Решение по дело №333/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 44
Дата: 16 март 2020 г. (в сила от 13 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20191620200333
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Гр. Лом, 16.03.2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – гр. ЛОМ, IV - ти състав в публично съдебно заседание на трети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Иван Йорданов

 

При секретаря Анетка Рангелова, като разгледа докладвано от съдия Йорданов АНД № 333 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по чл. 59, ал. 1 и сл. от ЗАНН.

 

          С Наказателно постановление № 12-001451 от 26.06.2019 година на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Монтана - Д.В.П. на „Инфракънстракшън“ ЕАД – гр. София, ЕИК *********, в качеството му на работодател, е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00 лева /хиляда и петстотин лева/, на основание чл. 416, ал. 5 КТ във вр. с чл. 413, ал. 2 КТ, за това, че при извършена проверка на място на 17.04.2019 г. в 11:00 ч. и по документи на 17.05.2019 г. по спазване на трудовото законодателство от Дирекция „ИТ” - гр. Монтана, в обект – изпълняване на С.но-монтажни работи по Национална програма за енергийна ефективност на многофамилна жилищна сграда, бл. „С.“, находяща се в гр. Лом, ул. „С.“ № 53А, се констатира, че дружеството в качеството си на работодател, представлявано от А.К.Х. не е осигурило провеждането на инструктаж по безопасност и здраве при работа на В.Ц.В.– лице, извършващо С.но-монтажни работи в обекта. Нарушението е констатирано с Протокол от извършена проверка от 17.05.2019 г. и представлява нарушение на чл. 16, т. 1, б. „е“ от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на С.но-монтажни работи.

          Недоволен от издаденото Наказателно постановление, е останало дружеството „Инфракънстракшън“ ЕАД – гр. София, което в съдебно заседание се представлява от адв. И.Ц. от САК. Същият моли издаденото наказателно постановление да бъде отменено, като подробни съображения излага в писмена защита.

          Въззиваемата страна, чрез своя процесуален представителстарши юрисконсулт Силвия К. взема становище, че жалбата е неоснователна, а атакуваното НП е законосъобразно и следва да бъде потвърдено. Представя и писмена защита.

          Съдът, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, доводите на страните и посочените в жалбата основания, намира за установено следното:

Жалбата е допустима: подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от 3АНН и от страна, имаща процесуална възможност за обжалване, а разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА.

          От фактическа страна:

          На 17.04.2019 г. свидетелите Л.Р. и П.А. инспектори в Дирекция „Инспекция по трудаизвършили проверка на място в обект ремонт – изпълняване на С.но-монтажни работи по Национална програма за енергийна ефективност на многофамилна жилищна сграда, бл. „С.“, находяща се в гр. Лом,     ул. „С.“ № 53А. При проверката констатирали, че „Инфракънстракшън“ ЕАД, представлявано от А.К.Х., в качеството си на работодател не е осигурило провеждането на инструктаж по безопасност и здраве при работа на лицето В.Ц.В., извършващ С.но-монтажни работи в обекта.

          След извършена проверка по документи, на 17.05.2019 г. е съставен протокол с изх. 17061/17.05.2019 г. От Дирекция „Инспекция по труда”     гр. Монтана е изпратена покана по чл. 40, ал. 2 от ЗАНН до „Инфракънстракшън“ ЕАД, за явяване във връзка със съставяне на акт за установяване на административно нарушение. Поканата е получена на 13.05.2019 г., видно от приложената обратна разписка.

          На 17.05.2019 год. на „Инфракънстракшън“ ЕАД е съставен акт за установяване на административно нарушение № 12-001451 от свидетеля Л.Р. в отсъствието на нарушителя и в присъствието на свидетелите Г.О. и П.А., като същият бил изпратен за връчване по пощата и е получен на 21.05.2019 год., видно от обратната разписка.

          В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не е депозирано писмено възражение.

          Наказващият орган е преценил, че от „Инфракънстракшън“ ЕАД е извършено нарушение на трудовото законодателство и е издал на основание чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 413, ал. 2 КТ атакуваното наказателно постановление - № 12-001451 от 26.06.2019 г., с което за нарушение на чл. 16, т. 1, б. „е“ от Наредба № 2 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на С.но-монтажни работи е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00 лв.

          В хода на съдебното производство са приети от съда заверени копия на съставения АУАН и процесното НП, както и копия от констативен протокол, обратни разписки, договор, споразумение към него и трудов договор.

          При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че жалбата е основателна, поради следните мотиви:

          На първо място, съдът констатира несъответствия в датите на съставянето на констативния протокол, изпращането на поканите и съставянето на АУАН. Първоначалната проверка на място е извършена на 17.04.2019 г. В НП се посочва, че е извършена проверка и по документи на 17.05.2019 г. На същата дата се сочи да е съставен констативния протокол. На „Инфракънстракшън“ ЕАД е изпратена покана за съставяне на АУАН, с дата    10.05.2019 г., която е получена на 13.05.2019 г.  На 17.05.2019 г. е съставен АУАН. Така излиза, че най-напред е изпратена покана за съставяне на акт (на 10.05.2019 г.), след което на 17.05.2019 г. е извършена проверка по документи и е съставен констативния протокол, като на същата дата е съставен и АУАН. По този начин се създава объркване, което поставя съда в невъзможност да прецени кога точно окончателно е констатирано нарушението (защото ако е констатирано на 17.05.2019 г., то поканата за съставяне на АУАН от  10.05.2019 г. е изпратена преди въобще да се установи дали има нарушение и дали следва да се съставя АУАН). По този начин се нарушава и правото на защита на жалбоподателя, тъй като не му е дадена възможност да се запознае със съставените документи и да организира адекватно и своевременно защитата си.

          На следващо място, дори да се приеме, че допуснатата неточност на датите на съставяне на документите не е съществено процесуално нарушение, съдът намира, че по същество от „Инфракънстракшън“ ЕАД не е извършено нарушение на трудовото законодателство, за което да следва да се наложи имуществена санкция. На дружеството е издадено НП за това, че не е осигурило провеждането на инструктаж по безопасност и здраве при работа в обекта на Венцислав Велков. За изпълнението на СМР в описания в НП обект, „Инфракънстракшън“ ЕАД е използвала фирмата „Преслап“ ЕООД. Тези правоотношения са уредени с договор от 27.11.2018 г. между двете дружества, приет като доказателство по делото. Към този договор е сключено и споразумение, в което са уредени задълженията за провеждане на инструктаж съгласно цитираната Наредба № 2. В това споразумение се посочва, че „инструктажа на работното място се извършва от техническия ръководител на С.ния обект на дружеството изпълнител.“ Дружеството изпълнител според договорното споразумение, е „Преслап“ ЕООД. Съгласно чл. 16, т. 1, б. „е“ от Наредба № 2, сочен като нарушена разпоредба: „С.ят осигурява: инструктажа, обучението, повишаването на квалификацията и проверката на знанията по ЗБУТ на работещите“. Следователно „Преслап“ ЕООД, а не „Инфракънстракшън“ ЕАД е следвало да осигури провеждането на инструктаж. Не е налице нарушение на трудовото законодателство и съдът намира, че жалбоподателят не е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 413, ал. 2 от КТ.

          С оглед на гореизложените мотиви, съдът намира, че издаденото наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно, затова и на основание  чл. 63, ал. 1 от 3АНН

 

Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление              № 12-001451 от 26.06.2019 година на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Монтана - Д.В.П. на „Инфракънстракшън“ ЕАД – гр. София, ЕИК *********, в качеството му на работодател, е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00 лева /хиляда и петстотин лева/, на основание чл. 416, ал. 5 КТ във вр. с чл. 413, ал. 2 КТ, за това, че при извършена проверка на място на 17.04.2019 г. в 11:00 ч. и по документи на 17.05.2019 г. по спазване на трудовото законодателство от Дирекция „ИТ” -   гр. Монтана, в обект – изпълняване на С.но-монтажни работи по Национална програма за енергийна ефективност на многофамилна жилищна сграда, бл. „С.“, находяща се в гр. Лом, ул. „С.“ № 53А, се констатира, че дружеството в качеството си на работодател, представлявано от А.К.Х. не е осигурило провеждането на инструктаж по безопасност и здраве при работа на В.Ц.В.– лице, извършващо С.но-монтажни работи в обекта.

 

          РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване по реда на глава ХІІ от АПК пред Административен съд - гр. Монтана, на основанията предвидени в НПК в 14-дневен срок от съобщението на страните.

 

          След влизане в сила на решението препис от решението да се изпрати на Дирекция „Инспекция по труда” - гр. Монтана за сведение и изпълнение.

 

 

 

 

              Председател: