Решение по дело №998/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 846
Дата: 12 ноември 2021 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20217150700998
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 846/12.11.2021г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик, Х състав, в открито съдебно заседание на тринадесети октомври, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

КРАСИМИР ЛЕСЕНСКИ

 

При секретаря Димитрина Георгиева и с участието на прокурора  Стоян Пешев разгледа докладваното от съдия Шотева касационно административнонаказателно дело № 998, по описа на съда за 2021 г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с глава ХII от АПК.

Образувано е по касационна жалба от „ЛЕНГЕР ГРУПО 13“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище: гр. Ветрен, ул. „Тридесет и трета“ № 4, вх. А, представлявано от управителя С. Б. С. чрез адв. А.П., срещу Решение № 224/13.04.2021г. по АДН № 1371/2020г. на Районен съд - Пазарджик. С обжалвания съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление с № 13-002155/28.08.2020г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Пазарджик, с което на „ЛЕНГЕР ГРУПО 13“ ЕООД с ЕИК *********, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда (КТ), във връзка с чл. 413, ал. 2 от КТ за нарушение на чл. 52 ал. 1 от ЗЗБУТ и чл. 2, ал. 1 от Наредба за задължителното застраховане на работниците и служителите за риска „трудова злополука“ и т. 9 от Заповед № РД-01-672 от 22.10.2019г. за определяне на коефициент на трудов травматизъм по икономически дейности за прилагане през 2020г.

В касационната жалба се навеждат доводи за незаконосъобразност и неправилност на атакуваното съдебно решение. Иска се от съда да отмени същото. Жалбата се поддържа в съдебно заседание от валидно упълномощен процесуален представител – адвокат П..

Ответникът по касационната жалба - Дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик, редовно призован, не изпраща представител. Ангажира писмено становище, с което се иска КЖ да бъде оставена без уважение, съответно да бъде потвърдено обжалваното решение. Претендира присъждане на разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Пазарджик – прокурор Стоян Пешев, счита, че жалбата е неоснователна, а обжалваното решение - законосъобразно и обосновано.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата, направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт.

Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, като съображенията са следните:

С № 224/13.04.2021г. по АДН № 1371/2020г. на Районен съд – Пазарджик е потвърдено Наказателно постановление с № 13-002155/28.08.2020г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“- гр. Пазарджик, с което издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Пазарджик, с което на „ЛЕНГЕР ГРУПО 13“ ЕООД с ЕИК ********* е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда (КТ), във връзка с чл. 413, ал. 2 от КТ за нарушение на чл. 52 ал. 1 от  ЗБУТ и чл. 2, ал. 1 от Наредба за задължителното застраховане на работниците и служителите за риска „трудова злополука“ и т. 9 от Заповед № РД-01-672 от 22.10.2019г. за определяне на коефициент на трудов травматизъм по икономически дейности за прилагане през 2020г.

Районен съд Пазарджик е установил, че с АУАН от 19.05.2020г. е констатирано, че „ЛЕНГЕР ГРУПО 13“ ЕООД с ЕИК *********, с предмет на дейност: товарен автомобилен транспорт, в качеството си на работодател по смисъл на КТ, не е застраховал работниците на дружеството, които подлежат на задължително застраховане за риск „трудова злополука“, в това число Й. Х. Б. на длъжност „Шофьор на товарен автомобил/международен превоз“. Нарушението е извършено на 22.01.2020г. и е констатирано на 19.05.2020г. при преглед на фирмената документация на дружеството в Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Пазарджик, когато е установено, че няма сключена и представена до края на проверката застраховка за риск „трудова злополука“. Работниците на дружеството в това число Й. Х. Б.  са извършвали работа по икономическа дейност „Товарен автомобилен транспорт“ с код КИД 49, за който е определен коефициент на трудов травматизъм 1,55, който е по-висок от средния за страната 0,63, съгласно Заповед № РД-01-672 от 22.10.2019г. за определяне на коефициент на трудов травматизъм по икономически дейности за прилагане през 2020г.

Съставен е констативен протокол, дадени са предписания на управителя. Във връзка с така установеното при проверката е съставен АУАН и е издадено процесното наказателно постановление, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева лева.

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел за безспорно установено, че санкционираният правен субект е осъществил състава на посоченото в АУАН и в НП неизпълнение на административно задължение, доколкото не е изпълнил задължението си като работодател да осигури здравословни и безопасни условия на труд, като е сключил трудов договор (№ 5/22.01.2020г.) с Й. Х. Б., назначен на длъжност „Шофьор на товарен автомобил/международен превоз“ без да го застрахова за риска „Трудова злополука“.

 Първоинстанционният съд е обсъдил подробно всички доказателства, събрани по делото, включително и свидетелските показания на управителя на дружеството, видно от които същият признава факта на извършеното нарушение. Съдът е направил извод, че в конкретния случай дружеството, в качеството си на работодател, с бездействието си е извършило вмененото му нарушение на чл. 52 от ЗБУТ и чл. 2, ал. 1 от Наредба за задължителното застраховане на работниците и служителите за риска „трудова злополука“.

Правилно и обосновано с оглед доказателствата по делото първоинстанционният съд е приел, че с деянието си санкционираното дружество е осъществило състава на чл. 413 ал. 2 от КТ. Правилен е изводът на съда, че АУАН и НП са издадени от компетентни длъжностни лица, при липса на съществени нарушения на процедурата. Констатирал е, че административнонаказващият орган е мотивирал индивидуализацията на наложеното наказание, определяйки го в предвидения по закон минимум в размер от 1500 лева.

Настоящият съдебен състав счита, че не е налице приложимост на привилегирования състав на чл. 415в от КТ, с оглед установения коефициент на трудов травматизъм, съпоставен със средния за страната, поради което правилно е ангажирана отговорността на нарушителя за извършеното от него нарушение по посочения в наказателното постановление текст на закона, какъвто е изводът на районния съд.

Административен съд Пазарджик счита, че обжалваното решение е валидно и допустимо.

За да постанови решението си, Районен съд - Пазарджик е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени и гласни доказателства, делото е изцяло изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в АУАН и в НП, са установени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства. Съдът е изпълнил задължението си, като е разглеждал делото по същество, правилно е установил извършено нарушение и обстоятелствата, при които е осъществено.

Касационната инстанция намира, че въз основа на правилно установена фактическа обстановка районният съд е направил правилни и законосъобразни изводи, като не е допуснал нарушение на материалния и на процесуалния закон при издаване на обжалвания акт. Съдът е обосновал правилни изводи за съставомерност на констатираното неизпълнение на административно задължение по чл. 413, ал. 2 от КТ. Извършването на нарушението и нарушителят са установени по безспорен начин, а въпросът за вина в настоящия случай е без правно значение, доколкото се касае за обективна, безвиновна отговорност на юридическо лице, следователно са налице елементите от фактическия състав на хипотезата на чл. 53, ал. 2 ЗАНН.

Не са основателни твърденията в КЖ по отношение на сроковете, в които е проведено административнонаказателното производство по издаване на НП. Същото е издадено в рамките на давностния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН, а срокът по чл. 52, ал. 1 от ЗАНН има инструктивен характер.

С оглед изложеното, Административен съд Пазарджик приема, че районният съд е приложил правилно материалния закон, при съблюдаване на съдопроизводствените правила, като липсва касационно основание за отмяна на неговото решение.

По изложените съображения и с оглед извършената служебна проверка по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 218, ал. 2 от АПК, съдът не констатира други пороци на обжалваното решение, отнасящи се до неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което намира, че същото следва да бъде оставено в сила.

В писмено становище от 13.10.2021г. процесуалният представител на ответната страна е направил искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, поради което съдът счита, че дължимият размер на разноски за процесуално представителство следва да се присъди на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и възлиза на 80 /осемдесет/ лева.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 224/13.04.2021 г., постановено по НАХД № 1371, по описа за 2020 г. на Районен съд – Пазарджик.

ОСЪЖДА „ЛЕНГЕР ГРУПО 13“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище: гр. Ветрен, ул. „Тридесет и трета“ № 4, вх. А, представлявано от управителя С. Б. С. да заплати на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ сумата от 80 (осемдесет) лева, представляваща сторените разноски по делото.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

 

 2. /п/