Решение по дело №51/2019 на Районен съд - Етрополе

Номер на акта: 33
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 9 юли 2019 г.)
Съдия: Цветомир Цаков Цветанов
Дело: 20191830200051
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2019 г.

Съдържание на акта

                Р    Е    Ш    Е    Н   И    Е

 

Гр.Етрополе,20.06.2019 год.

 

в   името   на   народа

 

Етрополски  районен съд  в публично заседание на двадесети юни през двехиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Цветомир Цветанов

 

при секретаря:Сияна Манчева като разгледа докладваното от Председателя НАХ дело №00051 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

     Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

     Жалбоподателя И.Г.И.,*** обжалва Наказателно постановление №19-0263-000403/29.03.2019 год. на Началника на РУП-Етрополе, с което за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП и на основание чл.175 ал.1 т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец. Твърди, че обжалваното НП е незаконосъобразно и необосновано, като е нарушен материалния закон. Твърди, че атакуваното НП е издадено от АНО въпреки допусната нередовност в АУАН и при неизяснена фактическа обстановка.

     В съдебно заседание жалбоподателя И.И., редовно призован не се явява. Лично и, чрез адв.Янислав Стаматов, АК-Бургас поддържа подадената жалба.

     Представител на РУП-Етрополе, редовно призовано, не се явява в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

     Не се явява и представител на Районна прокуратура-Етрополе, редовно призовани.

     Съдът след преценка на доказателствата по делото и доводите на страните, приема за установено следното:

     ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

     На 01.03.2019 година, около 07.50 часа, полицейските служители Даниел П. и Христо Христов, спрели за проверка движещия се по бул.“Партизански“ в гр.Етрополе срещу частен дом №7, лек автомобил марка „Опел“, модел „Мерива“ без регистрационни табели, с водач И.Г.И.. Служителите на реда, поканили водача извън автомобила, като го попитали защо управлява същия без регистрационни табели. Той се учудил, като казал, че рано сутринта тръгнал от гр.София, където живеел, за да отиде на работа в „Елаците Мед“ АД, в землището на гр.Етрополе. Водача бил посъветван да подаде жалба в полицията за това, че са му откраднати регистрационните табели.

     По-късно през деня бил извикан в РУП-Етрополе, където св.П.С.А. в присъствието на св.В.С.Г., и въз основа на докладна записка от констатиралите нарушението, съставил АУАН №292/2019 година. Жалбоподателя го подписал без възражение.

     Въз основа на АУАН е издадено НП, в което била отразена същата фактическа обстановка, като за констатираното нарушение на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец.

     От справка за първоначална регистрация на МПС-то /л.22/ се установява, че същото е с рег.№СВ 9820 КА, с първа регистрация на 16.02.2017 година, като собственици на автомобила са „Райфайзен Лизинг България“ ЕООД, И.Г.И. и Любомир В.И..

     Горната фактическа обстановка съдът установи от приложените към жалбата материали-Наказателно постановление №19-0263-000403/29.03.2019 г., АУАН №292/2019 год., Писмени обяснения, справка за нарушител/водач от ОД МВР София, другите приложени писмени доказателства към административно наказателната преписка и показанията на свидетелите в съдебно заседание.

     ОТ ПРАВНА СТРАНА:

     Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество основателна и като такава ще следва да бъде уважена, като бъде отменено обжалваното НП като незаконосъобразно по следните съображения:

     Съгласно разпоредбата на чл.140 ал.1 от ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По републиканските пътища, отворени за обществено ползване, включени в трансевропейската пътна мрежа, и по такива, които са извън нея, или по техни участъци се допускат само моторни превозни средства с валиден винетен стикер, залепен по начин, възпрепятстващ повторното му ползване. Съгласно санкционната норма на чл.175 ал.1 т.1 от ЗДвП водач, който управлява моторно превозно средство, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от един до шест месеца и глоба в размер на 50 до 200 лева.

      По делото няма спор, че процесното МПС е регистрирано, но към момента на извършване на полицейската проверка е било без поставени регистрационни табели. Установи се, че най-вероятно двете регистрационни табели са били предмет на престъпление, като поради ранния час на качване в автомобила в гр.София, жалбоподателя не е забелязал този факт. За да бъде ангажирана отговорността на жалбоподателя за извършено нарушение на чл.175 ал.1 т.1 от ЗДвП е необходимо автомобила да е с регистрационни табели, но същите да не са били поставени на определените за това места. В конкретния случай регистрационни табели върху или във автомобила не е имало, поради което и отговорността на жалбоподателя не може да бъде ангажирана по този текст. В случая административно наказателната отговорност на жалбоподателя би следвало да бъде ангажирана за нарушение на чл.175 ал.3 предл.2-ро от ЗДвП, но това не е сторено от АНО, поради което и издаденото НП се явява незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено.

     От друга страна съдът намери, че наказващият орган не е съобразил това, че в случая се касае за маловажен случай на нарушение по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, с оглед на което не е следвало да ангажира административнонаказателна отговорност на И.И., т.к. същия не е знаел, че регистрационните табели на автомобила му, са били най-вероятно обект на кражба, за което той е узнал едва след като е бил спрян от полицейските служители.

Съдът като отчете, че от нарушението не са засегнати интереси на други лица, нито са възникнали негативни последици във връзка с нарушението прие, че се касае за маловажност на същото. АНО неприлагайки чл.28 от ЗАНН е приложил неправилно материалния закон, което води до отмяна на НП.

     Горните констатации водят до извод за незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление, поради което същото следва да бъде отменено изцяло.

     Водим от горното съдът

 

Р     Е     Ш     И  :

      

     ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ №19-0263-000403/29.03.2019 година на Началника на РУП-Етрополе, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

      РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-София област в 14-дневен срок, считано от получаване на съобщението от страните за постановяването му.

 

 

                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                               /ЦВЕТОМИР ЦВЕТАНОВ/