Определение по дело №1557/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1770
Дата: 13 октомври 2022 г.
Съдия: Тодор Андреев Икономов
Дело: 20227040701557
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 септември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

             О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№1770                              13.10.2022 г.                  гр. Бургас

 

 

Административен съд - гр. Бургас                             XXV-ти състав,

на тринадесети октомври, две хиляди двадесет и втора година.

 

като разгледа докладваното от съдия Тодор Икономов,

административно дело № 1557 по описа за 2022 година, за да се произнесе взе пред вид следното:

 

 

Производството по делото е образувано по постъпила жалба от лишения от свобода А.Х.А., ЕГН **********, понастоящем в Затвора – Бургас, като от съдържанието й не може да се установи какво се оспорва и какво е искането му до съда.

В жалбата е посочено, че се извършват незаконосъобразни действия, неосноваващи се на закон, и изразяващи се в това, че се нарушава неприкосновеността на кореспонденцията му. Изложено е, че на 26.08.2022 г.  е уведомен от г-н Петър Леков (ИСДВР), че има писмо, като връченото му писмо е било предварително отворено от служителка на НОС, в присъствието на г-н Леков, като счита, че кореспонденцията му е прочетена противозаконно. Така извършените действия, лишения от свобода счита за нарушение на чл. 75, ал. 2 от ППЗИНЗС, във вр. с чл. 171 от НК, във вр. с чл. 34, ал. 1 и ал. 2 от КРБ.

С допълнителна молба по реда на чл. 83, ал. 2 от ГПК моли да бъде освободен от  заплащането на държавна такса.

С разпореждане № 3651/14.09.2022 г. постановено по делото, съдът е оставил жалбата без движение, като е указал на жалбоподателя да отстрани нередовностите като в 7 дневен срок посочи, дали обжалва административен акт, незаконосъобразно действие или бездействие на административен орган; да посочи в какво се състои незаконосъобразността му; да посочи в какво се състои искането му до съда и да посочи всички всички доказателства, които иска да бъдат събрани, като представи писмените доказателства, с които разполага.

С молба вх. № 8643/21.09.2022 г. жалбоподателят посочва, че е правно неграмотен и не може да отстрани дадените указания. В молбата моли да му бъде назначен служебен защитник.

С разпореждане на съда от 27.09.2022 г. съдът е указал на жалбоподателя да уточни какъв вид правна помощ иска (консултация, подготовка на документи или процесуално представителство). Дал е указания да представи доказателства за доходите си, декларация за имуществено състояние, доказателства за семейно положение, трудова заетост и здравословно състояние, както и декларация по чл. 25, ал. 1 от ЗПП, като на същия са изпратени образци от посочените декларации.

 С молба вх. № 9057/05.10.2022 г. жалбоподателя е посочил, че желае да му бъде назначен служебен защитник адв. Пламен Николаев Генов, вписан под № 6070 в НБПП, със служебен адрес: град Бургас, ж.к. Славейков, бл. 8, вх. 7, ет. 7, ап. 21 и тел. За контакти 0899 937 611. Посочил е, че иска правна помощ изразяваща се в процесуално представителство, като е попълнил и изпратените му декларации.

Към настоящето дело на основание чл. 126, ал. 1 от ГПК е приложено и адм. д. №1632/2022 г. по описа на Административен съд – Бургас, което е с идентичен предмет.

 При така изложените обстоятелства, настоящият съдебен състав счита подадената жалба за НЕДОПУСТИМА по следните съображения:

Видно от обстоятелствената част описана в подадената от А.Х.А. жалба, се претендира установяване на незаконосъобразни действия от страна на органите по изпълнение на наказанията, изразяващи се в нарушаване на неприкосновеността на кореспонденцията му. Същият счита, че полученото от него писмо с изх. № 04-03-393/24.08.2022 г. (Български пощи ЕАД) е било предварително отворено от служител на НОС, като същото е било прочетено противозаконно. А. заявява, че не му е дадена възможност да възрази или да откаже да получи кореспонденцията, като му е казано, че има заповед кореспонденцията му да бъде проверена, с която същият не е запознат. Така извършените действия счита, че нарушават разпоредбите на чл. 75, ал. 2 и ал. 3 от ППЗИНЗС, във вр. с чл. 34 от КРБ, във вр. с чл. 171 от НК, във вр. с чл. 282 -285 от НК.

На първо място следва да се посочи, че с настоящата жалба се оспорват по същество действия на административен орган, които не са фактически, а се основават на правомощията на органите по изпълнение на наказанията. Съгласно разпоредбата на чл. 75, ал. 2 от ППЗИНЗС, получаваната и изпращаната кореспонденция на лишените от свобода се контролира в интерес на сигурността, като се цели предотвратяване извършването на престъпления и внасянето на неразрешени вещи, предмети и вещества. Писменото съдържание на кореспонденцията не подлежи на проверка. Съгласно ал. 3 от същия правилник, писмата на и до лишените от свобода се изпращат и получават от инспектор по социална дейност и възпитателна работа. Пликът се запечатва или разпечатва по начин, който да убеди служителя, че не съдържа неразрешени вещи. В тази връзка извършените действия от органите по изпълнение на наказанията не са фактически действия, а се основават на указаното правомощие в цитираната нормативна уредба.

Защитата по чл. 250 от АПК има съвсем различна сфера. В константната си практика Върховният административен съд на Република България приема, че защитата по  чл. 250, ал. 1 от АПК е срещу фактически действия, като същата може да бъде осъществена само при наличието на три изискуеми в кумулация предпоставки - да е налице фактическо действие, което се извършва от административен орган или длъжностно лице в администрацията, това действие да не се основава на административен акт или на закона и към момента на търсене на защита, действието да не е прекратено. Целта на защита е незабавно и безусловно прекратяване на фактическите действия, извършвани без правно основание.

В настоящият случай, се търси защита не срещу фактически действия, а срещу правомощие на съответното длъжностно лице, произтичащо от чл. 75, ал 2 и 3 от ППЗИНЗС. В конкретния случай не е налице и третата предпоставка за реалзиране на търсената защита по реда на чл. 250, ал. 1 от АПК, а именно действието да не е прекратено, тъй като кореспонденцията вече е била отворена и проверена съгласно законовите изисквания и действието е прекратено. В конкретния случай, защита по чл. 250 от АПК обективно е лишена от предмет, поради което такъв контрол по принцип е недопустим и не може да се осъществява в производство по този ред. В тази връзка следва да се приеме, че са налице предпоставките на чл. 159, т. 1 от АПК, съгласно който жалбата или протестът се оставя без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, то се прекратява, когато актът не подлежи на оспорване.

В случая не е приложима и търсената защита на накърнени права по реда на чл. 276 от ЗИНЗС, поради твърдяното незаконосъобразно отваряне и прочитане на кореспонденията – полученото писмо изх. № 04-03-393/24.08.2022 г. (Български пощи ЕАД). Самото наименование на част шеста от ЗИНЗС – „Защита срещу изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение“,  обуславя извод, че подобно искане остава извън приложното поле на цитираната разпоредба. Член 276, ал. 1 от ЗИНЗС определя границите на защитата по част шеста  от ЗИНЗС, регламентирайки, че всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: 1. прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; 2. извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, като в ал. 2 е пояснено, че за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. В тази връзка следва обоснования извод, че искането на А.А. е извън приложното поле на чл. 3 от ЗИНЗС, а оттук и на охраната по част шеста от ЗИНЗС на засегнати права във връзка с нарушаване на забраната по чл. 3.  Предвид на тези обстоятелства, следва да се приеме, че са налице и предпоставките на чл. 159, т. 4 от АПК, като за лицето липсва правен интерес от оспорване на извършените действия на органите по изпълнение на наказанията, който е абсолютна задължителна процесуална предпоставка за допустимост на всяко предявено до съда искане. Правният интерес следва да бъде пряк, личен и непосредствен, т.е. трябва да е свързан с непосредствено засягане или реално съществуваща опасност от засягане на негови права.

 

По отношение направеното искане за освобождаване от държавна такса:

           Искането за освобождаване от внасяне на държавна такса е основателно предвид ангажираните от заявителя декларации за семейно имотно състояние и имуществено положение, както и представената от затворническата администрация справка, според които същият не разполага с достатъчно средства, поради което е налице основание за освобождаването му от държавни такси в настоящото производство до окончателното му приключване.

По отношение направеното искане за предоставяне на правна помощ, съдът намира, че същото е неоснователно:

 Въпреки липсата на средства за ангажиране на процесуален представител по делото предоставянето на правна помощ не е безусловно. Този извод следва от приложимите норми на Закона за правната помощ, а именно хипотезите, при които такава помощ не се предоставя, съгласно чл.24 от ЗПП. Нормата на чл. 24, т. 1 от ЗПП сочи, че правна помощ по чл. 21, т. 3 от ЗПП/ процесуално представителство/, каквото в случаят се иска, не се предоставя когато предоставянето на правна помощ не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла на лицето, кандидатстващо за правна помощ“, а съгласно чл. 24, т. 2 от ЗПП правна помощ не се предоставя, когато „претенцията е очевидно неоснователна, необоснована или недопустима“. В случаят, заявлението съдържа искания, които са недопустими, както с оглед характера на търсената защита, така и предвид естеството на действията.

Освен това, в заявлението за предоставяне на правна помощ се иска съдът да се съобрази с личният избор на адвокат, като е посочен конкретен процесуален представител, а именно адвокат Пламен Николаев Генов, цитиран от заявителя А. в нарочно попълнено заявление за предоставяне на правна помощ. Според разпоредбата на чл. 18, т. 3 ЗПП, адвокатските съвети организират предоставянето на правна помощ в съответния съдебен район, като: съгласно чл. 25, ал. 5 и 6 определят адвокат от колегията, вписан в Националния регистър за правна помощ, за осъществяване на правната помощ, като съобразяват професионалния опит и квалификацията на адвоката с вида, фактическата и правната сложност на случая, други назначения по реда на този закон и степента на неговата ангажираност. При тези факти, в случаят исканата правна помощ не се предоставя, защото в хипотезата на чл. 21, т. 3 ЗПП макар решението за предоставяне на правна помощ да се взема от органа, който ръководи процесуалните действия, същият не е компетентен да определи конкретния адвокат, който да осъществи правата помощ в искания обхват, по аргумент от чл. 18, т. 3 ЗПП, поради което претенцията за предоставяне на правна помощ следва да се отхвърли и като недопустима, по смисъла на чл. 24, т. 2 ЗПП. В този смисъл е и утвърдената съдебна практика на ВАС на РБ, например Определение № 10997 от 02.11.2021г. по адм. дело № 8943 от 2021г. на ВАС на РБ.

              По изложените съображения, оспорващият следва да бъде освободен от внасяне на дължимите държавни такси в производството до неговото приключване, да се отхвърли искането му за предоставяне на правна помощ, а подадената жалба, с посочено от ищеца правно основание чл. 276 от ЗИНЗС, във вр. с чл. 250, чл. 251 и чл. 256 от АПК следва да се остави без разглеждане, респективно да се прекрати образуваното съдебно производство, на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 от АПК.

           По изложените съображения, Административен съд - Бургас, XXV състав

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА А.Х.А. от внасянето на държавни такси в производството до неговото приключване.

 

ОТХВЪРЛЯ заявлението за предоставяне на правна помощ на лишения от свобода А.Х.А., изразяваща се в процесуално представителство в настоящото производство от страна на адвокат Пламен Николаев Генов, на основание чл. 24, т. 1 и т. 2 от Закона за правната помощ.

     

        ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ заявлението от А.Х.А., изтърпяващ наказание в Затвора-Бургас, с посочени в него правни основания основание чл. 276 от ЗИНЗС, във вр. с чл. 250, чл. 251 и чл. 256 от АПК, като процесуално НЕДОПУСТИМО.

 

            ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 1557 по описа за 2022 г. на Административен съд - Бургас.

 

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба, пред тричленен състав на Административен съд - Бургас, в седмодневен срок от съобщаването му на страните.

                                                  

                                                          СЪДИЯ: