Решение по дело №60/2021 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260048
Дата: 25 март 2021 г. (в сила от 22 май 2021 г.)
Съдия: Георги Йовчев
Дело: 20213001000060
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 3 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

260048/гр. Варна, 25.03.2021 г.

                                                          

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД – ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в открито публично съдебно заседание на седемнадесети март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИЛИЯН ПЕТРОВ

         ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ЙОВЧЕВ

                                                                    НИКОЛИНА ДАМЯНОВА

 

При участието на секретаря Ели Тодорова като разгледа докладваното от съдия Георги Йовчев в.т.д.№60/2021 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по въззивна жалба на Застрахователно акционерно дружество “ДаллБогг: Живот и здраве” АД, с ЕИК *********, със седалище гр.София срещу решение №260006/14.09.2020 г. по т.д.1/2020 г.  по описа на ОС - Шумен, с което въззивникът е осъден да заплати на Л.Д.Т.-А. ***, сумата от 35 000 (тридесет и пет хиляди) лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди – болки и страдания, претърпени от ПТП настъпило на 14.01.2019 г. около 17.15 ч. на кръстовището на ул. „Съединение“ с ул. „Ришки проход“, причинено от Х К Х, при управление на л.а. „Дачия“, модел „Логан“, рег. №Х ХХХХ ХХ, за което деяние последният се е признал за виновен по споразумение за прекратяване на наказателното производство по НОХД №833/2020 г. по описа на ШРС, на основание чл.432, ал.1 от ГПК като отговорност на застрахователя по застраховка гражданска отговорност по полица № BG/30/118003451636, с действие за периода от 21.12.2018 г. до 20.12.2019 г., ведно със законните лихви върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба - 09.05.2019 г. до окончателното изплащане на главницата.

Във въззивната жалба се сочат допуснати нарушения при постановяване на решението, изразяващи се в противоречие с материалния закон, необосновани изводи и нарушение на процесуалните правила. Поддържа, че не е налице основание за ангажиране отговорността на застрахователя, поради липса на причинна връзка между поведението на застрахования и твърдяния вредоносен резултат. Излага още, че присъденото обезщетение е прекомерно и не отговаря на действителния обем претърпени болки и страдания. Счита, че постановеният съдебен акт не отговаря на установената съдебна практика, по отношение определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди.

В писмен отговор, процесуалният представител на въззиваемата оспорва жалбата и моли съда да потвърди решението в обжалваната част.

Съдът, след преценка на представените по делото доказателства, доводите и възраженията  на страните в производството, в съответствие с правомощията си по чл. 269 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:                                                                                                    В одобрено по реда на чл.382 от НПК споразумение от 20.05.2020 г. по НОХД 833/2020 г. по описа на Шуменски районен съд е прието за установено, че Х К Х е осъществил от обективна и субективна страна, състава на престъплението по чл. 343, ал. 3, б. „а”, пр.2 от НК, във вр. с чл.343, ал.1, б. „б“, пр.2 от НК, във вр. с чл.342, ал.1 от НК, за това, че на 14.01.2019 г., при управление на л.а. „Дачия“, модел „Логан“, рег. №Х ХХХХ ХХ, нарушил правилата за движение – чл.119, ал.1 от ЗДвП при приближаване към пешеходна пътека бил длъжен да пропусна стъпилите на пешеходната пътека или преминаващи по нея пешеходци, като намали скоростта или спре, и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Л.Д.Т.-А., изразяваща се в трайно затруднение в движението на левия долен крайник за срок по-голям от един месец и трайно затруднение в движението на десния долен крайник за срок по-голям от един месец, като деянието е извършено на пешеходна пътека.

Съобразно разпоредбата на чл. 300 ГПК е изключена преценката на доказателства относно факти, чието осъществяване е установено с влязла в сила присъда. Доколкото по смисъла на чл.383, ал.1 от НПК, одобреното споразумение за прекратяване има последиците на влязла в сила присъда, съдът намира, че не може да преразглежда въпросите  свързани с това дали е извършено дянието, неговата противоправност и виновността на дееца.

С оглед на горното, съдът приема, че деянието е извършено виновно от Х К Х, същото е противоправно и е налице причинно-следствена връзка между поведението на дееца и вредоносния резултат.

Съдът намира за неоснователни направените от въззивника възражения за съпричиняване на вредоносния резултат, поради неправилно пресичане на пътното платно, доколкото от събраните по делото доказателства и в частност от съдържанието на одобреното в наказателното производство споразумение се установява по безспорен начин, че произшествието е настъпило на пешеходна пътека.

От представените по делото писмени доказателства се установява, че собственикът на лекия автомобил „Дачия“, модел „Логан“, рег. №Х ХХХХ ХХ е имал валидно сключена с въззивника  застраховка „Гражданска отговорност” №BG/30/118003451636, действаща за периода 21.12.2018 г. до 20.12.2019 г.

От съвкупната преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства, вкл. и експертни заключения  се установява, че въззиваемата  Л.Д.Т.-А., в резултат на произшествието е получила  счупване на тазовите кости – счупване на горно рамо на дясна пубисна кост; счупване на горно рамо на лява пубисна кост; счупване на долно рамо на лява пубисна кост. С оглед естеството на счупванията, пострадалата е била хоспитализирана за срок от седем дни, като по време на болничния престой, под ренгенов контрол е извършено закрито наместване на фрактурите на тазовите кости и е извършена медикаментозна профилактикана евентуалните тромбоемболични усложнения. След изписването от болницата, лечението е продължило в домашни условия на постелен режим за продължителен период, в рамките на който пострадалото лице не следвало да извършва никакви движения, докато фрактурите зарастнат. При извършения на 27.02.2019 г. амбулаторен преглед е установено, че пострадалата се придвижва с помощни средства.  Според експерта, счупването на тазовите кости е съпътствано от силни болки в областта на травмата, кръвонасядания в областта на тазовата област и силно затруднена походка. Тези изводи се подкрепят изцяло от показанията на свидетеля Д М М, който сочи, че през голяма част от възстановителенния период (около 3-4 месеца), пострадалата е била на легло, лежейки единствен по гръб с крака свити в определена поза, за да настъпи правилно зарастване, без възможност да сменя позата, като се е нуждаела от пълно обслужване при задволяване на физиологичните ѝ нужди. Наред с това е изпитвала силни болки и дискомфорт при всяко движение на тялото, както и при извършване на физиологични нужди. От заключението на вещото лице, по извършената в първоинстанционното производство съдебно-психологична експертиза се установява, че произшествието се е възприело от пострадалата като остър стрес с преживяване на реален страх за здравето и сигурността си. Феноменологичното състояние се е изявило в тревожност, безпокойство, чувство за невъзможност за справяне със ситуацията, за изолация и принудително ограничаване на контактите и др. По повод тревожната симптоматика, пострадалата се е консултирала с психолог, който също е установил общо неспокойство, понижено настроение, слаба концентрация и нарушен сън. 

Гореизложеното, дава основание на съда изцяло да сподели извода на ОС – Шумен, за определянето на обезщетението за претърпени неимуществени вреди в размер на 35 000 лева.

Тази сума е напълно съобразена с интензитета, продължителността и характера на претърпените болки и страдания. Същевременно обаче, справедливостта по смисъла на чл.52 ЗЗД е морално-етична категория, която не е абстрактно понятие и следва при всяко положение да бъде съобразена с икономическия растеж, настоящ стандарт и средностатистическите показатели за доход и покупателни способности към датата на деликта. В тази връзка следва да се изтъкне, че именно посочената динамика в икономическа конюнктура стои в основата на непрекъснатото нарастване нивата на застрахователно покритие за неимуществени вреди и законодателното задължение за тяхното периодично осъвременяване - § 4, ал. 3 и 4 от ДР на КЗ. Задължението на застрахователя е функция от задължението на застрахования да обезщети увреденото от него лице, а същевременно двете задължения са едни и същи по съдържание и размер в рамките на застрахователния договор.                                                                             

В този смисъл е и даденото разрешение в постановените по реда на чл.290 от ГПК решения на ВКС и съставляващи поради това задължителната по смисъла на ТР 1/2010 г. на ОСГТК на ВКС практика - Решение № 83 от 6.07.2009 г. по т. д. № 795/2008 г. на ВКС, II т. о., и Решение № 1 от 26.03.2012 г. по т. д. № 299/2011 г., II т. о., Решение 25 от 17.03.2010 г. по т. д. № 211/2009 г., II т. о, Р. № 206 от 12.03.2010 г. по т. д. № 35/2009 г. II т. о. и редица  други.       Наред с това, следва да се съобрази, че болките и страданията, във физически,  психологичен и емоционален план, не се ограничават само до изживените в момента на самото престъпление болки и страдания, а продължават и след това, като нанесените травми не са отшумели.                          Преценката за размера на обезщетението по чл.52 ЗЗД се извършва за всеки конкретен случай по справедливост и вътрешно убеждение, като в случая, определеното от ШОС обезщетение отговаря в максимална степен на гореопределените критерии, поради което съдът намира за неоснователни доводите на въззивника за необходимост от автоматични аналогии с присъдени обезщетения по други казуси. 

С оглед на изложеното, съдът приема разглежданата претенция за основателна до размера, уважен от ШОС, поради което съдебният акт следва да бъде потвърден изцяло.

С оглед изхода на спора и предвид своевременно направеното искане, на въззиваемата се следват разноски за процесуално представителство, в размер на 1580 лева, които следва да бъдат заплатени от въззивника.

 

Мотивиран от гореизложеното и на осн. чл.272 от ГПК, съдът

 

                                                   Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №260006/14.09.2020 г. по т.д.1/2020 г.  по описа на ОС - Шумен.

ОСЪЖДА ЗАД „ДаллБогг: Живот и Здраве”, ЕИК *********, със седалище гр.София и адрес на управление, бул. „Г. М. Димитров” №1 ДА ЗАПЛАТИ на Л.Д.Т.-А., с ЕГН **********,***, сумата от 1580 (хиляда петстотин и осемдесет) лева, представляваща разноски за заплащане на адвокатско възнаграждение, на осн. чл.78, ал.1 от ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в едномесечен срок от съобщението до страните пред ВКС на РБългария при условията на чл.280, ал.1 ГПК.

 

        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                  ЧЛЕНОВЕ: