Решение по дело №580/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 597
Дата: 18 юни 2020 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова
Дело: 20205300500580
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 597 / 18.06.2020г., гр. Пловдив

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Пловдивски  Окръжен  съд ,                                                      VI граждански състав

на осми юни                                                                 две хиляди и двадесета година

в публично заседание в следния състав :

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : Надежда Дзивкова

                                                            ЧЛЕНОВЕ: Виделина Куршумова

                                                                              Таня Георгиева

секретар : Пенка Георгиева,

като разгледа докладваното от  съдия Дзивкова

въззивно гражданско дело Nо 580   по описа за 2020 година

и за да се произнесе взе предвид следното :

         Производство по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

         Образувано е по въззивна жалба на Д.Р.Р. против  Решение № 336/29.01.2020г., пост. по гр.д.№ 18987/2019, ПРС, с което са постановени мерки за защита от домашно насилие  като жалбоподателят Д. Р. е задължен да се въздържа от извършване на такова по отношение на Т.В.Р. и малолетните им деца Е.Д.Р. и В.Д.Р., забранено му е да приближава жилището им, местоработата и местата за социални контакти за срок от три месеца, като му е наложена и глоба в минимален размер.

         Жалбоподателят поддържа, че решението е неправилно и незаконосъобразно, т.к. съдът не е установил правилно фактическата обстановка, неправилно е интерпретирал събраните доказателства и не е проявил активност за изясняване на обективната истина. Поддържа, че липсва изготвен социален доклад по делото. Моли съда да отмени обжалваното решение и да постанови ново такова, с което остави молбата за защита от домашно насилие без уважение.

         Въззиваемата страна Т.В.Р., лично и като майка и законен представител на малолетните деца Е.Д.Р. и В.Д.Р. оспорва подадената жалба. Поддържа, че същата е бланкетна, не съдържа никаква конкретика. Счита, че постановеното решение е правилно и законосъобрани, т.к. съдът е преценил правилно събраните по делото доказателства. Моли за потвърждаване на решението.

         Жалбата е подадена в срока по чл.259, ал.1 от ГПК, изхожда от легитимирано лице – ответник, останал недоволни от атакуваното съдебно решение, откъм съдържание е редовна, поради което и се явява допустима.

         Съдът,  след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, намери за установено следното :

         Обжалвано е решение, с което е уважена молба за предприемане на мерки по ЗЗДН.

         Легално определение за понятието „домашно насилие” е дадено в чл.2 от ЗЗДН, съгласно който домашно насилие е всеки акт на физическо или психическо насилие, извършено спрямо лица, които се намират в семейна или фактическа  връзка или между бивши съпрузи.  По делото не е спорно, че Т.Р. и Д.Р. са съпрузи и  че от брака си имат родени  две деца – Е. и В..

         Т.Р. твърди, че на 20.11.2019г.  съпругът й Д.Р. е извършил актове на домашно насилие против нея и в присъствието на децата. Влязъл в жилището им и започнал да се кара с нея, да й иска пари, които според него трябвало да му върне, блъскал я,  взел ключа от фирмения им автомобил. На скандала присъствали и децата, като се разплакали , а детето Е. го умолявало да ги остави и че майка му ще даде парите.  Заявява, че се страхува се за живота и здравето си, както и за това на  децата си.      

          От значение за осъществяване на хипотезиса на нормата за извършено домашно насилие е установяване на факта налице ли е деяние, описано в чл.2 от ЗЗДН. Следователно в настоящият случай е необходимо да се установи има ли осъществено психическо насилие на посочената дата, което да е извършено от соченото лице и в какво се е изразявало същото, за да се прецени дали следва да се приложат мерки за защита и се определи  видът и размерът на същите.

         За установяване на твърдените факти по делото са събирани гласни доказателства. Разпитвани са  свидетелите М. Т., брат на Т.Р.,  и Е. В., майка на Д.Р.

         Свидетелят Т. твърди, че спрямо сестра му е упражнявано насилие от страна на съпруга й Д.Р. многократно. За конкретния случай твърди, че сестра му се обадила по телефона, като го поставила в режим на високоговорител. Тя му обяснила за възникналия скандал  и го питала какво да прави. В този момент се чувал гласът на едно от децата – Е. Той я посъветвал да се обади на адвоката си, а в последствие разбрал, че адвокатът е говорил с Д.Р. и му е обяснил, че ако не напусне жилището ще трябва да потърсят помощ от полицията. С това скандалът бил прекратен. Останалата част от показанията касаят случаи извън процесния период, поради което и се явяват неотносими.

         Свидетелката Е. В. твърди, че синът й живее при нея след раздялата със съпругата му. Твърди, че той иска да общува с децата си, но това става само след разрешение на майката.  Според нея Р. не е заплаха за децата си, а напротив – той се грижи за тях, води ги на училище и детска градина, излизат заедно да спортуват.         

         Пред въззивната инстанция е представен социален доклад, който поради обявеното извънредно положение от 13.03.2020г.  е изготвен без беседа с децата, а е проведена такава само с родителите. В доклада се излагат тезите на двете страни по повод конфликта помежду им. Установява се, че в момента децата се отглеждат от майката с помощта на родителите й, като бащата превежда средства за издръжката на децата. Според социалния доклад подобряването и поддържането на добри взаимоотношения между родителите ще е в интерес на децата и ще им помогне по-добре и по-бързо да възприемат възникналите семейни обстоятелства.

         По делото е приложена и декларация по чл.9, ал.3 от ЗЗДН, в която Т.Р. декларира, че е извършено домашно насилие над нея и децата, като описанието преповтаря изложеното в молбата за защита.

         При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че по делото  се установява да е извършван акт на домашно насилие от Д.Р. над съпругата му Т.Р. и децата Е. и В. Р. Декларацията по чл.9 от ЗЗДН се ползва със самостоятелна доказателствена сила, като и само тя е достатъчна да обоснове основателност на молбата за защита. Тя обръща доказателствената тежест  и следва да бъде оборена от страна на сочения извършител. Тук е мястото да се отбележи, че законодателят, въвеждайки доказателствена стойност на тази декларация, е разместил доказателствената тежест в процеса по ЗЗДН, като при наличието на такава, на сочения извършител се разпределя тежестта да докаже, че не е извършил деянието, съставляващо акт на домашно насилие. В настоящия случай, обаче,  събраните доказателства – показанията на свидетеля М. Т., подкрепят изложеното в молбата за защита. За опровергаване на твърденията в молбата за защита, респ. на изложеното в декларацията по чл.9 от ЗЗДН са събирани само гласни доказателства – показанията на свидетелката В., които обаче, не внасят съмнение в изложеното в молбата за защита, т.к. свидетелката няма преки наблюдения нито от събитието на посочената дата. Тя установява по скоро отношението на бащата към децата. Вярно е, че словестната агресия не е била насочена към децата, но обстоятелството че те са присъствали на разправията, предизвикана от бащата с майката , ги прави пострадали от домашно насилие. Ето защо съдът намира, че с посочените гласни доказателства не се опровергава изложеното в декларацията по чл.9 от ЗЗДН.

         По своята същност психическото насилие е форма на насилие, при което едно лице се отнася спрямо друго, пряко или косвено, по начин, по който второто лице изпада в състояние на психологическа травма - тревожност, депресия или пост-травматичен стрес. Видовете психично насилие могат да включват вербална агресия, унижение, пренебрежение или всякакво друго нездравословно поведение, което може да намали самочувствието на жертвата на емоционално насилие, неговото достойнство и трезво мислене. Така, повишаването на тон, буйстването, заплахите отправени към него, съставляват акт на психическо насилие. Това поведение поражда страх и тревожност у пострадалото лице. Подобно поведение  категорично може да се квалифицира като осъществяване на акт на психично насилие. Конкретни оплаквания, че извършеното не е акт на психическо насилие, не са изложени във въззивната жалба. Очевидните семейни проблеми между страните не могат да бъдат разрешени чрез подобно поведение, а напротив – то само задълбочава и изостря конфликтите.

         С оглед изложеното съдът счита, че следва да се уважи молбата за защита от домашно насилие над Т.Р. и малолетните деца Е. и В.. Съгл. чл.5 от ЗЗДН мерките за защита от домашното насилие са: - задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие; - отстраняване  от съвместно обитаваното жилище за срока, определен от съда; - забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда; - задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програми; - насочване на пострадалите лица към програми за възстановяване. В случая съдът намира, че най-подходящи са първите три мерки – да се въздържа от извършване на домашно насилие, да бъде отстранен от съвместно обитаваното жилище и да му бъде забранено да приближава пострадалите. Срокът на мерките, съгл. чл.5, ал.2 от ЗЗДН се определя от съда  и се налага за период от 3 до 18 месеца. В случая, с оглед конкретното поведение на страните и при преценка на степента на извършеното,  съдът намира, че срокът за който следва да бъдат определени мерките за защита следва да е минимален от три месеца. Следва да бъде наложена и санкцията , предвидена в чл.5, ал.4 от ЗЗДН – глоба в минимален размер от 200лв.

         Първоинстанцонното решение е постановено в същия смисъл, поради което и следва да бъде потвърдено.

         На осн. чл.78 от ГПК жалбоподателят ще следва да заплати на въззиваемата страна сторените в настоящето производство разноски в размер на 300лв., заплатено адвокатско възнаграждение, намалено с оглед направеното възражение за прекомерност и предвид ниската фактическа и правна сложност на делото.

         С оглед на изложеното съдът

 

Р Е Ш И  :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Решение № 336/29.01.2020г., пост. по гр.д.№ 18987/2019, ПРС.

         ОСЪЖДА Д.Р.Р., ЕГН **********, да заплати на Т.В.Р., ЕГН **********, сумата от 300лв. разноски в производството. 

         Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                    

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ :