Решение по дело №9983/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 890
Дата: 7 февруари 2019 г. (в сила от 7 февруари 2019 г.)
Съдия: Розинела Тодорова Янчева
Дело: 20181100509983
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 юли 2018 г.

Съдържание на акта

   

   Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                   гр.  София  7.02.2019 г.

 

 

                                  В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

   

          СОФИЙСКИ   ГРАДСКИ   СЪД,    Г.О.,   ІI-б   ВЪЗЗИВЕН СЪСТАВ,

в публичното заседание на четвърти февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОЗИНЕЛА ЯНЧЕВА

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА ДИМИТРОВА

                                                                                                            СВЕТОСЛАВ СПАСЕНОВ

           

при секретаря Д. Шулева, като  разгледа докладваното от съдия ЯНЧЕВА гр. дело № 9983 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                        Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

                        Подадена е въззивна жалба от С.Д.Б., Е.В.Б. и А.В.Б. срещу решението на СРС, І Г.О., 25 състав, постановено на 28.05.2018 г. по гр. дело № 74191/2017 г., в частта, в която съдът е признал за установено по предявените от „Т.С.” ЕАД искове с правна квалификация чл.422, ал.1 от ГПК, във вр. с чл.79, ал.1, пр. първо от ЗЗД, във вр. с чл.150, ал.1 от ЗЕ, и чл.86, ал.1 от ЗЗД, че С.Д.Б., Е.В.Б. и А.В.Б. дължат разделно (всяка от тях по 1/3) на ищеца сумата от 926.53 лв. - главница, представляваща стойност на незаплатена топлинна енергия, доставена за периода м. май 2014 г. - м. април 2016 г. в топлоснабден имот - ателие № 18, находящ се в гр. София, ж.к. „********, абонатен № 331872, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението по чл.410 от ГПК - 18.07.2017 г., до окончателното й погасяване, както и сумата от 130.20 лв. - обезщетение за забава на главницата за периода 15.09.2015 г. - 7.07.2017 г., за които суми в производството по ч. гр. дело № 48647/2017 г. по описа на СРС, 25 състав е издадена заповед за изпълнение

       За да уважи исковете, СРС е приел, че първоначалният ответник В.С.Б.(починал в хода на първоинстанционното производство, с конституирани наследници по закон С.Д.Б., Е.В.Б. и А.В.Б.), е бил наемател на процесния топлоснабден имот. Посочил е, че съгласно чл.64, ал.1 от Общите условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди от „Т.С.“ ЕАД *** (ОУ), публикувани през 2008 г., купувач на топлинна енергия може да бъде и физическо лице, което ползва топлинна енергия за отопление и горещо водоснабдяване в жилище, в което е наемател, ако юридическото лице-собственик на имота е подал декларация пред продавача, че топлинната енергия ще се ползва за битови нужди, с изразено съгласие да носи солидарна отговорност с наемателя за заплащане на дължимите суми за топлинна енергия. СРС е заключил, че именно такъв е казусът пред него. Относно размера на дължимите суми съдът е изходил от заключенията на съдебно-техническата и съдебно-счетоводната експертизи, приети по делото.

       Жалбоподателите оспорват изводите на СРС за това, че те, респ. – техният праводател, се явяват потребители на топлинна енергия и битови клиенти. Твърдят, че решението противоречи на  ТР № 2/17.05.2018 г. по тълк. дело № 2/2017 г. на ОСГК на ВКС. Заявяват, че между В.Б.и „Т.С.“ ЕАД липсва облигационно отношение, както липсва и декларация от собственика по смисъла на чл.64 от ОУ.

       „Т.С.“ ЕАД не взема становище по въззивната жалба.

       Пред СГС не са събрани нови доказателства.

       След преценка доводите на страните и доказателствата по делото, въззивният съд намира за установено следното от фактическа и правна страна:

  Обжалваното решение е валидно и допустимо.

  Съгласно чл.269, изр. второ от ГПК въззивният съд следва да отговори на повдигнатите във въззивната жалба въпроси.

  Основният спорен въпрос по делото е дали ответникът по исковата молба, респ. правоприемниците му, са пасивно легитимирани да отговарят по исковете, т.е. дали между тях и „Т.С.“ ЕАД е налице облигационно правоотношение по доставка на топлинна енергия.

  По делото не се спори и се установява от събраните доказателства, че собственик на процесния имот е Столична община, а членовете на семейството на В.Б.са наематели на същия.

  Въз основа на събраните доказателства въззивният съд намира исковете за неоснователни. Съображенията му за това са следните:

  Ищецът не е доказал твърденията си от исковата молба, че с ответника се намира в облигационно правоотношение по доставка на топлинна енергия за битови нужди за визирания в исковата молба апартамент.

  Съгласно чл.153, ал.1 от ЗЕ собствениците и титулярите на ограничено вещно право на ползване имат качеството на потребители/клиенти на топлинна енергия и са страна по продажбеното правоотношение с топлопреносното предприятие, без да е необходимо сключването на договор в писмена форма. Същевременно, съгласно ТР № 2/17.05.2018 г. по тълк. дело № 2/2017 г. на ОСГК на ВКС, клиенти на топлинна енергия за битови нужди могат да бъдат и други правни субекти, ако ползват топлоснабдения имот със съгласието на собственика, респективно носителя на вещно право на ползване, за собствени битови нужди, и същевременно са сключили договор за продажба на топлинна енергия за този имот директно с топлопреносното предприятие. В тълкувателното решение е прието и че такъв договор не се презумира, а подлежи на доказване по общия ред.

 В конкретния казус не се спори, че В.Б.не е имал качеството на собственик или на носител на вещно право на ползване по отношение на процесния топлоснабден имот, а е бил наемател на същия заедно с членовете на семейството си. По делото не са представени доказателства за сключен между наемателите и „Т.С.“ ЕАД договор за доставка на топлинна енергия. Следователно, съгласно нормите на ЗЕ и постановките на визираното по-горе тълкувателно решение, С.Д.Б., Е.В.Б. и А.В.Б.  не се намират в облигационна връзка с „Т.С.“ ЕАД, което е достатъчно за отхвърляне на заявените претенции на предявеното с исковата молба основание.

  Изложеното налага отмяна на решението в обжалваната му част и постановяване на друго за отхвърляне на претенциите.

  Жалбоподателите имат право на направените от тях разноски в исковото производство в пълен размер.                                                                                             На адвокат С.Г. се дължат допълнителни разноски за заповедното производство на основание чл.38 от ЗА.

  Водим от горното, съдът

 

                                                                Р  Е  Ш  И:  

 

 

  ОТМЕНЯ решението на СРС, І Г.О., 25 състав, постановено на 28.05.2018 г. по гр. дело № 74191/2017 г., в частта, в която исковете са уважени, както и в частта на присъдените в полза на „Т.С.“ ЕАД разноски, И ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

                        ОТХВЪРЛЯ исковете на „Т.С.” ЕАД с правна квалификация чл.422, ал.1 от ГПК, във вр. с чл.79, ал.1, пр. първо от ЗЗД, във вр. с чл.150, ал.1 от ЗЕ, и чл.86, ал.1 от ЗЗД, предявени срещу С.Д.Б., Е.В.Б. и А.В.Б., за признаване за установено, че ответниците дължат разделно (всяка от тях по 1/3) на ищеца сумата от 926.53 лв. - главница, представляваща стойност на незаплатена топлинна енергия, доставена за периода от м. май 2014 г. до м. април 2016 г. в топлоснабден имот - ателие № 18, находящ се в гр. София, ж.к. „********, абонатен № 331872, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението по чл.410 от ГПК - 18.07.2017 г., до окончателното й погасяване, както и сумата от 130.20 лв. - обезщетение за забава на главницата за периода 15.09.2015 г. - 7.07.2017 г., за които суми в производството по ч. гр. дело № 48647/2017 г. по описа на СРС, 25 състав е издадена заповед за изпълнение

  ОСЪЖДА „Т.С.” ЕАД да заплати на С.Д.Б., Е.В.Б. и А.В.Б. допълнителни разноски за исковото производство пред СРС в размер на 1 776.45 лв., както и разноски пред СГС в размер на 975 лв.

ОСЪЖДА „Т.С.” ЕАД да заплати на адвокат С.Л.Г.,***, допълнителни разноски за заповедното производство в размер на 596.01 лв.,

  В останалата част решението е влязло в сила.

  Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.