУАН е издадено и НП, с което АНО възприел изцяло както фактическите констатации на актосъставителя, така и правната квалификация на нарушението, за което наложил на дружеството-касатор Имуществена санкция в специалния минимум от 1 000лв. по санкционната норма.

При тези фактически установявания ВРС приел от правна страна, че АУАН и НП са издадени от компетентни длъжностни лица, в сроковете по чл.34 от ЗАНН, съдържат и всички императивно изискуеми реквизити по чл.42, съотв. чл.57 от ЗАНН, вкл. индивидуализация на нарушението в степен, позволяваща на нарушителя да разбере в какво се изразява то, т.е. правото му на защита не е накърнено. По приложението на материалния закон съдът приел, че нарушението е обективно съставомерно, безспорно доказано и правилно квалифицирано, и преценил, че правилно е определена и датата на осъществяването му – 16.02.2019г, първият ден след изтичане на установения от законодателя срок за подаване на годишен отчет. По-нататък съдът обсъдил и възраженията на санкционираното дружество и ги отхвърлил като неоснователни със следните съображения: по възражението, че „КБ Инженеринг” ЕООД няма качеството на оператор по см.специалния закон приел, че е опровергано от приложения към АНП списък на операторите на стационарно климатично оборудване, в който фигурират и касаторите; счел за ирелевантно към обективната съставомерност на санкционираното нарушение непосочването на модел, марка, вид и технически параметри на експлоатираното оборудване в НП. В заключение изложил съображения защо приема липса на основания за квалифициране на случая като маловажен по см.чл.28 от ЗАНН, и потвърдил изцяло НП.

Правните изводи на въззивният съд противоречат на събраните в производството доказателства, а частично – и на съдържанието на НП.

На първо място следва да бъде посочено, че в кориците на делото липсват доказателства „КБ Инженеринг” ЕООД да е оператор на стационарно климатично оборудване, съдържащо над 3 кг флуорсъдържащи парникови газове по см.легалната дефиниция на §1 т.10 от ДР на Наредбата вр.чл.2 т.8 от Регламент (ЕС) 517/2014, или собственик на такова оборудване. Наличният по преписката отчет по чл.32 ал.1 от Наредбата от дистрибутора „Климамаркет Е.” ЕООД – Варна според настоящият касационен състав не е достатъчно основание да се приеме за доказано това качество на касаторите, понеже от него не става ясно какъв е видът на оборудването (освен че е закупено от „Самсунг Електроникс Румъния С.Р.Л.” – клон България), нито къде е монтирано (посочен е адресът на управление на дружеството-касатор). Принципно този отчет, изготвен от дистрибутор – търговец, който е предоставил информация за продаденото от него оборудване, в никакъв случай не доказва, че купувачът на това оборудване продължава да е негов собственик или оператор, и не освобождава компетентните длъжностни лица от задължението да извършат проверка на декларираните с него данни, за да установят и докажат дали посочените там оператори/собственици на оборудване действително притежават това качество, което е решаващо за определянето им като адресати на административнонаказателната отговорност по ЗЧАВ. Видно от показанията на актосъставителя А.Д., в случая държавните контролни органи безкритично са възприели за истински данните, декларирани от един частен субект, които са преписали в АУАН и в НП, и само въз основа на тях, без да проверяват истинността им или за евентуално допуснати грешки при декларирането, са ангажирали отговорността на „КБ Инженеринг” ЕООД. Недоказаността на административното „обвинение” в случая е предпоставено и от липсата на индивидуализация на оборудването/съоръженията, което – противно на приетото от ВРС – от една страна е решаващо за доказване съставомерното качество на санкционираното дружество по см.чл.35 ал.1 от Наредбата, а от друга е гаранция за упражняването в пълен обем правото му на защита в производството по ЗАНН, където нарушителят се брани срещу фактите, а не срещу правната им квалификация. В случая обаче НП не съдържа съставомерни факти от обективния състав на нарушението – вида, марката, модела на стационарното климатично оборудване, въз основа на чиято проверка от една страна биха се установили техническите му характеристики, респективно – дали за ползването/притежаването му е задължително да бъде декларирано, а от друга – дружеството-касатор би могло да оспори твърдението, че това оборудване все още е в неговия патримониум или във фактическата му власт, от която възможност то е практически лишено (например да докаже възражението си, че действително е закупувало климатични системи от „Климамаркет Е.” ЕООД, които обаче е препродало на своите клиенти, монтирайки ги в новоизградени жилищни сгради).

Предвид изложеното касационният състав споделя изцяло възраженията на „КБ Инженеринг” ЕООД, че вмененото им нарушение е недоказано от една страна, а от друга в НП липсва индивидуализация на инкриминираното оборудването/съоръженията, т.е. на елемент от обективния състав на нарушението, което съставлява допуснато съществено процесуално нарушение, осуетяващо правото им на защита.

В допълнение следва да бъде посочено още, че както АНО, така и въззивният съд са определили неправилно датата на осъществяване на нарушението. В случаите, когато санкционираното деяние се изразява в бездействие – какъвто е и настоящият, нарушението е довършено след изтичане на срока, в който задълженото лице е следвало да осъществи предписаното му от закона действие, и в целия срок на бездействието – или до момента на закъснялото изпълнение, или до момента на установяването му с надлежен акт на компетентен орган. За изпълнението на задължението за подаване на годишен отчет от оператора на стационарно климатично оборудване, съдържащо над 3кг. флуоросъдържащи парникови газове, законодателят е предвидил гратисен период – от 01.01. до 15.02. на всяка текуща година, като подаването на отчета за предходната година в рамките на този срок не е обвързано със санкция. След изтичане на този срок обаче – във всеки ден, следващ 15.02.2019г., с бездействието си задълженото лице осъществява състав на административно нарушение по чл.35 ал.1 и чл.36 от Наредбата, и неизпълнението на това му задължение води до ангажиране на неговата административнонаказателна отговорност. В конкретния случай с НП е санкционирано продължено нарушение, осъществено чрез бездействие в периода 16.02.2019г. (първият ден след изтичане на срока за доброволно изпълнение) до 01.04.2019г. (датата на установяването му с констативния протокол, изготвен от компетентните длъжностни лица – служители на  РИОСВ – Варна). АНО е приел, че нарушението е извършено на 18.02.2019г, а въззивният съд – че това е станало на 16.02.2019г, както и че АНО правилно е определил датата (което е в явно противоречие със съдържанието на НП). Датата/периодът на извършване на нарушението е елемент от фактическия му състав, а правилното им определяне е от значение както за надлежното упражняване правото на защита на наказаното лице, така и за преценка в случай на изтичане на давността или оспорване, че е налице изпълнение на задължението към съответната дата. В случая НП е обременено с порок по см.чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, който съставлява съществено нарушение на процесуалните правила и е самостоятелно основание за отмяна на незаконосъобразното постановление.

Като не е съобразил изложеното и е потвърдил НП, въззивният съд е постановил незаконосъобразно поради неправилно приложение на материалния закон решение, което налага уважаване на касационната жалба против него чрез отмяната му, съотв. и отмяната на незаконосъобразното НП.

При този изход на делото претенцията на касаторите за присъждане на разноски е основателна в хипотезата на чл.63 ал.3 от ЗАНН  (Нова - ДВ, бр. 94 от 2019 г.)  в доказания размер от 792 (седемстотин деветдесет и два) лв. заплатено адвокатско възнаграждение за двете инстанции, съобразно представените доказателства за извършено плащане – фактури, и на осн.§2а от ДР на Наредба №1/09.07.2004г за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Мотивиран от изложеното и съобразно компетенциите си по чл.221 ал.2 от АПК вр.чл.63 ал.1 от ЗАНН, касационният съдебен състав

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 2129/22.11.2019г. по НАХД №3519/2019г по описа на ВРС, ХХХVІІ състав, и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ издаденото от директора на РИОСВ – Варна НП № 0...3637-31/10.05.2019г и наложената на „КБ Инженеринг” ЕООД – Варна, Имуществена санкция санкция в размер на 1 000лв. на осн.чл.34и ал.24 от Закона за чистотата на атмосферния въздух.

ОСЪЖДА РИОСВ – Варна, представлявано от директора, да заплати на „КБ Инженеринг” ЕООД – Варна, ЕИК *********, представлявано от управителя Н.И.Т., адвокатско възнаграждение в размер на 792 (седемстотин деветдесет и два) лв.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                                            2.