Определение по дело №805/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 647
Дата: 29 ноември 2019 г. (в сила от 29 ноември 2019 г.)
Съдия: Ели Асенова Каменова
Дело: 20195200500805
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 21 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 647

гр. Пазарджик, 29.11.2019 г.

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД-ПАЗАРДЖИК, гражданско отделение, въззивен състав, в закрито заседание на двадесет и девети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Албена Палова    

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1. Мариана Димитрова

                                                                     2. Ели Каменова

 

като разгледа докладваното от младши съдия Е. Каменова въззивно частно гражданско дело № 805 по описа на Окръжен съд - Пазарджик за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 92, ал. 3 във вр. с чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по частна жалба с вх. № 5638/05.11.2019 г., подадена от  М.С.Б., ЕГН: **********,***, срещу определение от 31.10.2019 г. на Районен съд - Велинград, постановено по гр.д. № 544 по описа на съда за 2019 г., с което е оставена без уважение молбата от 30.10.2019 г. от ответника М.С.Б. за отмяна на наложената му глоба от 50 лв. за нарушаване реда я залата.

Жалбоподателят излага съображения, че първоинстанционният съд неоснователно му е наложил глоба без да е имало данни за нарушение на реда в залата. Счита, че ако е имало нарушение на реда, то и ищцата го е нарушила, тъй като тя първа е изразила становище, по което той се е защитил. Изразява съжаление за стеклата се ситуация и моли съда, след като се запознае с протоколите и прецени, че не е нарушил реда в залата, да отмени обжалваното определение и наложената глоба като неправилно, необосновано и незаконосъобразно.

           Ответната страна в срока за отговор по чл. 276 от ГПК не е депозирала такъв.

Съдът, след като взе предвид доводите на жалбоподателя и прецени данните по делото, приема за установено следното от фактическа страна:

 С протоколно определение от открито съдебно заседание, проведено на 03.10.2019 г. първоинстанционният съд е наложил на М.С.Б. глоба в размер на 50 лв. за това, че след три предупреждения е продължил да реплекира и да се обажда без да му е дадена думата.

На 30.10.2019 г. е подадена молба с вх. № 5476 от името на М.С.Б. чрез процесуалния му представител адв. Джунева, за отмяна на така наложената глоба.

С обжалваното определение, в производство по чл. 92, ал.1 ГПК, съдът е оставил без уважение искането за отмяна на наложената на ответника глоба, като е изложил мотиви, че въпреки предупрежденията, отправени към ответника от страна на съда да не говори без да му е дадена думата, същият е продължил да нарушава реда, като е говорел и прекъсвал другата страна.

Анализът на така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Частната жалба е допустима, подадена от легитимирано лице в законоустановения срок срещу подлежащ на обжалване акт.

При извършената проверка за валидност и допустимост на съдебния акт, настоящият състав на въззивната инстанция констатира, че обжалваното определение е недопустимо по следните съображения:

Разпоредбата на чл. 92, ал. 1 от ГПК предвижда, че срещу наложената глоба може да бъде подадена молба за отмяната й до съда, който я е наложил, в едноседмичен срок, който срок тече от деня на съдебното заседание, а в случаите, когато лицето не присъства в заседанието – от деня на съобщението.

От приложените по делото доказателства се установи, че глобата е наложена в съдебно заседание от 03.10.2019 г., а молбата за отмяна е депозирана на 30.10.2019 г., тоест след изтичане на законово определения едноседмичен срок. Тъй като страната е присъствала на съдебното заседание, срокът за подаване на молба за отмяна на наложената глоба е започнал да тече от 04.10.2019 г. и е изтекъл в края на деня на 10.10.2019 г.

При тези данни, следва да се приеме извод, че молбата за отмяна на наложената глоба е процесуално недопустима, като подадена извън едноседмичния срок. Този срок е преклузивен и пропускането му погасява възможността да се иска отмяна на наложената глоба, поради което първоинстанционният съд е следвало да остави молбата от 30.10.2019 г., подадена от процесуалния представител на М.Б., без разглеждане. Като се е произнесал по недопустима молба, Районен съд – Велинград е постановил недопустимо определение.

По изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че обжалваното определение следва да бъде обезсилено, а производството по настоящото дело прекратено.

 

Мотивиран от горното, Окръжен съд - Пазарджик

 

 

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОБЕЗСИЛВА определение от 31.10.2019 на Районен съд - Велинград, постановено по гр.д. № 544/2019 г. по описа на същия съд, с което е оставена без уважение молбата от 30.10.2019 г. от ответника М.С.Б. за отмяна на наложената му глоба от 50 лв. за нарушаване реда я залата.

ПРЕКРАТЯВА производството по чл. 92, ал. 3 във вр. с чл. 274 от ГПК по в.ч.гр.д. № 805/2019 г. по описа на Окръжен съд – Пазарджик.

             ВРЪЩА делото на Районен съд - Велинград за продължаване на процесуалните действия.

      

Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                      

      

  

 

                                                                                           2.