Определение по дело №34/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 41
Дата: 28 януари 2020 г.
Съдия: Галина Грозева Арнаудова
Дело: 20205000500034
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

  41

 

гр. Пловдив, 28 януари 2020 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пловдивският апелативен съд, гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и осми януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:       ГАЛИНА АРНАУДОВА

          ЧЛЕНОВЕ:        ЕЛЕНА АРНАУЧКОВА

                                  РУМЯНА ПАНАЙОТОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Арнаудова ч.гр.д. № 34/2020 г. по описа на ПАС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Постъпила е частна жалба от Т.П. и Т.П. против разпореждане № 9531/12.11.2019 г., постановено по в.гр.д. № 646/2019 г. по описа на Пловдивския окръжен съд – ІХ гр.с. Жалбоподателите твърдят, че разпореждането е неправилно по изложените в допълнението към частната жалба съображения и молят съда да го отмени.

Ответниците по частната жалба Д.А., А.А. и К.К. не са взели становище по нея.

Съдът, след като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

С решение № 828/26.06.2019 г., постановено по в.гр.д. № 646/ 2019 г. по описа на Пловдивския окръжен съд – ІХ гр.с., е потвърдено решение № 499/06.02.2019 г., постановено по гр.д. № 81/2017 г. по описа на Пловдивския районен съд – Х гр.с., и Т.А.П. и Т.Д.П. са осъдени да заплатят на Д.Т.А. 1 040 лв. разноски за въззивната инстанция.

Против това решение е подадена касационна жалба вх. № 6524/ 17.07.2019 г., наименована въззивна жалба, първоначално изпратена на Върховния касационен съд, а впоследствие препратена по компетентност на Пловдивския окръжен съд.

С молба от 26.07.2019 г. Т.П. и Т.П. са заявили, че назначеният им служебен защитник адвокат А. Ш. не желае да изготви жалба против постановеното по делото въззивно решение, като след посочване на такъв с уведомително писмо изх. № 2752/06.08.2019 г. на Адвокатска колегия – Пловдив с определение № 1637/12.08.2019 г. съдът е заменил адвокат А. Ш. като служебен адвокат на Т.П. и Т.П. с адвокат С. К., вписан под № ...в Националния регистър за правна помощ, за осъществяване на предоставената правна помощ в производството.

С молба от 24.09.2019 г. адвокат С. К. е уведомил съда, че доверителите му не желаят да ги представлява по делото, а искат да бъде назначен за техен процесуален представител адвокат А. С. , който ги е представлявал пред първоинстанционния съд, поради което иска да бъдат прекратени правомощията му като техен процесуален представител.

В същата насока е постъпило и становище от Т.П. и Т.П. от 04.10.2019 г. с искане за техен служебен защитник да бъде назначен адвокат А. С., който им е служебен защитник по друго дело и е запознат със случая.

С разпореждане № 8378/07.10.2019 г. съдът е оставил без уважение искането на молителите доколкото служебният адвокат е назначен по реда на чл. 25, ал. 1 от ЗПП и чл. 26, ал. 1 от ЗПП, като същият е определен от Адвокатския съвет – Пловдив, а съгласно чл. 26, ал. 3 от ЗПП назначеният адвокат може да преупълномощи друг адвокат от НРПП, а до евентуалното преупълномощаване процесуалните действия по администриране на касационната жалба да се съобщават на определения и назначен служебен адвокат С. К..

С разпореждане № 8494/09.10.2019 г. съдът е оставил без движение касационната жалба, като е дал възможност на жалбоподателите в едноседмичен срок от съобщението да изправят констатираните нейни нередовности, а именно: да бъде посочено конкретно решението, което се обжалва, да се представи точно и мотивирано изложение на касационните основания по чл. 281 от ГПК, да бъде формулирано в какво се състои искането, жалбата да бъде приподписана от адвокат съгласно изискването на чл. 284, ал. 2 от ГПК, да бъдат предоставени преписи от жалбата и приложенията за другите страни в производството, да бъде приложено изложение на основанията за допускане на касационно обжалване съгласно чл. 280, ал. 1 от ГПК с преписи за другите страни в производството, с посочване на основанието за допускане на касационно обжалване – дали съдът се е произнесъл по материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е решен в противоречие със задължителната практика на ВКС и ВС в тълкувателни решения или постановления, в който случай същите не следва да се представят, а само да се посочат номера и годината на постановяването им, ако е решен в противоречие с практиката на ВКС, същите следва да се представят; дали съдът се е произнесъл по материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е решен в противоречие с актове на Конституционния съд на Репубилка България или на Съда на Европейския съюз, в който случай следва да се посочат и представят влезлите в сила решения на съдилищата; а ако допускането до касационно обжалване е поради значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, следва да се обоснове твърдяното значение, като на касаторите е указано, че при неизпълнение на дадените указания в срок, касационната жалба ще бъде върната.

Съобщението за постановеното разпореждане е изпратено на жалбоподателите чрез служебния им защитник адвокат С. К. и е получено от последния на 17.10.2019 г.

На 24.10.2019 г. е постъпила молба от адвокат К., с която не са отстранени горепосочените нередовности на касационната жалба.

С разпореждане № 9122/28.10.2019 г. съдът е оставил повторно без движение касационната жалба и е указал на жалбоподателите в едноседмичен срок от съобщението да отстранят констатираните нейни нередовности, подробно описани по-горе, както и че при неизпълнение на дадените указания в срок касационанта им жалба ще бъде върната.

Съобщението за това разпореждане е получена лично от адвокат С. К. на 30.10.2019 г.

На 07.11.2019 г. е постъпила молба от адвокат К. с искане да бъде удължен срокът за отстраняване на недостатъците на жалбата съгласно дадените указания с разпореждане № 9122/28.10.2019 г., тъй като поради лични здравословни причини за периода 04.11.2019 г. – 06.11.2019 г. той бил възпрепятстван да работи.

С разпореждане от 08.11.2019 г. съдът е оставил без уважание искането, доколкото жалбата е била оставена без движение за отстраняване на нередовностите й двукратно.

С обжалваното определение съдът е върнал касационната жалба на Т.П. и Т.П., като е приел, че констатираните й нередовности не са били отстранени в срок.  

Настоящият състав споделя направения от окръжния съд краен правен извод.

Съдът намира, че подадената от Т.П. и Т.П. касационна жалба е страдала от нередовности по смисъла на чл. 284, ал. 1, т. 2 от ГПК /означение на обжалваното решение/, чл. 284, ал. 1, т. 3 от ГПК /точно и мотивирано изложение на касационните основания/, чл. 284, ал. 1, т. 4 от ГПК /в какво се състои искането/, чл. 284, ал. 2 от ГПК /приподписване на жалбата от адвокат/, чл. 284, ал. 3, т. 1 от ГПК /изложение на основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 от ГПК/ и чл. 284, ал. 3, т. 2 от ГПК /представяне на преписи от жалбата и приложенията й според броя на лицата, които участват в делото като насрещна страна/. 

Окръжният съд с двете горепосочени разпореждания изрично е указал на жалбоподателите какви са нередовностите на касационната им жалба и им е дал двукратна възможност да ги отстранят, като им е определил подходящ срок за това, както и им е дал указания, че при неотстраняване на тези нередовности на касационната жалба, тя ще бъде върната.

Въпреки това жалбоподателите не са отстранили констатираните нередовности на касационната жалба, а молбата за продължаване на срока за това по реда на чл. 63 от ГПК е подадена след изтичане на срока, в който може да се направи това искане, и в нея не са представени доказателства за наличие на уважителни причини, поради която причина съдът я е оставил без уважение.

Следва да се отбележи, че в този период П. са имали редовно назначен служебен защитник по реда на Закона за правната помощ, като доколкото той се определя поименно от Адвокатския съвет – Пловдив по реда на чл. 26, ал. 1 от ЗПП, не е в правомощията на съда да назначава персонално такъв, както са поискали жалбоподателите, веднъж той е заменен с друг по тяхно искане, а не е възможно това да става многократно до постигане на конкретен персонален резултат от П., като при желание от тяхна страна да ги представлява точно определен адвокат /в случая адвокат С./, те са можели да го упълномощят, в т.ч. по реда на чл. 38, ал. 1 от ЗА /което в крайна сметка са направили/, поради което настоящият състав намира, че не е било нарушено правото на жалбоподателите на защита в гражданския процес.  

Предвид гореизложените мотиви съдът намира, че обжалваното разпореждане е правилно и следва да бъде потвърдено, като бъде оставена без уважение подадената против него частна жалба.

Ето защо съдът

 

    О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от Т.А.П., ЕГН **********, и Т.Д.П.,           ЕГН **********,***, П. област, ул. „....., със съдебен адрес:***, офис … /чрез адвокат А. С./ частна жалба вх. № 34727/21.11.2019 г. против разпореждане № 9531/12.11.2019 г., постановено по в.гр.д.       № 646/2019 г. по описа на Пловдивския окръжен съд – ІХ гр.с.  

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния касационен съд в едноседмичен срок от връчване на съобщението на жалбоподателите.

                                                                            

 

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                          2.