Решение по дело №75/2020 на Районен съд - Мездра

Номер на акта: 40
Дата: 22 май 2020 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Евгени Ангелов Божидаров
Дело: 20201450200075
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер

 

Година

22.05.2020

Град

Мездра

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Мездренски районен

съд

 

наказателен

състав

На

двадесет и втори май

 

Година

2020

В публичното заседание в следния състав:

Председател

ЕВГЕНИ БОЖИДАРОВ

Съдебни заседатели

 

Секретар

В.К.

 

Прокурор                                                                     

 

 

като разгледа докладваното от

Съдия БОЖИДАРОВ

 

 

НАХ

дело номер

75

По описа за

2020

Година.

                 ВЪЗ ОСНОВА НА ЗАКОНА И ДОКАЗАТЕЛСТВАТА

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА М.М.М., ЕГН:**********, родена на *** година в гр.Тетевен, българка, българска гражданка, вдовица, средно образование, не осъждана-реабилитирана, пенсионерка по инвалидност,  живуща ***, за ВИНОВНА  в това, че  на 24.09.2019 година в двора на обитавана от нея къща, намираща се в гр. Роман, ул. „……” №…. съхранявала незаконно добит от другиго дървен материал – 2 пр. куб.м. дърва за огрев, от дървесен вид „цер”, на стойност 105,60 лева, не  маркирани с КГМ  и без превозен билет удостоверяващ  законният им произход, като случаят е  маловажен - престъпление по чл. 235 ал.6 вр. ал.2 НК.

ОСВОБОЖДАВА М.М.М.  на основание 378 ал.4 т.1  НПК вр. чл.78а НК от наказателна отговорност.

НАЛАГА на основание чл.78а  ал.1 НК  на М.М.М.   административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /ХИЛЯДА/ лева  в полза на държавата.

ОТНЕМА  на основание  чл. 235 ал.7 НК в полза на Държавата  предметът на престъплението – 2 пр. куб. м. дърва за огрев от дървесен вид „цер”, намиращи се на съхранение  в домът на обвиняемата  с протокол за  отговорно пазене на вещи № 005237/24.09.2019 г.  на РДГ-Берковица.

ОСЪЖДА М.М.М.   да заплати в полза на ОД МВР- Враца сумата от 109.80 лева за СОЕ.

РЕШЕНИЕТО  се обяви публично и същото  може да се обжалва и протестира чрез РС-Мездра  пред ВрОС в 15-дневен срок.                                      

 

 

 

                                                   Районен  съдия:

 

                                               

                                                    

Съдържание на мотивите

                        Мотиви на Решение  по  АНХД № 75 /2020 г.

 

 

 

 

Делото е образувано въз основа на предложение на РП-Мездра за освобождаване от наказателна отговорност с налагане  на административно наказание по реда на глава 28 НПК на лицето  М.М.М., с ЕГН **********,***,

за това , че на  24.09.2019 г. в двора на обитавана от нея къща, намираща се в гр.Роман, ул.“Капитан Петко Войвода“ № 4, е съхранявала незаконно добит от другиго дървен материал – 2,00 пр.куб.метра дърва за огрев от дървесен вид „цер“, на стойност 105,60 лева, немаркирани с контролна горска марка и без превозен билет, удостоверяващ законния им произход, като случаят е маловажен - престъпление по чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК .

  РП-Мездра в с.з не изпраща представител.

 Обвиняемата се явява лично. Призна вината си . Обяснява закупуването на инкриминираната дата и място на дърва за огрев без документи водена от ниската им продажна цена от непознати лица . Съжалява за извършеното.Моли за минимално наказание като пенсионер по болест .

Съдът като прецени събраните на ДП доказателства , преценени по реда на чл.378 ал.2 НПК , намира за установено следното :

Досъдебното производство е образувано на 18.12.2019 г. по чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК и е приключено с мнение за предаване на съд на М.М.М. ***, за престъплението за което е образувано производството.

От събраните в хода на разследването доказателства е установена следната фактическа обстановка.

На 24.09.2019г. във връзка с получен сигнал за съхранение на незаконно добити дърва за огрев, служителите на ДГС гр.Мездра А. В. и К.В. извършили проверка в двора на къща находяща се в гр.Роман, ул.“Капитан Петко Войвода“ № 4.  Около 09,00 часа те посетили адреса и там намерили и обитателката на имота – обвиняемата М.М.М.. При проверката в двора открили нарязани на парчета с дължина около 30 см. дърва за огрев от дървесен вид „цер“. Измерени с ролетка се оказало, че общото им количество е 2 пр.куб.метра. На нито едно дърво не били открити марки за техния законен добив. Обвиняемата М. нямала и превозен билет или какъвто и да било документ за тяхното притежание. Тя разказала, че предната вечер на 23.09.2019г. около 21,00 часа, по улицата й минали две конски каруци, натоварени с дърва за огрев, нарязани по на 30 см. С двете каруци били две момчета с качулки на главата, които М. твърди, че не познава, но смята, че са от града. Те й предложили да й продадат дървата за общо 90 лева и тя се съгласила. Двете момчета стоварили дървата в двора й, тя им платила и те си заминали. Не ги е питала откъде са дървата. Разбирала, че дървата са незаконно добити тъй като нямало никакви документи за тях, но казва, че е бедна и затова не може да си позволи да си закупи законно дърва поради високите им цени.

За това нарушение на М.М. бил съставен АУАН № 848/ 24.09.2019 г., който тя подписала без възражение. Цялото количество дърва били оставени на отговорно пазене на М.М. в двора, където били намерени.

Видно от заключението на назначената лесовъдно оценителна експертиза, пазарната стойност на дървата предмет на престъплението възлиза на 105, 60 лева.

С оглед фактическата обстановка по делото се касае за  маловажен случай по смисъл на чл.235 ал.6 от НК. Освен ниската стойност на дървата предмет на престъплението, която е под размера на минималната работна заплата за страната в този период, следва да се има предвид и обстоятелството, че обвиняемата няма никакви нарушения по ЗГ и няма издавани наказателни постановления. М. не е осъждана и признава вината си като разказва, че причината да закупи незаконно добити дърва е факта, че ниските й доходи не й позволяват да си закупи редовно добити дърва.

От така изложената фактическа обстановка е видно, че обвиняемата М.М.М. *** е извършила престъпление против стопанството – съхранява незаконно добит от другиго дървен материал – дърва за огрев, при условията на маловажен случай. На 24.09.2019 г. в двора на обитавана от нея къща, намираща се в гр.Роман, ул.“Капитан Петко Войвода“ № 4, е съхранявала незаконно добит от другиго дървен материал – 2,00 пр.куб.метра дърва за огрев от дървесен вид „цер“, на стойност 105,60 лева, немаркирани с контролна горска марка и без превозен билет, удостоверяващ законния им произход, като случаят е маловажен - престъпление по чл.235 ал.6 вр. ал.2 от НК.

Обвинението е доказано от събраните на ДП доказателства , преценени по реда на чл. 378 ал.2 НПК- обяснения на обвиняемата ,констативен протокол от 24.09.2019 г. , АУАН № 848/24.09.2019 г. , протокол за отговорно пазене на вещи от 24.09.2020 г.  , показанията на служителите на ДГС –Мездра А. П. и А. В. , лесотехническа СОЕ , декларация за имотно състояние на обвиняемата. Всички доказателства са логични , последователни и взаимно подкрепящи се , поради което се кредитират в пълен обем и водят до доказаност на обвинението по  категоричен и несъмнен начин .   

Престъплението по чл.235 ал.1 и ал.2 НК /основен състав/ и чл.235 ал.6 НК /правилигерован състав на малозначителност /  е формално /на просто извършване /, като предмет на посегателство е горският фонд дефиниран в разпоредбата на чл.2 от ЗГ.В този горски фонд попадат  всички горски територии, собственост на лицата по чл. 22 ЗГ .Разпоредбата на чл.235 НК не защитава правото на собственост , а правото на държавата  чрез нейните органи  от съответния стопански отрасъл да контролира действията по изсичане и извозване на дървесния материал от този горски фонд.Това се извежда както от мястото, където тази разпоредба заема в НК –раздел „престъпления в отделни стопански отрасли“ , така и от описаните в самата разпоредба съставомерни елементи на престъплението .В подкрепа на този  извод е и разпоредбата на чл.235 ал.7 НК ,която предвижда във всички случай на престъпления от този вид , отнемане на предмета на престъплението  / или неговата равностойност ако липсва / в полза на държавата ,което изключва в това производство връщането му или заплащането му на собственика .При тези доводи липсва пострадало физическо  или ощетено юридическо лице , като причинената щета на горският фонд от деяние по чл.235 НК не е изискуем съставомерен признак поради факта , че престъплението по чл.235 ал.1 и ал.2 НК не е резултатно , а е формално.-на просто извършване .В този смисъл е константната съдебна практика : т.3 от ТР  № 2 / 2016 г. на ВКС указващо възможност за приложение на особените правила по НПК за разглеждане на дела при който следва да бъдат възстановени или обезпечени само съставомерни имуществени вреди.В контекста на това задължително ТР конкретно за престъплението  по чл.235 НК не са налице съставомерни имуществени вреди , в който смисъл са и  и Решение № 39/13.06.2019 г. на ОС-Враца по ВНОХД № 140/2019 г. ,  Решение №102/17.12.2018 г. на ОС-Враца по ВНОХД № 453/2018 г. , Решение № 70/22.10.2018 г. на ОС-Враца по ВНОХД № 346/2018 г. и   Определение № 609/01.09.2017 г. на ОС-Враца по ВНЧД № 514 / 2017 г. , във връзка със същото деяние, в което изрично се сочи формалният състав на престъплението по чл.235 НК, което е довършено с факта на осъществяване действията на дееца,независимо от стойността на инкриминираните дървесни продукти  ,която стойност се отчита единствено по отношение превилигерованите  и квалифициращите състави свързани със стойности на инкриминирана дървесина  в малък ,  голям или особено голям размер и  обвързани от това със съответните  наказания във възходяща градация .

За  процесното деяние представляващо умишлено престъпление по чл. 235 ал.6 вр ал.2 НК се предвижда наказание „лишаване от свобода до 1 година или пробация, или глоба от 100 до 300 лева”. Обвиняемата М.М.М.  не е осъждана  и по отношение на  нея   не е прилагана  гл.VІІІ, раздел ІV  от общата част на НК-освобождаване от наказателна отговорност с налагане на адм.наказание по чл.78а НК и не са налице изискуеми съставомерни имуществени вреди от престъплението по чл. 235 НК . Налице са задължителните предпоставки за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемото лице с налагане на административно наказание, предвидено в чл. 78а  от НК.При тези доводи съдът е длъжен да го  освободи от наказателна отговорност като  наложи административно наказание-глоба в рамките от 1000 до 5000 лв . С оглед признание за вина във всички фази на процеса , съдействие на разследващите за разкриване на обективната истина, чисто съдебно минало , съжаление за извършеното, семейно положение , наличие на месечен доход като пенсия под МРЗ за страната  и добри характеристични данни  ,  съдът намери , че по справедливост съответства на деянието и дееца  налагане на минималното административно наказание-глоба от 1000 лева на обвиняемата  М.М.   .

По делото е изготвена лесотехническа експертиза , като разноските за нея в размер на 109,80 лв. бяха възложени в тежест на виновното лице съгласно чл.189 ал.3 НПК.

Инкриминираната дървесина от 2 пространствени кубически метра е оставена на отговорно пазене във владение на обвиняемата , поради което и на основание чл.235 ал.7 НК бе отнета  в полза на държавата .

 

Воден от изложените мотиви съдът постанови своето решение.

 

 

 

 

                                                                                             Районен Съдия :