Определение по дело №3196/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1217
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 20 август 2019 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20192120203196
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

                                       номер………,   01.08.2019г.,      гр.Бургас

 

  Бургаският районен съд, осми наказателен състав,

на  първи август, две хиляди и деветнадесета година,

в закрито заседание в следния състав:

                                                                               Председател :     П.   Г.

                                                                                                                                                                                   

секретар ………………………..                      

прокурор ……………………….

като разгледа докладваното от съдия Г. наказателно частно дело номер 3196 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производството по делото е по реда на чл.243, ал.5 от НПК и е образувано по повод жалба на Силкра 2“ ЕООД, ЕИК ., с управител К. Г., представлявано от адв. Ч., ХАК, със съдебен адрес: гр.Х., ул.„П.Р.С.. против постановление на Районна прокуратура- Бургас от 23.04.2019г., с което е прекратено досъдебно производство № ЗМ 367/2017г.  по описа на ОД МВР - Бургас, пор.№ 3265/2017г., вх.№ 8240/2017г. по описа на  Районна прокуратура- Бургас,  образувано срещу неизвестен извършител за това, че на 11.08.2017г., в гр. Бургас, в Митница Бургас, използвал в търговската си дейност, по смисъла на чл.13, ал.1, т.3 от Закона за марките и географските означения /ЗМГО/, като извършил внос на 196 броя колета, съдържащи по 12 броя - кутии, всяка с по 24 броя гумени бонбони, означени с марката „Hello Kitty“, без съгласието на Sanrio Company Ltd- притежател на изключителните права: „Hello Kitty“/“Хелоу Кити“/, с адрес гр.Токио, Япония, представлявано на територията на България от адв. Б., гореупоменатата марка обект на това изключително право, без правно основание - престъпление по чл.172б, ал.1 от НК, вр. с чл.13, ал.2, т.3 от ЗМГО.

   С жалбата се изразява недоволство от постановлението за прекратяване на досъдебното производство в частта, с която на основание чл.172б, ал.3 от НК и чл.53 от НК, са отнети 5472 броя пакетчета желирани бонбони, с надпис “SUGAR GUMMY CANDY” и е постановено предаването им на Патентно ведомство на Република България за унищожаване. Иска се на основание чл.243, ал.6, т.2 от НПК изменение на обжалваното постановление в тази част, като в жалбате се релевират доводи в подкрепа на искането.

   Съдът, като взе предвид постановлението на Бургаска районна прокуратура, от 23.04.2019г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № ЗМ 367/2017г. по описа на ОД МВР – Бургас, материалите по него и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намери следното:

    В хода на досъдебно производство № ЗМ 367/2017г. по описа на ОД МВР – Бургас представителят на държавното обвинение е приел за установена следната фактическа обстановка:

   На 11.08.2017г. в гр.Бургас, в митническо хале, находящо се на територията Пристанище Бургас след предварително извършен анализ и селектиране на преносното средство –контейнер с № TEMU0358509 митническите служители свидетелите И. П. и св.Д. С., предприели проверка по стоките в гореописания контейнер.  В   хода  на извършването и свидетелят П. и С. установили, че получателят на стоката било дружество ,,Силкра 2“ЕООД, ЕИК ., а изпращач китайската фирма SHANTOU DESUN FOODS CO LTD. В контейнера, се намирали стоки, а именно :  196 колета, с по 12 кутии, с по 24 пакетчета във всяка кутия, същите обозначени с позиция № 2 от декларацията, за внос, описани  като „бонбони с плодов вкус“. Горепосочените митнически служители са заявили, че при отваряне на пратката видели, че пакетчетата съдържали фигуративно изображение на герой на търговската марка, която познават, като „Неllо Kitty.

   Извършена била проверка, чрез електронната система ,,Copis, в която били въведени данни за защитени търговски марки на територията на ЕС. Поради съмнение за нарушаване на правата върху интелектуалната собственост, съгласно Регламент /ЕС/№ 608/2013г. и ЗМГО, горепосочените колети били задържани, а представителите на правопритежателитеSanrio Company Ltd, Япония, на марката за България - „Божинов и Бсжинов“ООД, както и управителят на дружеството получател на стоката - свидетелят К. С. Г. били уведомени за това. Служителите на Митница Бургас, задържали въпросните колети с разписка за задържане № 00370/11.08.2017г.. Управителят К. Г. предоставил търговска фактура за закупените стоки от продавача SHANTOU DESUN FOODS CO LTD, чрез DFSUNENT ERPRISE CO LIMITED, c адрес И ЗОУН № 364., САДЪРН КОМЪРС ПЛАЗА, ТАЙШАН РОУД ШАНТУ, ГУАНДУН КИТАЙ, както и извлечение от водена кореспонденция с продавача, от която било видно, че дизайнът на бонбоните не бил уточнен изрично и била направена грешка от дизайнера. Възложена била първоначално проверка по тези факти на полицейски служител от ОД МВР- Бургас.

   В хода на воденото разследване, представителят на марката „Hello Kitty за България – Ф. Б., заявява, че представляваното от нея дружество „Нellо Kitty не е сключвало лицензионни или друг вид договори с юридическото лице „Силкра 2“ЕООД или с физическото лице К. Г.. Освен това свидетелката Ф. Б. заявява, че китайското дружество SHANTOU DESUN FOODS CO LTD, също не била оторизирана да произвежда и да разпространява каквито и да било стоки с марката „Неllо Kitty.

  По досъдебното производство е приложено писмо с изх. № 24-00-399/1/ 2018г. от Патентно ведомство на Република България, от което е видно, че търговските марки
„Не
llо Kitty са регистрирани единствено съгласно регламент № 207/2009г. на
Съвета относно марката на Европейския съюз и са действащи на територията;
на Република България. Посочено е, че нямало вписани лицензионни договори по
отношение на марките на името на „Силкра 2“ЕООД-гр.Хасково или на
лицето К
. С. Г..

    В хода на разследването е бил извършен е бил оглед на веществените доказателства, след което е била назначена и изготвена съдебно- маркова експертиза.  В заключението на експертизата се сочи, че съществувало сходство между изобразените върху общо 5472 броя пакетчета желирани бонбони знаци и упоменатата регистрирана марка „Неllо Kitty peг.10372 b CTM, c peг.№ 3796646- CTM и c peг.№15592512- CTM, c peг.№ 1176072- CTM, c peг.№ 6662571- CTM и c peг.№ 6824701 - CTM и идентичност между самите 5472 броя пакетчета желирани бонбони и стоките, за които регистрираните марки са получили закрила. Вещото лице навежда доводи, че сходството между сравняваните знаци се дължало на идентични и сходни основни и доминиращи словни и фигуративни елементи включени в съставите им, на сходно общо впечатление създавано от общи похвати на представяне на знаците. В заключение е посочено, че сходството можело да доведе до объркване на потребителя, което включвало възможността  за  свързване  на  изобразените  върху  предоставените  за изследване   обекти   - 5472   броя   пакетчета  желирани   бонбони   знаци   с регистрираните търговски марки „Неllо Kitty.

  В хода на производството е назначена съдебно-оценителна експертиза. Според заключението на същата средната пазарна стойност на горепосочената стока, като оригинал възлизала на 327 398, 40 лева. Мотивирано е становище, че стойността на лицензионното възнаграждение /Роялти/, което притежателят на цитираната марка би получил за отдаване на сублицензия по отношение на пакетчетата бонбони е 19098,24 лева.

   Разпитан като свидетел, К. Г. е заявил, че от 2008г., като управител на „Силкра 2“ЕООД се занимавал с внос на захарни изделия, предимно от Китай. Стоката, която е предмет на настоящото производство била закупена от форум с название „Международен кантонски панаир, който се провеждал в гр.Гуанджоу. На форума се представяла китайска стока, същият бил национален форум и зад него „стояла“ китайската държава, тъй като в страната имало строга процедура по допускане на участие на китайски фирми. Свидетелят К. Г. имал убеждението, че всички стоки, които се продавали там били легитимни и законни. Той също имал регистрация за достъп до форума. Свидетелят посетил павилиона, на който се предлагали гумирани бонбони от „SHANTOU DESUN FOODS CO LTD Китай. Намирайки се там, мениджър на дружеството му предложил около седем - осем вида бонбони, като на различните опаковки били изобразени  мече, льв, жираф, цвете, коте и др. Свидетелят К. Г. избрал тези с изображението на коте, защото смятал, че е добре за децата. На опаковките пишело „захар“ на английски и били изобразени котета. Някъде на опаковките не пишело „Неllо Kitty, а и мениджъра на китайската фирма го уверил, че всичко е официално и законно. Свидетелят К. Г. пазарувал именно от този форум, защото имал голямо доверие в предлаганите китайски стоки. За стоката той платил по банков път със съзнанието, че закупената стока била легитимна.

     Според представителя на Районна прокуратура –Бургас в разглеждания случай не е осъществен престъпен състав на престъплението по чл.172б, ал.1 от НК, вр. с чл.13, ал.2, т.3 от ЗМГО, предвид липсата на субективна съставомерност, като е изложил подробни съображения в тази насока и извършил анализ на събраните доказателства. Изложени са мотиви, че не е установен изискуемия се умисъл у К. Г., за да се приеме, че е извършено от него престъпление по чл.172б, ал.1 от НК, вр. с чл.13, ал.2, т.3 от ЗМГО, и поради липса на субективни елементи от престъпния състав в поведението му, на основание чл.199, вр.чл.243, ал.1, т.1, вр.чл.24, ал.1, т.1 от НПК е прекратил наказателно производство по досъдебно производство № ЗМ 367/17 г. по описа на ОД МВР-гр.Бургас, пор.№ 3265/2017г., вх.№ 8240/2017г. по описа на  Районна прокуратура- Бургас за престъпление по чл.172б, ал.1 от  НК, вр. с чл.13, ал.2, т.3 от ЗМГО.

   На основание чл.172б, ал.3 от НК и чл.53 от НК прокурора от Районна прокуратура- Бургас е постановил отнемане в полза на държавата в полза на държавата 5472 броя пакетчета желирани бонбони с надпис „SUGAR GUMMY CANDY, които след влизане на постановлението в сила, следва да се предадат на компетентния орган - в случая Патентно ведомство на Република България за унищожаване. Веществените доказателства 5472 броя пакетчета желирани бонбони, или 196 броя кашона, съдържащи по 12 броя кутии, всяка с по 24 броя пакетчета бонбони, да останат на съхранение в Агенция Митници, Отдел  МРР   Южна   Морска -   Бургас,   до   окончателното произнасяне на компетентния орган - Патентно ведомство на Република България, относно разпореждането със същите.

   От обективна страна престъплението по чл.172б от НК има за предмет използване в търговска дейност на търговска марка без правно основание. Задължителната практика на ВКС – ТР №1/31.05.2013г. на ОСНК по ТД №1/2013г. на ВКС отстранява неяснотите и противоречията по приложението на чл.172б от НК и разяснява, че нормата на чл.172б от НК е с бланкетна конструкция, поради което тълкуването и е обвързано с допълващите я разпоредби на специалния ЗМГО. По тази причина, обективният признак на престъплението по чл.172б от НК „използване в търговската дейност“ намира легално определение в разпоредбата на чл.13, ал.2 от ЗМГО. В нея изчерпателно са изброени действията, при извършване на които може да се допусне нарушаване на правото на маркопритежателя чрез използване без негово съгласие на идентичен или сходен с регистрирания знак. Съгласно чл.13, ал.2, т.2 предложение трето от ЗМГО „използване в търговската дейност“ по смисъла на чл.13, ал.1 от ЗМГО е: „предлагането на стоките с този знак за продажба или пускането им на пазара или съхраняването им с тези цели ...“. След като на стоките са поставени словесни и графични знаци, визуално сходни с регистрираните за марката, посочена по-горе и като няма доказателства марката върху тези стоки да е поставени със съгласието на притежателите на изключителните права и данни търговецът да е разполагал с лицензионен договор, то тези стоки са неоригинални, фалшифицирани.  

   Не е предмет на спор, че „Силкра 2„ЕООД няма съгласие от притежателите на изключителното право върху горецитираната марка да я използва в търговската си дейност, включително и да ги предлага за продажба в стопанисвания от  него обект.

   Изхождайки от мотивацията на представителя на държавното обвинение за липса на осъществен състав на престъпление, настоящият състав намира, че основанието за разпореждане с предмета на престъплението е неправилно. След като е формирал извод за липса на престъпление по чл.172б, ал.1 от  НК, вр. с чл.13, ал.2, т.3 от ЗМГО, прокурорът неправилно се е позовал на разпоредбата на чл.172б, ал.3 от НК относно веществените доказателства, които не са в съответствие с изискванията в специалния закон.

  Предвид обстоятелството, че наред с чл.172б, ал.3 от НК в постановлението си за прекратяване, като основание за отнемане на вещите прокурорът е посочил като основание и чл.53 от НК, който предвижда различни хипотези за отнемане в полза на държавата независимо от наказателната отговорност, съдът в този случай не може да формира извод, точно на кое основание представителят на държавното обвинение е постановил отнемане в полза на държавата на 5472 броя пакетчета желирани бонбони с надпис „SUGAR GUMMY CANDY“ или 196 броя кашона, съдържащи по 12 броя кутии, всяка с по 24 броя пакетчета бонбони, и предаването им на Патентното ведомство на Република България  за унищожаване, за да може да осъществи съдебния контрол по същество на обжалваното постановление за прекратяване в тази му част.

   Предвид изложените съображения съдът намира постановлението на Бургаска районна прокуратура за прекратяване на наказателното производство за незаконосъобразно и необосновано в частта, с която на основание чл.172б, ал.3 от НК и чл.53 от НК са отнети 5472 броя пакетчета желирани бонбони, с надпис “SUGAR GUMMY CANDY” и е постановено предаването им на Патентно ведомство, поради което същото следва да бъде отменено и върнато на прокурора със задължителни указания относно прилагането на закона.

        Мотивиран от изложените съображения Бургаският районен съд на основание чл.243, ал.6, т.3 от НПК

        О П Р Е Д Е Л И :

        ОТМЕНЯ постановление на Районна прокуратура- Бургас от 23.04.2019г. с което е прекратено досъдебно производство № ЗМ 367/2017г.  по описа на ОД МВР – Бургас,  пор.№ 3265/2017г., вх.№ 8240/2017г. по описа на  Районна прокуратура- Бургас в частта, с която на основание чл.172б, ал.3 от НК и чл.53 от НК са отнети 5472 броя пакетчета желирани бонбони, с надпис “SUGAR GUMMY CANDY” и е постановено предаването им на Патентно ведомство на Република България за унищожаване.

        ВРЪЩА делото на Районна прокуратура –Бургас за изпълнение на указанията относно приложението на закона, посочени в мотивите на настоящото определение.

 

      Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от съобщаването му пред Бургаския окръжен съд.

                                               

                                                                                               Председател :