Решение по дело №803/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 260086
Дата: 23 септември 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20191700100803
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 260086

23.09.2020г., град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд в открито съдебно заседание на 01.09.2020г. при секретар Катя Станоева като разгледа докладваното от съдията Димитър Ковачев гражданско дело № 803 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

Предявеният иск е с правна квалификация по чл.135 ал.1 ЗЗД, вр.чл.216 ал.3 от ДОПК. Ищецът Национална агенция по приходите (процесуален субституент на Държавата) е предявил иск срещу „Супервижън корект“ЕООД с ЕИК ********* с адрес: *** и „Татари дизайн“ЕООД с ЕИК ********* с адрес в *** за обявяване на недействителен спрямо Държавата на договор за прехвърляне на вземания сключен между двете дружества на ***г. (нотариално заверен на ***г.), с който се твърди да се уврежда НАП като взискател за дължими от първото дружество публични вземания в размер към ***г. на 500597,07 лева.

Твърди се, че договора не съдържа насрещна престация, като с него са прехвърлени вземания на „Супервижън корект“ЕООД към Община Р. по договор ***г. за обществена поръчка, които са в размер на 608750.00 лева. С договора се увреждала държавата, тъй като цедента няма друго имущество, от което да бъдат събрани дължимите от него към държавата публични задължения за данъци и осигурителни вноски.

Твърди се хипотезата на „свързани лица“ между ответниците, тъй като към момента на сключване на договора за цесия те са представлявани от физически лица, намиращи се в родствена връзка по права линия, а именно баща и син (А. Е. Х. и неговия син А. А. Е.). Тази хипотеза обуславяла наличие на презумпцията за знание за увреждане.

-заверени от ищеца преписи от справка за задълженията; три броя постановления на публичен  изпълнител за налагане на запори върху банкови сметки на първия ответник-цедент; незаверено  копие на първа страница от документ озаглавен „Договор за прехвърляне на вземане /цесия/“ без подписи.

Ответника „Супервижън корект“ЕООД с ЕИК ********* с адрес: *** не е депозирал отговор на исковата молба.

Ответника „Татари дизайн“ЕООД е депозирал отговор в срок, с който оспорва предявеният иск. Твърди, че договора за цесия не е бил безвъзмезден, а подписан с оглед на друг договор от ***г. между двете дружества, с който първия ответник му е превъзложил извършването на СМР-та по договора за обществена поръчка, сключен между първия ответник и Община Р., като договора за цесия е бил сключен като обезпечение на плащанията по договора за СМР.

Оспорва да е налице презумпцията за свързаност с аргумент, че родствената връзка между представителите на две юридически лица не води до свързаност по смисъла на закона, поради което било в тежест на ищеца да докаже, че „Татари дизайн“ЕООД е знаело за увреждането. Твърди ищецът да е знаел предварително, за договора за цесия, а Община Р. е искала разрешение от „Българска банка за развитие“ ЕАД плащането да стане в полза на цесионера, освен това била уведомила НАП за цесията, а НАП е разрешила сумите по договора за обществена поръчка между общината и първия ответник да се платят на цесионера, като е знаела и за задълженията на първия ответник. Твърди, че е платено именно нему като цесионер от страна на „Българска банка за развитие“АД по искане от община Р..

В съдебно заседание ищецът поддържа исковата молба. Възразява да е знаел предварително за цесията и да е давал разрешение за плащане в полза на цесионера, макар да е бил уведомен за плащането съгласно решения на Министерски съвет, указващи на възложителите по обществени поръчки да уведомяват НАП при плащания на суми.

Въз основа на твърденията и възраженията на страните и събраните по делото писмени доказателства ПОС намира за установено от фактическа и правна страна следното:

В случая няма спор, че към датата на сделката между ответниците първият от тях (цедент) е имал (а и продължава да има) публични задължения за данък по ЗКПО и по линия на здравното и социалното осигуряване и ЗДДС. Доколкото няма твърдения и данни те да са установени с влязъл в сила ревизионен акт не е налице някоя от хипотезите на чл. 216, ал. 1 от ДОПК и иска е по чл. 135 ЗЗД вр. с чл. 216, ал. 3 от ДОПК.

За уважаването му е необходимо да се установи, сделката, нейния увреждащ характер, нейната безвъзмездност, съответно знание на втория ответник за увреждането ако сделката е възмездна, както и хипотезата на „свързани лица“ при твърдението в исковата молба, че е налице презумпция за знание.

Няма спор и е обявено в ОСЗ за безспорно, че с договор от *** г. „Супервижън Корект“ ЕООД е прехвърлило на втория ответник вземанията си от Община Р. по договор за обществена поръчка *** г. Това се доказва и от приетият препис от него.

Съгласно трайната практика на съдилищата и ВКС всяка сделка, с която се намалява длъжниковото имущество е увреждаща по своя характер за неговите кредитори.

Установява се от представената справка от „Национална база данни „Население“, че лицата подписали договора от името на двете дружества са в родствена връзка по права линия от първа степен (баща и син), което съответства на легалната дефиниция за „свързани лица“ по ДОПК, дадена в § 1, т. 1, б. „а“, предл. 2 от този кодекс. При това положение приложима е нормата на чл. 216, ал. 3 изр. 2 от ДОПК, която установява презумпция за знание у лицето с което длъжника е договарял. Презумпцията в случая не е оборена. Недоказани са възраженията на втория ответник (цесионер) за знание у ищеца за цесията и разрешаване от негова страна плащанията по договора за обществена поръчка между общината и първия ответник да се извършат направо на цесионера.

Действително ищецът не отрича да е уведомен от общината, че ще се плаща по договора за обществена поръчка на лице различно от титуляра, което уведомяване се прави по силата на решения на Министерски съвет-касае се за РЕШЕНИЕ № 593 на МС от 20.07.2016 г. за условията и реда за разплащанията на разпоредители с бюджет по договори/ ДВ бр.58/2016г. и РЕШЕНИЕ № 592 на МС от 21.08.2018 г. за условията и реда за разплащанията на разпоредители с бюджет по договори/ ДВ бр. 71/2018г.

В тези актове на МС се изисква платеца да изчака разрешение от НАП. Но в тях се предвижда, че и да не се даде такова, плащането се извършва, а само се предвижда административно наказателна отговорност на лицата, които са го наредили без да изчакат установените в решенията на МС срокове да изтекат и при липса на отговор в тези срокове. Плащането става по преценка на платеца (възложителя). Целта на тези решения на МС е да се даде възможност на НАП да предприеме мерки за обезпечаване на вземанията на държавата, като наложи запори върху сумите които трябва да се платят. Това е защитен механизъм, който не изключва и не лишава държавата чрез своите органи да предприеме други мерки включително иска по чл. 135 ЗЗД. Този извод се налага при анализа на т. 8.3; т. 9 и т. 10 от Решение на МС от 2018г и т. 7.3; т. 8 и т. 9 от решение на МС от 2016г.

Предвид наличието на свързаност между страните по договора за цесия и липсата на оборващи знанието за увреждане доказателства се налага извод, че вторият ответник знае за увреждането на кредитора (държавата). С оглед на наличие на предпоставките за прилагане на презумпцията за знание е без значение дали цесията е безвъзмездна или възмездна.

Предвид изложеното предявеният иск се явява основателен и следва да бъде уважен.

По разноските:

Ищецът не е искал разноски затова не му се присъждат такива.

Ответниците следва да бъдат осъдени на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК да заплатят в полза на бюджета на съдебната власт по банковата сметка на пернишки окръжен съд сумата от 24350,00 /двадесет и четири хиляди триста и петдесет/ лева- държавна такса от 4% върху стойността на прехвърлените вземания, явяваща се цена на иска.

Водим от горното ПОС

РЕШИ:

ОБЯВЯВА ЗА НЕДЕЙСТВИТЕЛЕН ПО ОТНОШЕНИЕ НА ДЪРЖАВАТА по иска с правно основание чл. 135, ал. 1 от ЗЗД вр. с чл. 216, ал. 3 от ДОПК, предявен от Национална агенция за приходите-гр. С. чрез публичен изпълнител М. С. Б. срещу„Супервижън корект“ЕООД с ЕИК ********* с адрес: *** и „Татари дизайн“ЕООД с ЕИК ********* с адрес в *** Договор за прехвърляне на вземания (цесия) от ***г., нотариално заверен на ***г. от нотариус И. И.-Ж. N. *** на НК, с който „Супервижън корект“ЕООД прехвърля на „Татари дизайн“ЕООД вземания в размер на общо 608750,00 /шестстотин и осем хиляди седемстотин и петдесет/ лева, произтичащи от договор ***г. за обществена поръчка, сключен между „Супервижън корект“ЕООД и Община Р..

ОСЪЖДА „Супервижън корект“ЕООД и „Татари дизайн“ЕООД да заплатят по банковата сметка на Пернишки окръжен съд за държавни такси с IBAN: *** „ОББ“АД общо 24350,00 /двадесет и четири хиляди триста и петдесет/ лева- държавна такса.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

С-я: