Решение по дело №1/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 февруари 2021 г. (в сила от 18 февруари 2021 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700001
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№ 15

 

Гр. Разград, 18 февруари 2021 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на девети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                       ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                        МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ТИХОМИР ТОДОРОВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА дело №1 по описа за 2021 г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр.чл.63, ал.1  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „ЖОРО ТРАНС 67“ ЕООД, гр.Кубрат против Решение №260010/29.10.2020г., постановено по АНД №163/2020г. по описа на Кубратския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 38-0000818/16.07.2020г.,издадено от Директора на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" гр. Русе, с което на жалбоподателя на основание чл. 104а от Закона за автомобилните превози (ЗАвтП) е наложена  имуществена санкция в размер от 1000 лева, за нарушение на чл. 10, ал. 1 от същия закон.

Недоволно от така постановеното решениe е останало наказаното лице. В жалбата си сочи, че то е необосновано, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон. Развива доводи, че извършеното от него деяние съставлява маловажен случай  по смисъла  на закона. С оглед на това моли съда да го отмени, ведно с произтичащите от това последици.

Ответникът по касационната жалба е депозирал писмен отговор, в който сочи, че тя е неоснователна и недоказана и моли съда да остави в сила решението на районния съд.  

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл.218, ал.2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно доказателства, които установяват всички относими към спора факти и обстоятелства. Същите са правилно преценени от районния съд и въз основа на тях той е достигнал до обосновани фактически изводи. Те сочат, че „ЖОРО ТРАНС 67“ ЕООД, гр.Кубрат притежава Лиценз на общността №10744 за извършване на международен автомобилен превоз, издаден на 16.07.2018г. В него е вписан като седалище и адрес на управление гр.Кубрат, ул.“Юри Гагарин“ №7, вх.В, ет.2. На 29.11.2019г. в Търговския регистър е вписана промяна на адреса на управление на дружеството както следва: гр.Кубрат, ул. "Детелина" № 3. При извършена комплексна проверка в административната сграда на Областен отдел „Автомобилна администрация“ –Търговище служителите установили, че до 08.06.2020г. превозвачът не е подал заявление за променените обстоятелства. При тези данни проверяващите са приели, че с противоправното си бездействие жалбоподателят е извършил нарушение на чл.10, ал.1 от ЗАвтП и срещу него е съставен АУАН №274357/08.06.2020г. Той е надлежно предявен на лицето и подписан от него без възражения. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган и въз основа на тях с процесното НП на основание чл.104а от ЗАвтП  на нарушителя е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лв. В производството по чл.59 и сл. от ЗАНН въззивният съд е потвърдил това НП като е приел, че то е постановено в съответствие с материалния и процесуалния закон. Това решение е предмет на касационен контрол в настоящето производство.

Съдът намира, че то е валидно и допустимо. Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.1 от ЗАНН наказателните постановления подлежат на обжалване пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението. В случая неправомерното деяние е осъществено чрез бездействие и съгласно трайно установената съдебна практика следва да се приеме, че мястото на извършване на нарушението е там, където деецът е следвало да извърши изискуемото от закона действие. В ЗАвтП не се съдържа уредба, която да сочи как и къде следва да се подаде заявлението за вписване на променените обстоятелства. Доколкото жалбоподателят притежава Лиценз на общността за извършване на международни превози, то относима към настоящия казус е Наредба № 11 от 31.10.2002г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари (Наредба №11). Съгласно чл.9, ал.11 от Наредба №11 заявленията могат да бъдат подадени лично или по пощата до седалището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" – гр. София, или във всяко регионално звено на агенцията в областните градове, или да бъдат подписани с квалифициран електронен подпис и подадени по електронен път по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис. Следователно законодателят изброява алтернативно начините и мястото, където може да се извърши дължимото действие, включително и по електронен път. При подаването на документи по електронен път на практика вмененото задължение може да бъде извършено на всяко място, стига задълженото лице да разполага с достъп до интернет. За целите на административнонаказателната отговорност обаче, доколкото подаването на това заявление е свързано с упражняваната от превозвача търговска дейност, по арг. на чл.48, ал.2 от ЗАНН (в действащата редакция) следва да се приеме, че мястото, където се дължи извършване на посоченото действие, е по неговото седалище.  В случая санкционираното търговско дружество има  седалище в гр.Кубрат, което обстоятелство обуславя, че местно компетентен съд е Кубратският районен съд.

В хода на съдебното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения и обжалваното решение е правилно, като постановено в съответствие с материалния закон.

АУАН и НП са съставени в предвидените за това срокове, от компетентни органи и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Описанието на вмененото  административно нарушение е достатъчно ясно, точно и конкретно и съдържа всички необходими индивидуализиращи белези. Въз основа на него наказаното лице е могло да разбере какво е деянието, за което е обвинен и в пълен обем да реализира правата си по неговото оспорване. С оглед на това съдът намира, че в хода на производството не са допуснати съществени процесуални нарушения. Приложени са и съответните законови разпоредби. От доказателствата по делото е безспорно установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му във вина административно нарушение. Съгласно нормата на чл.10, ал.1 от ЗАвтП жалбоподателят е бил длъжен в 30-дневен срок, считано от 29.11.2019г., да подаде заявление за да се отрази настъпилата промяна в адреса на управление на дружеството, тъй като това е обстоятелство, което подлежи на вписване в издадения лиценз. Той не е изпълнил това свое задължение, поради което правилно и обосновано е прието, че деянието му съставлява административно нарушение по чл.104а от ЗАвтП.  Наложеното наказание е в абсолютния размер, предвиден от законодателя и съгласно забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН (в действащата редакция) липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

Недоказани и неоснователни са твърденията, че конкретното нарушение съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28, б.“а“ от ЗАНН.  Легално определение за „маловажен случай” се съдържа в разпоредбата на чл. 93, т. 9 от НК , според която това е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.  В казуса не са установени такива обстоятелства, които да обуславят значително по-ниска степен на обществена опасност на извършеното нарушение в сравнение с типичните, обичайни случаи.

В този смисъл са и мотивите на обжалваното решение. Същото е  валидно, обосновано, правилно и законосъобразно, поради което  следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2 от АПК Разградският административен съд

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №260010/29.10.2020г., постановено по АНД №163/2020г. по описа на Кубратския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

           ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                               2./п/