Решение по дело №391/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 516
Дата: 27 юли 2020 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20207150700391
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 516/27.7.2020г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик, ХІ състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти юни, две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Десислава Кривиралчева

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1. Георги Петров

                                                                             2. Христина Юрукова

при секретаря Антоанета Метанова и с участието на прокурор Стоян Пешев, разгледа докладваното от съдия Юрукова касационно административнонаказателно дело № 391, по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:   

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във вр.  чл.63, ал.1 ЗАНН. Образувано е по касационна жалба на Е.Г.В., срещу Решение № 79/04.02.2020, постановено по НАХД № 1861/2019г. по описа на Районен съд – Пазарджик, с което е потвърдено наказателно постановление № 464131-F495007/18.09.2019г., издадено от началник отдел "Оперативни дейности" Пловдив в ЦУ на НАП, с което на жалбоподателката за нарушение на чл.25, ал.1, т.1 от Наредба Н-18/2006г. на Министерство на финансите, вр. с чл.118, ал.1 от ЗДДС, на основание чл.185, ал.3 е наложена "глоба" в размер 100 лв. С касационната жалба се иска отмяна на оспорвания съдебен акт и отмяна на наказателното постановление. Излагат се доводи, според които решението на районния съд е неправилно, издадено в нарушение на материалния и на процесуалния закон. Изтъква се, че касаторката не е извършила състава на нарушението, тъй като същата е напуснала обекта поради личен ангажимент за детето си, като касовата бележка е неиздадена от друго лице, което е довършило обслужването на масите. В тази връзка се твърди, че неправилно е ангажирана отговорността й. В съдебно заседание, жалбоподателката се представлява от адвокат М..

Ответникът по касация -  ЦУ на НАП, отдел "Оперативни дейности" Пловдив, чрез представител – гл. юрк. Стоев изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратурата Пазарджик поддържа становище за неоснователност на касационната жалба и предлага решението на РС Пазарджик да бъде оставено в сила.

След като прецени твърденията на страните и събраните по делото доказателства, Административен съд Пазарджик намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 от АПК, от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд Пазарджик е потвърдил наказателно постановление № 464131-F495007/18.09.2019г., издадено от началник отдел "Оперативни дейности" Пловдив в ЦУ на НАП, с което на жалбоподателката за нарушение, изразяващо се в неиздадена касова бележка при извършена покупка, на основание чл.185, ал.3 е наложена "глоба" в размер 100 лв. За да постанови решението, съдът е приел, че при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения. Съдът е приел за доказано, че жалбоподателката е осъществила административното нарушение, за което е ангажирана отговорността й, тъй като не изпълнила задължението си по чл.25, ал.1, т.1 от Наредба №Н-18/2006 на МФ, след направена покупка на посочената в НП стока и заплащането й в брой, да издаде фискален бон от намиращото се в обекта ФУ. В решението са обсъдени всички факти и обстоятелства и приложимите правни норми. Изяснено е, че отговорност носи физическото лице, тъй като то е извършило продажбата, в качеството си задължено лице за издаване на документ по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС. Съдът е направил извод за правилно ангажиране отговорността на физическото лице.

Решението е правилно.

Административнонаказателната отговорност на жалбоподателката е ангажирана на основание чл.185, ал.3, вр. ал.1 от ЗДДС, според която физическото лице, което фактически е било длъжно да издаде документ по чл. 118, ал. 1 и е приело плащане, без да издаде такъв документ, се наказва с глоба от 100 до 500 лв. За да наложи имуществената санкция, АНО приел, че при извършена проверка в търговски обект в гр. Септември, стопанисван от "Булес" ООД, с ЕИК *********, инспектор по приходите извършил контролна покупка на 2бр. лимонада и 2бр. принцеси на обща стойност 6,60 лв. Плащането било прието от жалбоподателката Е.В., работеща в обекта(която е и управител на дружеството, стопанисващо обекта), която не издала фискален бон от работещото в обекта фискално устройство. Бил съставен Протокол за извършена проверка от 18.06.2019г. Впоследствие съставен АУАН, а въз основа на него било издадено обжалваното НП.

Жалбоподателката оспорва факта, че касов бон за извършената контролна покупка не бил издаден от нея, защото е напуснала търговския обект. Твърди, че неправилно е определен като субект на нарушението. Това възражение е неоснователно. По делото са събрани достатъчно писмени и гласни доказателства, от които се установява, че обслужването е било извършено и съответно плащането е направено на Е.Г.В., поради което е ангажирана и нейната административнонаказателна отгововрност.

В административнонаказателната разпоредба на чл.185, ал.1 от ЗДДС е посочено, че лице, което не издаде документ по чл. 118, ал. 1 от ЗДДС се налага глоба - за физическите лица, които не са търговци или имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, а в разпоредбата на чл.185, ал.3 от ЗДДС субект на нарушението, в случаите по ал. 1 на чл.185 от ЗДДС е физическото лице, което фактически е било длъжно да издаде документ по чл. 118, ал. 1 и е приело плащане, без да издаде такъв документ. Възражението, че е напуснала обекта не съответства на писмените доказателства, а именно същата е присъствала на проверката, подписала е протоколите. Дала е обяснения. След като е приела плащания от клиенти, то е следвало и да изпълнява задълженията, които включват след извършена продажба да се издаде касов бон.

Правилно районният съд е направил изводи и по отношение на приложението на чл.28 от ЗАНН, които съдът споделя.

В заключение следва да се посочи, че настоящата касационна инстанция намира решението на районния съд за валидно, допустимо и правилно, поради което същото следва да се остави в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд – Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 79/04.02.2020, постановено по НАХД № 1861/2019г. по описа на Районен съд – Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

 

 2./п/