Решение по дело №91/2017 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 289
Дата: 7 юни 2018 г.
Съдия: Румяна Бончева
Дело: 20175500900091
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 април 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер              /  07.06.            2018 Година                           гр. С.З.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. С.З.           ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ

На 07.06.                                                                                         2018 година

В закрито заседание в следния състав

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЯНА БОНЧЕВА

                           

СЕКРЕТАР: Стойка Иванова

Като разгледа докладваното от съдията  БОНЧЕВА

т.д. № 91 по описа за 2017 година

за да се произнесе съобрази:

 

         Производството е по реда на  чл. 247 ГПК.

 

         По делото с вх.№ 4418/30.03.2018г. е постъпила молба от адв.М.И.З. – пълномощник на ищците Д.З.Д. и Т.З.Д. – двамата лично и като наследници на третия ищец – З.Д.З. за поправка на очевидна фактическа грешка, допусната в Решение № 129 от 20.03.2018г., постановено по настоящото търговско дело.

         В молбата е изложено, че в мотивите на решението съдът е посочил, че пострадалата П.П. З. е допринесла за настъпването на вредоносния резултат, като е определил размер на съпричиняване - 30%. За всеки от ищците е определен размер на дължимите им обезщетения за неимуществени вреди от по 120 000 лв. След като така определените справедливи обезщетения бъдат намалени с процента на съпричиняване (30%), се получават и окончателните, дължими от застрахователя обезщетения - по 84 000 лв. за всеки от ищците (120 000 - (30% х 120 000) = 84 000). С оглед на изложеното, счита, че в решението погрешно е изчислен окончателният размер на дължимите обезщетения, като застрахователят е осъден да заплати на всеки от ищците по 72 000 лв., вместо правилния размер - от по 84 000 лв. за всеки от ищците.

Направено е искане съдът да постанови решение за поправка на очевидна фактическа грешка, с което да осъди „З.А.Д.А.“ АД да заплати на всеки от ищците вместо по 72 000 лв., по 84 000 лв., ведно със законната лихва върху сумите, считано от 07.03.2016г. - датата на увреждането, до окончателното изплащане на сумите.

Освен това, на основание чл.248, ал.1 от ГПК, ищците молят, да се измени решението в частта за разноските. Съдът е приел, че претендираните от ищците разноски за адвокатско възнаграждение не следва да бъдат намалявани поради прекомерност. Видно от представените договори за правна защита и съдействие, всеки от ищците е направил разноски за адвокатско възнаграждение в размер на по 4 000 лв. Тъй като съдът е приел, че е налице 30% съпричиняване на пострадалата и е уважил предявените искове за 70% от предявените претенции, то следвало и сторените разноски да бъдат присъдени съразмерно с уважената част от исковете - т.е. 70%. Така, съдът неправилно присъдил на всеки от ищците разноски за адвокатско възнаграждение в размер на по 2 400 лв., вместо по 2 800 лв. (70% х 4 000 = 2800). Неправилно били присъдени и разноските на ответника. Посочва се, че съдът е присъдил разноски на застрахователя съразмерно на отхвърлената част от исковете, която както станало ясно е 30%. По този начин, ищците следвало да бъдат осъдени да заплатят на ответника разноски в размер на 252 лв. (30% х 840 = 252).

Направено е искане, да се измени решението в частта за разноските, като се присъдят на всеки от ищците разноски за адвокатско възнаграждение вместо по 2 400 лв., по 2 800 лв., а също и да се осъдят ищците да заплатят на ответника разноски в размер на 252 лв., вместо присъдените 336 лв.

Съгласно разпореждане на съда, молбата е изпратена на ответника за становище.

В дадения от съда срок, ответникът „ЗАД А.“ АД е депозирал становище по молбата, като счита, че същата е неоснователна и моли да не бъде уважавана. Счита, че не са изложени аргументи в молбата относно твърдението на ищците, че е допусната очевидна фактическа грешка в постановеното по делото решение. Посочва, че единственият аргумент, обективиран в молбата, са погрешни изчисления от страна на съда, при определяне размерите на застрахователните обезщетения, след прилагане на съпричиняване от страна на пострадалата. Заявява, че посочения аргумент по същество е неправилен и несъстоятелен. Сочи, че правилно съдът е възприел, че пострадалата има принос за настъпване на вредоносния резултат, като същият този принос бил безспорно доказан в производството. Действително било налице несъответствие между калкулациите на съда и изписаният и възприет процент на съпричиняване от страна на пострадалата. Ответникът посочва, че при съвкупната преценка на всяка отделна калкулация по делото, било видно, че съдът се е съобразил с процент принос на пострадалата в размер на 40 %. Счита, че съдът е възприел не 30%, а 40% принос на пострадалата за настъпване на вредоносния резултат. Посочва, че доколкото действителната воля на съда е видна и обективирана в диспозитива на решението, твърденията за допусната очевидна фактическа грешка, по съображенията изложени в молбата, са неоснователни и неправилни.  

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приема следното:

Действително в мотивите на решението си съдът е приел, че е налице съпричиняване от страна на пострадалата наследодателка на ищците по делото, като е допуснал фактическа грешка, изписвайки степента на съпричиняване от страна на пострадалата. Действителната воля на съда при постановяване на акта е прието съпричиняване от страна на пострадалата от 40 %, предвид установените по делото факти и изложени от съда мотиви. Съдът е допуснал посочената  фактическа грешка при изписване на степента на съпричиняване на пострадалата наследодателка на ищците в мотивите на решението, която следва да се отстрани по реда на чл. 247 от ГПК.

Съдът констатира, че е допуснал фактическа грешка и при изчисляване на ДТ, която е присъдил с решението си. Съобразно цената на обективно съединените искове, чиято обща цена е 216 000  лв./72 000лв.х3=216 000лв./, дължимата ДТ е в размер на 8 640 лв. /4% от 216 000 = 8 640/. В този смисъл са мотивите на съдебното решение, като в диспозитива е посочена сумата 5760лв., което е фактическа грешка и също следва да бъде отстранена в настоящото решение.

 

Водим от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка в мотивите на Решение № 129 от 20.03.2018г., постановено по т.д.№91/2017г. по описа на С. ОС на л.180, ред 1 досежно степента на съпричиняване на пострадалата наследодателка на ищците П. З., като вместо написаното „приносът на пострадалата е в степен 30% спрямо приноса на виновния водач“, следва да се счита, „приносът на пострадалата е в степен 40% спрямо приноса на виновния водач“.

 

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива  на Решение № 129 от 20.03.2018г., постановено по т.д.№91/2017г. по описа на С. ОС на л.184, ред 14, като вместо написаното в решението :

„ОСЪЖДА „З.А.Д.А." АД, с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: С.***  да заплати по сметка на Окръжен съд – С.З. държавна такса в размер на 5 760 лв. /пет хиляди седемстотин и шестдесет лв./, съразмерно с уважената част от исковете, следва да се счита:

„ОСЪЖДА „З.А.Д.А." АД, с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: С.***  да заплати по сметка на Окръжен съд – С.З. държавна такса в размер на 8 640 лв. лв. /осем  хиляди шестстотин и четиридесет лв./, съразмерно с уважената част от исковете.“        

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от получаване на съобщението от страните, пред Апелативен съд - Пловдив.

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: