Определение по дело №217/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 юли 2020 г. (в сила от 6 юли 2020 г.)
Съдия: Ива Спасова Димова
Дело: 20204200500217
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

 

гр. Габрово, 06.07.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

            Габровският окръжен съд  в закрито заседание на шести юли през две хиляди и двадесета година в състав:

                                           

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛИНА ПЕНКОВА

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ: КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

                                                                                                         ИВА ДИМОВА

 

при секретаря .........................,като изслуша докладваното от съдията Ива Димова в.ч.гр.д.№ 217  по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 577 от ГПК във вр. с чл. 274, ал. 1, т. 2 от ГПК., във вр. с чл. 32а, ал. 4 от Правилника за вписванията.

Образувано по жалба на К.П.П., в качеството му на управител и представляващ на „Стройгрупс“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление в гр. Г., *** против Определение № 5 от 16.06.2020 г. на съдия по вписванията при РС- Габрово с постановен отказ за вписване на нотариален акт за добавка на нотариален акт за продажба на недвижим имот с вх. регистър № 1139/16.06.2020 г. на Служба по вписванията с район на действие – района на РС – Габрово, под № 112, том І, рег. № 2133, дело № 104 от 16.06.2020 г. на нотариус А.Ц. с рег. № 359 на НК, с район на действие – района на Габровски районен съд.

Жалбоподателят твърди, че определението е необосновано и незаконосъобразно. Счита, че за да откаже исканото вписване, съдията по вписвания е извършил недопустима преценка на обстоятелствата, съдържащи се в акта, вместо да провери дали той подлежи на вписване, а именно- съставен ли е съобразно изискванията за форма, предвидени в Правилника за вписванията /ПВ/ и има ли необходимото съдържание. Добавката в акта касае облигационни отношения между страните и не опорочава изискванията за форма и съдържание на нотариалния акт. В предходния нотариален акт за продажба на имот има посочен срок за изплащане на уговорената продажна цена и е от съществено значение за страните да се посочи, че тя е без ДДС. Това е волята на страните, която те желаят да бъде оповестена чрез вписване на нотариален акт за добавка, с цел избягване на последващи съдебни спорове. Проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32, ал. 1 от ПВ относно това, дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона се ограничава до това дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в ПВ съдържание. Съдията по вписвания не е орган, който следи нотариуса и не следва да проверява материалноправните предпоставки на акта. Моли да се отмени обжалваното определение.

Окръжният съд, като обсъди доводите на частния жалбоподател и взе предвид материалите по преписката на Служба по вписване при Районен съд - Габрово, констатира следното:

С нотариален акт за продажба на недвижим имот № 108, т. І, рег. № 2084, дело № 100 от 12.06.20120 г. на нотариус А.Ц., с район на действие РС -Габрово, К.П.П., в качеството му на управител и представляващ на „Стройгрупс“ ООД, ЕИК ********* е продал на С.Ш.П., в качеството му на едноличен собственик на капитала на „Требиен мениджмънт“ ЕООД, ЕИК ********** индивидуализираният в акта недвижим имот за сумата от 574 000,00 лв. Купувачът се е задължил да изплати договорената сума в три месечен срок, считано от датата на сделката. Нотариалният акт е вписан в Служба по вписванията с вх.№ 1100 от 12.06.2020 г., акт № 73, том ІV, дело № 653, стр. 1095 по имотна партида № 68545.

На 16.06.2020 г., страните са подписали нотариален акт за добавка на нотариален акт за продажба на недвижим имот № 112, том І, рег. № 2133, дело № 104 при нотариус А.Ц., като са заявили, че желаят да се извърши поправка /добавка/ на описания по-горе нотариален акт в следния смисъл: на втора страница, ред 25 и ред 38 след „574 000 лева“ да се добави уточнението: „без ДДС“.

Молбата за вписване е подадена от нотариус Ц. на 16.06.2020 г.

С Определение № 5 от 16.06.2020 г., е отказано извършването на вписване, тъй като представеният нотариален акт за добавка на нотариален акт за продажба на недвижим имот е акт, който не подлежи на вписване. Подлежащите на вписване актове са посочени в чл. 4 от ПВ, както и в др. нормативни актове ЗУТ, ТЗ, ЗОЗ и др., съгласно т. 6 от ТР №7/2012 г. Направената добавка касае облигационни отношения, между страните, които макар и изповядани под формата на нотариален акт не са от категорията  на документи, подлежащи на вписване.

Окръжният съд приема, че частната жалба е основателна.

При произнасянето си съдът съобразява,че проверката в настоящето производство се състои в контрол върху подлежащия на вписване акт само от формална страна. Разпоредбата на чл. 32а ПВ поставя критериите за проверка, а именно дали актът подлежи на вписване, съставен ли е в изискуемата форма, има ли нужното съдържание по отношение индивидуализацията на страните и имотите.

По своя характер вписването е едностранно охранително производство, в чиито рамки е недопустимо разрешаването на правни спорове и съдията по вписванията не разполага с правомощието да проверява материалноправните предпоставки на акта, освен ако това не е изрично предвидено в закон.

Предвид изложеното, настоящият състав намира, че при постановяване на обжалваното определение, съдията по вписванията не се е съобразил със задължителните указания, дадени с т. 6 от ТР № 7/25.04.2013 г. на ОСГТК на ВКС. В мотивите към същата т. 6 от тълкувателното решение е прието, че нотариусът, който е съставил акта, чието вписване се иска, е бил длъжен да провери противоречи ли сделката, която е сезиран да удостовери, на закона и добрите нрави; както и че съдията по вписванията не е орган, който има правомощия да контролира дейността на нотариуса, до какъвто резултат би се достигнало, ако се приеме, че той е овластен да проверява съответствието на сделката с императивните законови правила или добрите нрави. В тази връзка изрично е прието, че е недопустимо да се отказва вписване на акт за сделка с недвижим имот, по съображения, че с нотариален акт за поправка или изменение на предходен нотариален акт се променя съдържанието на първоначално съставения акт. В този смисъл е определение № 287 от 07.05.2015 г. по ч.гр.д. № 1605/2013 г., ІV г.о. на ВКС.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че постановеният и обжалван отказ на Агенцията по вписванията, Служба по вписванията е неправилен и следва да бъде отменен, като се дадат задължителни указания за извършване на заявеното вписване.

            Разноски не се определят, на основание чл. 541 ГПК.

 

            Водим от горното Габровски окръжен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

            ОТМЕНЯ определение № 5 от 16.06.2020 г., на Съдия по вписванията при РС- Габрово с постановен отказ за вписване на нотариален акт за добавка на нотариален акт за продажба на недвижим имот с вх. регистър № 1139/16.06.2020 г. на Служба по вписванията с район на действие – района на РС – Габрово, под № 112, том І, рег. № 2133, дело № 104 от 16.06.2020 г. на нотариус А.Ц. с рег. № 359 на НК, с район на действие – района на Габровски районен съд.

            ВРЪЩА делото на Служба вписване - Габрово за извършване на заявеното вписване.

                         

Определението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.   

               

                                                                                             2.