Решение по дело №605/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 60
Дата: 12 февруари 2020 г. (в сила от 16 март 2020 г.)
Съдия: Десислава Георгиева Ютерова
Дело: 20194340100605
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 60

 

гр. Троян, 12.02.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

        Троянски районен съд, четвърти състав, в публичното заседание на двадесет и първи януари две хиляди и двадесета година в състав:

Председател: Десислава Ютерова

при секретаря Мария Станчева и в присъствието на прокурора ...……………...........................…...... като разгледа докладваното от съдията – Ютерова гр. дело № 605 по описа  на ТРС за 2019 год., за да се произнесе - съобрази:

 

Производството е с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК   

В Троянски районен съд е образувано горното дело по искова молба, предявена от „Агенция за събиране на вземанията“ ЕАД гр.София, срещу Р.М.Ю. ***, с  правно основание чл. 422 от ГПК.

Претенцията е за заплащане на суми, дължими по Договор за паричен заем № 3041086, сключен на 21.09.2017 г. между „Изи асет мениджмънт" АД  като заемодател и Р.Ю. като заемател. 

Излага се, че впоследствие вземането по договора е прехвърлено от страна на „Изи асет мениджмънт" АД в полза на „Агенция за събиране на вземания" ЕАД, като на 01.04.2018 г. е подписано Приложение 1 към Рамков договор за продажба и прехвърляне на вземания /цесия/ от 16.11.2010 г., сключен между „Изи Асет Мениджмънт" АД и „Агенция за събиране на вземания" ООД.

Твърди се, че длъжникът е уведомен по реда на чл. 99 ал. 3 от ЗЗД за станалата продажба на вземането с Уведомително писмо от страна на „Изи асет мениджмънт" АД, изпратено с известие за доставяне.

 В законоустановения срок по чл. 131 ГПК е постъпил писмен отговор от ответника, чрез назначения му по реда на чл. 47 ал. 6 от ГПК особен представител – адв. К.Д. от ЛАК, в който искът се оспорва по основание и размер.

След преценка на събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

От представените по делото доказателства се установява, че на 21.09.2017 г. между „Изи асет мениджмънт" АД и Р.М.Ю.  е сключен договор за паричен заем с № 3041086. С подписването на договора заемодателят се е задължил да предостави на Ю. парична сума в размер на 500,00 лева, представляваща главница и чиста стойност на кредита. Редът и условията, при които кредиторът е отпуснал кредит на кредитополучателя, се уреждат от договора и Общите условия към него. Съгласно клаузите на договора, страните са постигнали съгласие, че договорът за заем има силата на разписка, видно от което заемната сума по договора е била предоставена от заемодателя на заемателя при подписване на договора, т.е. реалното предаване на заемната сума е на датата на сключване на договора. Не се оспорва от ответника, чрез особения му представител, че с предаването на процеснта сума, дружеството - заемодател е изпълнил задължението си по договора. За Ю. се е породило задължение да заплати на заемодателя погасителни вноски, указани по размер и брой в договора. Съгласно погасителните вноски, Ю. се е задължил да изплаща на заемодателя главницата по кредита, ведно с надбавка, покриваща разноските на заемодателя по подготовка и обслужване на заема и определена добавка, съставляваща печалбата на заемодателя, като лихвеният процент е фиксиран за срока на договора и е посочен в него, при което общата стойност на плащанията по кредита е договорена в размер на 577,84 лв.

По силата на този договор на ответника бил предоставен потребителски кредит в размер на 577.84 лева. Така, договорната лихва по кредита е уговорена от страните в размер на 77,84 лв. Съгласно разпоредбите на договора за паричен заем, заемателят се е задължил да върне кредита в срок до 19.05.2018 г. на 8 равни месечни погасителни вноски, в размер на 72,23 лева всяка. Кредитът е отпуснат за текущи нужди. Установи се в процеса, че Ю. е погасил част от кредита в размер на 130 лева.

Вземането било прехвърлено на ищцовото дружество по силата на договор за цесия, като на 01.04.2018 г. е подписано Приложение 1 към Рамков договор за продажба и прехвърляне на вземания /цесия/ от 16.11.2010 г., сключен между „Изи Асет Мениджмънт" АД и „Агенция за събиране на вземания" ООД, по силата на което вземането на „Изи Асет Мениджмънт" АД, произтичащо от договор за паричен заем № 3041086/21.09.2017 г., е прехвърлено в собственост на „Агенция за събиране на вземания" ООД, ведно с всички привилегии и обезпечения и принадлежности, включително и всички лихви. Договорът за заем съдържа изрична клауза, която урежда правото на кредитора да прехвърли вземането си в полза на трети лица. „Агенция за събиране на вземания" АД /понастоящем „Агенция за събиране на вземания" ЕАД/, ЕИК ********* е правоприемник на „Агенция за събиране на вземания" ООД, ЕИК *********. Длъжникът е уведомен по реда на чл. 99, ал. 3 от ЗЗД за станалата продажба на вземането с Уведомително писмо от страна на „Изи Асет Мениджмънт" АД, изпратено с известие за доставяне.

Писмото се върнало в цялост. На 17.06.2019 г. до длъжника е изпратено повторно уведомително писмо с изх. № УПЦ-С-ИАМ/ 041086 за извършената цесия чрез куриер. Писмото отново се е върнало в цялост.

В случая и с оглед направеното оспорване от адв. Д., че ответника не е уведомен надлежно и цесията не е породила действието си, съда приема, че ищеца е положил достатъчно усилия да връчи уведомлението на длъжника и не следва Ю. да черпи права от своето евентуално неправомерно поведение.

По делото е назначена и изслушана съдебно-икономическа експертиза с вещо лице С.Д., по която е дадено заключение за размера на задължението на ответника и какви вноски е правил.

         От приложеното ч. гр. д. № 265/2019г. на ТРС се установява, че за процесните суми срещу ответника, ищецът се е снабдил със заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК, която е връчена на длъжника при условията на чл. 47 ал. 5 от ГПК, поради което заявителят е бил уведомен да предяви иск за вземането си в едномесечен срок от съобщението, като същият е депозирал настоящата искова молба в съда в законоустановения срок.

При така установено от фактическа страна съдът прави следните правни изводи:

Предявени са обективно съединени искове по чл. 422 от ГПК вр. с чл. 79 ал. 1, вр. с чл. 240 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД.

Съдът намира предявените искове за допустими, т.к. са предявени от надлежно легитимирана страна – заявител в заповедното производство, в предвидения от закона едномесечен срок от уведомяване на заявителя за разпореждането на съда да предяви иска.

В настоящото производство в тежест на ищеца е да докаже при условията на пълно и главно доказване дължимостта на вземането си по издадената заповед за изпълнение, а на ответника – направените възражения в отговора си.

            Страните не спорят, че на 21.09.2017 г. между „Изи асет мениджмънт" АД и Р.М.Ю.  е сключен Договор за паричен заем с № 3041086.

В случая предмет на спора е вземане, основано на неизпълнено задължение по договор за потребителски кредит, поради което длъжникът има качеството на „потребител” и съда е задължен да провери дали договора съответства на разпоредбите на Закона за потребителския кредит и посочените норми следва да бъдат съобразени служебно от съда, и по-конкретно да бъде съобразено императивното правило на чл. 33 ал. 1 и 2 от ЗПК. Нормата на ал. 1 предвижда, че при забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата, а ал. 2 – в случай, че потребителят забави дължимите от него плащания по кредита, обезщетението за забава не може да надвишава законната лихва.

При наведените твърдения, че с процесния договор страните са договорили клаузи за начисляване на неустойка за неизпълнение на задължение, разходи и такси за събиране при определени условия след настъпване на падеж на главните задължения, по същество се цели заобикаляне на правилата, въведени с чл. 33 от ЗПК, като предвидените допълнителни плащания са свързани с хипотеза на забава на длъжника и имат за цел да се присъди още едно обезщетение за забава. Поради това те не пораждат права и задължения за страните, съответно в частта, с която са претендирани произтичащите от тях вземания.

Съдът намира, че уговорената между страните неустойка излиза извън присъщите й по закон обезпечителна и обезщетителна функции и цели неоснователно обогатяване на кредитора, което я прави нищожна поради противоречие с добрите нрави. Неустойката съставлява установена отговорност на длъжника за неизпълнение на задълженията си и в случая, предвид твърденията на заявителя, се касае за договорна неустойка. Една от целите на неустойката по чл. 92 от ЗЗД е да гарантира точното изпълнение на задължението. С оглед уговорения размер, неустойката мотивира длъжника да изпълни точно и качествено. Същевременно тя обуславя и заплащане на обезщетение на кредитора без доказване на вредите за него. Неустойката не е обоснована от вредите за кредитора при неизпълнение на задължението за връщане на дълга, от размера на насрещната престация, от която кредитора би бил лишен при неизпълнение, а произтича от неприсъщо за договора за кредит задължение на длъжника. Нейното заплащане не е свързано с изпълнение на основното задължение на длъжника по договора, а възниква впоследствие от липса на обезпечение чрез поръчителство. Следователно, процесният договор в частта за неустойката в размер на 396.47 лева е нищожен.

По отношение посоченото заплащане на разходи за събиране в размер на 36.00 лева, представляващи „такса разходи”, е в противоречие с нормата на чл. 33 ал. 1 от ЗПК, тъй като по същество се цели заобикаляне на ограничението на чл. 33 от ЗПК - оскъпява се кредита и това води до неоснователно обогатяване. Практически и по самото заявление по чл. 410 от ГПК не са изброени определени дейности, които да касаят допълнителни услуги, свързани с договора за потребителски кредит, поради което и съда не е в състояние да прецени евентуалната им характеристиката „допълнителни услуги” в полза на потребителя.

 Изложените аргументи мотивират съда да приеме, че исковата претенция е основателна и доказана единствено по отношение на претендираната главница и законните лихви, начислени върху нея.

По разноските:

С оглед изхода на делото и на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК, ответника следва да заплати и сторените за исковото производство разноски, които съгласно представения списък по чл. 80 от ГПК са в размер на в общ размер на 900 лева, включващи: ДТ, депозит вещо лице за СИЕ, депозит за особен представител на ответника, юрисконсултско възнаграждение, а за заповедното производство са 25.00 лева държавна такса и 50 лева за юрисконсултско възнаграждение, които разноски следва да бъдат редуцирани съобразно уважената част от иска. Относно претендираното юрисконсултско възнаграждение в исковото производство в размер на 350 лева, същото следва да бъде определено в размер на 150 лева, съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК /Обн., ДВ, бр. 59 от 20.07.2007 г., изм. и доп., бр. 8 от 24.01.2017 г., доп., бр. 13 от 07.02.2017 г./ във вр. чл. 37 от ЗПП във вр. чл. 26 от Наредбата за заплащането на правната помощ /Приета с ПМС № 4 от 06.01.2006г., обн., ДВ, бр. 5 от 17.01.2006 г., в сила от 01.01.2006 г., посл. изм. и доп., бр. 98 от 15.12.2015 г., в сила от 15.12.2015 г./.  По изложеното Ю. следва да заплати на ищеца сумата от 387.50 лева разноски общо за двете производства.

 

Така мотивиран съдът

 

РЕШИ:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по предявените от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, бул. „Д-р Петър Дертлиев“ № 25, офис сграда Лабиринт, ет. 2, офис 4, срещу Р.М.Ю., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, положителни установителни искове, а именно че Р.Ю. дължи на „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, следните суми: 444.43 – четиристотин четиридесет и четири лева и четиридесет и три стотинки, представляваща дължима главница по Договор за паричен заем № 3041086, сключен на 21.09.2017 г. между „Изи Асет Мениджмънт” АД и Р.М.Ю., като впоследствие вземането по договора е прехвърлено от страна на „Изи Асет Мениджмънт” АД в полза на „Агенция за събиране на вземания” ООД, понастоящем „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 01.04.2019 г. до окончателното й изплащане,  сумата 61.18  – шестдесет и един лева и осемнадесет стотинки, представляваща договорна лихва за периода от 20.11.2017 г. до 19.05.2018 г./падеж на последна погасителна вноска/, сумата 51.40 – петдесет и един лева и четиридесет стотинки, представляваща обезщетение за забава за периода от 21.11.2017 г. до 01.04.2019 г., като ОТХВЪРЛЯ  претенциите относно 36.00 – тридесет и шест лева – представляваща такса разходи и сумата 396.47 – триста деветдесет и шест лева и четиридесет и седем стотинки, представляваща неустойка за изпълнение на договорно задължение за периода от 20.11.2017 г. до 19.05.2018 г. /падеж на последна погасителна вноска/, като противоречащи на закона и добрите нрави.

ОСЪЖДА Р.М.Ю., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: *** да заплати на „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. София, бул. „Д-р Петър Дертлиев“ № 25, офис сграда Лабиринт, ет. 2, офис 4, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, сумата от 387.50 – триста осемдесет и пет лева и 50 стотинки, разноски в настоящото и заповедното производство, съразмерно с уважената част от иска.

Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Ловешки окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                         

                                         Районен съдия: