Решение по дело №124/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 163
Дата: 19 юли 2022 г. (в сила от 19 юли 2022 г.)
Съдия: Десислава Благоева Табакова
Дело: 20227110700124
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

     163    

гр. Кюстендил, 19.07.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ, в открито съдебно заседание на двадесет и девети юни две хиляди двадесет и втора година, в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                            ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

                                                          

 

с участието на секретар: Лидия Стоилова и в присъствието на прокурора: Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Табакова КАНД № 124/2022г., за да се произнесе взе предвид:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба, подадена от началника на Районно управление – Дупница към ОДМВР – гр. Кюстендил, срещу решение № 61 от 29.03.2022 г., постановено по а.н.д. № 252/2022 г. по описа на Районен съд - Дупница, с което е отменено негово наказателно постановление № 19-0348-000488 от 31.07.2019 г.

В касационната жалба се развиват доводи за неправилност на оспореното решение, представляващи касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на оспореното наказателно постановление.

Ответникът не се явява и не изразява становище по жалбата.

Заключението на представителя на Окръжна прокуратура – гр. Кюстендил е за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд – Кюстендил, след като се запозна с представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Предмет на касационно оспорване е решение № 61 от 29.03.2022 г., постановено по а.н.д. № 252/2022 г. по описа на Районен съд – Дупница. Със същото е отменено наказателно постановление № 19-0348-000488 от 31.07.2019 г. на началника на Районно управление – Дупница към ОДМВР – гр. Кюстендил, с което на С.Б.П. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200,00 лева, за извършено нарушение на чл. 145, ал. 2 от ЗДвП.

За да постанови оспореното решение, районният съд е формирал извод, че наказателно постановление е издадено от компетентен орган, при спазена форма за съставяне на АУАН и наказателното постановление, които съдържат всички необходими реквизити, но е приел, че е налице незаконосъобразност на наказателното постановление, поради допуснати при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление съществени нарушения на процесуалните правила по ЗАНН относно съдържанието и по-точно изпълнителното деяние, субекта на нарушението и начина на връчване на АУАН.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Производството пред въззивния съд е образувано по жалба на С.Б.П. *** срещу наказателно постановление № 19-0348-000488 от 31.07.2019 г. на началника на Районно управление – Дупница към ОДМВР – гр. Кюстендил. Прието е от фактическа страна, че лицето Божидар П., като пълномощник на жалбоподателя С.Б.П., представил за регистрация лек автомобил „Мерцедес Ц-220 ЦДИ“, с рег. № СА4295ТР, закупен от жалбоподателя, като е установено, че посочено действие е извършено след изтичане на повече от 30 дни от датата на придобиването на автомобила от собственика му. За това нарушение на чл.145, ал. 2 от ЗДвП е съставен АУАН № 488/22.07.2019 г., връчен на лицето Б. П., съгласно пълномощно, приложено към преписката. Въз основа на акта е издадено атакуваното наказателно постановление.

Настоящият състав на Административен съд – Кюстендил, споделя изводите на първоинстанционния съд за допуснати съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН и издаването на оспореното наказателното постановление. Установява се такова във връзка със съставяне на АУАН и представляващо самостоятелно основание за отмяната на наказателно постановление, свързано с неговото връчване. Разпоредбата на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН вменява като задължение на актосъставителя да предяви акта на нарушителя, за да се запознае със съдържанието му и да го подпише. Освен личното подписване на акта, законът позволява АУАН да бъде оформен при отказ за подписването му от нарушителя или чрез подпис от пълномощник. В настоящия случай, АУАН № 488/22.07.2019 г. е връчен на лицето Б. П. в качество му на пълномощник. От представеното по делото пълномощно се установява, че същото не се явява годно доказателство за надлежно предявяване, подписване и връчване на акта на лице с изрично учредена представителна власт за посочените процесуални действия – липсва упълномощаване за подписване и получаване на актове за установяване на административни нарушения. В този смисъл настоящият състав на Административен съд - Кюстендил счита, че по безспорен начин следва да се направи извод, че акта не е предявен и връчен на нарушителя, съгласно изискванията на закона, като на основание чл. 221, ал. 2 от АПК и доколкото споделя изводите на Районен съд - Дупница, съдът изцяло препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

Правилни са и изводите на районния съд за допуснато нарушение на процесуалните правила във връзка с установяване на начина на извършване на изпълнителното деяние, като се има предвид разпоредбата на чл. 42, ал. 1, т. 4 от ЗАНН за надлежно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. Видно от събраните по делото доказателства, вкл. и от посоченото в АУАН и наказателното постановление се установява разминаване относно текста на АУАН и описаното в наказателното постановление деяние по отношение на начина на извършване на конкретното изпълнително деяние – лично от лицето С.Б.П., както е посочено в текста на АУАН или чрез пълномощника му, както е описано в наказателното постановление. Липсата на надлежно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено, както и липсата на предявяване на АУАН, съгласно чл. 52, ал. 2 от ЗАНН, са съществени пороци, които водят до отмяна на наложеното административно наказание. Налице е нарушение на чл. 42, ал. 1, т. 4  и чл. 43 от ЗАНН, вр. с чл. 52, ал. 2 от ЗАНН, което обуславя незаконосъобразност на развилото се административнонаказателно производство, респ. до отмяна на издаденото наказателно постановление.

Като е достигнал до верни правни изводи, Районен съд – Дупница е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Кюстендил

 

 

РЕШИ:

 

          ОСТАВЯ В СИЛА решение № 61 от 29.03.2022 г., постановено по а.н.д. № 252/2022 г. по описа на Районен съд - Дупница.

Решението е окончателно.

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: